Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

3. série slovem (kompletní shrnutí)

Třetí série Akt X, která byla ve Spojených státech vysílána v letech 1995 až 1996, nabídla fanouškům 24 velmi různorodých epizod. Málokdo si uvědomuje, jak zásadně se tato sezóna podepsala na následujícím vývoji celého fenoménu Akta X – ať už se jedná o strukturu seriálu či jeho příběhovou linii. Vůbec poprvé v historii Akt X nám byl představen tajemný Syndikát, tajná organizace uvnitř americké vlády, která před desítkami let navázala spolupráci s mimozemskou civilizací. Skrze Syndikát a celou řadu souvisejících témat nám byla prezentována důkladně propojená mytologie seriálu, hlavní příběhová kostra Akt X, která na rozdíl od samostatně stojících epizod je „na pokračování“.

Pravidelnou součástí každé série se od té třetí staly také humorně laděné epizody, které postupem času získaly mimořádnou popularitu. Vše se podepsalo na sledovanosti Akt X, která v období 1995 – 1996 zaznamenala rekordní nárůst, což vedlo nejen k sérii čtvrté, ale také k distribuci Akt X do celého světa, a to včetně České republiky (kde jsme se Akt X dočkali vůbec poprvé 26. května 1995 na tehdy vzkvétající televizní stanici Nova).

sexy_xfiles_season3_caps_293.jpg sexy_xfiles_season3_caps_304.jpg sexy_xfiles_season3_caps_306.jpg

Kompletní shrnutí: 1. série | 2. série | 3. série | 4. série | 5. série | 6. série | 7. série 

Patnáct zrůd a plno švábů: Jedním z největších kladů, které v sobě třetí série nese, je značná originalita všech samostatně stojících epizod. I přesto, že z oné klasické dávky čtyřiadvaceti dílů jich je hned sedm mytologických, nám tu stále zůstává sedmnáct hororových, dramatických či komediálních samostatně stojících příběhů. Při pohledu na každou z epizod si všimneme jednoho zásadního rozdílu mezi prvními dvěma sériemi a tou třetí. Je to evidentní navýšení rozpočtu, které se významně podepsalo na podobě každé z epizod – ať už těch samostatně stojících či mytologických. Stačí srovnat tituly jako Duane Barry nebo Anasazi z druhé série, které (ač vynikající) jsou výpravně chudší, než jejich mytologičtí sourozenci Paper Clip či 731 ze třetí řady. Kdyby ovšem tvůrci neuměli s penězi náležitě hospodařit, byl by jim vyšší rozpočet k ničemu. V tomto ohledu však Chris Carter a jeho spolupracovníci zbytečně nerozhazovali, a tak i epizody, které se zabývají divočejšími tématy typu mimozemské kolonizace či jezerní příšery, vyznívají velmi působivě a zároveň v mezích science fiction žánru dostatečně věrohodně.

V samostatných epizodách třetí série se Mulder a Scullyová setkají s přibližně patnácti vrahy či jinými příšerami. Každý z nás si na určitou bytost či událost samozřejmě pamatuje jinak, je tu ovšem několik epizod, které si v tomto období získaly mimořádnou popularitu celého fandomu. Bezesporu jedním z nejoblíbenějších dílů je Pusher, příběh o muži, který silou své vlastní vůle dokáže ovlivňovat konání ostatních lidí. Scéna, ve které tímto způsobem ovlivní Muldera, jenž následně ohrozí život Scullyové, je jednou z nejpamátnějších sekvencí v Aktech X a dává nám nahlédnout pod pokličku vztahu Muldera a Scullyové. Tento napínavý příběh Vince Gilligana je celý vyplněn památnými momenty - kupříkladu scéna, ve které Scullyová vyjadřuje obavy o život svého partnera, jeden z nejcitlivěji natočených a zahraných shippers momentů seriálu.

Je v módě tvrdit, že první dvě série Akt X jsou nezapomenutelné a vše, co následovalo, byla jen nastavovaná kaše. S něčím podobným se zásadně nemohu ztotožnit. Třetí série prošlapává tu samou cestičku, kterou už před ní prošly její dva starší bratříčci. Rozdíl je jinde. Jak rostly rozpočty a sebevědomí tvůrců, vytvářela se rovněž mnohem pestřejší paleta epizod. Jednotlivé příběhy a styl, kterým jsou zfilmovány, působí atraktivněji, než v letech předešlých, čímž se tvůrci pokusili oslovit ještě větší diváckou základnu, než doposud. Tato masovost však není pro každého a zároveň ne každý se dokáže smířit s tím, že pryč je jistá komornost první série. Tvůrcům však tato sázka vyšla na výbornou – zatímco druhou sérii sledovalo průměrně kolem 10 milionů amerických domácností, třetí sérii zhlédlo průměrně úctyhodných 20 milionů. Úspěch se projevil i mimo USA, když v roce 1995 byla Akta X vysílána v 60 zemích celého světa. A to byl teprve začátek.

Svoji zmínku mezi nejlepšími samostatně stojícími epizodami seriálu zasluhují rovněž Grotesque, Oubliette a Revelations, z nichž každá se zaměřuje na jednu z hlavních postav – v prvních dvou případech na Muldera, ve třetím na Scullyovou. Agentčina epizoda Revelations je jedním z prvních dílů, který si pohrává s problematikou náboženské víry katoličky Scullyové. Svých „vlastních“ epizod se ve třetí sérii dočkává i Mulder, přičemž krom zmíněné Oubliette (kde si únos mladé ženy agent pochopitelně spojí se zmizením své sestry) je to především Grotesque. V tomto až nevídaně syrovém příběhu agenta Muldera pronásledují nejen děsivé vize, ale také jeho vlastní minulost. Sugestivní Groteska je podle mého názoru s přehledem nejlépe natočenou epizodou celé série.

sexy_xfiles_season3_caps_383.jpg sexy_xfiles_season3_caps_395.jpg sexy_xfiles_season3_caps_409.jpg

Clyde Bruckman a José Chung: Tajemno a nadpřirozeno pochopitelně zůstalo zachováno i ve třetí sérii, objevuje se zde však dosud takřka neviděný nový prvek – humor. Už ne jen Mulderovy nesmrtelné hlášky, ale tentokrát celé epizody, kterými chtějí tvůrci na tvářích diváků vyvolat úsměv. Ano, každý normálně uvažující člověk namítne, že tento krok zboří jakoukoliv klasickou aktovskou atmosférou (a jeho obavy budou plně opodstatněné), ale je až s podivem, jak dobře humorné epizody do Akt X zapadají. A je ještě s větším podivem, jak dobré tyto epizody ve většině případů jsou. V kontextu třetí série nemůžeme nepřipomenout Clyde Bruckman's Final Repose a Jose Chung's: ‚From Outer Space‘, které jsou tisíci fanoušků Akt X považovány za nejlepší epizody seriálu. Jejich autorem pak není nikdo jiný, než Darin Morgan, jeden z nejpozoruhod­nějších autorů, co v Aktech X máme.

Vedle obou zmíněných velikánů třetí řady se v odlehčené kategorii krčí ještě další tři kousky. War of the Coprophages (opět od Darina Morgana) je vskutku megalomanským příběhem, ve kterém Mulder vyšetřuje vraždu na pozadí invaze švábů do jistého amerického městečka. Syzygy, jedna z mála samostatných epizod, pod kterými je podepsán Chris Carter, nám zase předvádí Muldera i Scullyovou v úplně jiném světle, než jsme zvyklí. Ne zrovna idylický vztah obou agentů je v této epizodě doveden až do tak extrémní vypjatosti, že to pro slabší povahy může být až příliš silné kafe. Až nespravedlivě opomíjený je třetí humorně laděný kousek. Quagmire popisuje vyšetřování u Heuvelmana jezera v Georgii, kam si Mulder se Scullyovou přicházejí zapátrat po legendární jezerní příšeře. Celé řadě skvělých hlášek, dialogů a situací kraluje scéna v druhé části epizody, kdy osamocení a bezbranní agenti ztroskotají na ostrůvku „uprostřed“ jezera. Čekající na záchranu, jen pár metrů od břehu, produkuje Mulder i Scullyová jednu hlášku za druhou. Nutno podotknout, že scénu do epizody připsal Darin Morgan.

Kde se vlastně bere ona zasloužená popularita vtipných Akt X? Těžko říct, podle mého názoru je to dáno více faktory. Především je to skutečnost, že nám autoři v těchto epizodách nabízí velmi inteligentní a jemný humor, nikoliv ranou kariéru Jima Carreyho. Stejně tak bychom měli být ostražitější při používání slůvek „humorné“ či „komediální“. Něco podobného může laika zmást. Epizody, jako ty výše zmíněné (a mnoho jiných i z dalších sérií, např. The Unnatural) v sobě krom hlášek a veselých situací mají i něco víc. Mnohdy to jsou všemožné odkazy, kterými se nám jejich autoři snaží něco sdělit. Clyde Bruckman a José Chung jsou pro mě osobně nejen hořkosladkými klenoty, na které nedám dopustit, jsou i něčím, co v mém srdci symbolizuje Akta X líp, než by to dokázaly tisíce mimozemských lodí. Jsou to jediné dvě epizody, které mě dokázaly upřímně dojmout. A nejúžasnější na tom je, že to přiznávám s hrdostí.

sexy_xfiles_season3_caps_443.jpg sexy_xfiles_season3_caps_427.jpg sexy_xfiles_season3_caps_463.jpg

Kouření způsobuje skvělou mytologii: Ať už si to chceme přiznat nebo ne, ať už Toomse a jemu podobné potvory milujeme sebevíc, faktem zůstává, že v obecné rovině byly v seriálu Akta X vždy nejlépe přijímány epizody mytologické. O mytologii jako takové toho už bylo popsáno mnoho, třetí série je ovšem zajímavá v několika konkrétních aspektech. Že se poprvé setkáváme s vládním Syndikátem (trilogie odstartovaná epizodou The Blessing Way), který bude v seriálu hrát hlavní roli následující tři roky, to už bylo v tomto článku zmíněno. V rámci Syndikátu se do centra dění dostanou některé nové zajímavé postavy, z nichž nejvýraznější je jistě Muž s pěstěnýma rukama. Pro mě osobně byl tento charismatický Angličan jednu dobu velkou konkurencí pro jinak neohroženého Kuřáka. Nejsou to však jen nové postavy, koho potkáme prvně – v tomto období totiž na scénu přichází i tajuplný černý olej (epizody Piper Maru a Apocrypha), inteligentní mimozemská látka, která si v Aktech X získala takovou popularitu, že se objevila i v prvním celovečerním filmu.

Třetí série nám ve svém závěru nabídla i tzv. nepřímou mytologickou epizodu. Tyto díly obsahují vždy jen náznaky jakési konspirace, případně se v nich mihnou postavy, které bychom normálně čekali v mytologických epizodách. Takovýchto dílů jsme se dočkali v každé z prvních čtyř sezón (v první sérii Conduit a Fallen Angel, v druhé Red Museum a ve čtvrté Musings of a Cigarette Smoking Man). Ačkoliv lze o těchto nepřímých mytologiích polemizovat, Avatar ze třetí série považuji za vůbec nejkrystaličtějšího a rovněž nejlepšího představitele této skupiny. Jedná se také o první epizodu, která se točí kolem zástupce ředitele Waltera Skinnera, jedné z nejoblíbenějších postav seriálu. Skinner, který ve třetí sérii vyjadřuje Mulderovi a Scullyové až neobvyklou podporu (jeho „dialog“ s Kouřícím mužem v epizodě Paper Clip si budu pamatovat nadosmrti), se znelíbí Syndikátu, který se ho pokusí obvinit z vraždy. Avatar je jedna z nejpropraco­vanějších epizod a je jen škoda, že takových dílů, kdy Mulder se Scullyovou vyšetřují klasický případ z Akt X na pozadí nějaké větší konspirace, nebylo v seriálu nakonec alespoň o něco víc.

Pár zajímavostí: Třetí série je kritikou jedním z nejoceňovanějších období. Tvůrci byli za tuto sezónu nominováni na osm cen Emmy, z čehož se hned pětkrát mohli radovat. Nejcennější je pravděpodobně Emmy, kterou si Darin Morgan odnesl za nejlepší scénář (k epizodě Clyde Bruckman's Final Repose). Svou cenu si v kategorii vedlejších rolí zaslouženě odnesl herec Peter Boyle, který ve zmíněné Morganově epizodě nezapomenutelným způsobem ztvárnil nerudného pana Bruckmana. Další ocenění byla udělena v technických kategoriích – pro Grotesque za nejlepší kameru a dvě Emmy zvukovým technikům za přípravu epizody Nisei. Ve stejném roce byli David DuchovnyGillian Andersonová nominováni na prestižní Zlaté glóby, přičemž si toto ocenění mohli oba vychutnat až o rok později za čtvrtou sérii. Zajímavostí je, že epizoda Quagmire získala ocenění EMA, což je cena ekologů. || Ve třetí sérii se objevilo několik slavných hollywoodských tváří: krom zmíněného Petera Boylea to byl Charles Nelson Reilly (Jose Chung's: ‚From Outer Space‘), Giovanni Ribisi, Jack Black (D.P.O.) a Lucy Liuová (Hell Money).

talitha_cumi_caps_039.jpg talitha_cumi_caps_106.jpg talitha_cumi_caps_107.jpg

Toto je jen začátek: Třetí série je vskutku povedeným příspěvkem do našeho oblíbeného seriálu a jako taková je základem pro skvělé mytologie čtvrté, páté a šesté řady a také pro celovečerní film. Třetí řada případů Muldera a Scullyové nabízí konstantně vynikající podívanou napříč všemi možnými žánry. Shrnuto, podtrženo – pokud se chcete trochu vylekat, od srdce zasmát, malinko dojmout a zkrátka dobře pobavit, nenapadá mě nic lepšího, než jsou právě tato Akta X.

Tento článek byl zveřejněn 6.10.2008 v 0:00 v kategorii Shrnující články.

Komentáře: 26

 1. Utero napsal(a) 6.10.2008 v 18:16

  Konecne jsem se dockal tohoto clanku. Uz od patku kdy bylo zmineno, ze se objevi jsem se na nej tesil. Nikdy nezapomenu na ty 2 tydny co jsem 3 serii sledoval. Treti serie je uzasna. Nesedla mi akorat Syzygy a mozna jeste nektera, jinak je tahle serie proste vyborna. Hlavne ma genialni mytologicke epizody, ktere nemeli v serialu obdoby ani v budoucich sezonach.

 2. Mirak napsal(a) 6.10.2008 v 18:19

  No nejhorší z trojky je snad Teso Dos Bichos, ne.

 3. kultx napsal(a) 6.10.2008 v 18:35

  Pokud k článku máte nějakou technickou poznámku, napište mi ji sem do komentářů. Vůbec se nebojte být kritičtí, naopak to jen uvítám. V budoucnu bych chtěl v podobných článcích pokračovat, tak jestli se vám nelíbí, jakým směrem se ten text ubírá, jestli vám to připadá nudné či nezáživné, ozvěte se.

  Rád na těch článcích do budoucna více zapracuji a případně je ještě rozšířím o další kapitoly ap.

 4. mona lisa napsal(a) 6.10.2008 v 18:51

  Moja najoblubenejsia seria. Vsetky epizody boli skvele – mytologicke aj nemytologicke. Stale spomynam na vyborne Paper Clip, Nisei/731, Piper Maru/Apocryfy, Avatar, Groteska a moj oblubeny Fajciar v Musing of CSM.

 5. kimberly napsal(a) 6.10.2008 v 18:57

  Nenávidím túto sériu, pre mňa najnezáživnejšia zo všetkých a nachádza sa tu najväčšie množstvo dielov čo ma nebavia.
  Ale teraz k tebe kult.ten článok je výborný a viem že aj objektívny…to že mne sa nepáči neznamená, že nebola dobrá. je to veľmi profesionálne a dobre napísané zhrnutie.

 6. kultx napsal(a) 6.10.2008 v 19:31

  kimberly: Děkuji, těší mě, že se ti článek tolik líbil. Už se začnu připravovat na shrnutí čtyřky.

  Jinak vím, že je to tvoje věc, ale docela mě mrzí, že tu sérii nenávidíš… ;-) Když tě ale nebavila, nedá se nic dělat.

 7. kimberly napsal(a) 6.10.2008 v 19:50

  Kult…skúsim to vysvetliť…možno ti k tomu postačí už len to, že moja najobľúbenejšia séria je šestka…Milujem ju od začiatku až do konca.
  V trojke je ale proste privela dielov ktoré mi nijakovsky nesadli…viem že kvalitné, ale mne nič nehovoriace José Chung a Clyde Bruckman…potom otrasné Hell Money a Teso dos Bichos. mytológiu 731, Nisei, Piper Maru a Apocrypha som nikdy nedostala chuť pozrieť si veľa krát…The List a DPO mi prišli ako riadne výkriky do tmy. Čo ma bavilo bolo Quagmire a Wetvired, ostatné tak napoly…no a ešte the Walk, to radím k najnezáživnej­šiemu…Takže neviem…
  Ja sa nadchýňam šestkou.
  Ale ešte raz pochvala k tvojim recenziám…ty študuješ žurnalistiku? Lebo píšeš ako profesionál…

 8. kultx napsal(a) 6.10.2008 v 19:55

  kimberly: Já ti už rozumím. Když ti ta epizoda prostě nic neříká, tak z ní těžko dostaneš nějaký uspokojivý zážitek. Já sám tento pocit mám hned u několika obecně velmi populárních epizod.

  A ještě jednou díky! Ačkoliv psaní miluju, tak žurnalistiku ani nic podobného bohužel nestuduji. To proto se vždycky alespoň vyřádím tady na webu ;-)

 9. Deshy napsal(a) 6.10.2008 v 20:48

  Já 3. sérii taky moc nemusím. Vždycky jsem uvažovala proč. V podstatě se ztotožňuji s tím, co je tady napsáno. Třetí série toho nabízí spoustu a dost možná je to i nejkvalitnější série (i díky rozpočtu).
  Dokonce si tu najdu i pár epizod, které bych zařadila mezi mých top deset.
  Myslím si, že to, čím to u mě tato série prohrála, je mytologie. Netvrdím, že je na ní něco špatného nebo špatně natočeného. Já se v ní prostě trošku ztratila. Díly mi ubíhaly pomalu a občas i nudně. Když jsem si přečetla pár vysvětlivek, tak jsem se zase našla :-), ale mytologické díly této série stejně bez výčitek většinou přeskočila.
  Třetí série ve mně prostě nadšení nebudí.

 10. Deshy napsal(a) 6.10.2008 v 21:05

  Ještě mě zaujalo tvrzení, že nejlépe byly přijímány mytologické epizody. Je to určitě pravda. Přitom je ale zvláštní, že když si většina lidí sestaví soukromý žebříček nej dílů, tak mytologické se tam vyskytují vyjímečně.
  Myslím, že je to tím, že obecně byla Akta X představována jako seriál o mimozemšťanech a vládních spiknutích. Určitě je to dějová linka, která spojuje celý seriál dohromady. Ale pokud by nebylo samostatně stojících dílů, tak by se Akta X „vyčerpala“ zaručeně mnohem dřív.

  Ale možná je to můj pocit, protože pro mě je mytologie tak od třetí řady podřadnější než samostatně stojící díly. Proto jsem také nebyla moc nadšena, že první film stál na mytologii. Na druhé straně, někdy je lepší sázka na jistotu… Spousta lidí vnímá hlavně to, co jim je servírováno polopaticky, a Akta jsou pro ně právě jen seriál o mimozemšťanech a spiknutích.

 11. Utero napsal(a) 6.10.2008 v 21:23

  Deshy: No kdyz se treba kouknes na forum tak si vsimnes, ze pokud fandove sestavuji zebricek nejoblibenejsich epizod. Napriklad, ze se kona anketa kde ma kazdy vybrat 3 nejoblibenejsi epizody z dane serie tak nema moc navybranou. Protoze mytologicke epizody jsou rozdeleny treba do dvou nebo tri epizod tak by byla blbost napsat vsechny tri mytologicke epizody a pak bychom uz nemeli na vyber zadnou dalsi epizodu protoze v anketach jako je ta na foru mame moznost vybrat pouze tri z dane serie. je tezky vybrat jestli je lepsi Bleesing way nebo Piper Clip, protoze ty epizody patri k sobe…Jinak jsem koukal na zebricky na jinacich webech a i tam suverene vitezili epizody jako Redux II, Requiem nebo Existence, takze nemyslim, ze se vyskytuji vyjimecne. Ale vsechno je o vkusu samozrejme :)

 12. Smith napsal(a) 6.10.2008 v 21:33

  Tretia seria ma podla mna tu najkvalitnejsiu mytologiu. Co epizoda to skvost a legenda. Nehovorim ale, ze dalej to bolo nejake horsie. Kvalita sa stupnovala a bolo to stale napinavejsie. Mytologia v trojke je ale niecim pre mna vynimocna. Da sa to popisat jedine ako legenda :).

 13. sauron77 napsal(a) 6.10.2008 v 22:21

  velmi ma sklamalo ze tu nepadlo ani slovo o velmi dobrej casti HAMBLIVY

 14. AX_csm napsal(a) 6.10.2008 v 22:40

  Muž s pěstěnýma rukama a Muž s cigaretou jsou v 3. sérii naprosto nejlepší, takže kritiku ,,nezáživnosti´´ 3. série fakt neberu.Přesně jak píše Smith, mytologie 3. série je vyloženě legenda. O nemytologických dílech by se nechalo polemizovat. To je fakt. Jose Chunga vyloženě nesnáším, ačkoliv je na 1. místě tohoto webu.Co člověk to názor, ale zde koukám opravdu odlišný:-)

 15. yscully napsal(a) 6.10.2008 v 22:57

  Ve třetí sérii jsem kdysi Akta X prožívala úplně nejvíc, mám pro ni slabost. Vždycky, když jsem se (pokaždé neúspěšně) pokoušela sestavovat žebříček sérií, tak trojka společně se šestkou se draly na první místa… Ale nesmím psát dál, protože bych musela dodat, že jsem si pak nostalgicky vzpomněla na jedničku a super dvojku, že čtverka a sedmička byly taky skvělý stejně jako pětka a osmička příjemně překvapila a teď prožívám devítku a je to naprostá bomba :D hm, tak jsem nepřestala. Trojka mě prostě napadne jako první, když na mě někdo bafne, která série byla nejlepší.

 16. kultx napsal(a) 6.10.2008 v 23:27

  yscully: Docela věrně jsi vystihla i mé občasné pocity ;-)

 17. kultx napsal(a) 6.10.2008 v 23:41

  Deshy: „Ještě mě zaujalo tvrzení, že nejlépe byly přijímány mytologické epizody. Je to určitě pravda. Přitom je ale zvláštní, že když si většina lidí sestaví soukromý žebříček nej dílů, tak mytologické se tam vyskytují vyjímečně.“

  Naprostý souhlas, že většinou jsou v takovýchto osobních TOP TEN mytologické díly uvedeny výjimečně. Ale tohle je spíš dáno tím (což už jsi ostatně částečně nakousla), že mytologie funguje skvěle především jako celek. Jednotlivé epizody mytologie jsou nadprůměrné, profesionálně natočené, ale kvůli tomu se na ně IMHO fanoušci netěšili. Ta jejich obliba tu byla především proto, že každou mytologickou epizodou se vždy o kus dál posunul ten velký skvělý příběh.

  Ale je to jen jeden z názorů, těžko říct, jak to je všechno ve skutečnosti ;-)

 18. Bilbo napsal(a) 7.10.2008 v 0:52

  Jj, něco na tom bude, pro mě taky mytologie vždycky fungovala více jako celek.
  Já osobně bych ji asi úplně oddělil od klasickým dílů, kdybych měl sestavovat osobní žebříček oblíbených epizod.

  A článek jako shrnutí perfektní a výborně se čte, vůbec o sobě nepochybuj, jenom směle piš dál ;-)

 19. fr3ak napsal(a) 7.10.2008 v 0:53

  Jen mě velmi mrzí že sem ve článku nenarazil na nějakou poznámku k epizodě Wetwired – vždy když si vzpomenu na třetí sérii, tak vidím epizody 731/Nisei, Avatar a hlavně Wetwired. Takže to je z mé strany menší zklamání, možná by mi spravila chuť recenze :-)

 20. Utero napsal(a) 7.10.2008 v 5:16

  Tak tak i pro me je obrovskym klenotem v treti serii Wetwired. Kdybych mel vybrat 3 nejlepsi epky z tehle serie, urcite bych na ni nezapomel, ale taky si vystacim s recenzi…

 21. mona lisa napsal(a) 7.10.2008 v 7:18

  Wetwired bola super!

 22. Queequeg napsal(a) 7.10.2008 v 8:52

  Trojku považuji za nejlepší séri Akt X. Clyde Bruckman a Avatar jsou na mém žebříčku nejlepších epizod hodně vysoko

 23. sauron77 napsal(a) 7.10.2008 v 19:44

  najlepsie casti z tretej serie su hamblivy, prechadzka, nutic a chung

 24. Milius napsal(a) 8.10.2008 v 10:43

  Kultx:Parádní článek!Strašně si cením jak nestranně a poutavě píšeš a jak jemně dokážeš vystihnout to důležité,myslím,že by to tak nikdo z nás fandů nedokázal.Takže díky a jen tak dál,seš borec!

 25. Dadlenka napsal(a) 25.10.2012 v 14:52

  i po letech stále pravdivé a moc dobře se to čte:-) díky za připomenutí:-)

 26. Gstar napsal(a) 29.11.2012 v 1:41

  Tak třetí série začala hodně filmově.Speciálně POŽEHNANÁ CESTA ,SPÍNÁTKO a z druhé série ANASAZI napadlo mě že, z toho mohli klidně taky udělat tenkrát filmový hit.Tyhle díly mě hodně baví.2shy:zápas Gill s tím padouchem v koupelně to byla napínačka strach zda, ho přemůže. Jinak dobrá práce jen tak dál.

Řekněte nám svůj názor!