Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

David Duchovny

David William Duchovny (7. srpna 1960, New York) je americký herec, který v letech 1993 – 2001 ztvárňoval postavu agenta FBI Foxe Muldera v seriálu Akta X.

david-duchovny-profil.png

:: David Duchovny | Gillian Andersonová | William B. Davis | Mitch Pileggi | Nicholas Lea | Annabeth Gishová | Robert Patrick | Laurie Holdenová ::

David Duchovny se narodil 7. srpna 1960 jako druhé dítě Amramovi, židovskému spisovateli a novináři, a Margaret, skotsko-americké učitelce. Zbytek jeho nejbližší rodiny tvoří bratr Daniel a sestra Laurie. Když bylo Davidovi pouhých 11 let, jeho rodiče se rozvedli. Otec Amram, který pocházel z rodiny s ukrajinsko-židovskými kořeny, se odstěhoval za prací do Bostonu a matka zůstala s Davidem v New Yorku, kde si našla nového přítele. Velmi dbala na to, aby se jejím dětem dostalo co nejlepšího vzdělání, a tak bylo Davidovi umožněno nastoupit na nejprestižnější americké univerzity Harvard a Princeton, kde studoval anglickou literaturu. Krom studií se mu dařilo také ve sportu, dostal se až do výběru školního basketbalového týmu. Po úspěšném absolvování Princetonu a zisku magisterského titulu David nastoupil na Yale, tedy další významnou americkou univerzitu, kde však musel kvůli finanční tísni svoje studia přerušit. Aby si vydělal nějaké peníze, zkusil svoje štěstí v reklamě na pivo. Účinkování v televizi se Davidovi zalíbilo a stalo se natolik silnou vášní, že studia na Yaleově univerzitě již nikdy nedokončil a doktorský titul tím zahodil do koše. Titulek jeho nedokončené dizertační práce zněl Magie a technologie v současné próze a poezii.

david-duchovny-film-1998–004-small.jpg

David Duchovny zahájil svoji filmovou kariéru v roce 1988 a prvních několik let se objevoval v menších vedlejších rolích. Nejinak tomu bylo nejen u jeho debutu, v romantické komedii Working Girl (1988), ale také u všech ostatních filmů, do kterých byl David v následujících přibližně třech letech obsazen. Ze zajímavosti stojí za zmínku hned druhý jeho film, komedie New Year's Day (1989), ve které se Duchovny objevil odhalen. Mezi jeho nejvýznamnější vedlejší role v této době patří ty ve filmech The Rapture (1991), Chaplin (1992) a Beethoveen (1992). Naprosto zásadní zlom v Duchovnyho herecké kariéře přišel na začátku roku 1993, kdy si ho do svého nového seriálu Akta X vybral scénárista Chris Carter. Týden před premiérou Akt X se do amerických kin dostal thriller Kalifornia (1993), ve kterém se Duchovny objevil po boku Brada Pitta. Seriál Akta X měl premiéru 10. září 1993 a velmi brzy se stal obrovským televizním hitem. Velkého úspěchu dosáhl mimo jiné i díky postavě průbojného agenta FBI Foxe Muldera, kterého Duchovny velmi přesvědčivě ztvárnil. Natáčení seriálu bylo velmi hektické, což mnohdy nezůstalo bez Davidovy hlasité kritiky, protože na jiné filmové role zkrátka nebyl čas. Z natáčení Akt X si nakonec Duchovny odskočil jen jednou, stalo se tak v období čtvrté série, kdy natočil béčkovou krimi Playing God (1997). Duchovnyho nejvýraznější filmovou rolí tak – stejně jako u jeho seriálové partnerky Gillian Andersonové – nadále zůstává ta v prvním celovečerním filmu Akta X (1998). Natáčení seriálu Akta X trvalo celých devět let až do roku 2002, což hercům v hlavních rolích znemožňovalo téměř jakoukoliv další práci. Davidova dlouhodobá touha účinkovat i v jiných filmových projektech definitivně zvítězila, když v roce 2000 oznámil odchod ze seriálu (detaily o tom čtěte v recenzích epizod Requiem, Existence či NIHT). Toto rozhodnutí, které tisíce fanoušků přijímaly s těžkým srdcem, se herci zčásti vyplatilo. Filmové role se postupně začaly množit, i když se nadále jednalo pouze o vedlejší role, často ve filmech pochybné kvality jako jsou Zoolander (2001), Hollywood, Hollywood (2001) a Connie a Carla (2004). Prvním větším úspěchem po odchodu ze seriálu byla hlavní role v povedené romantické komedii Return to Me (2000). Za zmínku stojí též vysokorozpočtová sci-fi komedie Evolution (2001) od slavného režiséra a československého rodáka Ivana Reitmana, ve které si to bývalý představitel agenta Muldera znovu rozdal s mimozemskými vetřelci. Největší ohlas si zaslouží drama House of D (2004), které Duchovny napsal a zrežíroval. Do hlavních rolí krom sebe obsadil známého hollywoodského herce Robina Williamse a svoji manželku Téu Leoniovou. V roce 2008 se vrátil ke své nejslavnější televizní a filmové roli, když se objevil v druhém celovečerním filmu Akta X.

duchovny-ancestry.png

V souvislosti s televizními projekty je zajímavostí, že Akta X nejsou zdaleka jediným seriálem, ve kterém se Duchovny objevil. V roce 1990 si zahrál ve třech epizodách seriálu Twin Peaks od Davida Lynche a v letech 1992 až 2002 se pravidelně vyskytoval ve známé erotické sérii Red Shoe Diaries. I po skončení Akt X se Duchovny dokázal úspěšně vrátit do televizního světa, když zazářil svým komediálním talentem v hlavní roli seriálu Californication. Ten byl vysílán od 13. srpna 2007 na americké kabelové stanici Showtime (fotky z natáčení si můžete prohlédnout zde a zde, promo fotky najdete zde, zde a zde). Seriál slavil velké úspěchy, vzniklo celkem sedm sérií a Duchovny za svoje účinkování obdržel Zlatý glóbus v hlavní herecké kategorii (posléze byl ještě dvakrát nominován). Při té příležitosti si přečtěte reportáže z předávání Zlatých glóbů za rok 2008 a za rok 2009. Seriál Californication byl ukončen po sedmi relativně velmi úspěšných letech v červenci 2014 a všechny důležité informace k tomuto tématu naleznete v rubrice Californication. V březnu 2015 pak byl oznámen návrat Akt X v nové šestidílní sérii, jejíž natáčení začíná již v létě 2015 a premiéra je předběžně stanovena na jaro 2016.

david-duchovny-gillian-anderson-san-diego-18–07–2013–001-small.png

David Duchovny je držitelem dvou Zlatých glóbů (jeden získal v roce 1997 za Akta X, druhý o deset let později za Californication). Nominován byl na toto ocenění celkem sedmkrát a je jediným hercem v americké televizní historii, který zvítězil jak v dramatické, tak komediální kategorii. Na cenu Emmy byl nominován čtyřikrát, ale ani jednou ji nezískal. U seriálu Akta X působil také jako scénárista a režisér – podílel se na příběhu mytologických epizod Anasazi, Talitha Cumi a The Sixth Extinction II: Amor Fati. Vlastní scénář napsal k epizodám The Unnatural a Hollywood A.D., které taktéž režíroval. V seriálu Akta X se jedná o jedny z divácky nejúspěšnějších epizod, o nichž se velmi pozitivně vyjádřila rovněž kritika. Režíroval také epizodu William, scénář k ní ale nenapsal, pouze se podílel na jejím příběhu. Duchovny nerežíroval pouze Akta X – v roce 2006 natočil jednu epizodu seriálu Bones a několik epizod seriálu Californication. Vystoupil též v reality show Extreme Makeover.

david-duchovny-and-tea-leoni.png

David Duchovny je židovského vyznání. Jeho manželkou se 6. května 1997 stala americká herečka a bývalá modelka Téa Leoniová. První dítě, dcera Madelaine West, se narodila 24. dubna 1999. Druhý a zatím poslední potomek, syn  Kyd Miller, přišel na svět 15. června 2002. Duchovny byl vždy považován za sukničkáře, seznam jeho bývalých přítelkyň je dlouhý, obsahuje jména jako Winona Ryderová, Mimi Rogersová, Maggie Wheelerová či Perey Reevesová. Právě poslední jmenovaná byla bezesporu nejvážnější známostí, než Duchovny potkal svou pozdější manželku. Více o Perrey Reevesové si můžete přečíst v samostatném článku. Roli vzorného otce a manžela však zvládal výborně a manželský pár spolu bez jakýchkoliv skandálů žil více než deset let. Na začátku září 2008 americký magazín People informoval, že Duchovny nastoupil do léčebny, aby se pokusil bojovat se svou závislostí na sexu. Podle neoficiálních informací se herec léčil ze závislosti na internetovém pornu. V říjnu 2008 jeho právník prohlásil, že Duchovny prodělal úspěšnou léčbu. Na začátku října se objevil s manželkou na českém festivalu v New Yorku, kde si oba pochutnali na českých palačinkách. Ten samý měsíc ovšem mnohými fanynkami otřásla zpráva, že se herec se svou manželkou rozešel. Od té doby manželé žili odděleně. V prosinci 2008 se objevily fotky, na kterých je rodina opět pohromadě – nejprve na basketbalovém zápase, poté na procházce. Rodinnou pohodu pak potvrdila záplava nových fotek, která Davida s manželkou a dětmi zachytila při vodních hrátkách na pláži v americkém Malibu (více zde, zde, zde a zde). Na udílení Zlatých glóbů za rok 2009, které proběhlo v lednu 2010, se Duchovny objevil po boku své manželky. Rodinné záležitosti však evidentně neklaply a o čtyři roky později, v srpnu 2014, byl rozvod definitivně dokončen. Mezitím, v sobotu 7. srpna 2010, David Duchovny oslavil své 50. narozeniny.

david_duchovny_malibu_21_06_2009_e_small.jpg

David Duchovny rád sportuje (běh, jízda na kole, tenis) a ovládá jógu. Příležitostně se věnuje dobročinnosti – v květnu 2000 vystoupil v charitativní verzi pořadu Who Wants to Be a Millionaire?, kde dosáhl 250 000 dolarů, ale protože následující otázku za 500 000 zodpověděl špatně, spadl na částku 32 000 dolarů. V květnu 2008 se objevil na videu amerického fondu organizace UNICEF, kde žádal o pomoc pro ohrožené děti v cyklónem zničené Barmě. Dlouhodobě podporuje charitativní aktivity společnosti Pedigree, jejíž televizní reklamy sám dabuje. Jeho otec Amram zemřel v srpnu 2003 na srdeční chorobu. David se v roce 2008 se svou rodinou přestěhoval z Los Angeles do New Yorku, kde mimo jiné stále žije jeho matka Margaret. V posledních dvou letech Duchovny poskytl obsáhlá interview, jedno v říjnu 2009 a druhé v lednu 2010.

Tento článek byl zveřejněn 1.1.2008 v 0:00 v kategorii David Duchovny.