Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

SHRNUTÍ: Ideologie, patriotismus a paranoia v Aktech X

Na českém filmovém serveru 25fps.cz se objevil zajímavý třídílný článek o ideologii v (amerických) televizních seriálech, který sleduje pojmy jako rodina, patriotismus či paranoia v této oblasti televizního průmyslu. Já osobně bych s některými tezemi nesouhlasil, přesto si myslím, že je jedině k dobru, když se čas od času na našem webu podíváme i na druhou stranu mince. Články Jany Jedličkové vám tedy rozhodně doporučuji k přečtení, odkazy na ně najdete na řádcích níže. Na závěr připomínám, že mnoho dalších článků najdete přímo na serveru 25fps.cz v rubrikách Téma, Rozhledy či Filmový klub.

ideologie_v_aktech_x_a_small.jpg

Veškerý následující text napsala Jana Jedličková, redaktorka 25fps.cz

Ideologie na pokračování 1: Ideologie v (americkém) televizním seriálu – Vymezení pojmu ideologie je poměrně problematické. Co filozofický, sociologický, ekonomický, politický či jiný směr, to odlišná charakteristika. Vzhledem k tomu, že následující článek bude patřit charakteru a některým specifickým formám ideologie vyskytujících se v americkém televizním seriálu a sérii, vycházíme především z mediálních teorií, které staví na sociologii, případně filozofii. Klíčovými jsou tedy především sociálně konstruktivistické teorie, teorie strukturalistické a sémiotické, teorie z oblasti kulturálních studií a teorie diskurzu Michela Foucaulta. Ideologie je sadou významů, symbolů, příběhů a návodů jak uvažovat o světě kolem nás. Tyto významy, symboly, příběhy a návody, (a další a další fragmenty, které člověku pomáhají orientovat se ve společnosti) slouží v konkrétní podobě nějakému jednotlivci nebo skupině k prosazování jeho verze reality. Média, v našem případě televize, jsou jedním z nástrojů, které tyto sady rozšiřují a také produkují. Kompletní článek je zde.

ideologie_v_aktech_x_b_small.jpg

Ideologie na pokračování 2: Velká pětka vs. kabelová televize v USA – Decentralizovaný televizní trh ve Spojených státech umožňuje existenci stovek televizních stanic a sítí. Tak vysoká konkurence by měla teoreticky vytvářet značně diferencované mediální obsahy… Zejména v případě plošných televizních sítí je tomu ale bohužel naopak. Televizní scéna ve Spojených státech je o poznání komplikovanější než ta česká. Na trhu působí čtyři hlavní druhy televizních kanálů. Takzvaná Broadcast TV, tedy plošné vysílání, kabelová a satelitní televize a nekomerční vysílání, které zajišťuje zejména televize PBS (Public Broadcast Service). Kompletní článek je zde.

ideologie_v_aktech_x_c_small.jpg

Ideologie na pokračování 3: Akta X a Sedmé nebe v zajetí americké ideologie – Americké seriály a série často trpí jednostranným, didaktickým a vysoce moralistním pohledem na svět. Odsuzování jiných kultur a snahy jim „pomoci“ dosáhnout demokracie a svobody jsou v nich tak silně zakořeněné, že samy zápletky příběhů někdy postrádají logiku. Nejčastěji zmiňovanými ideologickými koncepty v souvislosti s americkým seriálem a sérií jsou koncepty rodiny, patriotismu a paranoii. Ačkoli se nejedná o výlučně americký „vynález“, míra těchto ideologií je mnohdy u amerických mediálních produktů až příliš vysoká. Kompletní článek je zde.

Tento článek byl zveřejněn 8.12.2009 v 15:00 v kategorii Akta X na webu, Zajímavosti.

Komentáře: 3

 1. oskvarka napsal(a) 8.12.2009 v 15:45

  „Lidé nejsou svobodné bytosti, ale jsou tajně řízeni a sledováni vládními, nevládními a nadnárodními společnostmi, které sledují v drtivé většině zápletek nějaký ďábelský, nebezpečný a nemorální plán. Jedinou nadějí nebohé masy jsou jedinci natolik šílení a často také asociální, že se nebojí s organizacemi bojovat takřka do posledního dechu, aby uhájili svou vizi světa. Agent Mulder (David Duchovny) je prototypem takového bojovníka. S realitou ho poutá pouze agentka Scullyová (Gillian Anderson) a i ona je v následujících sériích vtažena do světa spikleneckých teorií.“

  hehe, tomu vravim 9 serii v troch vetach :D… ale inak zaujimave citanie.....clovek si po precitani povie ze daco na tom je…ale je to prilisne skatulkujuce…

 2. luca napsal(a) 8.12.2009 v 16:33

  Zajímavé počtení, šílený a asociální Mulder, hmm, a jak tam zmínili MacGyvera, tak jsem si zase vzpomněla na kamaráda, který vždycky říkal: „Jo, MacGyver, ten si uplete i z h…a provaz.“ :-))

 3. oskvarka napsal(a) 8.12.2009 v 18:57

  u nas sa zase vravi ze spravi bombu zo zuvacky alebo s piesku bager :D

Řekněte nám svůj názor!