Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE SERIÁLU AKTA X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Přečtěte si obsahy všech epizod seriálu Akta X

Zkušenost z Akt X nám velí neodhalovat své zdroje – pro tentokrát ovšem udělám výjimku. Už osm let stojí v naší webové sekci prohlášení, že největším impulsem k tvorbě a nejcennějším zdrojem při vzniku našeho webu byl slovenský průvodce Sprievodca po svete The X-Files. Tyto fandovské stránky jsou natolik unikátním internetovým projektem, že si zaslouží vlastní aktualitu. Jejich autor, který je znám pouze pod přezdívkou X_Follower, je píše již neuvěřitelných sedmnáct let. Za tu dobu zpracoval kompletní příběh seriálu Akta X, díky čemuž si můžete přečíst obsahy všech epizod první, druhé, třetí, čtvrté, páté, šesté, sedmé, osmé a deváté série (i obou celovečerních filmů). X_Follower rovněž vypracoval kompletní mytologii, kterou rozčlenil na jednotlivé kapitoly: Černý olej a pojem kolonizace, Syndikát a projekt hybridizace, Mimozemské únosy, testy a implantáty, Původ lidstva a mimozemská DNA, Mimozemští rebelové, replikanti a Mulderův únos, Scullyové těhoteství a William. To všechno jsou informace, bez jejichž pečlivého „nastudování“ bych nikdy nebyl schopen vyprodukovat to, co vám Kult X dnes a denně nabízí. 

xfollower.png

Sprievodca po svete The X-Files je mimořádně důkladná a svědomitě odvedená práce. Dnes, když už ovládám angličtinu, nacházím i jiné zdroje informací, čas ale nijak neumenšil onu inspiraci, kterou pro mě práce X_Followera znamenala a znamená. Pokud jste na informacích tohoto webu rovněž vyrůstali, určitě si vzpomínky osvěžte, případně se s pěkným přáním ozvěte přímo autorovi. Nejmladší generace x-philes pak může nahlédnout tam, kde česko-slovenský fandom přežíval v letech, kdy byla Akta X mrtvá a o nových dílech jsme si mohli nechat jenom zdát.

Tento článek byl zveřejněn 15.4.2015 v 18:00 v kategorii Akta X na webu.

Komentáře: 6

 1. mrx.friend napsal(a) 15.4.2015 v 21:36

  Nebudu lhát, že tohle byl můj první internetový zdroj o Aktech, na kterém jsem kdysi začínal. První kompletní epizody ve videoformátu, první diskuzní příspěvky, první články,… nic proti KultuX, ale tohle je fakt nostalgie, tak jsem rád, že to podle týhle aktuality vyznívá, že by moje slova neměly bejt urážkou O:-)

 2. kultx napsal(a) 16.4.2015 v 1:09

  mrx.friend: Díky moc. Já myslím (tedy v to hlavně doufám), že takových jako ty a já nás tady bude setsakramentsky hodně. Lidi se akorát asi styděj se k tomu doznat ;-)

  Já si vzpomínám, jak jsem v roce 2001, pro mě v totálně dřevních dobách internetů, chodil do internetové kavárny v centru Brna, abych si na diskety (!!) postahoval obsahy jednotlivých epizod. Tehdy zrovna přibývaly obsahy v USA právě vysílané osmé řady a já prostě neuměl pochopit, jak tam může nebýt Mulder, jak to bez něj vůbec může fungovat… :)) Krom toho jsem vždycky totálně slintal u těch malých obrázků, co jsou umístěny v pravé liště u obsahu každé epizody :-D

  Hned, jak jsme v roce 2003 zavedli internet doma, jsem se u Followera zaregistroval a na dalších cca šest let se Sprievodca stal mým virtuálním domovem :)

  Když na to tak zpětně vzpomínám, uvědomuju si, že tehdy jsem měl jediné dva zdroje – X_Followera a pak vysílání Akt X na Pro7, která uváděla nové série jen s ročním odstupem od vysílání v USA.

  Klidně bych se do tý doby vrátil… tolik věcí bylo před námi :)

 3. Ivet napsal(a) 16.4.2015 v 8:47

  Pomatuju taky moc dobře, jak jsem v knihovně na netu (vyrůstala jsem v malém městečku na Moravě) četla taky kde co za stránky o Aktech a DD a na tudle stránku si vzpomínám obzvláště dobře. Moje angličtina byla velice slabá, jelikož jsem byla na základce a teprve se jí začínala učit. A Pro7 byla čupr, maj dobrej dabing sice německy neumím ani slovo, ale to my bylo jedno v tý době. No ale musím říct, že dneska jsou o todle všechno děti ochuzený. Maj vše co se vysílá v Americe prakticky hned k dispozici a neznaj takovýto čekání kdy bude další série, atd. Maj to hned a není kolem žádná pořádná debata a spekulace co a jak atd. Mě to přijde, že jim to nedělá jakýkoliv seriál tak vzácný a zajímavý, jak to bylo pro nás dříve.

  Dále diskety jsem používala taky, to byly doby. Dneska mám připojený externí HDD a jedu na tom. Kam ten svět spěje?

 4. kultx napsal(a) 16.4.2015 v 16:32

  Ivet: Kapacita, tos naťukla další zajímavou stránku věci. Tehdy jsem byl boss, když jsem si stáhl obsahu do dvou disket, každá o kapacitě 1,44 MB. Dnes člověk zapojí externí disk, který má kapacitu zhruba milionkrát takovou, a může tahat do aleluja :)

  …musím říct, že dneska jsou o todle všechno děti ochuzený. Maj vše co se vysílá v Americe prakticky hned k dispozici a neznaj takovýto čekání kdy bude další série…

  Pod tohle vůbec největší podpis! Na jednu stranu to byl strašný teror, čekat na nové epizody, zvláště když došlo k nějakým mytologickým zlomům, ale zároveň to vše bylo nesmírně vzrušující a to čekání bylo mnohdy silnější, než když jsem o Vánocích čekal na dárky :))

 5. xgirl napsal(a) 17.4.2015 v 9:11

  To ja pamatuju jeste kdyz vychazel Xmagazin. Vubec prvni fanouskovske setkani jsme domluvili v dubnu 2000, sjelo se nas asi 10 a vetsina cestovala vlakem cely den pres pul republiky. Nikdo nemel mobil, anglictinu jsme meli bidnou, ale sedma serie, kterou na videokazetach posilala sestrenice jednoho z tvurcu XMagazinu, ktera zije v USA, to bylo lakadlo, kteremu se nedalo odolat. Stejnym zpusobem jsem videla posleze i 8. a 9. sezonu, vzdycky s odstupem jen par mesicu po US premiere. Diskety s obrazky a povidkami mam jeste nekde doma, vstavala jsem kvuli tomu v 6 rano, abych mohla ve skole od sedmi, pred vyucovanim na internet =D Jo, to byly casy…prievodca po svete Akt X byla a je fascinujici stranka, obsahy epizod jsem si z nej i tiskla. X Follower je navic postava obestrena tajemstvim, v tech drevnich dobach prvnich srazu jsme ho nikdy nezapomneli pozvat nebo se s nim vubec nejak kontaktovat a seznamit, ale nikdy k tomu nedoslo (v dobach bez Facebooku clovek zkratka chtel o ostatnich fanouscich vedet vic, to je pochopitelne) :)

 6. Clarissa napsal(a) 19.4.2015 v 17:16

  To já se spíš stydím, že jsem tuhle stránku objevila tak pozdě. O to víc ji však dokážu ocenit. Povídková sekce mě nadchla, díky ní jsem objevila Virtual Season X a přestala se bát číst anglicky něco jiného než bilingvní vydání. A na Sprievodca jsem díky této stránce také zabrousila.

Řekněte nám svůj názor!