Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Chris Carter

Christopher Carl Carter (13. října 1956) je producent, scénárista a režisér, který v letech 1993 až 2002 vytvořil seriály Akta X, Millennium a The Lost Gunmen.

chris_carter_profil_a_small.jpg

:: Chris Carter | Frank Spotnitz | Kim Manners | Vince Gilligan | Darin Morgan ::

Chris Carter se narodil 13. října 1956 rodičům Williamovi a Catherine Carterovým ve městě Bellflower ve státě Kalifornie (v odkazu na to Carter situoval děj pilotního filmu do fiktivního městečka Bellefleur ve státě Oregon). Zde celé mládí vyrůstal se svým bratrem Craigem. Již ve dvanácti letech se jeho hlavní životní vášní stalo surfování. Carter studoval žurnalistiku na kalifornské státní univerzitě na Long Beach, kde v roce 1979 svoje studia úspěšně ukončil. V osmdesátých letech se stal redaktorem časopisu Surfing Magazine, kam pravidelně psal články a interview. Velmi silně ho ovlivnil film Raiders of the Lost Ark (první díl populární filmové série o Indianu Jonesovi) a od roku 1981 se věnoval psaní scénářů. Velký zlom v jeho rodící se kariéře nastal v roce 1985, kdy si Cartera všiml Jeffrey Katzenberg, šéf Walt Disney Studio Entertainment. Po podepsání smlouvy se společností Disney napsal Carter několik televizních filmů a pilotních epizod k seriálům jako byly Cameo By Night, Rags to Riches či Brand New Life. Roku 1989 se Carter oženil se svou stávající manželkou Dori, jejíž kontakty na vedení společnosti Disney přispěly k tomu, že se Carter prosadil.

chris_carter_profil_c_small.jpg

Chris Carter na natáčení druhého celovečerního filmu The X-Files: I Want to Believe

V roce 1992 podepsal smlouvu se společností 20th Century Fox Television na tři různé seriálové projekty. Prvním z nich byla Akta X, která měla s velkým úspěchem premiéru na stanici Fox na podzim 1993 (exkluzivní fotky z natáčení seriálu a filmů najdete zde, zde a zde). V roce 1996 pak Carter vytvořil seriál Millennium a za další tři roky spatřilo světlo světa science-fiction Harsh Realm, které se však nedočkalo valného úspěchu. Ještě před premiérou Akt X v roce 1993 založil Carter svou vlastní producentskou společnost Ten Thirteen Productions, s níž produkoval všechny svoje seriálové i filmové projekty. V roce 2001 s dalšími tvůrci a producenty Akt X vytvořil a produkoval seriál The Lone Gunmen, který byl pro nízkou sledovanost zrušen po několika odvysílaných epizodách. Carter vytvořil několik autorských epizod, které jsou dodnes považovány za to nejlepší, co se v Aktech X urodilo. Jedná se o příběhy The Post-Modern Prometheus, Triangle, How the Ghosts Stole Christmas a Improbable, které měly mimořádný vliv na další směřování seriálu. Když 19. května 2002 skončilo vysílání seriálu Akta X, odešel Carter do ústraní. V lednu 2006 média informovala o soudní při mezi Carterem a společností Fox. Detaily celého sporu bohužel nejsou známy, skutečností však je, že celý tento incident značně zpomalil práce na připravovaném druhém celovečerním filmu. Na jaře 2007 se však celou záležitost podařilo v dobrém ukončit a Chris Carter společně s Frankem Spotnitzem znovu začali na druhém filmu pracovat. Premiéra proběhla v létě 2008.

Carter momentálně žije v Santa Barbaře se svou manželkou, věnuje se surfování a je stále v kontaktu s Davidem DuchovnymGillian Andersonovou. V letech 2008 až 2011 se stále častěji mluvilo o možném třetím celovečerním filmu, který se měl stát definitivní tečkou za fenoménem Akta X. V březnu 2015 bylo pak rozhodnuto, že namísto filmu vznikne šestidílná televizní série, v níž se vrátí všechny známé tváře původního seriálu. Níže si pak můžete prohlédnout dvouapůlhodinové interview, v němž Carter hovoří o svém osobním životě, své rodině a samozřejmě o televizních a filmových projektech, na nichž v průběhu svého života pracoval. První část videa je o řádek níže, druhá část je zde, třetí je zde.

Tento článek byl zveřejněn 1.1.2008 v 0:00 v kategorii Chris Carter.