Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

9×01 Nothing Important Happened Today (recenze)

předcházející epizoda 8×21 Existence | následující epizoda 9×02 Nothing Important Hapenned Today II

režie Kim Manners | scénář Chris Carter, Frank Spotnitz | premiéra v USA 11.11.2001 | v ČR není | český název Dnes se nic významného nestalo | hodnocení 60% další názory zde

Pokračování posledních dvou dílů osmé série. Scullyová se sama stará o novorozeně, Mulder musel kvůli hrozícímu nebezpečí zmizet. Doggett se snaží odhalit spiknutí, zasahující do FBI, které vedlo k pokusu o vraždu jeho a Skinnera, od čehož ho všichni odrazují. Reyesová, která ho jako jediná podporuje, se při vyšetřování snaží využít svého bývalého milence, dnes zástupce ředitele Follmera, který ale, jak se zdá, stojí na opačné straně. K jejich pátrání se přidá i zprvu odmítavá Scullyová, potom, co její syn William zřejmě jen silou vůle roztočil kolotoč nad svou postýlkou. Nakonec agenti dostanou anonymní tip, který je navede na stopu utopeného muže, který se spiknutím nějak souvisí. Shannon McMahonová, která onoho muže utopila a jež dokáže dýchat pod vodou, se nejprve snaží najít Scullyovou a posléze stáhne v nádrži v úpravně vody ke dnu Doggetta, kterého sem zavedlo vyšetřování.

niht1_a.jpg niht1_b.jpg niht1_c.jpg

předešlé epizodě jsme se s Mulderem a Scullyovou rozloučili v okamžiku, kdy se oba agenti ve společnosti svého dítěte láskyplně objali. Mohlo by se tedy zdát, že je tu happy end a další pokračování již netřeba. Omyl – seriál Akta X se i po osmi letech svého vysílání televizní společnosti Fox stále vyplácel (přičemž osmá řada byla divácky ještě úspěšnější, než tragická sedmička), a tak hlavouni z producentské společnosti dali Carterovi zelenou i na další sezónu. Zelenou však neměli všichni hlavní aktéři a už na konci osmé série bylo jasné, že v dalších letech se tvůrci budou muset definitivně obejít bez Davida Duchovnyho. Zatímco Gillian AndersonováChris Carter měli smlouvy na osmou a devátou sezónu podepsané už déle než rok, představitel agenta Muldera dal jasně najevo, že půlka epizod osmé série bylo to poslední, co pro seriál udělal. A ačkoliv se jistě najdou tací, kteří mu toto rozhodnutí nikdy skutečně neodpustili, s odstupem času je jasné, že se Duchovny rozhodl nejlépe, jak mohl – pro sebe samotného i pro celý seriál.

Podle mnohých (a velmi hlasitých) názorů Mulderův návrat do druhé poloviny osmé řady nesmírně zpomalil ono nebývalé tempo první půlky této série. Začátek deváté řady je v tomto ohledu velmi podobný prvním (především těm nemytologickým) dílům řady osmé. Nejenže je Mulder opět kdesi v tahu, ale především na vás vybafne hned několik (s ohledem na notné stáří Akt X) velmi kvalitně napsaných a originálních příběhů. Hodnotit epizody jako je 4-D či Daemonicus, to náleží až samotným recenzím, ale například právě recenzovaná Nothing Important Happened Today je až překvapivě svižná a mytologicky zajímavá. A to říkám jako nepřítel supervojáků, Knowle Rohrera či Božího syna Williama.

I přesto je však mytologie tím, co devátou řadu v drtivé většině epizod stahuje ke dnu. Naštěstí jsou zde ještě ony samostatně stojící případy, které dají na jakoukoliv konspiraci 21. století celkem lehce zapomenout. Ačkoliv je Mulder na začátku deváté série opět ztracen, není jeho zmizení hlavní zápletkou. Tou se (alespoň v mytologii) stává jednoznačně Scullyové syn William, o kterém bývalá agentka záhy zjišťuje, že není úplně obyčejným dítětem. Jeho zvláštní a nadpřirozené schopnosti z něho sice mimozemšťana nedělají, ale i k obyčejnému člověku má docela daleko. Vše je samozřejmě velmi úzce spojeno s problematikou supervojáků, kteří v každé z následujících mytologických epizod dostanou výraznou roli. Jedinou otázkou tedy zůstává, nakolik a zda-li vás celá tato zápletka zaujme.

niht1_d.jpg niht1_e.jpg niht1_f.jpg

V porovnání s předešlými sezónami však odlišnosti nekončí. Dana Scullyová již není speciální agentkou, pracující na Aktech X, ale nastupuje do role lektorky na výcvikové akademii FBI v Quanticu. Za Dogettem je na vyšetřování Akt X mezitím definitivně přidělena agentka Reyesová, která se s touto prací téměř dokonale sžila už v závěru osmé série. Ač by si to mnozí její nadřízení jistě přáli, ani navzdory svému novému zaměstnání není Scullyová z Akt X úplně vyšachována. John Doggett si samozřejmě nejednou za svou bývalou parťačkou přijde pro pomoc či radu a stejně tak i Scullyová Akta X potřebuje – ačkoliv by o nich nejraději neslyšela už ani slovo, kvůli svému synovi si podobný luxus nemůže dovolit.

Když už tu byla řeč o nadřízených, tak ke klasické dvojici zástupce ředitele Alvina Kershe a Waltera Skinnera přibývá zbrusu nová postava, která v pozdějších epizodách zasáhne i mimo mytologii. Řeč je o Bradu Follmerovi, který je dávným přítelem agentky Reyesové. S klidným svědomím mohu říct, že tento chlapík jde v nejlepších stopách zástupce Kershe a ačkoliv je jistě pohledný, celkový zážitek velmi silně kazí ten sliz, který z Follmera občas odkapává. A ne, není to mimozemšťan. V jistém ohledu mi tato postava připomíná Jeffreyho Spendera, kterého mnozí diváci nejdříve nemohli vystát, ale postupem času se názor mnohých na tuto rozporuplnou postavu měnil.

xfiles_season9_small.jpg

Se začátkem deváté řady jsou spojeny i další dvě zajímavosti, z nichž jedna se týká prvních dvou epizod a druhá celého seriálu. V malé (ale docela podstatné) roli se v Notning Important Happened Today I i II objeví Lucy Lawlessová. Tuto herečku bezpochyby znáte ze slavného seriálu Xena: Warrior Princess, který dlouhou dobu okupoval i české obrazovky. Pro nás zajímavější novinkou je ale úvodní titulková sekvence, která byla po dlouhých osmi letech zásadně překopána a ačkoliv se v ní objevují klasické motivy, které známe již z doby první série, moderní háv Aktům X velmi sluší.

Tento článek byl zveřejněn 30.4.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 22

 1. Queequeg napsal(a) 30.4.2008 v 19:16

  Jupíííí, už jsem se nových recenzí nemohla dočkat. Díky :-) A supervojáci mě taky moc neberou. Na Doggetta i Reyesovou si velmi pomalu začínám zvykat, ale jsem si jistá, že kdyby od začátku byli ústřední dvojkou oni, tolik by mě ten seriál nechytnul. On na mě působí tak nějak vyumělkovaně, jak hrdina z béčkového akčňáku, na Monice mi asi nejvíc vadí dabing (chtělo by to nějaký mladší, svěžejší hlas) – za to ale ona nemůže, toho jsem si vědoma :)

 2. Utero napsal(a) 30.4.2008 v 19:36

  Skvely, nove recenze! uz jsem se tesil

 3. kultx napsal(a) 30.4.2008 v 19:39

  Díky, jen chci předem omluvit recenze mytologických epizod – hodnocení těchto dílů se mi vždycky píše hodně obtížně, protože jsou si všechny mytologické epky velmi podobné a není vlastně o čem psát. S příchodem samostatných epizod by se však situace měla zlepšit. Budu se snažit.

 4. Utero napsal(a) 30.4.2008 v 19:46

  Hlavne at je co cist :D

 5. fr3ak napsal(a) 30.4.2008 v 20:22

  No je fakt že článek mi spíš připadá jako shrnutí 9. série, než jako recenze epizody, sice mu to neubírá na zajímavosti, ale pro příště bych prosil trochu víc prostoru pro samotnou epizodu.

 6. Queequeg napsal(a) 30.4.2008 v 20:42

  fr3ak: já bych řekla, že to už kultx vysvětlil…viz dva vzkazy před Tvým. Já osobně jsem si pěkně početla a těším se na další kvalitní recenzi.

 7. kultx napsal(a) 30.4.2008 v 20:47

  Jasně, to je okej, já žádnou poznámku neberu zle! ;-) Ale jak jsem zmínil, napsat o každé mytologické epizodě individuálně něco chytrého, to je fakt docela těžké. Po technické stránce mají ty díly velmi vysokou kvalitou, zahráno i napsáno je to taky dobře. Člověk si vlastně nemůže skoro na nic stěžovat, záleží pak už na každém, jak mu ta či ona epizoda sedne.

 8. AllT. napsal(a) 30.4.2008 v 23:18

  sedma sezona tragicka? Naopak, vynikajici!

 9. kultx napsal(a) 1.5.2008 v 0:38

  AllT.: Sledovanost, ne kvalita… ;-)

 10. gilly8 napsal(a) 1.5.2008 v 9:01

  No, já bych to klidně vztáhla i na tu kvalitu;-). Sedmou sezónu jsem vyloženě protrpěla.

 11. nabaa napsal(a) 1.5.2008 v 10:24

  Super super! Recenze jsou zpět! Devátou sérii mám jen chvíli,ještě ji nemám dokoukanou,tak si aspoň můžu porovnat hodnocení.:o) Se 60% u Nothing important happened today souhlasím. Sice dvojepizoda je to kvalitní, nicméně mě příliš nezaujala. Ale upřímně, mytologie 9.řady se mi zatím líbí nejvíc,jinak jsem spíš na standalony. Že by to bylo absencí Kuřáka?:oD A na 7.sérii mám názor vyloženě pozitivní, patří k mým nejoblíbenějším, ať už se vyjádřím ke všemu.:oD

 12. peta111 napsal(a) 1.5.2008 v 19:09

  Jsem moc ráda, že zase píšeš recenze, těším se na takové 3 následující a tvé hodnocení.
  Taky mám ještě v 9 mezery, budu to muset dokoukat.
  A ještě k úvodní znělce, taky jsem ráda, že ji konečně zmodernizovali, možná to mohli už udělat dávno.

 13. nabaa napsal(a) 1.5.2008 v 19:35

  Když přišla řeč na novou znělku,tak mně se nelíbí.Na můj vkus je moc moderní,taková celá 3D, digitální. Původní je holt klasika.:o)

 14. Arte napsal(a) 1.5.2008 v 22:11

  Taky myslím :)

 15. slucy napsal(a) 13.5.2008 v 18:15

  Nějak mi uniklo kdo hraje Brada Follmera a v Nothing Important…II jsem nepochopila, kdo zabil Shannon. Objasní mi to někdo PLS?:-)

 16. kultx napsal(a) 13.5.2008 v 18:42

  slucy: Brada Follmera hraje (podle mě výborně) Cary Elwes – více o něm na Wikipedii.

  Jinak Shannon myslím nikdo nezabil… Právě ona zachránila Doggetta před Knowle Rohrerem, když ho napadla a společně spadli do vody. Já jsem tu epizodu viděl před dlouhou dobou, ale tuším, že na konci Shannon ještě zamrkala očkama, ne? ;-)

 17. slucy napsal(a) 13.5.2008 v 18:54

  To jo, ale kdo jí vrazil tu ruku do zad? Nebo co to bylo…

 18. slucy napsal(a) 14.5.2008 v 14:09

  Koukla jsem na to znova a uz tedy chapu, ze supervojaci dokazou fungovat i bez hlavy :-)

 19. kultx napsal(a) 14.5.2008 v 14:52

  slucy: Přesně tak, však jsi přece viděla, co ze sebe dokázal udělat Billy Miles na začátku Existence, kde z něho zbyla jen jedna „kůstka“… :-D

 20. Hanka napsal(a) 25.10.2008 v 21:51

  Mě by hlavně zajímalo, proč byl Langly modrý :) Tohle a to jeho suché „Don't ask!“ mi vždycky přivodí nové Vánoce.
  To bylo něco s tím seriálem o Střelcích, že?

 21. nikola napsal(a) 4.8.2010 v 13:23

  koukam na to každý den a každý di lepší a lěpší

 22. captain napsal(a) 23.4.2015 v 13:08

  Perfektni. Monca a Dogget spolu! Lucy Lawleys alis Xena alis Diana z BSG, taky super. A Follmer, namyslenej trotl, presne takoy NWO potrebuje… Porad velmi aktualni epizda a tema!

Řekněte nám svůj názor!