Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE SERIÁLU AKTA X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

EXKLUZIVNĚ: První trailer pro 11. sérii je na světě

První trailer pro 11. sérii je na světě! Dvouminutová koupel v černém oleji čeká jen na vás! Krom toho shrnujeme řadu řadu důležitých informací, které v danou chvíli známe – herecké obsazení, jména scénáristů a režisérů, členění samostatných epizod, nové rozměry mytologie… a návrat paní Peacockové! Pokud nechcete, aby vám cokoliv uniklo, sledujte nás na facebooku, kde se nové informace objevují vždy jako první. Web samozřejmě nikdy nezůstane příliš dlouho…

AKTUALIZOVÁNO (8. 10. 2017): Chris Carter v novém rozhovoru, vydaném teprve před několika hodinami, potvrdil návrat další známé mytologické postavy. Jedná se o |Jeffreyho Spendera, bývalého agenta FBI, který začátkem šesté série nahradil Muldera na pozici vyšetřování Akt X. Poté, co Scullyová nedokázala sabotovat Mulderovu práci tak, jak si její nadřízení představovali, byl do této pozice obsazen Spender, který měl renomé Akt X na FBI definitivně zničit. Během spolupráce se Syndikátem však opakovaně kritizoval skupinou používané nezákonné metody, což vedlo k tomu, že upadl v nemilost a byl nakonec krutě potrestán. Později jsme zjistili, že Jeffrey Spender je synem Muže s cigaretou, a tedy Mulderovým nevlastním bratrem. Jeho matkou je Cassandra Spenderová, která se v nové sérii rovněž vrací.| Více se dočtete v profilech mytologických postav.

Natáčení nové série započalo 7. srpna a potrvá ještě po většinu podzimu. Tvůrci i herci se vrátili zpět na místo činu do kanadského Vancouveru, kde vzniklo nejslavnějších prvních pět sezón Akt X a kde se již před dvěma lety natáčelo prvních šest dílů revivalu.

Celkem vznikne deset nových epizod. Radovat se mohou fanoušci samostatně stojících epizod (tzv. monster-of-the-week), z celkového počtu deseti dílů jich osm bude samostatných, kdy Mulder a Scullyová budou řešit případy nijak nesouvisející s mytologií. Díly mytologické budou jen dva, jako již tradičně by se mělo jednat o epizodu, která novou sérii otevře, a epizodu, která ji ukončí.

Nové epizody napsali Chris Carter, Glen Morgan, Darin Morgan a James Wong. Jsou to ti nejlepší autoři, které tento seriál kdy měl, tak jim držme palce, aby se jim úspěšně dařilo přenést Muldera se Scullyovou a s nimi celá Akta X do roku 2018. Nováčky mezi scénáristy jsou Gabe Rotter, Benjamin Van Allen a Brad Follmer, kteří na Aktech X již v minulosti rovněž pracovali, ve všech případech bohužel jen v rolích asistentů. Pikantní je, že na absenci ženských autorek si stěžovala sama Gillian Andersonová, která momentálně prožívá malé feministické období. Carter a s ním celé studio Fox měli očividně obavy, aby tato epizodka nezpůsobila nějaký rozkol (noční můry kolem hádek o neférových platech z půlky devadesátých let pronásledují zástupce studia dodnes). Do dvou týdnů tak bylo ohlášeno, že nová série získá nejen dvě nové scénáristky, ale i dvě nové režisérky. Nám nezbývá než doufat, že tato genderová škatulata se pro novou sérii stanou vítaným osvěžením a ne definitivní zhoubou.

Hlavních rolí se zhostí David Duchovny, Gillian Andersonová a Mitch Pileggi, jejichž tváře opět uvidíme v titulkové sekvenci. Rovněž se vracejí William B. Davis (Muž s cigaretou), Annabeth Gishová (agentka Reyesová) a nenávidění i milovaní (i když hlavně nenávidění) Lauren Ambrose a Robbie Amell coby agenti Einsteinová a Miller. Hereckou sestavu doplní ještě |Veronica Cartwrightová|, která se tak po osmnácti letech vrátí jako |Cassandra Spenderová|, zcela zásadní postava pro původní mimozemskou a hybridizační mytologii. Je ovšem otázkou, zda se tak stane v „živé“ scéně, nebo jen ve vzpomínce (případně v nějaké Mulderově „hulící“ sekvenci).

Jde-li o mytologii, jejíž nové směřování v minulém roce nadzvedlo z gaučů mnohé z nás, Carter slibuje, že se více zaměří na vnitřní pohnutky některých nám důvěrně známých postav. Měli bychom zjistit, co vlastně stojí za překvapivým spojenectvím Kouřícího muže a ex-agentky Reyesové a jaké pozice aktuálně zastává Walter Skinner, který se už zhruba pětadvacet let rozhoduje, jestli Mulderovi a Scullyové fandí nebo nikoliv. Carter rovněž prohlašuje, že jedna z epizod podrobně prozkoumá vazbu Kouřícího muže na rodinu agenta Muldera (díly Talitha Cumi či Musings Of A Cigarette-Smoking Man už leccos napověděly, tak uvidíme, jaké nové informace nám tvůrci sdělí).

Vrací se paní Peacocková! Dřív, než tam nakopnete Johnnyho Mathise, vás ale zklamu. Nepůjde totiž o pokračování kultovní vyvražďovačky Home, nýbrž zcela nové podivnosti. Dle vyjádření Chrise Cartera se Karin Konovalová, která před dvaceti lety hrála právě paní Peacockovou, tentokrát zhostí hned několika rolí v rámci jediné epizody, žánrově spadající do kategorie černé komedie.

Tento článek byl zveřejněn 8.10.2017 v 18:00 v kategorii Restart seriálu Akta X.

Komentáře: 4

 1. x-phile napsal(a) 6.10.2017 v 22:16

  Díky Kryceku, teď si tam „nakopávám“ Johnnyho Mathise několikrát denně :-)

 2. MK napsal(a) 7.10.2017 v 14:21

  Tak jenom diky tem samostatne stojicim epizodam, coz by mohlo byt vselijak rozmanite a zabavne, tomu dam sanci. Diky delce celeho serialu se v Mytologii vubec nevyznam (ac jsem videl vsechny dily), takze cim mene ji tam bude, tim pro me lepe:)

 3. Gedzitka napsal(a) 15.10.2017 v 2:21

  Uz sa nevieme dockat xixi

 4. Nattynax napsal(a) 20.10.2017 v 21:57

  Možná jsem naivní, možná se zklamu, ale zase se těším :-)

Řekněte nám svůj názor!