Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Filmy

Detailní info o filmech Akta X najdete pod následujícími odkazy: FILM 1 | FILM 2 FILM 3

Od roku 1993, kdy se seriál Akta X poprvé podíval na televizní obrazovky, vznikly už dva celovečerní filmy. První snímek, který se jmenuje The X-Files: Fight the Future (Akta X: Bojujte s budoucností), měl světovou premiéru 19. června 1998. Jedná se o mytologický film, který dějově zapadá mezi pátou a šestou sérii seriálu. Pod scénářem je podepsán Chris Carter a na režisérskou židli zasedl Rob Bowman. Rozpočet filmu se pohyboval kolem 65 milionů dolarů, přičemž celosvětově film vydělal zhruba 180 milionů amerických dolarů. Druhý celovečerní film, který se jmenuje The X-Files: I Want to Believe (Akta X: Chci uvěřit), měl premiéru 25. července 2008, tedy více jak pět let po skončení seriálu. Režie samostatně stojícího thrilleru se ujal Chris Carter, jemuž se scénářem pomohl dlouholetý producent seriálu Frank Spotnitz. Zrod druhého filmu byl velmi složitý, první plány vznikly na konci roku 2001, tedy ještě během vysílání poslední seriálové řady v televizi. Samotné natáčení však bylo společností 20th Century Fox schváleno až 31. října 2007. Film vznikal s rozpočtem 30 milionů dolarů a vydělal kolem 70 milionů dolarů.

prvni_film_sekce_small.png

Ačkoliv druhý film neměl příliš přesvědčivé výsledky v kinech a nedočkal se ani nadšených recenzí, společnost 20th Century Fox oznámila, že s třetím filmem počítá. Ještě před premiérou druhého filmu se Chris Carter, duchovní otec celého televizního fenoménu, vyjádřil, že věří v další pokračování. Krátce po premiéře dvojky se dokonce objevila zpráva, že Carter třetí film už připravuje. I podzim 2008 byl ve znamení pozitivních zpráv: nejprve společnost Fox oznámila, že vznik třetího filmu závisí už jen na Caterterovi a jeho týmu, což producent Frank Spotnitz spokojeně kvitoval. V závěru roku se k pokračování vyjádřil dokonce William B. Davis, dlouholetý představitel Muže s cigaretou, který se nechal slyšet, že ve třetím filmu nesmí chybět. Chris Carter, který bude stoprocentně stát za scénářem filmu, totiž třetí celovečerní Akta X plánuje jako mytologická. Zároveň by se mělo jednat o definitivní završení celého fenoménu Akta X. O novém filmu padla řeč i v roce 2009, kdy se producent Spotnitz vyjádřil, že film vznikne do roku 2012. Ničeho víc, než jen dalších slov, jsme se ale zatím bohužel nedočkali, a tak osud třetího filmu je stále ve hvězdách. A upřímně, už nás to přestává bavit.

druhy_film_sekce_small.png

Jak sami můžete vidět níže (i výše), mnoho potvrzených zpráv bohužel nemáme. Dnes, na začátku roku 2012, vlastně ani nevíme, kdy přesně bude film vznikat, natož pak, kdy bude jeho premiéra. Jelikož byla potvrzena mytologická povaha celého snímku, můžeme se po stránce žánru těšit na politický thriller, který známe právě z tolik populárních mytologických epizod seriálu. Pokud jde o herce, pak vedle Davida Duchovnyho a Gillian Andersonové nebyl potvrzen vlastně nikdo další. Tvůrce seriálu Carter se však v minulosti v jednom z interview nechal slyšet, že by ve filmu rád viděl Roberta Patricka a Annabeth Gishovou, kteří vystupovali v osmé a deváté sérii a stali se neoddělitelnými mytologickými postavami.

Smutnou jistotou pak už jen zůstává, že film určitě nebude režírován Kimem Mannersem. Tento vynikající režisér, který natočil jedny z nejlepších mytologických dílů (jmenujme např. Requiem, Within, Without, Per Manum, Essence, Existence či závěrečné epizody seriálu The Truth) už bohužel není mezi námi.