Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

NÁVRAT AKT X: Zamyšlení nad dalším vývojem

„Akta X znovu otevřena. Prosíme, poraďte,“ žádal zoufalý telegram v závěru prvního celovečerního filmu, adresovaný Kouřícímu muži a Conradu Strugholdovi, dvěma nejvyšším známým představitelům tajemného Syndikátu. Nuže, my se o to pokusíme. Na následujících řádcích zkusíme nastínit varianty dalšího vývoje – jak bude šestidílné znovuzrození seriálu Akta X vypadat, kteří tvůrci se vrátí, jaké postavy zažijí comeback, do jakého období bude zasazen děj, a hlavně, jak to všechno bude pokračovat, zda půjde spíše o mytologický třetí film ve formě šesti epizod, nebo se tvůrci zaměří více na samostatně stojící příběhy. Jak už je pro Akta X dobrým zvykem, otázky jsou nad odpověďmi ve značné přesile. My se tento deficit pravdy pokusíme alespoň trochu napravit. Upozornění úvodem: Ještě než se pustíme do oficiálně potvrzených informací i čirých spekulací, upozorňuji na zjevnou skutečnost, že následující text obsahuje spoilery (prozrazení děje) z prvních devíti sezón seriálu Akta X. Rovněž nabízí jen velmi jemný nástin další mytologie; to proto, že se tomuto tématu budeme věnovat v samostatném článku.

:: Tento článek je z 28. března 2015. Přečtěte si jeho pravidelně aktualizovanou podobu zde ::

please-advise.png

Co je oficiální: Společnost 20th Century Fox Television v úterý 24. března 2015 schválila šest nových epizod seriálu Akta X. Nejpřesnějším označením takového projektu je revival, znovuzrození televizního fenoménu, v posledních letech poměrně oblíbená operace televizních studií (v minulém roce se takto vrátil seriál 24 hodin, za rok bychom mohli po čtvrt století znovu navštívit Městečko Twin Peaks). Vrací se Chris Carter, který je výkonným producentem a celý projekt zaštiťuje, i David DuchovnyGillian Andersonovou, kteří si zopakují role Foxe Muldera a Dany Scullyové. Natáčení začíná už v červnu 2015 a štáb se vrací na místo činu do kanadského Vancouveru, kde vzniklo prvních pět sérií Akt X. Nových epizod bychom se v televizi (resp. na displejích našich počítačů) mohli dočkat nejdříve na Vánoce, nejpravděpodobněji na jaře 2016.

Mytologie versus horor: Asi nejzávažnější otázka spojená s novými epizodami. Budou nové příběhy pokračovat v mytologické lince, která se zabývá vládními konspiracemi, politicko-mocenskými machinacemi a otázkami mimozemské invaze, nebo se dočkáme klasických MOTW (zkratka pro samostatně stojící epizody, anglicky monster of the week), ve kterých Mulder se Scullyovou pronásledují (nebo jsou pronásledováni) přízraky, vlkodlaky, mutanty či kanibaly? Nejpravděpodobnější scénáře jsou tři. Varianta č. 1: Všech šest epizod bude mytologických a série tak bude suplovat třetí celovečerní film, který byl dlouhodobě zamýšlen jako velkolepé mytologické završení původního seriálu. Varianta č. 2: Všech šest epizod bude samostatně stojících a my se dočkáme poctivého, byť jednorázového teroru, v nejlepším možném případě po vzoru klasik jako jsou Irresistible, Die Hand Die Verletzt či Home. Návrat humorně laděných epizod je pak vzhledem k nízkému celkovému počtu nových dílů velmi nepravděpodobný. Varianta č. 3: Šestidílná série bude suplovat klasickou sezónu, jen v malém měřítku. První dva díly by tak mohly být mytologické, další dva samostatné a na závěr opět dva mytologické.

Jistou indicii nám dost možná poskytl sám Chris Carter, který v souvislosti s třináctiletou přestávkou řekl: „Svět se za tu dobu stal ještě podivnějším místem, takže je nyní ideální čas na odvyprávění nových šesti příběhů.“ Toto – uznávám, že velmi mlhavě formulované prohlášení – by odkazovalo spíše na samostatně stojící epizody, než na šest dílů, tvořících jeden kompaktní mytologický celek. Otázkou však zůstává, jak důkladně Carter svá slova vůbec promýšlel.

Zasazení děje, osud postav: Akta X mají dva hlavní konce, jeden seriálový, jeden filmový. Seriál skončil epizodou The Truth, v níž jsme se rozloučili s naprostou většinou vedlejších postav. Mulder, Scullyová a Skinner se později objevují ještě v druhém celovečerním filmu, který dějově (alespoň částečně) navazuje na seriál. Seriál je k dnešnímu dni ukončen mytologickou epizodou, takže pro příběhové informace se podívejte na shrnující článek, v němž najdete vše, co byste o mytologii měli znát. Nejpodstatnější fakta jsou následující: celá epizoda se odehrává zhruba v roce 2002 (ve stejném roce byla i poprvé odvysílána). Mulder se Scullyovou zjišťují pravdu, kterou je datum mimozemské invaze, a s touto informací prchají před vládními helikoptérami. Mimozemští replikanti, kteří jsou genetickými hybridy lidí a mimozemských kolonistů, v tuto chvíli a bez vědomí veřejnosti již ovládají nejvyšší patra americké politiky (ministerstva, Pentagon, FBI, apod.). Ve velmi nebezpečné situaci se tak nacházejí agenti Doggett a Reyesová, které opouštíme právě ve chvíli, kdy jsou (již poněkolikáté) uzavřena Akta X – tentokrát však nikoliv z popudu Syndikátu, ale rovnou mimozemských kolonistů, kteří tak využívají svého vlivu uvnitř americké administrativy. Ve stejně nezáviděníhodné pozici zůstávají Jeffrey Spender, Gibson PraiseAlvin Kersh. Ti sice na poslední chvíli umožnili Mulderovi útěk z vězení, ale tím se rovněž odhalili a dostali se tak do hledáčku mimozemských replikantů. Z prekérní situace vyvázla nejlépe Marita Covarrubiasová, která sice vypovídala u soudu v Mulderův prospěch, ale do žádné akce se posléze nezapojila.

V době, kdy se odehrává poslední epizoda, jsou už mrtvé následující postavy: Muž s cigaretou, Muž z Pentagonu, Alex Krycek, Pan X, Osamělí střelci a Mulderova sestra, otecmatka. Je tedy otázka, zda a v jaké formě a podobě se tyto postavy vrátí. Jisté zůstává jedno – jak Chris Carter často a rád zdůrazňuje, v Aktech X nikdo opravdu neumírá.

Dějově nejdál zasáhl druhý celovečerní film, který se odehrává v zimě roku 2008. Zjišťujeme, že Mulder a Scullyová, jimž se podařilo uprchnout vládním jednotkám, momentálně žijí v Západní Virginii. Scullyová využívá svého lékařského vzdělání a pracuje jako pediatrička v katolické nemocnici. Mulder se s odchodem z FBI vyrovnává po svém a přežívá na venkovském sídle, kde si zřídil svoji vlastní pracovnu á la Akta X. Bývalí agenti jsou nakonec požádáni FBI, aby svými zkušenostmi přispěli k vyšetřování záhadného zmizení mladé agentky. Ke zklamání mnoha fanoušků tak byla tvůrci zcela ignorována skutečnost, že americké vládní úřady jsou v roce 2008, tedy šest let po událostech z poslední epizody seriálu, již skrz na skrz prolezlé mimozemskými replikanty a jejich spolupracovníky, kteří by měli jít Mulderovi po krku. Fanoušky tak mohlo těšit aspoň to, že se v druhém filmu vrátil Walter Skinner, který tak evidentně přežil náročné události ze závěrečné epizody seriálu. Lze nicméně očekávat (a my v to budeme pevně doufat), že chystaná šestidílná série bude zcela ignorovat vše, co se v druhém celovečerním filmu odehrálo. Už jen proto, že Mulder se Scullyovou v jeho závěru odpluli na lodičce kamsi do Karibiku (i když, abychom byli fér, tato momentka byla spíše laškovným mrknutím na shippery, než vážně míněnou scénou).

Jde-li o další pokračování děje, nabízí se tvůrcům takřka nekonečné množství scénářů. Pokud půjde o samostatné epizody, mohou Muldera se Scullyovou vrátit v čase a opět je uvrtat do vyšetřování Akt X na půdě FBI. Půjde-li o mytologii, větší smysl by dávalo, kdyby se děj odehrával buď v současnosti, nebo někdy kolem roku 2012. V reálném světě sice mimozemský armageddon nenastal, ale nová Akta X by nám v té souvislosti mohla nabídnout zajímavě pojatou alternativní historii. Frank Spotnitz, scénárista desítek mytologických epizod, nyní píše příběh seriálu The Man in the High Castle, který alternativní historii zpracovává až mrazivě autenticky.

Kdo v tom bude hrát: S jistotou víme, že se vrací David Duchovny a Gillian Andersonová, představitelé dvou ústředních postav. Oba se k tomu vyjádřili už v lednu; Duchovny řekl, že bude „víc než šťastný“, když si roli, která jej tolik proslavila, bude moci zopakovat. Andersonová šla ještě o kousek dál, řekla, že je „fucking overjoyed“, což by se dalo taktně přeložit jako „zatraceně šťastná“. Vrátí se rovněž William B. Davis, který tak potvrdil znovuzrození Muže s cigaretou, arcilotra seriálové mytologie. Zdroj blízký společnosti Fox rovněž prohlásil, že se vrátí všechny další klíčové postavy. Tyto informace můžeme brát velmi vážně, protože se zatím splnilo vše, co tento zdroj řekl. Z dalších jmen víme jen tolik, že nabídku obdržel i Mitch Pileggi, který ztvárňoval Waltera Skinnera, zpočátku nadřízeného a posléze blízkého přítele obou agentů. Jeho odpověď zatím neznáme, ale vzhledem k tomu, že se Pileggi v minulosti vyjadřoval vždy ve prospěch natáčení nových dílů, lze očekávat, že jeho odpověď bude kladná. Ostatní jména jsou zatím ve hvězdách, ale příběhově nic nebrání návratu Roberta Patricka a Annabeth Gishové, kteří získali významné role v osmé a deváté sérii. Podobně jako Pileggi mají v současnosti i tito dva poměrně volný program. Otázkou tedy zůstává spíše to, zda by Doggett s Reyesovou nepůsobili příliš rušivě a zbytečně tak nepřebírali prostor, který by mohli využít Mulder se Scullyovou.

Další významné vedlejší postavy jsou už mrtvé, ale jejich představitelé jsou herecky stále aktivní, a tak je otázka, jak to nakonec se Stevenem Williamsem (Pan X) či Nicholasem Leou (Alex Krycek) dopadne. Svoji roli u některých herců jistě hraje i věk, např. pětaosmdesátiletý Jerry Hardin (Muž z Pentagonu) už před lety odešel do hereckého důchodu.

Kdo to bude psát a natáčet: Jediné potvrzené jméno mezi tvůrci je Chris Carter, který má velmi dobré vztahy se současným vedením společnosti Fox. Je lehce znepokojivé, že od roku 2002 Carter téměř nic nenapsal, nenatočil a neprodukoval (krom druhých celovečerních Akt X můžeme jmenovat jen mysteriózní seriál The After, zrušený po pilotní epizodě), stále však na světě neexistuje nikdo, kdo by fenoménu Akta X věnoval tolik energie, lásky a nápadů, jako tento sedmapadesátiletý scénárista. Od dob fiaska v druhém celovečerním filmu se Carter v pravidelných intervalech stává předmětem tu více, tu méně zasloužené kritiky, někdy až posměchu, mějme však na paměti, že to byl právě Carter, kdo je duchovním otcem Muldera a Scullyové, kdo je hlavním autorem seriálové mytologie a je to rovněž Carter, kdo do hlavní role vzdor tlaku shora prosadil Gillian Andersonovou a kdo za ní posléze stál, když se v období jejího těhotenství diskutovala možnost její výměny za jinou herečku, nebo kdo se za každou cenu snažil u seriálu udržet Davida Duchovnyho, když už měl herec všeho tak akorát po krk. To ale pochopitelně nic nemění na tom, že v nových dílech Akt X se Carter bude muset setsakramentsky snažit, aby (spolu)vytvořil něco, co původnímu seriálu neudělá ostudu.

Obrovský potenciál (nesrovnatelně větší, než ten herecký) mají nová Akta X v armádě bývalých scénáristů a režisérů, kteří pro původní seriál pracovali a posléze se rozprchli po vlastních projektech. Prvním je Frank Spotnitz, blízký Carterův spolupracovník a scénárista až padesáti epizod původního seriálu. Před třemi lety vytvořil konspirační seriál Hunted, momentálně pracuje na již zmíněném The Man in the High Castle, ale především zůstává po Carterovi nejdůležitějším autorem mytologie. Howard Gordon, který napsal epizody jako Sleepless, Grotesque a Synchrony, později vytvořil špičkový politický thriller Homeland, v současnosti ověnčený již pěti Zlatými glóby. Spoluautorem na tomto projektu mu je Alex Gansa, další scénárista Akt X. Vedle toho Gordon vytvořil mysteriózní seriál Awake, v němž si chytře pohrával s alternativními realitami.

Vince Gilligan, scénárista kultovních epizod Pusher, Leonard Betts, Small Potatoes, Bad Blood či Folie a Deux, je momentálně jedním z nejžádanějších tvůrců ve Spojených státech. Jeho Breaking Bad je všeobecně považován za mistrovské dílo v oblasti televizní produkce. Obdobně nadšeně, kritikou i diváky, je přijímán spin-off tohoto seriálu, který je pod názvem Better Call Saul vysílán teprve dva měsíce. Před pár týdny se Gilligan nechal slyšet, že do případného pokračování Akt X by se milerád vrátil. Věřme tedy, že svá slova dodrží.

Televizi zůstávají věrní i Glen Morgan a James Wong. Ti spolu v dávné minulosti sepsali několik fanoušky dodnes zbožňovaných epizod jako jsou Squeeze, Beyond the Sea či One Breath. Významný je jejich vklad i do seriálu Millennium. Wong je momentálně jedním z hlavních producentů seriálu American Horror Story, jehož několik epizod rovněž napsal.

Velmi činnými zůstávají rovněž režiséři Rob Bowman (natočil první celovečerní film a epizody Død Kalm, Unruhe či Paper Hearts) a David Nutter (natočil epizody Ice, Irresistible či Clyde Bruckman's Final Repose). Bowman se momentálně věnuje krimikomedii Castle a Nutter natáčí nejpopulárnější seriál současnosti Game of Thrones. Je režisérem několika památných epizod, za všechny jmenujme The Rains of Castamere. Velkou škodou je, že Kim Manners, nejaktivnější režisér seriálu Akta X, se už nevrátí. Zemřel předčasně před šesti lety, ve věku osmapadesáti let.

Na závěr jsem si nechal Darina Morgana, černou ovci i černého koně v jednom těle. Humor v Aktech X, to nejsou jen Mulderovy sarkastické poznámky a pornokazety rozeseté po celém bytě, je to i Humbug, Clyde Bruckman, démoni u kafe a egosofisté. Příběhy, bez nichž si naše oblíbené seriály dnes už neumíme představit. Zůstává však otázkou, zda v poměrně skrovné šestidílné sérii zbude na humor vůbec nějaké místo.

Tento článek byl zveřejněn 28.3.2015 v 0:00 v kategorii Restart seriálu Akta X, Shrnující články.

Komentáře: 21

 1. Mitchell napsal(a) 26.3.2015 v 20:38

  Neskutečný ! Ani ve snu by mě nenapdalo, že si ještě takovýhle článek přečtu :-) a když k tomu připočtu ještě vracející se TWIN PEAKS…uuuuuuu

 2. Jane napsal(a) 26.3.2015 v 21:42

  To je vážně paráda! Akta X znovu ožívají :-) myslím, že opakovaní bude fajn, sama už si všechny detaily nevybavuji :-D

 3. SmallYeti napsal(a) 27.3.2015 v 6:45

  Parádní nápad.:)

 4. X napsal(a) 27.3.2015 v 16:12

  dufam, ze spolu s novou seriou vydaju konecne aj blu ray remastre celeho serialu

 5. kultx napsal(a) 28.3.2015 v 0:00

  AKTUALIZACE (28.03.2015 v 0:00­) – Kompletní článek byl doplněn.

 6. Angelitos napsal(a) 28.3.2015 v 0:21

  Super strhující článek! :) Jsem taky zvědavá, jak to bude a doufám, že to na 9 navazovat nebude…ta byla fest nudná :D

 7. Moro napsal(a) 28.3.2015 v 10:31

  Výborný článek!

  Návrat Kuřáka mě samozřejmě potěšil, ačkoliv jsem zvědavej jak se s tím tvůrci poperou. Ten závěr, ve kterém umřel a byl skoro jak nějakej indián v poušti, to se mi moc nelíbilo. Ale mrtvej zkrátka je, tak uvidíme v jaké podobě se vrátí, jestli jako přízrak, klon, nebo skutečnej člověk, protože klon byl ten, kterej zemřel v 9. sérii :)) Tak i tak je to postava, která k Aktům X patří a bez ní by to nešlo. Ale doufám, že nebudou z lidí dělat hlupáky a zcela ignorovat vše co se ke konci odehrálo. I když bych někdy za to byl rád, ale když už si ty události jednou vymysleli, tak se nedá nic dělat. Ale je fakt, že supervojáky a dítě Scully bych fakt nejradši vynechal.

  Přál bych si i návrat Skinnera a Osamělých střelců. U Skinnera předpokládám, že se tak stane. U střelců těžko říct, když se scénáristi rozhodli pro tu stupiditu zabít je :( A Kryček? U toho to bude asi taky těžký ho vrátit.

  Jinak doufám, že humoru se dočkáme jen v podobě Mulderových hlášek, nerad bych se dočkal epizod ala 7. série, to by bylo asi to nejhorší co by se mohlo stát.

 8. Clarissa napsal(a) 28.3.2015 v 11:18

  Děkuju za vyčerpávající přehled všeho nového, co se kolem Akt X odehrává. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se toho ještě dočkáme.

  Znovu mě pohlcuje nadšení pro tento nesmrtelný seriál (byť mě chvílemi přepadají obavy, aby to vyšlo). Při znovupřehrávání celého seriálu jsem opět musela hluboko smeknout před tím neuvěřitelným množství skvělých epizod. Kdyby se vrátila depka jako Grotesque, Irresistible nebo Squeeze, okořeněná epizodami typu Field trip nebo Detour, srdce nejednoho z nás by jistě zaplesalo.

  Jinak taky doufám v blu-ray vydání celého seriálu. Uvidíme.

 9. mrx.friend napsal(a) 28.3.2015 v 12:18

  Hurray! Vzhledem k sakra zredukovanému počtu epizod nadcházejícího oživení se přikláním také k tomu, že nestojím o podobné pokusy, které nám tvůrci předvedli v sedmé sérii. Nejlepší by byl návrat k osmé sérii (k prvním pěti řadám už se zkrátka vážně nepřiblíží), do těch temných příběhů, z výše uvedených jmen bych uvítal Roba Bowmana, samozřejmě Franka Spotnitze, Marka Snowa, bez kterého by Akta X bez pochyby nikdy nebyly tím, čím byly a pořád jsou. A taky bych začal od píky po devátej řadě, jako by druhej film neexistoval, protože vážně popíral všechnu předchozí mytologii. Bude konec března a jestli má natáčení začít už v červnu, zároveň doufám, že tohle není nijak uspěchaný a všechno bude promyšlený a ne odfláknutý jenom proto, aby se to dostalo co nejdřív na obrazovky.

 10. mrx.friend napsal(a) 28.3.2015 v 12:20

  A málem bych zapomněl – děkuju za článek, konečně zase kultujeme :-D

 11. SmallYeti napsal(a) 28.3.2015 v 12:32

  Parádní článek:) těším se na pokračování, jako malé dítě na vánoce.:-D
  Doufám, že se jim nějak podaří vrátit Osamělé střelce a Kuřáka.:)
  Clarissa: Souhlasím. Vrácení v podobném duchu těchto super epizod, které jsou uvedeny, by bylo skvělé.:)
  Jsem zvědavá, v jaké variantě se nám vrátí. Klasika MOTW by se mi líbilo.:)

 12. Dadlenka napsal(a) 28.3.2015 v 13:18

  Moc díky za článek. Souhlasím s tím, že nemá smysl navazovat na druhý film, ale návaznost na konec seriálu by to chtelo, protoze v pripade, kdyby ne, tak tim poprou vsechno. No doufam, ze se Carter trochu poučil a nebude zbytecne prekombinovavat. Z návratu Kuraka mam radost, protoze je to muj oblíbenec, ale stejne mam i obavu, jak bude vzkříšen, jak bude vysvětlena jeho smrt, nejhorší mozny scénář je pro me, kdyz budou tvůrci ignorovat, co se stalo v poslední sérii. A teda preferovala bych spíše mytologické epizody, kde by byl seriál důstojně zakončen, nejlépe ovsem kombinace s monstry:-)

 13. BerryBlack napsal(a) 28.3.2015 v 15:17

  Úplně ignorovat druhý film by bylo docela škoda né?

 14. Dadlenka napsal(a) 28.3.2015 v 15:56

  Tak je pravda, ze techtle mechtle mezi m&s byly hezký, ale to ostatni moc ne. Hlavne mi vadilo, ze tvůrci zcela ignorovali vsemocnost kolonistu a vubec nejakou hrozbu apokalypsy a zcvrkli celou mytologii do Mulderovy nastvanosti na nespravedlivy soud a v podstate to vsechno bylo vyreseno jedinou pomoci na trivialnim pripadu unesene agentky… Takze bud budeme ignorovat druhy film, nebo mytologii celého seriálu:-)

 15. BerryBlack napsal(a) 28.3.2015 v 17:36

  Na druhý film nedávno navázala komiksová série. Třeba je to tam nějak vysvětlené. Já druhý film beru jako samostatně stojící MOTW díl.

 16. mc emil napsal(a) 28.3.2015 v 18:39

  Článek pěkný, ale pakliže by mělo jít o šest samostatně stojících dílů, tak se z mého pohledu snad Akta X radši neměly vracet… Troufám si říct, že většina fanoušků by se především ráda dočkala důstojného završení mytologie a šest dílů je dost omezený prostor na plýtvání. Ještě bych zkousnul tu třetí variantu, tzn. první dva díly mytologické, pak dva samostatně stojící díly, a potom opět dva mytologické díly…

 17. milius napsal(a) 28.3.2015 v 19:07

  Já bych uvítal klasické epizody bez mytologie, protože ta už byla tak zamotaná a nesmyslná, že se nedá uvěřitelně rozplést. Jestli se ale vrací pan Kuřák, tak to bez mytologie nepůjde.

 18. lucik napsal(a) 29.3.2015 v 14:14

  Díky za skvělej článek, zhltla jsem ho jedním dechem. Doufám, že uvidíme víc mytologických epizod, než těch samostatně stojících. Už se nemůžu dočkat…

 19. Sharon napsal(a) 29.3.2015 v 15:45

  Skvělý článek :-) Pořád pluji na vlnách radosti a blaženosti z návratu Akt X. Budu ráda za mytologické epizody i za samostatně stojící. Ale asi nejvíc jsem zvědavá, jestli se vrátí k Williamovi, už to bude velký kluk :-)

 20. Jane napsal(a) 29.3.2015 v 16:29

  Já doufám, že teda nebudou ignorovat nic, když už něco natočí, nemůžou dělat, že se to nestalo. :-D ale bylo by fajn kdyby střídali mytologii i samostatné příběhy…ale zajímalo by mě, jestli se teda Mulder se Scullyovou vrátí do FBI, nebo budou řešit případy na vlastní pěst…a Williama bych taky viděla ráda :-)

 21. kultx napsal(a) 29.3.2015 v 22:57

  Angelitos, Moro, Clarissa, mrx.friend, SmallYeti, Dadlenka, BerryBlack, mc emil, milius, lucik, Sharon a Jane: Moc díky za vaše postřehy i slova podpory pro náš web ;-) Jen těžko si dovedu představit, že by mě to bez vás vůbec bavilo.

Řekněte nám svůj názor!