Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Seriálová sezóna 2010/2011 odstartovala

Říjen se chýlí ke svému konci, což znamená jediné: začíná nová seriálová sezóna. V následujícím textu se podíváme na některé ze seriálů, které by v následujících přibližně osmi měsících mohly zaujmout každého fanouška Akt X. Připomínám, že obdobný článek (zaměřený na seriálovou sezónu 2009/2010) jste si mohli přečíst již před rokem. Vy sami jistě nejlépe víte, co vás zajímá a co se vám líbí, a tak následující text berte spíše jako ryze osobní pohled na letošní seriálovou nabídku.

kultx_fringe_logo_small.jpg kultx_fringe_a_small.jpg kultx_fringe_b_small.jpg kultx_fringe_d_small.jpg

Fringe je ambiciózním projektem J.J. Abramse (režiséra filmového Star Treku a tvůrce seriálu LOST), který se letos probojoval už do své třetí sezóny. Sám Abrams se nikdy netajil tím, že jeho seriál má být novodobým nástupcem Akt X. Seriál sleduje vyšetřování agentky FBI Olivie Dunhamové a jejího partnera Petera Bishopa, kterým vydatně vypomáhá Peterův otec, geniální vědec Dr. Walter Bishop. Nesourodá trojice společně vyšetřuje případy, které se týkají tajných experimentů s alternativní realitou, jejichž výsledkem je řada bizarních událostí napříč Spojenými státy. Atmosféra seriálu spíš než Akta X připomíná legendární science-fiction seriál z přelomu padesátých a šedesátých let The Twilight Zone, který se ostatně stal inspirací i pro dílko Chrise Cartera. Fringe vedle strašidelných momentů a ošklivých mutantů nepostrádá ani humor a odvážné odkazy na naši současnou realitu. Vřele doporučuji. Oficiální webové stránky najdete zde, český fanweb je zde.

kultx_castle_logo_small.jpg kultx_castle_d_small.jpg kultx_castle_a_small.jpg kultx_castle_b_small.jpg

Nadějně vypadající seriál Castle vypráví příběh populárního spisovatele detektivek jménem Richard Castle. Ten je přizván k vyšetřování tří vražd, které byly evidentně spáchány podle jeho knih. Castle se tak stává poradcem detektiva Kate Beckettové, která je sice velkou fanynkou jeho detektivek, ale přechytralého, sebevědomého a drzého náfuku nemůže vystát. Ve Spojených státech byly dosud odvysílány dvě série (první má jen deset epizod, druhá jich má již tradičních čtyřiadvacet), třetí řada odstartovala v pondělí 20. září 2010. Seriál by mohl fanoušky Akt X zaujmout ještě z jednoho zajímavého důvodu: na pozici executive producer zde pravidelně působí Rob Bowman, který režíroval přes třicet epizod Akt X (jmenujme Sleepless, Dod Kalm, Our Town, Syzygy, Pusher či Paper Hearts) a téměř na stovce se spolupodílel. Ze seriálu Castle pak Bowman zrežíroval úvodní epizody první, druhé i třetí série a poslední epizodu série druhé. Oficiální webové stránky najdete zde, na další informace se můžete poptat v diskusním klubu zde.

kultx_ncis_logo_small.jpg kultx_ncis_a_small.jpg kultx_ncis_b_small.jpg kultx_ncis_c_small.jpg

Po dvou relativně mladých seriálech přichází jedna klasika. NCIS sleduje vyšetřování zločinů v rámci amerického námořnictva a může se pochlubit výborně napsanými a zahranými postavami, které do své práce zbytečně nepletou osobní vztahy. Seriál vyniká humorem, bezchybnou výpravou a ač vysílán již osmým rokem, stále si drží svoji vysokou kvalitu. Chcete-li krystalickou detektivku z prostředí federálních agentur, která nepostrádá tempo, právě jste ji našli. Oficiální webové stránky jsou zde, na další informace se můžete ptát zde.

kultx_flashforward_logo_small.jpg

Seriálová nabídka posledních let je doslova gigantická, z dalších mysteriózních seriálů jmenujme V či Supernatural, z kriminálních pak Bones, Lie to Me, Criminal Minds, CSI a CSI: NY. Mnoho seriálů, které jsou vysílány již několikátou sezónou, postupem času ztrácí své kvality (z těch, které sleduji já, se to týká především Bones a Criminal Minds). Vysokými kvalitami kupodivu stále oplývá známé nemocniční drama House M.D., které si během své sedmileté existence vybralo zatím jen jednu vyloženě slabou sezónu. I přesto, že v aktuální sedmé sérii má divák mnohdy pocit, že se hlavní postava zbláznila, všechny další aspekty sedí na výbornou, což se od zkušeného štábu a herců, kteří umí hrát, koneckonců očekává.

kultx_house_md_small.jpg

Letošek se bohužel stal osudným pro některé projekty, které touto sezónou již nepokračují. Vedle rozporuplných seriálů Dollhouse a Ghost Whisperer se zastavilo natáčení science-fiction dramatu Flashforward, které se dožilo pouhé jedné sezóny. O to důraznější upozornění si však zaslouží, protože zdaleka nenabízí jen polonahou agentku Reyesovou. Seriál vypráví o záhadné události, během níž lidé na celém světě upadnou do bezvědomí. Tato událost trvá přesně dvě minuty a sedmnáct sekund, během kterých mají lidé možnost nahlédnout do své budoucnosti, jak bude vypadat přesně za šest měsíců. A že neuvidí nic dobrého, to snad ani není nutno dodávat.

Tento článek byl zveřejněn 27.10.2010 v 0:00 v kategorii Seriálové tipy.

Komentáře: 8

 1. kultx napsal(a) 27.10.2010 v 0:00

  V souvislosti s blížícím se Halloweenem bude následovat ještě jeden velmi zajímavý tip.

 2. Moro napsal(a) 27.10.2010 v 0:54

  ted jsem si rozkoukal Castle a jsem hodne spokojenej,zaujalo me to uz na Prime,ale tam jsem videl par dilu a ted kdyz mi zacla na vejšce skola,tak to moc nemam moznost sledovat..tak jsem si to zacal stahovat a je to parada..celkem souhlasim,s urcitou nadsazkou,s nek­terymi komenty na csfd,ze je to jak kdyby Hank Moody spolupracoval se Scullyovou :)

 3. Vamir napsal(a) 27.10.2010 v 10:38

  Která je ta vyloženě slabá sezona v dr.housovi?

 4. kultx napsal(a) 27.10.2010 v 10:44

  Vamir: Ta pátá, tu jsem v podstatě prospal.

 5. oskvarka napsal(a) 27.10.2010 v 13:13

  na tej som ja House MD prestala sledovat.. žial…možno sa dakedy k tomu bratim…
  BTW kvalita Bones sa mi nezda klesajuca… skorej často dosť kolisava podľa mňa… aspon mam dovod sa tešiť na ďaľšie časti.. ine momentalne pre vyťaženosť nestiham… takže aj californication bude musieť trochu počkať ;)

 6. Rina napsal(a) 27.10.2010 v 15:48

  Taky jsem uvažovala, která sezona je ta slabá.
  Já začala usínat už v půlce té čtvrté a vydrželo mi to do půlky šesté. Pak jsem sledování vzdala:-(

 7. Vamir napsal(a) 27.10.2010 v 17:13

  Mě se pátá naopak líbilla ze všech nejvíc,6-ka se mi zdála taková o ničem…

 8. kimberly napsal(a) 27.10.2010 v 18:33

  mna tieto uvedene serialy okrem californiacation nezaujali

Řekněte nám svůj názor!