Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Před třemi lety začala vznikat druhá celovečerní Akta X

Dnes uplynuly přesně tři roky ode dne, kdy v pondělí 10. prosince 2007 začalo natáčení druhého celovečerního filmu podle seriálu Akta X. Později film dostal název The X-Files: I Want to Believe. Nostalgicky zavzpomínat si můžete v původní aktualitě, která na našem webu vyšla přesně před třemi lety a v níž jsme se vedle prvních detailů dozvěděli zároveň to, že film uvedou i česká kina. Pouhé dva dny poté jsme se již kochali prvními fotografiemi z natáčení, které se po celé tři měsíce konalo v kanadském Vancouveru. Jednu z fotek, na které spolu hovoří David Duchovny a Chris Carter, scénárista a režisér filmu v jedné osobě, si můžete prohlédnout níže. Patnáctku dalších skvělých momentek naleznete zde.

xfiles-i-want-to-believe-set-december-2007-small.jpg

Natáčení druhého filmu byla skvělá legrace, během které jsme si prožili několik silných šoků. Ten první přišel 22. listopadu 2007, tedy dva týdny před první klapkou, kdy se na veřejnosti objevila Gillian Andersonová jako zrzka. Po dlouhých letech jsme tedy opět mohli vidět bývalou představitelku agentky Scullyové s barvou vlasů, s níž jsme si ji v minulosti tolik zamilovali. Pouhých pět dní před startem natáčení, ve středu 5. prosince 2007, pak herečka na nových fotkách šokovala famózním stylem, který je dodnes tím nejlepším, co jsem od ní kdy viděl. Teď už se ale vraťme zpátky na zem a pokračujme v dalších klíčových okamžicích při vzniku druhého filmu. V polovině ledna nás uzemnily vůbec první promo fotky k filmu, s nimiž se na světlo světa dostaly nové otázky. Otázky vyplouvaly i v následujících měsících, kdy nás doslova oslepily záběry z konce natáčení, které odhalily polibek Muldera a Scullyové. Krom polibku však fotky nabídly i několik dalších detailů, kterými poté doslova žily internetové diskuse po celém světě. To nejlepší jsem si ale nechal na konec. Ano, hádáte správně: vlkodlak. Byl to totiž právě vlkodlak, ve skutečnosti geniální zastírací akce v režii Chrise Cartera, co fanoušky vykolejilo asi nejvíce. Přitom stačilo málo: aby se režisér a jeho spolupracovník ve vlkodlačí masce nechali vyfotit od všudypřítomných paparazziů a aféra byla na světě. Aféra velmi povedená a vtipná, nutno podotknout.

xfiles-i-want-to-believe-set-werewolf-small.jpg

Níže si můžete pročíst několik zajímavostí týkajících se celého pozadí vzniku druhého filmu:

  • Chris Carter tvrdil, že o druhém filmu začal poprvé přemýšlet krátce po premiéře filmu prvního v roce 1998. Poprvé byl nový film oficiálně zmíněn v článku na americkém filmovém serveru Varietylistopadu 2001, tedy v době, kdy ve Spojených státech pokračoval seriál svou devátou sérií. Tehdy se předpokládalo, že by film mohl být uveden na Vánoce 2003. Nakonec však tou dobou začaly teprve vznikat obrysy filmového příběhu a vědělo se jen tolik, že ve filmu nepůjde o mytologii. Carter a Spotnitz dopsali příběh filmu v létě 2004, přičemž od toho okamžiku začal vznikat filmový scénář. Zrod scénáře byl ovšem velmi dlouhý a obtížný, jeho první verzi obdrželi David Duchovny a Gillian Andersonová až v létě 2007. První zkoušky a přípravy k natáčení začaly probíhat krátce poté; známá fotka, na které David s Gillian v přítomnosti Chrise a Franka zkouší v Carterově domě v Kalifornii některé ze svých replik ze scénáře, pochází přibližně ze září 2007. V den halloweenského svátku, 31. října 2007, společnost FOX dala svolení k natáčení, a tak již v pondělí 10. prosince 2007 mohla v kanadském Vancouveru padnout první klapka (ostré natáčení pak pokračovalo až do 15. března 2008). Protože se natáčení filmu vrátilo do Vancouveru, tedy tam, kde vzniklo prvních pět sérií seriálu, pracovalo na filmu mnoho z těch, kteří se v minulosti podíleli na seriálu.

  • Dodnes probíhají debaty o tom, proč vlastně příprava filmu trvala několik let, během kterých navíc celý projekt mnohdy vypadal zcela mrtvě. Celou pravdu se dnes už asi nedozvíme, avšak s největší pravděpodobností potíže vyvstaly ve vztahu Chrise Cartera a společnosti FOX. Vzájemné neshody (pravděpodobně finančního charakteru) dovedli Cartera a zástupce této producentské společnosti až před soud. O soudní při média poprvé informovala v lednu 2006, detaily celého sporu byly však od samého počátku drženy pod pokličkou a nejinak tomu bylo i po skončení soudu, kdy práce na druhém celovečerním filmu opět pokračovaly. Carter nebyl jediným, kdo se společností FOX přišel do sporu – v období třetí až osmé série proti svému nízkému honoráři údajně několikrát protestoval David Duchovny.

  • Natáčení filmu provázela již tradičně přísná opatření. Film vznikal pod pracovním názvem Done One a během natáčení si tvůrci neodpustili několik vtípků či falešných informací (viz vlkodlak). Film se natáčel nedaleko Vancouveru a na některých scénách tak tvůrci pracovali jen několik kilometrů od míst, na nichž vznikly záběry z pilotní epizody. Oficiální název filmu je The X-Files: I Want to Believe, což připomíná první celovečerní Akta X, která nesla podtitul Fight the Future. I podtitul druhého filmu obsahuje slavnou frázi, která z úst agenta Muldera několikrát zazněla v mytologických epizodách seriálu. I Want to Believe, tedy Chci věřit, je navíc základní motto seriálu Akta X, které bylo mimo jiné zvěčněno na dnes již kultovním plakátu v Mulderově pracovně. Do českých kin se pak film dostal s poněkud rozpačitě vyznívajícím podtitulem Akta X: Chci uvěřit.

  • I přesto, že druhý film je samostatně stojícím hororem, v žádném případě neignoruje události, které se odehrály během devíti let seriálu. Tvůrci již několik měsíců před natáčením avizovali, že film prohloubí vzájemný vztah mezi Mulderem a Scullyovou. Film působí podstatně intimněji, ani náznakem se neblíží globálnímu rozsahu prvního filmu. Děj druhého filmu je zasazen do současnosti, přibližně do zimy 2008, odehrává se tedy již několik let po událostech z poslední epizody seriálu The Truth. Jak již bylo uvedeno na předešlých řádcích, mytologická témata kolonizace či mimozemských civilizací ve filmu nehrají žádnou roli, jediné, co může výrazně evokovat mytologii, je vystoupení Waltera Skinnera v závěru filmu. Všech ostatních primárně mytologických postav, tedy Johna Doggetta, Alexe Kryceka a Muže s cigaretou, se fanoušci nedočkají (a musejí si počkat až na třetí film).

  • Podoba druhých celovečerních Akt X zůstane pro skalní fanoušky i pro všechny ostatní tajuplným oříškem, ve kterém se může skrývat sladká odměna, ale i hořké zklamání. Záleží pouze na tom, kdo jej otevře. Fanoušky seriálu čeká pěkná řádka milých odkazů na seriál, ať už to jsou Mulderovy tužky, jména v jeho mobilu, „Samantha“ nebo Chris Carter na chodbě nemocnice. Všichni ostatní se však mohou velmi snadno topit při zmínkách o Williamovi či při jemných, ovšem pro pochopení filmového děje zcela nedůležitých, narážkách na dění v seriálu. Ta největší výtka se tak paradoxně netýká filmu samotného, ale Chrise Cartera, který měl hned na začátku jasně říct: film je jen pro fanoušky.

Tento článek byl zveřejněn 10.12.2010 v 0:00 v kategorii Akta X film 2, Natáčení Akt X, Připomínáme si.

Zatím žádné komentáře.

Řekněte nám svůj názor!