Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Na Vánoce se nesmí zapomínat na nikoho

Je mým dlouholetým krédem, že v době vánočních svátků by se nemělo zapomínat na nikoho. Svou zmínku si dozajista zaslouží i Amram Ducovny, otec Davida Duchovnyho, který v životě svého syna obsadil poněkud komplikovanou roli. Vě věku Davidových jedenácti let se jeho otec Amram rozvedl s manželkou Margaret. Zatímco děti zůstaly s matkou, otec se přestěhoval do Bostonu a později se natrvalo přemístil do Evropy, konkrétně do francouzské Paříže. David se nikdy netajil tím, že ho vychovala pouze matka, a ke vztahu s otcem se nikdy příliš nevyjadřoval. Našim úkolem rozhodně není soudit, zvláště když máme minimum informací, přesto se sluší několik skutečností o otci Davida Duchovnyho uvést.

david-duchovny-his-father-small.jpg

Pan Amram Ducovny se svými syny – Danielem (vlevo) a Davidem (vpravo)

Amram Ducovny se narodil v roce 1928, jeho rodiče byli ruskými Židy, kteří uprchli z vlasti do Spojených států amerických. Je zajímavostí, že z původního příjmení Duchovny si pan Ducovny odstranit písmenko „h“. Správnou variantu si však ponechala většina rodiny, včetně syna Davida a jeho matky Margaret. Slůvko duchovny je odvozeno od ruského slova, které v překladu do angličtiny znamená spiritual, v češtině duchovní (vřele doporučuji poslechnout překlad). Ducovny, který úspěšně vystudoval slavnou New York University a významnou část života pracoval pro newyorskou American Jewish Committee, vynikl především jako spisovatel. Napsal několik různých knih, včetně humorných příběhů, nejvýznamnější je jeho první novela Coney, kterou zasadil na brooklynský Coney Island třicátých let, kdy na tomto místě sám vyrůstal. Krom toho psal i pro divadlo, jeho hra The Trial of Lee Harvey Oswald měla premiéru na Broadwayi. Ducovny se poté přemístil na bostonskou Brandeis University, kde získal významné funkce, a v osmdesátých letech pak už jeho kroky směřovaly do Evropy. Usadil se ve Francii, kde pokračoval v psaní. V Paříži, kde se podruhé oženil, nakonec zemřel na chorobu srdce 23. srpna 2003. Bylo mu 75 let. O životě Amrama Ducovnyho se v kulturní rubrice rozepsal deník The New York Times.

Tento článek byl zveřejněn 23.12.2009 v 12:00 v kategorii David Duchovny.

Komentáře: 6

  1. Ela napsal(a) 29.12.2010 v 17:41

    Ty jo, toho jména jsem si nikdy nevšimla…i teď jsem to četla jako „Duchovny“. Kdybys o tom nenapsal, nevšimla bych si toho.. =)

  2. mrx.friend napsal(a) 29.12.2010 v 18:39

    No, mně jako pedantskýmu češtináři to trklo do očí ještě, než jsem se pustil do článku samotnýho… :-D
    Jinak, David se na fotce nezapře – vypadá pořád stejně, ty oči a tvar tváře ho prostě prozradí vždycky… :-)
    A co taťka, vypadá to, že má nalevo (z našeho pohledu) od brady a rtů nějakou jizvu – že by popálenina? :-O

  3. Hellios napsal(a) 29.12.2010 v 19:56

    Po tolika letech hledání pravdy, Krycek objasnil 1záhadu – vždycky jsem všudemožně četl skoro až úvahy o tom DUCHOVNY, zvlášť o xy jistých způsobů výslovností (někde Duchovny, někde Djukovný…) A práve že nezapomněli i na to „H“. Ale nikde to nebylo stručnější a jasnější, než tady – tatík si ho dal pryč, ale to „H“ tam patří!:-)

  4. kultx napsal(a) 29.12.2010 v 20:10

    Přesně tak, já původně kvůli různejm článkům taky myslel, že originál je Ducovny a David si tam to „H“ přidal… jenže ono je to přesně naopak :)

  5. Nattynax napsal(a) 23.12.2012 v 17:00

    O tom slyším poprvé, nikdy jsem si toho nevšimla. Duchovny se mi ale líbí víc než Ducovny.

  6. XxX napsal(a) 23.12.2012 v 17:11

    Veľký obdiv voči Davidovi, že je z neho taký človek, aký je, napriek detstvu. Hoci mama sa snaží ako najviac vie, vždy zostane nejaké miesto nezaplnené (z vlastnej skúsenosti). Dúfam, že napriek jeho problémom s Teou zostane dobrým otcom, ktorého on nemal, a bude vzorným príkladom pre iných a najmä svoje deti.

Řekněte nám svůj názor!