Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Alex Krycek

kultx-profil-alex-krycek-small.jpg

Fox Mulder | Dana Scullyová | Kouřící muž | Walter Skinner | Alex Krycek | John Doggett | Monica Reyesová | Alvin Kersh | Diana Fowleyová | Osamělí střelci | Muž z Pentagonu | Pan X | Marita Covarrubiasová | Bill Mulder | Teena Mulderová | Samantha Mulderová | Jeffrey Spender | Cassandra Spenderová | Gibson Praise | Muž s pěstěnýma rukama | První Starší | Conrad Strughold | Knowle Rohrer | Jeremiah Smith | Albert Hosteen 

Alex Krycek, o jehož minulosti je toho známo jen velmi málo, byl zvláštním agentem FBI a posléze nájemným zabijákem v rukou Syndikátu. Krycek je Američan, ovšem jeho rodiče byli ruští imigranti, kteří v období studené války přicestovali do Spojených států. To vysvětluje Krycekovu plynulou ruštinu, která mu tolikrát pomohla (Tunguska). Speciálním agentem FBI se Krycek stal v roce 1994, a to za významného přispění Syndikátu, respektive Kouřícího muže, kterému tou dobou věrně sloužil. Krátce po smrti Muže z Pentagonu, tedy v období, kdy Akta X byla pozastavena a Mulder se Scullyovou rozděleni, se měl stát Mulderovým partnerem, aby mohl Kuřákovi přinášet informace z první ruky. Oba muži se poprvé setkali při vyšetřování případu amerických veteránů z Vietnamu, kteří podstoupili přísně tajný vládní experiment, načež začali trpět nespavostí a děsivými vizemi (Sleepless). Když se však během vyšetřování začala před Mulderem kupit mrtvá těla, agent si pomalu začínal uvědomovat, s kým má tu čest. To také definitivně zjistil při vyšetřování následujícího případu, kdy Duane Barry unesl agentku Scullyovou. Krycek toto vyšetřování značně sabotoval, zavraždil několik lidí včetně Barryho samotného a přispěl tak k tomu, že Scullyová byla unesena armádními složkami (Ascension). Když už chtěl Mulder pomocí svého nadřízeného Skinnera zasáhnout, Krycek se beze stopy vypařil. Poté se vyskytoval už jen jako stín, zpovzdálí řízený Kuřákem, jež likvidoval každého, kdo se Syndikátu znelíbil. Jeho pravděpodobně nejvýznamnější obětí se stal Bill Mulder, otec agenta Muldera a bývalá špička Syndikátu. Jakákoliv obvinění v této souvislosti však Krycek vždy odmítal. Když ale udělal zásadní chybu, kdy pod jeho velením jiný nájemný zabiják zavraždil sestru Scullyové namísto agentky samotné, stal se překážkou sám Krycek (The Blessing Way). Kouřící muž po velmi důrazném doporučení ostatních členů Syndikátu nechal pro Kryceka připravit bombu v autě. Atentát se však nevydařil a Krycek se stal rebelem, který do dalšího dění zasahoval už jen sám za sebe (The Paper Clip).

V letech 1996 až 2001 se setkal s celou řadou významných postav, od Muže s pěstěnýma rukama, přes Jeffreyho Spendera až po Knowle Rohrera. Významně zasáhl do případů Gibsona Praise a Cassandry Spenderové a intimně se sblížil s Maritou Covarrubiasovou, Mulderovou informátorkou (Patient X). Někdy kolem roku 1997 byl donucen vypravit se společně s Mulderem do ruské Tunguzky, kde byl Mulder – mimo jiné i díky Krycekově zradě – nakažen mimozemským černým olejem. Při jejich společné cestě za vakcínou proti této mimozemské entitě pak Krycek přišel o levou ruku (Terma). Od roku 1999 držel vynalézavým způsobem jako rukojmí Mulderova nadřízeného Waltera Skinnera, do jehož těla se mu podařilo vpravit moderní nanotechnologii (S.R. 819), s níž mohl v několika málo vteřinách velmi bolestivě ukončit Skinnerův život (Deadalive). Kouřící muž se jej posléze na několik měsíců zbavil, když se mu podařilo odklidit nevypočitatelného Kryceka do trestanecké kolonie v severoafrickém Tunisku. Byl to však znovu Kuřák, kdo v květnu 2000 povolal Kryceka opět do svých služeb. Ve snaze znovu obnovit projekt proti mimozemské kolonizaci měl Krycek najít havarované UFO, které se zřítilo kdesi v oregonských lesích. Nakonec se vzbouřil a Kouřícího muže, tehdy už připoutaného na kolečkové křeslo, se pokusil zlikvidovat shozením ze schodů. V této době se dokonce objevil v Mulderově kanceláři, aby ho o svém činu informoval (Requiem). Mulder se však ani tehdy nestal Krycekovým spojencem, protože nenávist, kterou k němu choval, stále ještě převyšovala odpor, který cítil ke Kouřícímu muži. Když byl ale Mulder s těhotnou Scullyovou v roce 2001 pronásle­dován mimozemskými replikanty, Krycek jim při jejich útěku – ke značnému překvapení všech zúčastněných – významně pomohl (Essence). Jeho nevypočitatelnost se však projevila naplno, když ve stejné době namířil pistoli na neozbrojeného Muldera. Bývalému agentovi však pomohl Skinner, který Kryceka bez většího váhání zastřelil (Existence).

Tento článek byl zveřejněn 6.1.2019 v 0:00 v kategorii Postavy seriálu.

Komentáře: 17

 1. Macina napsal(a) 12.2.2011 v 13:11

  Tenhle chlapík, mi zamotal hlavu tolikrát, že jsem nechápala :D

 2. Hellios napsal(a) 12.2.2011 v 19:07

  Ta díra v hlavě od Skinnera byla přesná a zasloužená, ale s kým jiným si dát odpolední čaj než s největší krysou;-)) Krysáckej sympaťák:)

 3. mrx.friend napsal(a) 12.2.2011 v 21:17

  kultx:
  jen takovej detail, na kterej jsem narazil při čtení:
  „když se mu podařilo do Skinnerova tělo“ – to tělo asi bude chtít líp vypádovat… :-)

 4. kultx napsal(a) 12.2.2011 v 22:06

  mrx.friend: Díky, opraveno.

  Tímto bych poprosil všechny, aby mi dali vědět, jakmile v kterémkoliv článku naleznou podobnou chybu či překlep, ať už technický či faktický. Tyto chyby mě vždy nejvíc rozčilují, takže je milerád opravím.

 5. Jarda Peňáz napsal(a) 25.3.2013 v 19:17

  Právěže to s tím zastřelením mi moc nesouhlasí. Vím, že ho Skinner odbouchnul, ale jaktože se teda Kryczek objevil v mytologické epizodě v osmé sérii, kdy měl údajně vlastnit vakcínu, která měla pomoci Mulderovi?? Tam zastřeleně rozhodně nevypadal a dokonce se stihl dostat do pěstního křížku i s agentem Doggetem…

 6. Jarda napsal(a) 25.3.2013 v 19:18

  Právěže to s tím zastřelením mi nějak nesouhlasí. Vím, že ho Skinner odbouchnul, ale jaktože se teda Kryczek objevil v mytologické epizodě v osmé sérii, kdy měl údajně vlastnit vakcínu, která měla pomoci Mulderovi?? Tam zastřeleně rozhodně nevypadal a dokonce se stihl dostat do pěstního křížku i s agentem Doggetem!

 7. gogolavsi napsal(a) 13.3.2014 v 13:13

  Člověk může koukat na Akta X třeba stokrát po sobě a vždycky si všimne něčeho novýho… Nicholas Lea se v Aktech X objevil už v první řadě, nikoli však jako Alex Krycek. Stalo se tak v díle Gender Bender, kde hrál chlapíka, kterýho na diskotéce sbalí ten mimozemšťan, co je schopnej měnit pohlaví.

 8. kultx napsal(a) 25.4.2015 v 0:00

  Aktualizujeme/do­plňujeme profily nejvýznamnějších postav seriálu.

 9. kultx napsal(a) 25.4.2015 v 0:01

  Jarda: Ahoj, zápletka s vakcínou, o které mluvíš, se odehrála v epizodě DeadAlive (zhruba v polovině osmé série). Krycek umírá až v epizodě Existence (poslední díl osmé série).

 10. mrx.friend napsal(a) 25.4.2015 v 21:26

  Koukám, že už jsem v článku jednou opravoval, tentokrát ale musím zase :-D
  („…načež začali trpěli…“)

 11. kultx napsal(a) 25.4.2015 v 23:20

  mrx.friend: Díky, opraveno, tyhle chyby mě vždycky nejvíc iritují.

  Je vidět, že to opravdu čteš, za což ti děkuju :-D

 12. Smrtka napsal(a) 26.4.2015 v 23:22

  Slušilo by se doplnit ze epizoda Existence nebyla Krycekova poslední. Jeste „byl“ (?) v The Truth

 13. kultx napsal(a) 27.4.2015 v 0:25

  Smrtka: To máš samozřejmě pravdu. Já právě nevěděl, jak se s tím popasovat. Krycek se Mulderovi skutečně zjevil v poslední epizodě seriálu, ale nestalo se tak ve fyzické podobě. Spíš to byla Mulderova vidina, tak jsem nevěděl, jestli se to hodí přímo do Krycekova „biografického“ článku…

 14. mrx.friend napsal(a) 27.4.2015 v 1:39

  kultx: Krycekova „přítomnost“ v „The Truth“ už děj nijak neovlivňuje a nikam ho neposouvá, osobně tedy její absenci v profilu chápu ;-)

 15. kultx napsal(a) 27.4.2015 v 3:57

  To je taky fakt. Sakra, co teď? :) Tak pro Smrtku aspoň do diskuse:

  Poněkud ambivalentní vztah, který existoval mezi ním a Mulderem, se projevil ještě po Krycekově smrti. Když byl Mulder v roce 2002 uvězněn americkou armádou a souzen před vojenským tribunálem, Krycek se mu opakovaně zjevil ve chvílích, kdy agent rozjímal o svém dalším osudu. Pravděpodobně se však jednalo o pouhou vidinu, produkovanou Mulderovou zdivočelou představivostí (The Truth).

 16. Smrtka napsal(a) 27.4.2015 v 18:28

  To se nevylučuje. Osobne spis nechapu jak tam chtej nacpat dustojny zakonceni mytologie, samostatny epky, Dogeta s Reyesovou a tak dale v sesti epizodach. Meli vodklepnout aspon dvanact

 17. Smrtka napsal(a) 27.4.2015 v 18:33

  Nehlede na to ze tim padem Truth by byla jedina epizoda bez Máldrova kontaktu s nadpřirozenem, protoze von mel dycky pravdu a zjevil se mu tam kdejakej vošoust z minulosti jako napr. Mr. X

Řekněte nám svůj názor!