Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Vyhlídkový let nad pátou sezónou

Po každé sezóně se chci vrátit k seriálu, kterým jsem Akta X prokládala, abych se nezahltila, a už tři sezóny po sobě se mi to pravda příliš nedaří. Co na tom, ono to nikam neuteče, a chemického prvku jménem „máldroskalium“ v mém systému není nikdy dost. Tak si jdeme šlehnout, ne?

kultx-sam-vyhlidkovy-let-nad-patou-sezonou-001-small.jpg kultx-sam-vyhlidkovy-let-nad-patou-sezonou-002-small.jpg

1) Inside The X-Files & The Truth About Season 5. Ona palčivá otázka, zda jsem blbá, nebo Mulder skutečně nemá ložnici, byla konečně zodpovězena. Ocenila jsem možnost poslechnout si lidi, díky kterým mám po večerech co dělat, pár blooperů, a poslechnout si pár fajn historek.

2) Humor. Mám pocit, že v této sezóně jsem se nasmála víc, než v těch předchozích dohromady. O komediálním talentu Davida Duchovnyho jsem neměla nejmenší pochyby (jeden z mých léků na „depku“ je stále Evoluce), v tomto ohledu stejně schopná Gillian mě ale hodně, hodně příjemně překvapila.

3) Žádné TBC ve finále. Lajk.

kultx-sam-vyhlidkovy-let-nad-patou-sezonou-003-small.jpg kultx-sam-vyhlidkovy-let-nad-patou-sezonou-005-small.jpg kultx-sam-vyhlidkovy-let-nad-patou-sezonou-004-small.jpg

Redux – Dobrá zpráva je, že Mulder není mrtvý. Ta špatná je, že Scully možná bude.

Redux II – Začínám chápat, kdo je tu Darth Vader, a kdo strýček Owen. Nádherné scény v nemocnici. A Scully žije!

Unusual Suspects – Tohle se mi líbilo stejně, jako Musings of a Cigarette-Smoking Man, prostě výborné. Polonahý zfetovaný agent FBI mumlající něco o mimozemšťanech… Celý Mulder.

Detour – Nemohla jsem uvěřit, jak těžké bylo nepoužít slovo „ale“!

The Post-Modern Prometheus – Nikdy bych neřekla, že noir epizoda bude v tomhle seriálu takto fungovat. Jedna z nejlepších s nádherným závěrem.

Christmas Carol – Normálně, když se podívám na vánoční díl nějakého seriálu, chce se mi prožít Vánoce. U tohoto se mi chtělo Vánoce začít bojkotovat. A Karri Turner se zase nechala zbouchnout námořníkem.

Emily – Prozatím snad nejkrutější díl (a ne v tom cool smyslu slova). Vážně, vážně surové, aneb jak se osobní stává ještě osobnějším,

Kitsunegari – Bojím se podruhé.

Schizogeny – Když už jste nechali v seriálu zhruba tak všechno vraždit asi tak všechno, je na čase, aby zasáhla matička země.

Chinga – Scully vrací úder, aneb pomsta za Bambi. A ty tužky! Muldere, ty tužky!

Kill Switch – Dobře futuristická epizoda, dobře shippy. SaM lajkí shippy verrry mač.

Bad Blood – Původně jsem začala vykřičníky, ale když jsem jimi popsala tři strany, řekla jsem si, že se vyjádřím. Viděla jsem to už dřív, a přesto to nebylo ani o kousek méně epické. Hlavně předkusu Hartwella (výborný Luke Wilson) to na ničem neubralo.

Patient X – -gasp- Marita má kluuukaaa a Krycek má hoooolkuuuu!

The Red and the Black – Mulder je skeptik a Scully věří. Čeho všeho se ještě nedočkám…? (Řečnická otázka.)

Travelers – Pro mě nuda.

Mind's Eye – Další výborná epizodní postava, Marty pro mě byla obzvlášť silná.

All Souls – Tak ta mrtvá těla bylo asi to nejděsivější, co jsem v téhle sezóně viděla, brrr. Ze Scully a Emily mrazilo taky statečně.

The Pine Bluff Variant – Undercover!Mul­der FTW.

Folie a Deux – Myslím, že tento díl, a hlavně Scullyina závěrečná replika, „Folie á deux. A madness shared by two,“ naprosto vystihuje vztah Muldera a Scully.

The End – CSM právě vyhrál cenu za nejhoršího fotříka od dob Darth Vadera. True story. Tento díl ve mně vyvolal značnou chuť někomu rozkopat bábovičky.

napsala SaM

Tento článek byl zveřejněn 25.6.2011 v 14:00 v kategorii Shrnující články.

Komentáře: 4

 1. luca napsal(a) 26.6.2011 v 18:17

  Skvělé, jako vždy! :-)

 2. kultx napsal(a) 26.6.2011 v 20:27

  Myslím, že tento díl, a hlavně Scullyina závěrečná replika, „Folie á deux. A madness shared by two,“ naprosto vystihuje vztah Muldera a Scully.

  Stydím se, že mě to v této souvislosti nikdy nenapadlo… je to ovšem velká pravda a úplně to bije do očí :-D

 3. Nattynax napsal(a) 28.6.2011 v 23:17

  ano, „máldroskalia“ neni nikdy dost ;)

 4. Hellios napsal(a) 29.6.2011 v 16:56

  No já sem s chemickými drogami nikdy nebyl moc velký kamarád, na škole mě zrovna taky moc nebavila, ale to co uvařil Carterův gang si střílím pravidelně moc a moc rád a v dohledném životě se ani nehodlám léčit :-) Takže takové drogové dýchánky možu vždy, kdo z nás ne :-)) Takže sem s tou nadupanou stříkačkou…

  Jen ale když končíme s Kultem, tak by se v slabých chvilkách skoro i přemýšlelo nad Zlatou ránou :-/

Řekněte nám svůj názor!