Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Kompletní shrnutí seriálu Akta X

Akta X je legendární mysteriózní seriál, který si největším právem již před dlouhými lety vydobyl označení kultovní. Protože se celý tento web Akty X již několik let pečlivě zabývá, hodí se na tomto místě přehledně, stručně a jasně shrnout ty nejzajímavější okamžiky, které nás v devítileté historii seriálu Akta X potkaly. Pravda je stále tam venku!

sexy_mulder_9_022.jpg sexy_mulder_9_023.jpg sexy_scully_1_c.jpg

:: Aktuální verzi tohoto článku najdete pod tímto odkazem ::

Slavný americký seriál Akta X si svoji světovou premiéru odbyl 10. září 1993, kdy ho ve Spojených státech amerických začala vysílat stanice FOX. V České republice bylo vysílání zahájeno jen o necelé dva roky později, 26. května 1995 na TV Nova. Chris Carter, tvůrce Akt X, nám ve svém seriálu představil dvojici agentů FBI Foxe Muldera (David Duchovny) a Danu Scullyovou (Gillian Andersonová), kteří vyšetřují odložené a nevyřešené případy, uložené na FBI pod složkou Akta X. Autoři seriálu pro diváky krom samostatných epizod (v nichž agenti pronásledovali tajemné sekty, vlkodlaky, upíry a další podobné zrůdy) představili i rozsáhlou mytologii, která pojednávala o únosu Mulderovy sestry Samanthy a o propletené vládní konspiraci. Seriál byl vysílán od září 1993 do května 2002 a v 9 sériích bylo natočeno 201 epizod. Období největšího diváckého úspěchu prvních pěti sérií uzavřela filmová Akta X, kterých se seriál dočkal v roce 1998. I přesto, že na jednotlivých epizodách spolupracovali tvůrci takových zvučných jmen jako je Stephen King či William Gibson, sledovanost začala v období sedmé série prudce klesat. Krize se na jaře 2000 prohloubila ještě víc, když Duchovny ohlásil odchod ze seriálu. Postava Scullyové tak potřebovala nového partnera, kterým se stal agent John Doggett, ztvárněný Robertem Patrickem (terminátorem T-1000 z legendární sci-fi Terminátor 2). I přesto, že byl z osmé a deváté série cítit návrat k tajemným kořenům seriálu, Aktům X se již staré slávy dosáhnout nepodařilo a tvůrci se rozhodli seriál k 19. květnu 2002 definitivně ukončit. Po šesti letech od ukončení, 25. července 2008, se seriál dočkal druhého filmu.

sexy_scully_1_o.jpg sexy_scully_1_p.jpg sexy_mulder_9_011.jpg

Přečtěte si recenze nejzajímavějších epizod; z první série Beyond the Sea, Darkness Falls, z druhé série Irresistible, Humbug, Our Town, ze třetí série Clyde Bruckmans Final Repose, Avatar, ze čtvrté série Musings Of A Cigarette-Smoking Man, Elegy, z páté série The Post-Modern Prometheus, Bad Blood, Folie a Deux, ze šesté série Arcadia, Field Trip, ze sedmé série Hollywood A.D., Requiem, z osmé série Patience, Via Negativa, Per Manum, Essence, Existence a z deváté série William, Release, Sunshine Days, The Truth.

Chris Carter. Jeho jméno si zapamatujte, protože je to právě tento scénárista, který tomu všemu vdechl život. Onen jednoduchý koncept o dvou agentech FBI, kteří řeší nevyřešené a odložené případy, přičemž odkrývají rozsáhlou vládní konspiraci, vymyslel právě Carter. To vše navíc dokázal divákům podat v tak líbivé formě, že z Akt X již během prvních dvou let vysílání udělal celosvětový hit. Všechno začalo tím, když Carter v roce 1992 napsal pilotní film, pro který vytvořil zajímavou ústřední dvojici agentů FBI Foxe Muldera a Dany Scullyové. Do hlavních rolí byl obsazen televizní herec David Duchovny a zcela neznámá Gillian Andersonová. Tu si nakonec prosadil i přesto, že lidé ze společnosti FOX byli původně proti obsazení této čtyřiadvacetileté zrzky (chtěli „taller, leggier, blonder and breastier" ženskou, řekla později Gillian v jednom rozhovoru). Když zástupci americké televizní stanice FOXkvětnu 1993 zhlédli pilotní film (který stál 2 miliony dolarů a natáčel se dva týdny v březnu 1993), byli nadšeni a uvolnili Carterovi prostředky i finance pro natočení zbylých epizod první série. Carter začal do tvůrčího týmu přijímat nové tváře, přičemž každý režisér, scénárista i technik (jejichž celkový počet se nakonec rozrostl na několik stovek) museli projít nelehkou „přijímací zkouškou", řízenou samotným Carterem. Během prvních tří let se tak součástí nejužšího tvůrčího týmu stala taková zvučná jména jako je Frank Spotnitz, Vince Gilligan, Glen Morgan, James Wong, Howard Gordon, Darin Morgan, David Nutter, režisér celovečerního filmu Rob Bowman nebo režisér více než 50 epizod Akt X Kim Manners.

Seriál se naplno začal natáčet v létě 1993 v kanadském Vancouveru a jeho blízkém okolí. Chris Carter mezitím založil svou vlastní producentskou společnost Ten Thirteen Productions, která společně s 20th Century FOX seriál Akta X celých devět let produkovala. Jedním z jejích hlavních představitelů se později stal Frank Spotnitz, producent a scénárista, který společně s Carterem připravil nejen propletenou mytologii seriálu, ale významně se podílel i na druhém celovečerním filmu, k němuž napsal scénář.

sexy_mulder_2_m.jpg sexy_mulder_2_n.jpg sexy_scully_1_p.jpg

1. – 4. série (1993 – 1997): Vysoká kvalita, rodící se kult

První čtyři série Akt X jsou všeobecně považovány za to bezkonkurenčně nejlepší, co se v tomto mysteriózním seriálu urodilo. Z mého pohledu, tedy z pohledu zaslepeného fanouška, je velmi obtížné tento seriál hodnotit, ale pokud bych se pokusil na Akta X nahlížet objektivně, tak bych náznaky tzv. „nastavované kaše" viděl někdy v období páté série. I další série mají své kvality, ale v prvních čtyřech letech nás tvůrci zkrátka bombardovali zajímavými, originálními nebo prostě jen skutečně strašidelnými náměty jednotlivých epizod. Nejvýznamnějšími autory teprve se rozrůstajícího tvůrčího týmu Akt X byly krom tvůrce seriálu Chrise Cartera a vytíženého režiséra Davida NutteraGlen Morgan a James Wong. Mnoho fanoušků Akt X to možná vůbec neví, ale právě tito dva scénáristé jsou zodpovědní za některé velmi důležité postavy seriálu jako je Walter Skinner, nadřízený Muldera a Scullyové, Osamělí střelci, Mulderův informátor Pan X nebo legendární pojídač lidských jater Eugene Victor Tooms. Morgan i Wong se nakonec stali váženými tvůrci, o čemž svědčí nabídka, kterou v roce 1995 dostali od stanice FOX. Oba scénáristé tak nakonec od Akt X odešli a připravili svůj vlastní seriál Space: Above and Beyond. Jejich společné televizní sci-fi však nebylo příliš divácky úspěšné a jeho zrušení následovalo ihned po natočení prvních čtyřiadvaceti epizod první série.

První čtyři série Akt X jsou také ve znamení velmi spletité mytologie, která se v dalších letech stala hlavní kostrou celého příběhu Akt X. Mytologie samozřejmě vznikla s pilotním filmem, nicméně skutečně velkého prostoru se jí dostalo až v průběhu třetí a čtvrté série, do kterých Chris Carter společně s Frankem Spotnitzem napsal některé nezapomenutelné mytologické kousky. Tyto epizody se krom „příběhu na pokračování" zpravidla vyznačovaly vyšším rozpočtem, který je pochopitelně značně odlišoval od samostatných epizod. Pro úplnost dodám, že samostatně stojící epizody byly v Aktech X označovány jako tzv. MOTW (zkratka pro všeříkající slovní spojení „monster of the week").

sexy_mulder_9_002.jpg sexy_mulder_9_003.jpg sexy_mulder_9_007.jpg

Nejdůležitější roli v existenci jednotlivých seriálů hraje vždy jejich sledovanost a nejinak tomu bylo i u Akt X. Zatímco u první série byla průměrná sledovanost jedné epizody „jen" 7 100 000 domácností, u druhé to bylo již 9 700 000. Největší zlom však přišel se začátkem třetí série, jejíž první epizodu sledovalo tehdy nevídaných 19 900 000 domácností. Podobně jako následující čtvrtá si celá tato řada držela vysokou sledovanost a nakonec se dočkala skvělého průměru 16 900 000 domácností. Ve čtvrté sérii se na světlo světa dostala i divácky nejúspěšnější epizoda Akt X. Jedná se o kultovního Leonarda Bettse, kterého v době premiéry sledovalo 29 100 000 amerických domácností. Nutno dodat, že podobný výsledek byl víceméně očekáván, protože Leonard Betts byl vysílán před přímým přenosem Super Bowlu, finále americké fotbalové ligy NFL.

Do průběhu druhé řady výrazně zasáhlo těhotenství Gillian Andersonové. To, co je většinou očekáváno s tou největší radostí a nadšením, se pro Chrise Cartera stalo doslova noční můrou. Když mu Andersonová v létě 1994 oznámila, že bude mít dítě, bylo Carterovi jasné, že musí něco vymyslet. Tvůrce seriálu totiž nechtěl ani na okamžik slyšet o tom, že by musel dosavadní představitelku Dany Scullyové nahradit jinou herečkou (o čemž se mezi producenty skutečně uvažovalo). Protože se nacházíme v Aktech X, stal se nejschůdnějším řešením mimozemský únos agentky Scullyové. Díky dobře rozvrženému scénáři natáčení se navíc Gillian po pouhých dvou týdnech absence mohla vrátit zpátky do akce. 25. září 1994 se narodila její dcera Piper (po níž je pojmenována mytologická epizoda Piper Maru ze třetí řady) a ze seriálového únosu agentky Scullyové se nakonec stalo jedno z nejpodstatnějších mytologických témat, které bylo aktuální ještě v průběhu osmé a deváté řady.

sexy_mulder_2_o.jpg sexy_mulder_2_p.jpg sexy_scully_1_s.jpg

5. – 6. série (1997 – 1999): Stagnující kvalita, fantastická sledovanost

V roce 1997, kdy ve Spojených státech startovala pátá série, už byla Akta X prověřeným mezinárodním hitem. V této době je v České republice pravidelně vysílala televize Nova, která však stále horším a horším vysílacím časem sledovanost sama snižovala. Jiná situace nastala v USA, kde se pátá série stala vůbec nejsledovanější sezónou Akt X s průměrem 19 800 000 domácnostmi, které týden co týden sledovaly každou její epizodu. O úspěchu seriálu také jasně hovoří natáčení prvního celovečerního filmu, které probíhalo v průběhu páté série. Film se stal nejen megahitem, ale především ukázal, že fenomén Akt X je v Evropě a jinde ve světě oblíben minimálně stejně jako v USA. Zatímco Američané odevzdali na vstupném 80 milionů dolarů, ve světě film vydělal přes sto a se svými téměř 190 miliony amerických dolarů (jen v kinech) si „zaplatil" několik dalších sérií v televizi. Co se páté série obecně týká, tak ve srovnání s obdobím předcházejícím kvalita mnohdy značně pokulhávala. Mým velkým osobním zklamáním je například epizoda Chinga, kterou napsal mistr moderního hororu Stephen King. Nejenže téma vraždící panenky není příliš zajímavé, ale celá epizoda neoplývala ani přílišným originálním pojetím.

Pátá série však zůstane obdobím rozpaků. Vedle nepříliš povedených kousků zde totiž najdeme slavnou parodii na vyšetřování Akt X, kterou nám v epizodě Bad Blood zprostředkoval scénárista Vince Gilligan. Mimochodem, v celé řadě anket a vyhlášení na internetu se tato epizoda objevila na prvním místě, což o její oblíbenosti jistě také vypovídá. Za zmínku stojí i Carterova autorská epizoda Post-Modern Prometheus, černobílá pohádka o novodobém doktoru Frankensteinovi a Velkém mutantovi, která dovede na divákově tváří vykouzlit úsměv, ale i do očí vehnat nějakou tu slzu.

V šesté sérii tvůrci velmi překvapili, protože naladili na humornější notu a ve více jak polovině případů přinesli divákům komediálně laděnou zápletku. Tuto odvážnou změnu konceptu dokázali někteří fanoušci velmi ocenit, ale jiní jí pochopitelně nemohli přijít na jméno. Nikdo však nepopře, že Akta X tímto krokem dostala zcela nový rozměr a směr.

 

sexy_mulder_001.jpg sexy_scully_035.jpg sexy_scully_050.jpg

5. – 6. série (1997 – 1999): Stagnující kvalita, fantastická sledovanost

V roce 1997, kdy ve Spojených státech startovala pátá série, už byla Akta X prověřeným mezinárodním hitem. V této době je v České republice pravidelně vysílala televize Nova, která však stále horším a horším vysílacím časem sledovanost sama snižovala. Jiná situace nastala v USA, kde se pátá série stala vůbec nejsledovanější sezónou Akt X s průměrem 19 800 000 domácnostmi, které týden co týden sledovaly každou její epizodu. O úspěchu seriálu také jasně hovoří natáčení prvního celovečerního filmu, které probíhalo v průběhu páté série. Film se stal nejen megahitem, ale především ukázal, že fenomén Akt X je v Evropě a jinde ve světě oblíben minimálně stejně jako v USA. Zatímco Američané odevzdali na vstupném 80 milionů dolarů, ve světě film vydělal přes sto a se svými téměř 190 miliony amerických dolarů (jen v kinech) si „zaplatil" několik dalších sérií v televizi. Co se páté série obecně týká, tak ve srovnání s obdobím předcházejícím kvalita mnohdy značně pokulhávala. Mým velkým osobním zklamáním je například epizoda Chinga, kterou napsal mistr moderního hororu Stephen King. Nejenže téma vraždící panenky není příliš zajímavé, ale celá epizoda neoplývala ani přílišným originálním pojetím.

sexy_mulder_092.jpg sexy_mulder_093.jpg sexy_mulder_098.jpg

Ocenění Akt X

Akta X je seriál nejen mimořádně divácky úspěšný, ale také kritikou velmi oceňovaný. Z celkového počtu 141 nominací na nejrůznější televizní ceny byl seriál oceněn v 61 případech. Akta X získala nejen Environmental Media Awards, Screen Actors Guild Awards nebo Peabody Award, ale také celou řadu prestižních Emmy Awards či Golden Globe Awards. Seriál získal celkem 16 cen Emmy, z toho dvě za herecké kategorie (Peter Boyle za postavu Clydea Bruckmana a Gillian Andersonová za postavu agentky Scullyové v roce 1997), jednu za scénář (Darin Morgan ze brilantní epizodu Clyde Bruckman's Final Repose) a zbylých 13 v nejrůznějších technických kategoriích. Smutnou skutečností zůstává, že David Duchovny za svůj vynikající výkon v Aktech X cenu Emmy nikdy neobdržel (navíc byl na Emmy za Akta X nominován pouze dvakrát, zatímco Andersonová čtyřikrát). Alespoň trochu si mohl Duchovny zpravit chuť v roce 1997, kdy on i jeho seriálová partnerka získali prestižní Zlatý glóbus za herecký výkon v hlavní roli v dramatickém seriálu. Oba dva pak byly na toto ocenění nominováni ještě třikrát. Zlatý glóbus obdržela Akta X i v hlavní seriálové kategorii a stalo se tak nejen v nesmírně úspěšném roce 1997 (za čtvrtou sérii), ale také v letech 1995 (za druhou sérii) a 1998 (za pátou sérii). Poslední nominací před definitivním ukončením Akt X byla ta na cenu Emmy, kterou zaslouženě získal Mark Snow. Ten, ačkoliv to byla už jeho pátá nominace, ocenění bohužel nikdy nedostal.

sexy_scully_112.jpg sexy_scully_113.jpg sexy_scully_116.jpg

7. – 9. série (1999 – 2002): Období úpadku a následné znovuzrození…

Sedmou sérii lze bez jakýchkoliv pochybností označit za období největší krize seriálu. Tato sezóna pokračovala ve velmi podobném duchu jako série předcházející. Objevilo se v ní hned několik rozpačitých humorných epizod, ale i pár naprostých propadáků. S klesající kvalitou jednotlivých epizod šla nemilosrdně ke dnu i sledovanost a zatímco šestou sérii sledovalo průměrně 17 200 000 domácností, u sedmé byl průměrný počet domácností na jednu epizodu již 14 200 000. Problémy se však v této době netýkaly pouze klesající sledovanosti, ale také samotného natáčení, v průběhu něhož se začaly objevovat rozpory i mezi samotnými tvůrci. Řeč je především o Davidu Duchovnym, který byl již nekonečným natáčením Akt X unaven, a tak se v průběhu sedmé série nechal slyšet, že v natáčení další případné sezóny už pokračovat nebude. Krom toho zde byl ještě právní spor, ve kterém Duchovny zažaloval producenty Akt X, čímž byla žaloba nepřímo podána i na tvůrce seriálu a dlouholetého producenta Chrise Cartera. Detaily této pře nejsou bohužel dodnes známy a ví se jen, že kvůli celému incidentu značně ochladl vztah mezi Carterem a Duchovnym.

Debaty o další sezóně začaly již na jaře 2000, během natáčení posledních epizod sedmé řady. Každý ze tří hlavních aktérů – Chris Carter, David DuchovnyGillian Andersonová – měl své představy a požadavky, od kterých nechtěl ustoupit. Zatímco Gillian měla podepsanou smlouvu i na osmou sérii, Duchovny se na dalším pokračování již nechtěl nijak podílet (na rozdíl od své seriálové partnerky nebyl vázán žádnou smlouvou). Do toho všeho ještě vstoupila společnost FOX, která žádala, aby Akta X pokračovala, ať už s Duchovnym nebo bez něho. S tím zase nesouhlasil Chris Carter, který pro osmou sérii chtěl oba dva své hlavní svěřence. Duchovny nakonec přišel s návrhem, že by se objevil jen v několika epizodách osmé série, na což po určité době přistoupili i zástupci FOX. V úterý 16. května 2000 bylo oznámeno, že Akta X budou pokračovat i osmým rokem, o den později David potvrdil, že se nakonec objeví v rovné polovině epizod. S odstupem času lze říct, že Duchovnyho částečný odchod celému seriálu velmi prospěl. Tvůrci tento problém vyřešili stejně jako v případě těhotenství Gillian Andersonové v roce 1994 a Muldera tak nechali unést. Ladění celého seriálu se tak mohlo stát podstatně temnější, což tvůrcům umožnilo v osmé sérii vzdát hold nejslavnějším thrillerům z prvních dvou sérií Akt X.

sexy_mulder_116.jpg sexy_mulder_119.jpg sexy_mulder_065.jpg

Protože se tvůrci rozhodli, že Muldera unesou mimozemšťany, potřebovala agentka Scullyová narychlo sehnat nového parťáka. V úterý 17. července 2000 získal roli nového agenta FBI Robert Patrick. Přesně za týden, v úterý 25. července 2000, natáčení první epizody osmé série začalo. Epizoda Within byla nakonec uvedena v neděli 5. listopadu 2000 s velmi slušnou sledovaností 15 900 000 amerických domácností. Reakce na působení Roberta PatrickaAktech X ze strany skalních příznivců byly v prvních měsících téměř nenávistné a jen málo lidí bylo ochotno na „nového Muldera" přistoupit. Patrick se však své nelehké role zhostil na výbornou a nakonec i on získal své příznivce. Fandové si totiž až posléze uvědomili, že Doggett rozhodně neměl být novým Mulderem nebo někým, kdo měl tohoto legendárního agenta nahradit. Doggett byla zcela nová postava, silná, zajímavá, charismatická a především úplně nezávislá na jakémkoliv předcházejícím dě­ji.

Osmá série se tak překvapivě stala jednou z nejlepších sezón Akt X. I když sledovanost stále klesala, stanice FOX si objednala i devátou sérii. Zatímco Gillian AndersonováChris Carter měli smlouvy podepsané déle než rok, David Duchovny již znovu nastoupit na scénu odmítl. Krom toho je od první epizody deváté série cítit nenápadný ústup agentky Scullyové do pozadí. Najednou to byl Patrickův Doggett, kdo potřeboval parťáka. Tím se stala agentka Monica Reyesová, kterou ztvárnila americká herečka Annabeth Gishová. Ačkoliv kvalita jednotlivých epizod v osmé a deváté sérii strmě stoupala, sledovanost zase nemilosrdně klesala a devátou řadu tak průměrně nesledovalo ani 10 milionů amerických domácností. Již v lednu 2002 tak bylo jasné, že Akta X právě prochází svou poslední sezónou. Závěrečnou epizodou seriálu se stala dvouhodinová The Truth, do které samozřejmě přijal pozvání i David Duchovny. Epizoda byla vysílána 19. května 2002, její natáčení skončilo 24. dubna téhož roku.

 

sexy_scully_fight_the_future_002.jpg sexy_scully_fight_the_future_021.jpg sexy_scully_fight_the_future_007.jpg

Kdo jsou x-philes a shippers

Označení x-philes se používá pro ty nejoddanější příznivce seriálu Akta X. Pokud se alespoň jednou týdně díváte na libovolnou epizodu Akt X, nebo pravidelně čtete tyto stránky, tak se s jistotou počítáte do skupinky těchto skalních fanoušků. V devadesátých letech se x-philes nejčastěji pohybovali na internetu, kde zakládali internetové stránky nebo fankluby herců a postav. Forma jejich komunikace byla příznačná, protože právě Akta X se od prvních sérií zabývala moderními technologiemi. Herci a členové štábu s fanoušky hovořili v otevřených diskusích a probírali odvysílané a občas dokonce i připravované epizody. Relativně velký fandom Akt X funguje i sedm let od ukončení seriálu. Podstatnou část x-philes tvoří tzv. shippers. Tato skupina fanoušků prosazuje intimní vztah mezi Mulderem a Scullyovou. Byli byste překvapeni, kolik shippers vesmírů existuje třeba jen v rámci jediného seriálu. V průběhu let se tak vynořily shippers fandomy i dalších seriálových párů, např. Alex Krycek/Marita Covarrubiasová, Dana Scullyová/Walter Skinner, Monica Reyesová/Fox Mulder či John Doggett/Dana Scullyová.

Právě ti nejvěrnější fanoušci Akt X odvedli velký kus práce na poli tzv. fanart a fanfiction. V průběhu celých patnácti let, co jsou Akta X vysílána, vznikly převážně na internetu tisíce povídek, videoklipů, obrázků a dalších uměleckých aktivit (jen se podívejte na úžasné sbírky v sekci Fandom).

sexy_scully_066.jpg sexy_mulder_084.jpg sexy_mulder_086.jpg

Pokud Akta X neznáte, tak si myslím, že se v nich pro vás skýtá skvělá příležitost. Příležitost se výborně pobavit a nechat se pohltit kultovním fenoménem, což je označení, které si tento seriál i po těch letech rozhodně zaslouží. Akta X jsou strhující a dramatická. Je to příjemná zábava, vzrušující podívaná a především velký kus skvěle odvedené práce. Nekonečné bravo a poděkování všem, kteří tento seriál připravili!

Tento článek byl zveřejněn 1.11.2007 v 20:00 v kategorii Shrnující články.

Komentáře: 3

 1. Nettiex napsal(a) 29.12.2007 v 1:14

  Souhlasím. Když Akta X teprve začali vysílat, ještě jsem se ani nenarodila. Proto jsem s jejich sledováním začala teprve nedávno, kdy se mi do ruky dostala náhodou kniha Hnízdo (epizoda Squeeze). Okamžitě se mi ten příběh zalíbil, a dnes, asi o půl roku později mohu říct že to je jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy sledovala. Akorát konec The Truth mi přišel zvláštní. Pouze jsem ho četla na slovenských stránkách X_followera, ale přesto, to, že vlastně proti kolonizaci není jediná šance mi přijde trochu divné. Takové nehotové. Ale kdo ví, slyšela jsem že bude další film X-files…

 2. KayTee napsal(a) 11.9.2008 v 8:32

  Amen!

 3. Bilbo napsal(a) 11.9.2008 v 13:37

  Děkuji za moc pěkně a informativně napsaný článek.
  K mé první epizodě Akt X – byl to tuším přímo Pilot vysílaný na TV Prima, kolik mně bylo nevím, ale taktéž jsem se fakt dost bál :-)
  Akta mám hrozně rád a vždycky se k nim s oblibou vracím.

  Nettlex: S The Truth bych nezoufal… jak říká Mulder na konci v poslední scéně: „Možná je stále naděje“. Pro nás fanoušky to znamená naděje na třetí film ;-)

Řekněte nám svůj názor!