Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

Objasnění názvů epizod 9. série

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, proč se ta či ona epizoda deváté série jmenuje tak či onak, na tomto místě snad naleznete odpověď. Jedná se o překlad ze stránek homecomcast.net, o který se postaral Luki.

provenance_b.jpg audrey_pauley_c.jpg sunshine_days_a.jpg

Nothing Important Happened Today I a II / Dnes se nic výjimečného nestalo I a II: Toto zajímavé slovní spojení přímo v epizodě objasní zástupce ředitele Kersh v rozhovoru s Doggettem. Jsou to slova, která si do svého deníčku zapsal Jiří III., britský král. Panovník takto učinil přesně 4. července 1776, tedy v den, kdy za oceánem proběhlo podepsání Deklarace nezávislosti, což vedlo ke vzniku Spojených států amerických a ztrátě britského vlivu na těchto územích. Kersh pak v souvislosti s Doggettovým vyšetřováním dodá, že v ten den vypukla velká revoluce, aniž by si toho všiml samotný král.

Daemonicus: Jedná se o latinský výraz pro Satana. Satanismus je jedním z témat této epizody.

Hellbound / Vázáni k peklu: Název mluví za vše, týká se vražděných postav v této epizodě.

4-D: Jde o označení pro fourth dimension, tedy čtvrtou dimenzi. Zápletka epizody se zabývá existencí čtvrtého rozměru a jeho vzájemným prolínáním s naší realitou. Více se o tomto fenoménu můžete dočíst na anglické, případně české Wikipedii.

Lord of the Flies / Pán much: Příběh se točí okolo teenagera, který má schopnost ovládat hmyz. Je to také narážka na knihu Williama Goldinga a na stejnojmenné filmy.

John Doe: Jako John Doe (v případě žen Jane Doe) se ve Spojených státech amerických označují pacienti, mrtvá těla či lidé, kteří z nějakých důvodů nemohli být identifikování. Jedná se také nejspíš o slovní hříčku, protože v této epizodě se jedná o agenta Doggetta, jehož křestní jméno je John. Na Wikipedii si nenechte ujít seznam se jmény, která jsou v podobných případech používána v jiných zemích světa.

Trust No 1 / Nevěřte nikomu: Motto celého seriálu Akta X,  které poprvé vyřkl umírající Deep Throat v závěru epizody The Erlenmeyer Flask. Mulder si posléze toto slovní spojení zvolil jako heslo do svého osobního počítače.

Provenance: Jedná se o místo původu, o zdroj. Je to také narážka na Williamův původ a rovněž se takto jmenuje město v USA.

Providence: Toto slůvko v překladu znamená „příprava“ či „předtucha“. Opět je to narážka na Williamovu budoucnost a na kult, který ho považuje za něco, čím není. Opět se také jedná o město v USA.

Underneath / Pod povrchem: Narážka na alter ego (latinsky „druhé já“) hlavní záporné postavy a na fakt, že pohřbívá své oběti v kanalizaci.

Scary Monsters / Strašidelné příšery: Ironické upozornění na fakt, že původ všech přízraků a monster je v dětské představivosti.

Audrey Pauley: Jméno pomocnice v nemocnici, kde hospitalizovali Monicu Reyesovou.

Improbable / Nepravděpodobné: Narážka na fakt, že se epizoda zabývá numerologií a pravděpodobností, a že už samotné události a způsob, jak k nim došlo, byly z běžného pohledu velmi nepravděpodobné.

Jump the Shark / Přeskočit žraloka: Popkulturní fráze, kterou se označuje období, ve kterém televizní seriál dosáhl svého kvalitativního vrcholu a kdy následně jeho kvalita už jen klesá.

Release / Propuštění: Název hovoří za vše, John Doggett nachází definitivní řešení případu svého syna.

William: Děj epizody se věnuje Williamovi, synovi Scullyové a jeho osudu.

Sunshine Days / Zlaté časy: Epizoda se částečně zabývá slavným americkým seriálem The Brady Bunch. Sunshine Days je název písničky, která byla použita v úvodní titulkové sekvenci. Rovněž odkazuje na nostalgické ohlédnutí do historie samotných Akt X (jedná se o 200. epizodu seriálu).

The Truth / Pravda: Závěrečná epizoda tohoto úžasného seriálu je symbolicky pojmenovaná jako „Pravda“.

Tento článek byl zveřejněn 21.3.2009 v 0:00 v kategorii Objasnění názvů epizod.

Komentáře: 5

  1. kultx napsal(a) 21.3.2009 v 21:18

    Kdybyste našli nějakou chybku, ozvěte se :)

  2. KayTee napsal(a) 22.3.2009 v 12:45

    Nothing Important Happened Today I a II se mi jako název opravdu líbí :-) A ještě Improbable :-), protože tak hezky plyne z pusy a hlavně je to moje srdcovka :-)
    A Trust No 1 a The Truth samozřejmě nesmí v deváté řadě chybět :-)

  3. abigail napsal(a) 22.3.2009 v 13:14

    KultX: Díky, připomněl jsi mi po delší době 9.sérii, ze který jsem skoro nic neviděla, protože díly bez Muldera jaksi nemusím. Ale tenhle tvůj přehled mě přivedl k epizodě Release, kterou jsem si teď poprvé v životě pustila a musím říct, že je vynikající, jak píšeš „jedna z nejlepších epizod Akt X“ – souhlasím, určitě se k ní budu vracet. A to navzdory absenci agenta Muldera, což je u mně s podivem:) Hudba skvělá, kamera skvělá, emotivní a přitom žádnej „srdcervoucí slaďák“. Ještě jednou díky za prima tip Možná ještě nakonec přijdu 9.sérii na chuť.

  4. luca napsal(a) 22.3.2009 v 17:38

    abigail: Určitě přijdeš. :-)) Já to měla podobně, díly bez Muldera jsem nechtěla sledovat ani za nic, ale překonala jsem to a musím říct, že i v 8. a 9. sérii se najdou opravdové skvosty.

  5. X_Files_Fan napsal(a) 19.8.2010 v 1:56

    Ako 4-D bola označená aj tá schránka, z ktorej čakali, či si Lukesh vyberie poštu alebo čo, aby ho mohli identifikovať.