Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Kdo jsou x-philes a shippers

Označení x-philes se používá pro ty nejoddanější příznivce seriálu Akta X. Pokud se alespoň jednou týdně díváte na libovolnou epizodu Akt X, nebo pravidelně čtete tyto stránky, tak se s jistotou počítáte do skupinky těchto skalních fanoušků. Přesný počet x-philes je nemožné určit; už jen z toho důvodu, že se toto číslo v průběhu let výrazně měnilo. V devadesátých letech se x-philes nejčastěji pohybovali na internetu, kde zakládali internetové stránky nebo fankluby herců a postav. Forma jejich komunikace byla příznačná, protože právě Akta X se od prvních sérií zabývala moderními technologiemi (agenti byli již od začátku vybaveni mobilními telefony a v kancelářích pracovali s tehdy moderní technikou). Z dnešního pohledu, kdy jsme internetem pronásledováni pomalu i v koupelně, se mohou první série jevit směšně, v době prvního vysílání však mnohé epizody technickými vymoženostmi své diváky fascinovaly.

Shrnutí: Seriál Akta X | Filmy Akta X | Sezóny Akt X | Mytologie Akt X | Shippers/x-philes

shippers_kultx_b_small.jpg

Ale zpátky k x-philes fandomu, který se právě ve světě nových médií zrodil. Zajímavostí je, že na diskusních fórech se často vyskytovali samotní tvůrci, např. Gillian Andersonová či Chris Carter, který tehdy používal přezdívku DFowlley. Herci a členové štábu s fanoušky hovořili v otevřených diskusích a probírali odvysílané a občas dokonce i připravované epizody. Relativně velký fandom Akt X funguje i sedm let od ukončení seriálu, přičemž druhý celovečerní film, který v létě 2008 přišel do kin, znovu vzbudil zájem u těch, kteří fenomén Akt X v minulosti opustili. Existují však tací, kteří jsou seriálu věrní od jeho začátků až dodnes. Jedním takovým je X_Follower, který na svém slovenském webu Sprievodca po svete The X-Files neúnavně pracuje přes deset let.

shippers_kultx_a_small.jpg

Podstatnou část x-philes tvoří tzv. shippers. Tato skupina fanoušků prosazuje intimní vztah mezi Mulderem a Scullyovou. Byli byste překvapeni, kolik shippers vesmírů existuje třeba jen v rámci jediného seriálu. V průběhu let se tak vynořily shippers fandomy i dalších seriálových párů, např. Alex Krycek/Marita Covarrubiasová, Dana Scullyová/Walter Skinner, Monica Reyesová/Fox Mulder či John Doggett/Dana Scullyová. Mimochodem, jak již zaznělo výše, shippers se v dnešní době vyskytují mezi fanoušky stovek různých seriálů. Vůbec poprvé však byl tento pojem v takové souvislosti použit právě fanoušky Akt X, stalo se tak v diskusi, která odstartovala 26. května 1996 na webu alt.tv.x-files. Diskuse se týkala epizody Pusher, kde se to shippers momenty jen hemží.

shippers_clanek_b_small.jpg shippers_clanek_a_small.jpg

Právě ti nejvěrnější fanoušci Akt X odvedli velký kus práce na poli tzv. fanart a fanfiction. V průběhu celých patnácti let, co jsou Akta X vysílána, vznikly převážně na internetu tisíce povídek, videoklipů, obrázků a dalších uměleckých aktivit (jen se podívejte na úžasné sbírky v sekci Fandom). Na našem webu si můžete přečíst již více jak 200 povídek, profesionálně napsaných a přeložených do češtiny. Pro další tuny informací doporučuji články The X-Phile Facts na webu metroactive.com a Creating a pocket universe: „Shippers,“ fan fiction, and The X-Files online na serveru findarticles.com. Mezi shippers epizody patří téměř všechny mytologické části seriálu, přičemž nejvýrazněji se vztah Muldera a Scullyové projevuje v dílech Memento Mori, All Things, Requiem, Per Manum, DeadAlive, Existence, Trust No 1, The Truth a v samostatně stojících epizodách Never Again, Triangle, Milagro, The Unnatural a Millennium.

Otázky do komentářů: Jste shipper? Fandili jste v Aktech X i jinému páru, než jen Mulderovi a Scullyové? Patříte do shippers fandomu i v rámci jiného seriálu, v jakém?

Tento článek byl zveřejněn 21.5.2009 v 0:00 v kategorii Shippers, Svět Akt X.

Komentáře: 20

 1. navabaca napsal(a) 21.5.2009 v 20:23

  X-philes asi budu, když jsem schopen Akta X používat i jako prostředek ke každodennímu usínání, nebo jako kulisu k jídlu. Shipper rozhodně ne, vždy jsem prosazoval ryze profesionální vztah mezi oběma agenty. Asi proto, že seriálů o vztazích jsou hordy, ale Akta X jsou něco jiného, a něco nadprůměrného. Co se týče dalších seriálů shipper asi nebudu, kromě Četnických humoresek :). Jinak jsem dále šílený do Chalupářů, Strážce duší a Přátel. A ještě bych zapomněl na Faktor psi.
  :)

 2. bella-donna napsal(a) 21.5.2009 v 21:05

  Hrdě se biji v prsa, že jsem x-philes – všechno kolem tohohle seriálu mě baví již od 9.6.1995, kdy se v ČR poprvé vysílal na Nově. Dodnes si pamatuju, jak jsem napětím skoro nedýchala:)
  No a shipper jsem taky – bohužel. V Aktech jsem se tetelila nad každým náznakem možné romance mezi M&S, ale přála jsem to i Monice a Doggettovi. No a když Mulder zmizel, vysvitla nám naděje i na vztah Scully&Doggett:))
  Teď pro změnu nadšeně koukám na Bones(Sběratelé kostí)a „řeším“ vztah Brennan&Booth.
  Jinak jsem normální:))

 3. KayTee napsal(a) 21.5.2009 v 21:50

  Tak x-phile jsem, o tom žádná. Myslím, že to není potřeba dál rozvádět :-) A Shipper jsem taky, ale nepotřebuju vidět M&S v poloze ležmo. Raději mám jenom jemné náznaky, že si nejsou lhostejní, miluju takové to rozvíjení vztahu a přibližování se k sobě a tak. Ale jak už jsem napsala, postelové scény opravdu nemusím. Samozřejmě jsem ráda pozorovala i Doggetta a Reyesovou a přála bych jim to. Takové kombinace jako Doggett- Scully, Mulder-Reyes – to teda v řádném případě už neberu.
  Dále teď podobně jako bella-donna shippuju Kůstku a Bootha :-) Začala jsem na Bones koukat a dost mě to chytlo :-)
  V minulosti jsem byla také shipperem hlavních představitelů z Dempsey a Makepeace a také Harma a Mac ze seriálu JAG. Když to vezmu ještě dál, tak to byla i Dr. Quinn a Sully :-D
  Tak…asi všechno :-D

 4. abigail napsal(a) 21.5.2009 v 21:53

  Jsem nepochybně X -phile. Denně 1–2 epizody, dle situace. Asi nejsem úplně 100% shipper, protože nejradši mám ta období Akt X, kde jsou si M a S navzájem těmi nejbližšími přáteli na světě, ale sex spolu ještě neměli.
  Ráda skáču mezi jednotlivými sériemi a baví mě sledovat, jak se jejich vztah vyvíjel – od blízkosti pracovní přes " I trust him with my life" až k mimču. Mám proto určitě radši první film než druhý: v prvním už je Scully „něco, bez čeho Mulder nemůže žít“, ale ještě to pořád jsou „jen“ přátelé. Je dobře, že CC dodržel svoji původní zásadu nedávat ty dva dohromady tak dlouho. Právě ten „nenaplněný“, ale přitom extrémně blízký vztah M a S lidi lákal – pamatuju si, že mě tehdy v pubertě fascinovalo právě to přátelství mezi mužem a ženou bez sexu. A i teď po letech věřím, že takové přátelství jde.

 5. luca napsal(a) 21.5.2009 v 22:10

  Já jsem x-phile i shipper tělem i duší a hrdě se k tomu hlásím. Taky se mi líbilo, jak to šlo pomalu, jak se hezky ten jejich vztah vyvíjel, ale po pravdě řečeno jsem ráda, že se nakonec dali dohromady, další rok bych to už asi nevydržela… :-)) Sex vidět nemusím, stačí mi si o něm číst a překládat.
  Jiné seriály moc nesleduju a vztahy v nich mě vůbec neberou (když teda pominu pubertální časy u Dylana a Kelly, bože…), ale pamatuju si, že jsem po prvním shlédnutí Matrixu byla okouzlená vztahem Nea a Trinity a když pak na konci Revolutions umřeli, na místě bych zastřelila scenáristy. :-)

 6. gilly8 napsal(a) 21.5.2009 v 22:23

  Tak já jsem definitivně X-phile a shipper zřejmě jen napůl. U M&S jsem na vážkách. Dlouho jsem si říkala, že by nebylo špatné, kdyby se jejich vztah trochu posunul, ale když se tak stalo, moc mě to nenadchlo. Shipper jsem ale zcela jistě v případě Reyesové a Doggetta:-). A dokonce jsem na začátku osmé série byla lehce nakloněná vztahu Doggetta a Scullyové.
  Z ostatních seriálů vzpomínám na již zmíněné Dempseyho a Makepeaceovou, Dr.Quinnovou a Sullyho (šmarja…), Harma a Mac v JAGu a dnes je to House s Cuddyovou a Booth s Brennanovou v Bones (ale zde opět váhám jako u Muldera a Scullyové).

 7. janniex napsal(a) 21.5.2009 v 22:34

  Další hrdý x-phile zde! Vlastně x-phile i shipper… a to od samého počátku. Asi bych se tu opakovala, holky přede mnou to vystihly. Shippera ze mě totiž taky udělaly právě zmiňované momenty, které dokonale, ale přitom lehce a nenásilně, krůček po krůčku prohlubovaly vztah Muldera a Scully. Něco takového jsem nikde jinde neviděla. Dodnes musím sama sobě zaklapávat pusu, jelikož mi v tom tranzu při sledování XF padá čelist :-)
  Co se týče jiných seriálů, tak shipperské sklony se sem tam určitě projevily. Z poslední doby např. u Lost… Kate a Jack (či Sawyer :)? U těch starších určitě někde taky, ale jelikož si teď nic konkrétního nemůžu vybavit, tak to asi nebylo nic tak zásadního. Zkrátka začnete o Aktech X a nic jiného pro mě neexistuje ;-)

 8. KayTee napsal(a) 22.5.2009 v 0:35

  Ještě bych chtěla dodat, že ten vztah, který mám mezi M&S nejraději, vystihuje dokonale první fotka… Memento Mori je krásnou ukázkou toho, jak hluboká může být láska mezi přáteli… ách jo.. mé shipper srdce se při takových scénách blahem tetelí… kam se pak hrabe nějaké šimrání fousů ve druhém filmu… tam už je to moc očividné..tam už je to jasné, že jsou spolu. Ale do 7. řady je ten vztah pro mě prostě nejvíce zajímavý. Takové to šimrání v bříšku, kdykoliv je cítit chemie.. to je mnohem krásnější než sledování (nebo čtení) nějakých líbaček či sexuálních hrátek..

 9. dana napsal(a) 22.5.2009 v 9:44

  Tak podle definice x-phile se o mne da rict, ze jim jsem (a dokonce uspesne ockuju i svou spolubydlici – ovsem to s akty x neda takovou praci, ze..;)). Shipper teda jsem, ale vzdycky jen co se tyce Muldera a Scully, pripadne mam rada zvesti o romancich i mezi Gillian a Davidem :) Podle me musely byt Akta pro polovinu fanousku nejpritazlivejsi prave pro ten vztah Muldera a Scully – jak holky psaly, dokud slo jen o naznaky, letme doteky, Mulderovi narazky atd., clovek z toho silel :D Mne osobne ale nevadi ani mytologie 8. serie, kde uz jsou spolu, precijen se ten vztah musel nejak vyvinout..
  Z jinych serialu koukam na jine zanry, takze u me jako shippera je to Penny a Leonard z The big bang theory a Robin a Ted z How I met your mother.. Driv to jeste byla trochu Carrie a Mr. Big ze Sex and the city. ..ani v jednom serialu uz to ale neprozivam tak, jako u Akt X – ta jsou nenahraditelna – i zanrove..

 10. Elmoro napsal(a) 22.5.2009 v 13:00

  ja x-philes jsem taky,i kdyz je pravda ze momentalne z duvodu maturity(ktera me ceka ted v utery,tak mi drzte pesti) nemam moc cas se koukat,coz me stve..nejvic se mi asi taky libil vztah Muldera a Scully behem prvnich sesti serii,to melo proste nejvetsi kouzlo…na druhou stranu at uz je divak shipper nebo ne,myslim ze kdyby tihle dva se za celou historii serialu nikdy nepolibili,asi by nas to vschny žralo do konce zivota..ale postelova scena by se do akta x nehodila,je to asi jediny serial kde by to pusobilo jako pest na oko,jinde mi to nevadi a jsem rad ze Gillian nam to vynahrazuje v jinejch svejch filmech :D..Jinak sleduju jeste 24 hodin a Californication,kde teda o nejakym shipperstvi rec bejt nemuze,tam proste Hankovi preju kazdou zenskou kterou dostane :D

 11. janniex napsal(a) 22.5.2009 v 14:51

  Ještě bych také ráda podotkla, že rezolutně odmítám jakékoliv jiné párování a XF. Připadá mi to divné a do Akt absolutně nevhodné… z toho je možná poznat, že se mi to až příčí… a to je fakt… Skousla bych ještě Doggeta a Reyesovou, ale víc ani ň ;-)
  Prvních šest sezón bylo skvělých, fungovalo to jak lepička…stále to napětí a nikdo nikdy nevěděl, jestli zrovinka nastane TEN moment nebo ne… proto se člověk ani neopovážil se nekoukat… co kdyby mu něco uniklo…
  Poslední řady mám taky ráda, jelikož tam se mi dostalo zadostiučinění za tak dlouhou výdrž… úleva, že moje shipperovství nepřišlo nadarmo.
  Pořád o shippers a ani jsem nezmínila, jak mě současně s tím pohltila mytologie seriálu a jednotlivé skvělé epizody jako Post-Modern Prometheus, Pusher, Triangle, Field Trip a hromada dalších. Nejraději mám mythologii prvních pěti sezón. Přiznávám, že supervojáci v 8.a9.řadě už na mě byli trochu moc a celkem mi to tam vadilo.
  Abych to shrnula, nikdy mě nepostihlo nic tak jako X-Files… a to už je u mě co říct :D uff, jsem se vykecala :D

 12. Britva napsal(a) 23.5.2009 v 16:42

  Ja jsem rozhodne M&S shipper, pozdejsi serie 6ka a dal mi prisly jako logicky vyusteni toho vztahu (6ku a 7ku mam hodne rada). A mimo x files jsem taky house-cuddy shipper, trochu i kustka-booth a jag a dr.quinnova byly ty stary klasiky kde jen clovek cekal KDY uz to konecne prijde

 13. kimberly napsal(a) 23.5.2009 v 18:24

  Ja som X-phile :-)

 14. Calwen napsal(a) 25.5.2009 v 16:23

  To já budu nejspíš taky X-phile i když teda poslední série sem ještě neviděla :)
  Mám sice v seriálu ráda ty náznaky M&S ale shipper rozhodně nejsem. Naopak ve fanfiction jsem ryzí skipper :D

 15. Raynee napsal(a) 3.12.2011 v 11:49

  X-philes rozhodně jsem a shipper taky. M&S se k sobě prostě hodí :D
  Akta X jsem začala sledovat teprve nedávno (momentálně začínám 2. sérii o.o"), neboť v době kdy se to u nás vysílalo poprvé mi byly, co si pamatuju, nějaké 4 roky tuším (ročník 1994) :D, ale prý jsem si pořád hrála na Scullyovou a babičce jsem neustále říkala Muldere :D
  No a teď se potvrdilo, že co se v mládí naučíš náhodou sledovat, později jako když najdeš a je z toho solidní závislost :D
  Končím svůj sáhodlouhý monolog :D

 16. Shark napsal(a) 16.11.2012 v 7:23

  Pozdravujem všetkých milovníkov seriálu AKTY X, som 100% x-philes a taktiež 100% shipper, tento seriál milujem už od 90-tych rokov, ked sa po prvý krát objavil na obrazovkách na Slovensku a v Čechách.

 17. Deina.K.Scully napsal(a) 14.1.2013 v 19:46

  Další X-phile a shipper se hlásí do služby.Naprosto ve všem souhlasím s janniex také nesnáším jiné párování až na Reisovou a Doggeta.Ale je mi bohužel jenom 11 let ale na Akta X koukám od 6-ti let a úplně šílím když jen slyším náznak Akta X.A to pak jedu,jedu a jedu a nikdo mě nezastaví.Akta X jsem všechno skoukla tak 160.Ale na internetu takže strašná kvalita a sekání.No lepší než nic.

  A k Vánocům jsem dostala.....Všechny série AktX a dva celáky. Takže supéér.

  Nyní končí můj sálodlouhý proslov a já se s vámi loučím

 18. nabaa napsal(a) 17.2.2013 v 18:15

  Jestli jsem shipper? Má cenu na to odpovídat? Já jsem byla shipper asi u každého seriálu, na který jsem narazila – kupříkladu Vražedné pobřeží, JAG, Brutální Nikita, Sběratelé kostí a dokonce i Xena, kde jsem se ovšem nebyla schopná rozhodnout, jestli bude lepším párem Xena a Gabriela, Xena a Hercules, nebo Xena a Áres. Obrovské dilema pro 12leté dítě.:-D

 19. Lautitia napsal(a) 30.3.2014 v 18:16

  Sice mi je „jen“ a tudíž jsem nezažila první éru Akt X, ale i tak jsem se do nich zbláznila. X-file jsem tedy určitě a shipper ještě víc. V seriálu se mi to líbí tak jak je to udělané – jen o trochu víc než přátelství a sem tam nějaký polibek a to něco víc jsem si přečetla snad ve všech přeložených povídkách NC-17 :D ne nejsem uchylná :D co se týče ostatních párů v aktech tak ty mě moc nezajímaly. a co se týče fandomu tak jsem se přesunula s Duchovnym do Californication :D

 20. Sprite napsal(a) 12.5.2014 v 14:46

  X-Phile som, o tom nie je pochýb :) Síce nie dlho (Vianoce 2013), ale som :) Škoda, že keď mali Akty X premiéru, heh nebola som na svete :D
  Shipper som, na vzťahu M&S mám rada ich priateľstvo, ich vzájomnú pomoc, narážky…aj nejaké tie bozky :)
  Mám prečítané všetky poviedky na tejto page a najradšej mám tie NC-17 :D :D Iné vzťahy v tomto seriáli neriešim :) Možno tak Dogget&Reyes
  Inak pozerám NCIS:L(Densi), NCIS(Tiva) a Californication :)
  Takže tak :)

Řekněte nám svůj názor!