Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

REVIVAL: Nová mytologie začne tam, kde skončila ta stará

Nová mytologická témata, která Chris Carter slibuje do revivalu, nejsou zas tak nová. Duchovní otec seriálu už před začátkem natáčení prohlásil, že mytologie revivalu se bude ve zvýšené míře věnovat vzrůstající moci tajných služeb a problematice masového sledování obyvatelstva. Bude zajímavé sledovat, jak se Carterovi podaří pospojovat témata mimozemské kolonizace a vládní konspirace s aktuálními otázkami terorismu a špehování. Carter chce reagovat na změny, kterými si Spojené státy a celý svět prošly po událostech z 11. září 2001. Zkušenosti už tu jsou, protože devátá série, která měla premiéru 11. listopadu 2001, se otázkám sledování již věnovala, zvláště pak ve vynikající a vcelku ponuré mytologické epizodě Trust No 1.

revival-mytpos-005.png revival-mytpos-006.png revival-mytpos-007.png revival-mytpos-008.png revival-mytpos-003.png revival-mytpos-004.png

Po zničení Syndikátu v polovině šesté série převzali roli hlavních padouchů supervojáci, kterým se však ze strany fanoušků Akt X dostalo chladného, v některých případech až nenávistného přijetí. To bylo zapříčiněné zvláště tím, že se tvůrcům nepodařilo uspokojivě vysvětlit, o čem celá supervojenská linka vlastně pojednává a proč je nutné, aby dále rozšiřovala a komplikovala něco, co už dávno funguje. I to je důvodem, proč téma supervojáků v nových epizodách ustupuje do pozadí a podle neoficiálních informací mu není věnován žádný prostor, což je rozhodnutí, za které tvůrci zaslouží pochvalu. Zůstává tak otázkou, kdo všechno to špehování a konspirování zaštítí, zda se bude jednat o nějaký nový Syndikát, nebo přímo o mimozemské kolonisty, v pozadí tahající za nitky skrze nějaký sofistikovaný mechanismus.

Mimochodem, další mytologická epizoda deváté série, William, je zatím posledním příspěvkem do složité mozaiky příběhu o synovi Muldera a Scullyové, což je další téma, kterému se v revivalu dostane značného prostoru. Dlužno podotknout, že obě epizody, Trust No 1 i William, tvoří to nejlepší ze zatím poslední série Akt X, a proto se můžeme těšit, jak se s pokračováním jejich příběhových linek v nadcházejících epizodách tvůrci vypořádají.

Tento článek byl zveřejněn 24.1.2016 v 16:00 v kategorii Restart seriálu Akta X.

Komentáře: 1

  1. Ludo napsal(a) 24.1.2016 v 4:17

    OT, ale niekoho to tu bude urcite zaujimat

    Gillian Anderson robi motion-capture pre Squadron 42 co je cast projektu Star Citizen

    https://www.youtube.com/watch?…

Řekněte nám svůj názor!