Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Vince Gilligan

Vince Gilligan (10. února 1967) je talentovaný scénárista, který v letech 1995 až 2002 napsal desítky význačných epizod seriálu Akta X a vytvořil seriálový hit Breaking Bad

vice_gilligan_profil_a_small.jpg

:: Chris Carter | Frank Spotnitz | Kim Manners | Vince Gilligan | Darin Morgan ::

Vince Gilligan se narodil se 10. února 1967 v Richmondu v americkém státě Virginia. Seriálu Akta X byl věrný prakticky od samých počátků; jeho první prací byla epizoda Soft Light z druhé série. Od té doby spoluprodukoval všechny následující epizody, přičemž jeho podpis se objevil pod scénářem k rovné třicítce epizod Akt X. Během osmi let plných pilné práce na seriálu se stal jedním z nejviditelnějších a nejpopulárnějších autorů. Vypovídající je už pouhý výčet epizod, které naspal: Pusher, Unruhe, Leonard Betts, Paper Hearts, Tithonus, Monday, Field Trip či mytologická klasika Memento Mori. Je rovněž autorem výborného thrilleru Folie a Deux z konce páté řady. Největšího věhlasu se mu dostalo až s příchodem dvou komediálních pokladů seriálu: Small Potatoes a Bad Blood. Především druhá jmenovaná je hláškami a humorem doslova nacpaná k prasknutí a dodnes se jedná o nesmrtelnou klasiku z Akt X, kterou tisíce fanoušků stále považují za nejlepší epizodu seriálu. I když je Gilliganovo jméno spojeno převážně s humorně laděnými epizodami (krom již uvedených to byl například první i druhý Dreamland či The Amazing Maleeni), v osmé sérii se scénárista vrátil ke kořenům a napsal brilantní horor Roadrunners, který je považován za jednu z nejstrašidel­nějších a nejlepších epizod Akt X.

breaking-bad-bryan-cranston-vince-gilligan-aaron-paul-zlate-globy.jpg

Vince Gilligan mezi svými dvěma svěřenci z veleúspěšného seriálu Breaking Bad

Zmínku zasluhují rovněž epizody Je Souhaite z konce sedmé a Sunshine Days z konce deváté řady. Oba tyto kousky Gilligan nejen napsal, ale také režíroval, a v obou případech se jedná o mimořádně svědomitou práci. Krom toho jsou tyto díly poslední samostatně stojící epizody ve svých sériích, což dobře ukazuje, že Chris Carter ve schopnosti Vince Gilligana vyprávět poutavé a pamětihodné příběhy opravdu věřil. Gilligan pracoval taktéž na seriálu The Lone Gunmen, ke kterému napsal rovných šest epizod (nezapomínejme, že vzniklo pouhých 13 epizod tohoto seriálu). V lednu 2008 Gilligan odstartoval svůj vlastní seriálový projekt, který se jmenuje Breaking Bad. Ten je dodnes považován za mistrovské dílo v oblasti televizní produkce. Dohromady vzniklo pět sérií, za něž tvůrci obdrželi dva Zlaté glóby. Obdobně nadšeně, kritikou i diváky, je přijímán spin-off tohoto seriálu, který je pod názvem Better Call Saul vysílán od února 2015. Tento seriál, konkrétně pak natáčení jeho nové řady, je bohužel důvodem, proč se Gilligan nebude podílet na chystané šestidílné sérii Akt X.

Zajímavostí je, že Vince ve svých scénářích často pojmenovává různé postavy a lokality jménem Holly. Tak se jmenuje jeho dlouholetá přítelkyně a současná manželka, jejíž jméno se tímto způsobem objevilo celkem ve čtrnácti epizodách Akt X – od thrilleru Pusher z poloviny třetí série až po hořkou komedii Sunshine Days z konce deváté.

Tento článek byl zveřejněn 1.1.2008 v 0:00 v kategorii Vince Gilligan.