Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE SERIÁLU AKTA X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

6×21 Field Trip (recenze)

režie Kim Manners | scénář Frank Spotnitz, Vince Gilligan, John Shiban | premiéra v USA 09.05.1999 | na TV Prima 08.12.2007 | český název Výlet do hor | hodnocení 100% další názory 

Příroda je mocná čarodějka. To je skutečnost, kterou doslova na vlastní kůži poznají agenti Mulder a Scullyová při vyšetřování tajemného úmrtí manželské dvojice. Případ je zavádí do oblasti Brown Mountain v Severní Karolíně, kde byly nalezeny kostry manželů Schiffových, jak vedle sebe leží kdesi na louce v jedné z mnoha hornatých oblastí. Nejbizarnější na tom všem je, že dvojice byla nezvěstná pouhé tři dny, což vzhledem k rozsáhlému rozkladu jejich těl nedává žádný smysl. Muldera vyšetřování přitahuje i z toho důvodu, že oblast Brown Mountain je známá barevnými světly, které se už několik let pravidelně objevují nad vrcholky tamějších hor a které agent považuje na UFO. Že by za únosem mladých manželů stáli mimozemšťané? Mulder se sám přesvědčí, že je to něco mnohem zákeřnějšího…

field_trip_000.jpg field_trip_003.jpg field_trip_002.jpg

Obrovská dávka originality, podmanivá atmosféra, spletitý scénář a naši staří známí agenti v takovém ohrožení, do kterého se snad ještě nikdy nedostali. Přesně toto je 6×21 Field Trip, nenápadná epizodka, která se nakonec stala poslední nemytologickou částí šesté série. Epizoda měla premiéru před deseti lety, konkrétně 9. května 1999, a na jejím příběhu, scénáři i režii dohromady spolupracovala tvůrčí špička seriálu Akta X, složená ze tří výborných scénáristů a jednoho zručného režiséra. Za původní myšlenkou epizody stojí Frank Spotnitz, člověk, který je autorem kultovní Detour a děsuplné Via Negativa. Až podle jeho příběhu napsali plnohodnotný scénář Vince Gilligan a John Shiban.

Všichni autoři, kteří na této epizodě pracovali, umí navodit temnější, ale i odlehčenější atmosféru. Ve Field Trip se všechny tyto prvky zajímavě míchají. Tým ve složení Spotnitz, Gilligan, Shiban už v minulosti dokázal, že je schopen do světa Akt X vnést nebývalou rozmanitost. Prvním jejich společným dítkem byl Leonard Betts, s přehledem nejbizarnější případ Muldera a Scullyové v prvních pěti letech práce na Aktech X, a dvojdíl Dreamland ze začátku šesté série, který si sice pohrával s lehce ohraným tématem záměny identity dvou různých lidí, ale dělal tak velmi elegantním a vtipným způsobem.

Scénář Field Trip si zcela mistrovsky pohrává s tématy paranoii, alternativních realit a bizarních vidin. Agenti v obtížně přístupné přírodě narazí na neznámý typ houbovitého organismu, jehož spóry zásadně ovlivňují lidské vnímání. Mulder se Scullyovou se stanou oběťmi tohoto organismu a postupně tak ztrácí přehled o tom, co je skutečnost a co jen falešné vize, které jim do hlavy projektuje jejich vlastní představivost. Všechno je to zákeřnější o to víc, že s každou další minutou pod vlivem této nebezpečné látky jsou agenti ve stále větším nebezpečí a jejich těla, pohřbená pod zemí, jsou tímto organismem postupně stravována a rozkládána.

field_trip_006.jpg field_trip_007.jpg field_trip_008.jpg

Vy můžete tento boj o holý život sledovat naštěstí z bezpečné pozice diváka a s mrazením v zádech jen myslet na to, že by se něco podobného mohlo stát i vám. Přežít může jen ten, kdo dokáže všechno toto nebezpečí porazit silou své vlastní vůle a probrat se tak do reality. Když si Mulder „v bezpečí“ Skinnerovy kanceláře uvědomí, jak nelogicky vyšetřování případu celou dobu probíhalo a řekne Scullyové „nikdy jsme od tam neunikli“, garantuji vám, že budete mít husí kůži. Podobná nejistota, pochyby a působivé zvraty jsou v této epizodě všudypřítomné a nesmírně přidávají na dramatičnosti celé podívané. Mulder i Scullyová tak prožijí několik živých vizí, hranice mezi nimiž a skutečným světem je velmi tenká.

Všechen ten chaos v hlavách našich agentů i dalších nebohých obětí není jednoduché zpracovat. Na režisérskou židli se tak posadil Kim Manners, který je vedle Chrise Cartera a Vince Gilligana tou největší zárukou kvality, kterou v Aktech X znám (ve vzpomínce na Kima Mannerse najdete plno krásných fotek, některé z natáčení této epizody). Field Trip vypadá k světu a klape výborně, ale přesto by mě zajímalo, jak by epizoda nakonec vypadala, kdyby se na Mannersovo místo dostal třeba již zmíněný Gilligan (ten režíroval až předposlední epizody sedmé a deváté série).

Jednu z vedlejších, ale stále důležitých rolí v této epizodě hrají všechny technické kategorie, především pak vizuální efekty a výprava, které má ve své kompetenci právě režisér. Bezchybně byly vybrány například jednotlivé lokace v této epizodě: krom klasických míst (márnice a budovy FBI ve Washingtonu), se dostaneme i na zelenou louku kdesi v horách v Severní Karolíně a také do jeskyní, které se v této oblasti vyskytují. Velkou pochvalu zaslouží Mark Snow, jehož hudební motiv z Field Trip je velmi specifický a vpravdě mrazivý.

field_trip_009.jpg field_trip_010.jpg field_trip_011.jpg

V některých vypjatějších scénách, kde je důležité diváka trochu postrašit, je hudba vyloženě protivná, ale rozhodně ne ve špatném slova smyslu. Garantuji vám, že v některých scénách díky ní budete mít pocit, jako by vám někdo zapíchával špendlík pod nehty. Stačí si pustit první či poslední scénu a hned víte, o čem mluvím. Co se herců týče, velký kus práce tentokrát odvádí jak David Duchovny, tak Gillian Andersonová, přičemž především pro agentku Scullyovou je dění v této epizodě obtížnou psychologickou zkouškou. Podobných studií psychologických stránek našich dvou hlavních hrdinů jsme se dočkali již například ve výborných epizodách How the Ghost Stole Christmas, Monday či Milagro z šesté série. Tentokrát musí agenti místo fyzické síly zapojit především mozek a svou vlastní vůli, aby se z nebezpečí, které je permanentně postihuje, aniž o tom ví, mohli dostat.

Ač nejsem shipper, musím jednoznačně vyzdvihnout závěr epizody, ve kterém je vztah Muldera a Scullyové vyjádřen nenásilně a velmi citlivě. I přestože v poslední scéně nezazní jediné slovo, celou sekvenci jsem si zapamatoval jako jeden z nejlépe podaných shippers momentů v celé historii seriálu. Field Trip není jen výletem do krásné přírody, je také výletem do podvědomí našich agentů, do jejich nejčernějších nočních můr. A v mých očích zůstává tato epizoda nádherným dárkem pro všechny fanoušky Akt X.

Tento článek byl zveřejněn 15.5.2009 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 13

 1. luca napsal(a) 15.5.2009 v 16:43

  Field Trip patří rozhodně mezi mých TOP 5! Úžasná epizoda a krásná recenze, jako vždy. Dávám tak 150%. :-))

 2. kultx napsal(a) 15.5.2009 v 18:57

  Děkuju mockrát luco :)

 3. kimberly napsal(a) 16.5.2009 v 8:59

  Bravúrne, pre mňa je Field Trip absolútnou Akto-Xovou ikonou, skvele sa tu mieša paranoja pre seriál tak prepotrebná s ostatnými parametrami. Dokonalosť sama proste.100 percent mi príde málo :-)

 4. dana napsal(a) 16.5.2009 v 9:00

  Stoprocentne 100%..;)

 5. LadyX napsal(a) 16.5.2009 v 11:24

  Myšlenkou mi tenhle díl připomíná „Hellraiser: Inferno“

 6. xgirl napsal(a) 16.5.2009 v 20:44

  Skvělá epizoda, díky moc za tuhle příjemnou recenzi (po celkem dlouhé době absence recenzí). Field trip je moje oblíbená epizoda – vyvýžení koktejl napětí, tajemna a shippy momentů, vždycky ěm navíc dostane Scullyová, která v Mulderově pokoji uvidí mimozemšťánka, ten údiv, překvapení, ten její výraz…

 7. kultx napsal(a) 16.5.2009 v 22:55

  XGirl: Díky, mám radost, že jsem zaujal! :)

  Do příštího týdne se chystají další recenze.

 8. KayTee napsal(a) 16.5.2009 v 23:25

  Souhlasím, že je to dokonalý díl. Je tam všechno, co se mi tak líbí :-) včetně mimozemšťánka :-)

  btw upozorňuji na chybu ve větě: „Nikdy jsem od tam neunikli“

 9. abigail napsal(a) 17.5.2009 v 20:49

  Díky za prima recenzi, Field Trip mám ráda, i když přiznávám, že jsem si ji musela pustit dvakrát, než jsem ji doopravdy pochopila. Takže recenze pomohla doladit detaily:)) Miluju závěr s podáním rukou a mimozemšťana v Mulderově ložnici!

 10. sauron77 napsal(a) 18.5.2009 v 11:16

  tak tuto cast povazujem medzi najhorsie
  nechapem ako moze byt taka oblubena

 11. Straycat napsal(a) 18.10.2009 v 18:21

  Pro mě jedna z nejlepších epizod. Vyvážená směs tajemna, hororových prvků, napětí i shiperských momentů. A ještě originální nápad. Prostě to, co dělá X-files tím, čím jsou.

 12. Ondra napsal(a) 1.5.2012 v 20:32

  Je to výborná epizoda. Bohužel už málokdo tuší, že Brown mountain skutečně existuje a opravdu leží ve státě Severní Karolína. Příběh je založen na skutečnosti, i když značně přikrášlené. Jestli vás to zajímá, zkuste si o tom něco vygůglit.

 13. m4rkx napsal(a) 22.11.2014 v 22:34

  Súhlas a krásna recenzia, len tie percentá sú dosť zavádzajúce. Dávam 150%. Jedna NAJ Z NAJ častí. ;) Akurát dopozerané, a stále s tým istým skvelým pocitom na konci. To sa podarí len máločomu. To znamená, že zajtra ma určite čaká repríza.

Řekněte nám svůj názor!