Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Gillian Andersonová

Gillian Leigh Andersonová (9. srpna 1968, Chicago) je americká herečka, která v letech 1993 – 2002 ztvárňovala postavu agentky Scullyové v seriálu Akta X.

gillian-anderson-profil.png

:: David Duchovny | Gillian Andersonová | William B. Davis | Mitch Pileggi | Nicholas Lea | Annabeth Gishová | Robert Patrick | Laurie Holdenová ::

Gillian Andersonová se narodila 9. srpna 1968 rodičům Edwardovi a Rosemary Andersonovým. Její otec vlastní produkční společnost a matka pracuje jako počítačový analytik. Gillian má dva mladší sourozence – bratr Aaron se narodil v roce 1982, sestra Zoe o rok později. Několik měsíců po narození malé Gillian se celá rodina přestěhovala z Chicaga do Velké Británie, kde Gillianin otec nastoupil na tamější londýnskou filmovou školu. Krátce po jejích jedenáctých narozeninách se celá rodina přemístila zpět do Spojených států. V Michiganu Gillian dokončila základní vzdělání a pokračovala ve studiu na střední škole. Maturovala v roce 1986. Touto dobou bylo hereččinou velkou vášní divadlo. Když se tedy Gillian ve svých 22 letech přestěhovala do New Yorku, tak krom zaměstnání číšnice hrála v několika malých newyorských divadlech. První velký úspěch se dostavil relativně brzy, když se herečka objevila v hlavní roli hry Absent Friends.

gillian_anderson_hrichy_mladi.png

Gillian však nedokázala dlouho vydržet na jednom místě, a tak přes rok cestovala po celých Spojených státech. Ve svých 24 letech se dostala až do Los Angeles, kde se zúčastnila několika neúspěšných konkurzů. Zlom přišel až v roce 1992, kdy Gillian doslova okouzlila scénáristu Chrise Cartera. Ten za tuto budoucí představitelku Dany Scullyové v seriálu Akta X bojoval tak urputně, že k jejímu účinkování v novém televizním sci-fi nakonec svolilo dosud značně skeptické studio. Gillian Andersonová se ostatním producentům stále příliš nezamlouvala (chtěli „taller, leggier, blonder and breastier“ ženskou, řekla později Gillian v jednom rozhovoru) a všudypřítomné napětí povolil až obrovský úspěch, kterého Akta X během prvních dvou let vysílání dosáhla. I přes masivní popularitu seriálu se Gillian nikdy nenaskytla žádná velká filmová role (na rozdíl od Davida Duchovnyho, který se po skončení seriálu s úspěchem věnoval filmové produkci). Pokud nepočítáme celovečerní film Akta X z roku 1998, tak její pravděpodobně nejznámější velkou rolí se stala ta ve snímku The Turning (1992). Tento film, který vznikl ještě před seriálem Akta X, však Gillian proslavil především proto, že v několika scénách herečka vystupuje nahá. Toto prokletí mládí Gillian Andersonová nakonec úspěšně zlomila, když v hlavní roli historického dramatu The House of Mirth (2000) předvedla své herecké umění. Když byl seriál Akta X v roce 2002 ukončen, dala si Gillian tříletou přestávku, kterou přerušilo až nevýrazné drama The Mighty Celt (2005).

gillian-anderson-london-12–04–2015–010-small.png

Další bravurně zahranou charakterní rolí byla Lady Dedlocková v kritikou oceňované britské historické minisérii Bleak House, ve které Gillian zazářila na podzim 2005. Za svoji roli byla nominována na prestižní ocenění Zlatý glóbus, Emmy a BAFTA. V dalších letech následovaly dvě vedlejší role – jedna v oscarovém dramatu The Last King of Scotland (2006), druhá v britské komedii How to Lose Friends and Alienate People (2008). Velký rozruch způsobila Gillian v roce 2007, když se objevila v hlavní roli kontroverzního thrilleru Straightheads (2007). Ve filmu, který vypráví o znásilnění a kruté pomstě, se herečka v několika scénách objevuje nahá (necenzurovanou fotku najdete zde). Z kontroverzního thrilleru, který byl ve Spojených státech uveden na DVD pod názvem Closure, si nezapomeňte prohlédnout 50 kvalitních obrázků a jednu sexy promo fotku. Na konci roku 2007 se Gillian znovu vrátila ke své nejslavnější televizní roli, když začalo natáčení druhého filmu Akta X (2008). V souvislosti s masivní propagací druhého filmu se Gillian v roce 2008 velmi hojně vyskytovala v různých televizních talk show, jmenujme např. Jay Lena a Jimmyho Kimmela. V roce 2009 se premiéry dočkal další britský nezávislý film, ve kterém si Gillian zahrála hlavní roli. Jedná se o komedii Boogie Woogie. Od roku 2013 se herečka objevuje v hlavní roli seriálu The Fall z kriminálního prostředí, v němž ztvárňuje postavu šéf detektiva Stelly Gibsonové z britské Metropolitní policie. Tento psychologický thriller je zaměřený na forenzní vědu a sleduje souboj dvou lovců – jedním je brutální, ale inteligentní vrah, náhodně vybírající své oběti v okolí irského Belfastu, druhým je právě elitní policistka, ztvárněná Andersonovou. Obrázky ze seriálu ve vysoké kvalitě si můžete prohlédnout zde a zde. Seriál je pozitivně hodnocen jak kritiky, tak diváky, a v roce 2015 vzniká už třetí série. V březnu 2015 byl rovněž oznámen návrat Akt X v nové šestidílní sérii, k němuž má dojít již na jaře 2016. Gillian si tak zopakuje roli, která ji celosvětově proslavila.

gillian-anderson-david-duchovny-new-york-city-13–10–2013–001-small.png gillian-anderson-david-duchovny-new-york-city-13–10–2013–002-small.png

Gillian Andersonová je držitelkou Zlatého glóbu a ceny Emmy. Obě ocenění získala v roce 1997 za hlavní ženskou roli v dramatickém seriálu (Akta X). Úžasné fotky z udílení cen si můžete prohlédnout zde. Na Zlatý glóbus byla dále nominována v letech 1996, 1998, 1999 (vše za Akta X) a 2007 (za Bleak House). Za svoji roli ve filmu The Mighty Celt získala Gillian ocenění IFTA. V roce 2000 Gillian napsala a zrežírovala epizodu all things. V roce 2005 se objevila na Vanity Fair Oscar Party. Gillian se stále vrací k divadlu, v roce 2002 ztvárnila hlavní roli ve hře What The Night Is For. Na jaře 2009 se Gillian vrátila na londýnská prkna v hlavní roli divadelní hry A Doll's House.

gillian-anderson-los-angeles-10–01–2015–001-small.png gillian-anderson-los-angeles-10–01–2015–002-small.png

Pokud jde o osobní život, tak Gillian Andersonová byla vždy známá častým střídáním partnerů. Svého prvního manžela, Clyde Klotze, poznala na natáčení Akt X. Svatba se konala ve velmi romantickém duchu 1. ledna 1994 na Havaji, ale manželství samotné už tak idylické nebylo a bylo definitivně rozvedeno v roce 1997. Z tohoto manželství vzešlo první hereččino dítě, dcera Piper, která se narodila 25. září 1994. Zajímavostí je, že kmotrem Piper se stal Chris Carter. Piper samotná se ve svých šesti letech objevila ve filmu své maminky The House of Mirth. V letech 1996 až 1997 Gillian chodila s Adrianem Hughesem (který byl později obviněn ze znásilnění, což rozchod s Gillian značně urychlilo) a v letech 1997 až 1998 se objevovala ve společnosti Rodney Rowlanda. Za svého druhého manžela, podnikatele Juliana Ozanneho, se Gillian provdala 29. prosince 2004. Ačkoliv se herečka domnívala, že konečně našla toho pravého, druhé manželství nakonec skončilo ještě dříve, než to první. Během roku 2005 se objevily první neshody, které vyvrcholily v dubnu 2006, kdy pár oznámil rozchod. Zajímavou informací je, že Gillian byla v této době již několik měsíců těhotná a její druhé dítě, syn Oscar, se po jistých porodních komplikacích narodilo 1. listopadu 2006. Kdo je Oscarovým otcem, to Gillian nikdy oficiálně neoznámila. Herečka se od roku 2006 pravidelně stýká s podnikatelem Markem Griffithsem, který je s největší pravděpodobností nejen otcem Oscara, ale také třetího dítěte, syna Felixe. Ten se herečce narodil 15. října 2008. Gillian se v posledních několika letech aktivně věnuje charitativní činnosti a pravidelně přispívá na výzkum nádorového onemocnění neurofibromatóza. Na komplikace spojené s touto nemocí zemřel její bratr Aaron v roce 2011. Herečka je také aktivní členkou organizace PETA, která se zabývá ochranou ohrožených zvířat po celém světě.

gillian_anderson_sexy_esquire_2008_a_small.jpg gillian_anderson_sexy_esquire_2008_b_small.jpg

Desítky paparazzi fotek z let 1994 až 2004 si můžete prohlédnout zde. V poslední době se Gillian Andersonová objevila na několika společenských akcích a filmových premiérách, např. zde a zde. V listopadu 2009 se po delší době sešla s dalšími tvůrci Akt X na charitativní akci v Los Angeles. V lednu 2010 byla poté načapána na londýnské ulici, jak nese velmi zajímavý dárek. V létě 2013 herečka ve společnosti Davida Duchovnyho a Chrise Cartera oslavila dvacáté výročí vzniku seriálu Akta X. O Gillian jsme vám přinesli už téměř 500 aktualit, jejich archiv je zde.

gillian_anderson_absolut_sexy_g_small.jpg gillian_anderson_absolut_sexy_f_small.jpg

V českých televizích Gillian Andersonovou nejčastěji dabuje Jana Musilová, která se o agentku Scullyovou postarala ve všech devíti odvysílaných sériích. Vedle dabingu Musilová pravidelně hraje v televizi a v divadle. Její webové stránky naleznete na adrese janamusilova.cz.

Tento článek byl zveřejněn 1.1.2008 v 0:00 v kategorii Gillian Andersonová.