Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Kim Manners

Kim Manners (13. ledna 1951 – 25. ledna 2009) byl producent a režisér, který v letech 1995 až 2002 natočil více jak 50 epizod seriálu Akta X

kim_manners_profil_a_small.jpg

:: Chris Carter | Frank Spotnitz | Kim Manners | Vince Gilligan | Darin Morgan ::

Kim Manners se narodil 13. ledna 1951. Jeho otec, Sam Manners, téměř půl století pracoval jako producent mnoha populárních amerických televizních seriálů. Kim byl součástí šoubyznysu již od svých dětských let, ve věku tří let se poprvé objevil před televizními kamerami (stalo se tak v reklamě na automobily značky Chevrolet). Byly to opět konexe jeho otce, které mladého Mannerse dostaly do zákulisí natáčení celé řady televizních filmů a seriálů. Nakonec to byl populární americký režisér William Beaudine, který se pro mladého Kima stal vzorem a donutil ho vážně přemýšlet o kariéře režiséra. Manners se poprvé v životě posadil na režisérskou židli v roce 1979, kdy pod jeho taktovkou vznikla epizoda ze seriálu Charlie's Angels. V dalších deseti letech pak režíroval epizody více jak dvanácti různých seriálů, mezi nimi např. Star Trek: The Next Generation, Baywatch a 21 Jump Street. Zlomový je v tomto ohledu seriál 21 Jump Street, který se velké popularity dočkal i na českých televizních obrazovkách. Během natáčení tohoto akčního béčka v hlavní roli s Johnny Deppem se Manners setkal s dvěma mladými scénáristy – Jamesem Wongem a Glenem Morganem.

kultx_exkluzivni_foto_rijen_2009_kim_manners_a_small.jpg

O několik let později tito dva pánové stáli společně s Chrisem Carterem u vzniku seriálu Akta X. Když pak v polovině druhé série přemýšleli nad tím, kdo by byl nejvhodnějším adeptem na zrežírování jejich nové epizody Die Hand Die Verletzt, vzpomněli si právě na Mannerse. Epizoda, vyprávějící příběh o středoškolských učitelích, kteří krom klasického vyučování provozují satanské rituály, se stala jednou z nejlépe hodnocených v druhé sérii. Pozadí vzniku této příjemně mrazivé epizody v sobě obsahuje jeden zajímavý paradox, kterého si všimnou jen nejskalnější fanoušci. Die Hand Die Verletzt byla v době svého vzniku poslední epizodou, kterou pro Akta X Wong s Morganem vytvořili (to, že se pak ve čtvrté řadě k seriálu nakrátko vrátili, je jiný příběh). Nově přicházejícího Mannerse tak hned na samém začátku čekalo velmi obtížné sousto – nejen udělat pěknou rozlučku dvěma vynikajícím autorům, ale především věrně zpracovat jejich scénář, který krom řady napínavých a technicky náročných scén obsahoval i nějaké to odlehčení. Po skončení natáčení začalo s Mannersem jednání, které vedlo ke smlouvě, díky níž se z něho stal novopečený producent Akt X. Od epizody Død Kalm pak Manners produkoval všechny následující díly.

kultx_exkluzivni_foto_rijen_2009_kim_manners_b_small.jpg

Hned další Mannersova režie, ke které došlo ještě v druhé sérii, byla opět velkou výzvou; dost možná ještě větší, než první režírovaná epizoda. Manners měl totiž vdechnout život dílu Humbug, ve kterém si tvůrci (konkrétně scénárista Darin Morgan) vyzkoušeli, jaké to je hrát na veselejší notu. „Komediální premiéra“ se vydařila maximálně a Manners tak natočil první humorný díl Akt X, který přesto neztratil tvář Akt X, ani nic z napínavé atmosféry předešlých epizod. Od této doby se další příležitosti jen hrnuly a Manners nakonec zrežíroval víc epizod, než kdokoliv jiný ze štábu Akt X. Mistrovsky uměl stavět atmosféru především v hororech a thrillerech jako byly díly Grotesque, Home, Sanguinarium, Folie a Deux a Hellbound. Natočil také Release, jednu z nejsmutnějších epizod Akt X, kterou zdobí doslova bezchybné technické zpracování. Převážně v druhé polovině seriálu pravidelně režíroval mytologické epizody, v posledních třech sezónách měl na starosti všechna tzv. season finale, tedy epizody Requiem, Existence a The Truth. Poslední Mannersem režírovaný díl je zároveň posledním dílem celého seriálu.

kultx_exkluzivni_foto_rijen_2009_kim_manners_h_small.jpg

Po skončení Akt X v roce 2002 si Manners dal několikaletou pauzu. Tu v roce 2005 ukončil jeho nástup do tvůrčího týmu nového mysteriózního seriálu Supernatural, kde – stejně jako v Aktech X – zastával pozice producenta a režiséra. Již v průběhu první série se stal jedním z nejvyhledáva­nějších režisérů a počínaje poslední epizodou první řady režíroval všechna season premierefinale, až do začátku čtvrté série. Kim Manners je svými spolupracovníky a přáteli popisován jako člověk, který na natáčení lidem kolem sebe vždy dodával odvahu a sílu. Pro potvrzení tohoto tvrzení si stačí prohlédnout fotky z natáčení poslední epizody Akt X nebo rovnou kompletní dokument. Za zmínku stojí i krásná vzpomínka, kterou vytvořila jedna oddaná fanynka Akt X. Vřele doporučuji přečíst si článek na serveru dga.org, který pojednává o natáčení Mannersovy padesáté epizody. Článek napsal Matt Hurwitz, autor knihy The Complete X-Files: Behind the Series, the Myths, and the Movies.

kim_manners_in_memoriam_b_small.jpg

Od září 2008 Kim Manners bojoval s rakovinou, která 25. ledna 2009 bohužel dosáhla svého. Šok a zklamání z této události, ale i vděk směřovaný k vynikajícímu režisérovi, učiteli a kamarádovi, to vše se odráží ve vyjádřeních Mannersových spolupracovníků a přátel. Poslední rozloučení proběhlo v sobotu 7. února 2009 v Kalifornii. Kim Manners po sobě zanechal manželku Marline, dcery Jessicu a Chelsea, rodiče Sama a Joyce Mannersovi, bratra Kellyho a sestru Tanyu. A také tisíce vděčných fanoušků.

Tento článek byl zveřejněn 7.3.2009 v 0:00 v kategorii Kim Manners.

Komentáře: 10

 1. Petraela napsal(a) 7.3.2009 v 10:10

  Krásne napísané :)

 2. luca napsal(a) 7.3.2009 v 11:56

  Nádherný profil. Díky. :-)

 3. fr3ak napsal(a) 7.3.2009 v 23:37

  Nepřipomíná vám trochu Johna Hurta?

 4. nettiex napsal(a) 8.3.2009 v 12:58

  13. ledna… ve stejný den jsem se narodila i já, ačkoliv přece jen o pár let později :)
  Dobře napsané x)

 5. abigail napsal(a) 8.3.2009 v 13:21

  Duchovnymu to na ty horni fotce neuveritelne slusi! Jinak vyborne napsany, diky za shrnuti.

 6. bella-donna napsal(a) 8.3.2009 v 18:12

  Velikáni odcházejí příliš brzy, zatímco podlé lidské krysy dál žijí mezi námi…
  Škoda dobrého člověka. Nějak mi je smutno, jeho Die Hand Die Verletzt je moje nej nemytologická epizoda.

 7. Petraela napsal(a) 9.3.2009 v 12:44

  Na tej fotke z Field Trip nemajú Gill a David chybu!

 8. kultx napsal(a) 14.3.2009 v 10:44

  Petraela, luca, abigail: Jsem moc rád, že se vám to líbilo. Děkuju za komentáře ;)

 9. John napsal(a) 1.5.2009 v 4:42

  R.I.P Kim Manners!!! You will always be in our hearts!

 10. prouzek napsal(a) 24.1.2011 v 21:46

  Nezapoměňte se podívat na supernatural 4. řadu, která mu byla celá věnována.A přesně jak píšete navždy bude v našich srdcích.

Řekněte nám svůj názor!