Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Před patnácti lety jsme se seznámili s Clydem Bruckmanem

Dnes slaví narozeniny nejen duchovní otec seriálu Chris Carter, ale také Clyde Bruckman. Tohoto úžasného chlapíka s jasnovideckými schopnostmi jsme poznali v epizodě Clyde Bruckman's Final Repose, která byla poprvé vysílána přesně před patnácti lety, v pátek 13. října 1995. Byl to scénárista Darin Morgan, v jehož hlavě se zrodil příběh epizody, která se zaslouženě počítá do zlatého fondu seriálu Akta X. Vedle sympaticky potrhlého příběhu je to především herecký um Petera Boylea, který nerudnému důchodci Bruckmanovi vdechl život. Oba pánové si nakonec odnesli zasloužená ocenění v podobě cen Emmy – Morgan za scénář k dramatickému seriálu, Boyle za svá herecká kouzla. Magazín TV Guide pak s odstupem času označil tuto epizodu za jednu z deseti nejlepších v historii televize.

clyde_bruckman_001_small.jpg clyde_bruckman_002_small.jpg clyde_bruckman_003_small.jpg clyde_bruckman_004_small.jpg clyde_bruckman_005_small.jpg clyde_bruckman_006_small.jpg

Zajímavostí je, kde Morgan nalezl inspiraci k vytvoření hlavního hrdiny. Skutečný Clyde Bruckman žil v letech 1894 až 1955 v americké Kalifornii a byl známým hollywoodským scénáristou v období němého filmu, kdy spolupracoval např. s legendárním Busterem Keatonem či s nesmrtelnou hereckou dvojicí Laurelem a Hardym. Se seriálovým Clydem Bruckmanem měl leccos společného – spáchal sebevraždu zastřelením (pistoli si půjčil od Bustera Keatona s tím, že ji potřebuje k lovu). Další zajímavá osobnost, která skutečně žila a v epizodě o ní uslyšíme, je americký hudební průkopník Buddy Holly, o jehož krušném osudu jste se mohli dočíst v článku Den, kdy zemřela hudba. Bylo by však zbytečné se na tomto místě opakovat, a tak vás už jen odkáži na obsáhlou vánoční recenzi, encyklopedické heslo na serveru x-files.wikia.com, případně na výběr obrázků, které vám doloží, že agentka Scullyová je v této epizodě opravdu sexy.

Tento článek byl zveřejněn 13.10.2010 v 18:00 v kategorii Připomínáme si, Screencaps, Zajímavosti.

Komentáře: 3

  1. luca napsal(a) 13.10.2010 v 19:55

    Tuhle epizodu miluju! :-)

  2. kultx napsal(a) 14.10.2010 v 16:02

    V tomhle jsem na tuty s tebou ;-)

  3. Hellios napsal(a) 18.10.2010 v 0:14

    jaaj, a já si už pár dnů říkám, jakou tu epis si stáhnout:-)

Řekněte nám svůj názor!