Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Fantasy epos Hra o trůny každý čtvrtek ve 21:50 na ČT2

Letošní podzim je na českých televizních obrazovkách neobvykle plodný. Na začátku září se představil špičkový špionážní thriller od samotných tvůrců seriálu Akta X a záhy jej následoval klenot z výstavní skříně kabelové stanice HBO. Mimořádně populární seriál Game of Thrones (Hra o trůny), před jehož pestrou mytologií by poklekl i Tolkienův Pán prstenů, je vysílán každý čtvrtek ve 21:50 na ČT2. Příběh velkolepě pojaté fantasy ságy se odehrává v Sedmi královstvích Západozemí, kde několik znepřátelených šlechtických rodů mezi sebou vede takřka nepřetržitý boj o politický vliv. Intrikánství a nekončící půtky mezi vznešenými rody přitom zastiňují globální hrozbu, která se po tisíciletích znovu objevuje na dalekém severu. Královské hlídky hlásí, že se tu začínají probouzet mrtví.

got-tyrion-small.png got-khaleesi-small.png got-joffrey-small.png got-sansa-small.png got-catelyn-small.png got-robb-small.png

Seriál vznikl podle pětidílné fantasy ságy A Song of Ice and Fire (Píseň ledu a ohně) amerického spisovatele George R. R. Martina. Bohatě rozvrstvený příběh, který si bere inspiraci z evropských středověkých dějin, vykresluje historii rozsáhlého světadílu, ve kterém každá provincie disponuje vlastními božstvy, mytologií, kulturou a jazyky. Autor příběhu spolupracuje i se samotnými filmaři, mezi něž patří i několik tváří, které známe z natáčení Akt X. Jedny z nejdůležitějších částí Game of Thrones natočil David Nutter, který režíroval čtyři epizody Millennia a přes dvacet epizod Akt X (včetně takových skvostů jako jsou Ice, Beyond the Sea, Little Green Men, Irresistible a Clyde Bruckman's Final Repose).

Tento článek byl zveřejněn 4.9.2013 v 0:00 v kategorii Seriálové tipy.

Komentáře: 2

  1. kultx napsal(a) 4.9.2013 v 0:00

    Jen se bojím toho dabingu – pokud ale seriál uvidíte poprvé, zas tak mlátit do uší by vás to nemělo.

  2. mc emil napsal(a) 4.9.2013 v 9:39

    Na tohle se těším… Homeland jsem bohužel neviděl, poněvadž se to kryje s Akty X na Prima COOL a ty pro mě přeci jenom stojí výše než kterýkoli jiný seriál, takže volba byla jasná (byť jsem je viděl už mnohokrát). Budu to tedy muset zkouknout nějak dodatečně.

Řekněte nám svůj názor!