Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Pátá řada Californication je groteskou v dobrém i ve zlém

Pátá sezóna Californication je za námi. Trvala od 8. ledna 2012 do 1. dubna 2012 a nabídla dvanáct půlhodinových epizod, tedy stejný počet jako všechny předešlé série. Proslulý Hank Moody v podání Davida Duchovnyho se tentokrát vydal do rapperského prostředí, aby zdejšímu černošskému pracháči jménem Samurai Apocalypse pomohl natočit vlastní film. Celé to má dva háčky: první je ten, že ještě před samotným setkáním stihne Moody ojet ženu, kterou Samurai považuje za svou holku, druhý, který pocítíme hned posléze, je ten, že Apocalypse to nemá v hlavě zrovna v pořádku a po ruce má vždy nějakou pistoli či jiný vražedný nástroj. Jak to dopadne, to vám prozrazovat nebudu, ale níže se s vámi podělím o několik myšlenek a zajímavostí, které by vám neměly uniknout.

kultx-pata-sezona-californication-je-groteskou-001-small.png kultx-pata-sezona-californication-je-groteskou-002-small.png kultx-pata-sezona-californication-je-groteskou-003-small.png kultx-pata-sezona-californication-je-groteskou-004-small.png kultx-pata-sezona-californication-je-groteskou-006-small.png kultx-pata-sezona-californication-je-groteskou-005-small.png kultx-pata-sezona-californication-je-groteskou-007-small.png kultx-pata-sezona-californication-je-groteskou-008-small.png

Californication se od dob prvních dvou řad podstatně změnilo: v pátém roce své existence připomíná mnohdy až grotesku, jindy „jen“ bláznivou komedii. Postavám se téměř nedostává hlubších rozměrů, jde spíš o karikatury, případně parodie sebe samých. To vše v dobrém i špatném smyslu slova: seriál stále dokáže pobavit, Duchovnymu zdatně sekundují Evan Handler a Jason Beghe, v porovnání s řadou starších epizod ale nová série notně pokulhává. Jako divák musíte především překousnout některé stále se opakující zápletky. Pokud ke sledování přistoupíte s prázdnou hlavou a bez očekávání, skvěle se pobavíte. || Rekord letos zlomil duchovní otec seriálu Tom Kapinos, který pro pátou sérii napsal všech dvanáct epizod. || V každé sérii natočí jednu epizodu představitel hlavní role a nejinak tomu bylo letos. David Duchovny zasedl režisérskou židli při natáčení druhé epizody, která se jmenuje The Way of the Fist. || Devátou epizodu s názvem At the Movies režírovala jiná známá tvář, herečka Helen Huntová, kterou známe ze super-úspěšných komedií As Good as It Gets a What Women Want. || Zatímco čtvrtá řada nám dala vzpomenout na poslední epizodu Akt X, letos jsme si připomněli jednu populární mytologickou postavu. V již zmíněné deváté epizodě se objevil Brian Thompson, mimozemský lovec, který Muldera nejednou chytil pod krkem. Co dělal v Californica­tion, to vám nemohu říct, aniž bych se nepropadl o patro níž blíže peklu. Na to, jak mu to dnes sluší, se můžete podívat zde. || Camilla Luddington, která si zahrála chůvu a štětku Lizzie, je pekelně sexy a ještě o ní uslyšíme (resp. ji uvidíme na obálce Playboye a jemu podobných). Mimochodem, před rokem si zahrála vévodkyni Kate v romanci William & Kate a letos nastoupí na porážku v nové řadě True Blood. || Vrátilo se několik oblíbených postav, mezi nimi Callum Keith Rennie, velekultovní Lew Ashby z druhé série. || Už ve středu 1. února 2012, tedy po odvysílání pouhých čtyř epizod páté řady, oznámila kabelová stanice Showtime, že si objednala šestou sérii seriálu. Ta by měla být poslední a vysílat se bude na jaře 2013. Do té doby sledujte adresu edna.cz/califor­nication, na níž najdete největší český fanweb seriálu.

Tento článek byl zveřejněn 12.4.2012 v 0:00 v kategorii David Duchovny, Seriál Californication.

Komentáře: 4

 1. Jiří napsal(a) 12.4.2012 v 9:03

  Hezky napsáno, natahující groteska před konečnou serií, občas vtipné, většinou hrající na kvalitní herce a atmosféru z dřívějška.

 2. Alík napsal(a) 14.4.2012 v 20:44

  tak tenhle seriál mě naprosto zklamal, nevím co na něm tolik lidí vidí (možná jen Davida??). Každý díl mi přijde stejný a stejně trapný. :-(

 3. simona napsal(a) 17.4.2012 v 13:12

  Naprostou souhlasím, dívala jsem se ze zvědavosti na nějaký ten první díl, ale připomíná mi to Sex ve městě, což je stejná trapárna. Sex je dobrá věc, ale naplnit tím beze zbytku nekonečné seriály mi připadá víc než nudné. V Sexu ve městě se postarší kámošky hihňají po kavárnách a neustále řeší velmi debilním a navíc rádoby intelektuálním způsobem svoje slepičí živůtky, a je to taková přiblblá cukrárna, Californication se liší jen tím, že spotřebovává větší počet obscénních slov a nahých zadnic, jenže málo platný, méně znamená více a DD z toho má nepochybně hodně peněz a budiž mu to přáno, což nemyslím ironicky, jen bych ho chtěla vidět zase v něčem, kde bude hrát taky něčím jiným než jen penisem. Při vší úctě k němu, je to smutný návrat k Červeným střevíčkům. A k řečnické otázce, co na tomto seriálů tolik lidí vidí? Snad jen to, že si každý můžeme vybrat a tak díky za to, že si můžeme pustit čétédvojku a teď zrovna třeba Chabrola. A DD přeju hodně jiných a dobrých rolí, než se v tomhle sám utopí.

 4. kimberly napsal(a) 24.4.2012 v 8:58

  Taaaaaak ja sa musím zastať Californicati­on…podla mna ide o dobre dielo a nie je dobre ked sa divák príliš snaží analyzovat čo kol dokola neustále robia na fore fanušikovia serialu How i met your mother. Ja seriál pozerám a užívam si a pre mňa je dobrý seriál ten z ktorého aj po rokoch citujem rôzne repliky a stále sa na nich smejem. A to Californication určite je.

Řekněte nám svůj názor!