Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Nechte se pohltit tíživými sny v režii Stephena Kinga

Jelikož se blíží Vánoce, náš web si dovoluje nabídnout vám několik zajímavých knižních tipů, z nichž většina by každého fanouška Akt X, hororu a tajemna měla zajímat. V letošním roce se na pulty obchodů dostaly některé klasické romány a povídkové sbírky spisovatelské legendy a šampiona hororu v jedné osobě, Stephena Kinga. Předpokládám, že každý z vás má svoje oblíbené knihkupectví, já osobně doporučuji nakupovat na e-shopu knihycz.cz, případně v kamenných obchodech jako Kanzelsberger či Knihy Dobrovský, které pochopitelně taktéž nabízejí možnost objednávky přes internet. Z čistě internetových variant lze pak doporučit ještě wales.cz, který se však specializuje jen na sci-fi a fantasy literaturu.

:: Knižní tipy: Jaro 2010 | Stephen King | John Steinbeck | Randy Pausch ::

Výše se můžete podívat na mou skromnou sbírku knih Stephena Kinga, kterou si střežím jako čip v šíji. Pokud máte chuť si některý z bestsellerů tohoto autora pořídit, doporučuji jednu ze čtyř povídkových sbírek nebo některé z nejlepších hororových románů, které se k zimnímu pochmurnému počasí hodí jako Scullyová k Mulderovi (anotace i s náhledy sedmi vybraných titulů najdete níže).

knihy_nocni_smena_stephen_king_small.jpg

Noční směna (knihycz.cz, kanzelsberger.cz, wales.cz): Vydejte se s nekorunovaným králem světového hororu na cestu nejtemnějšími zákoutími lidské duše, kde zpoza každého rohu může vykouknout cosi velmi, velmi ošklivého… Noční směna je první a stále dost možná nejlepší sbírkou povídek Stephena Kinga. Ve Spojených státech amerických vyšla poprvé již v roce 1978, u nás až 1996. Níže si můžete pročíst anotace několika vybraných povídek, za něž děkuji českému fanwebu stephenking.kbx­.cz.

Noční směna: V gatesfallské textilce se vyklízí sklep plný krys. Pracovní skupina zahájí úklid a hlouběji objeví další sklep – plný překvapení… | Kostlivec: Lester Billings mluví se svým psychiatrem o Kostlivci, který mu zabil všechny děti… | Šedá hmota: Richie z malého města blízko Bangoru vypil zkažené pivo. Začal se měnit a na konci už ho nepoznali ani vlastní přátelé… | Bojiště: Zajímavý příběh nájemného vraha, kterého napadne armáda. Problém je pouze v tom, že její vojáci jsou vysocí jen 1,5 palce… | Náklaďáky: Skupina náklaďáků bez řidičů drží lidi jako rukojmí na Conantově odpočívadle pro kamiony… | Mrtví se někdy vracejí: Čtyři kluci zavraždili před 16 lety staršího bratra Jima Normana. Teď je Jim učitelem a tři z nich se náhle objeví v jeho třídě! Všichni přešli z Milfordské střední školy. V Milfordu však žádná střední škola není, je tam jen hřbitov… | Nekuřáci, a. s.: Příběh o skvělém způsobu, jak přestat kouřit… | Děti kukuřice: V Gatlinu, ve státě Nebraska se neobyčejně daří kukuřici. Robesonovi, kteří narazí na toto městečko po tom, co autem srazili umírajícího chlapce, nachází tajemství ukryté v kukuřici – Toho, který chodí po brázdách… | Na dobrou noc: Do baru v Jerusalems Lot přichází muž. Jeho rodina zůstala v autě, které uvázlo ve sněhu, je noc a v Salemu žijí nestvůry! | Žena v pokoji: O ženě umírající na rakovinu a jejím synovi, který ji nemůže vidět trpět a tak se jí rozhodne pomoct, jakkoli může…

knihy_mlha_stephen_king_small.jpg

Mlha (knihycz.cz, kanzelsberger.cz, wales.cz): V této vynikající sbírce dvaceti povídek Stephen King opět čtenářům poodhaluje temná zákoutí své jedinečné fantazie. Supermarket se stává posledním útočištěm lidstva v boji s mimozemskými vetřelci… výlet na půdu se proměňuje v cestu do pekla… řidička objevuje vpravdě děsivou zkratku do ráje… idylické jezero může být domovem bezbřehého zla… a opuštěný ostrov se stává svědkem toho nejúděsnějšího boje o přežití, jaký kdy člověk vedl. Jedna z nejlépe hodnocených povídkových sbírek Stephena Kinga. Více na webu stephenking.kbx­.cz.

knihy_vsechno_je_definitivni_stephen_king_small.jpg

Všechno je definitivní (knihycz.cz, kanzelsberger.cz, wales.cz): Napětí, okamžitá podmanivost a schopnost probouzet v nás strach jsou jen některými z atributů úžasně plodné představivosti možná nejlepšího vypravěče naší doby. Ať už píše o setkání s mrtvými či téměř mrtvými nebo o hrůzách, které na nás číhají v běžném životě, od odvykání cigaretám až po zahradní výprodeje, představuje se nám Stephen King ve všech čtrnácti temných povídkách této povídky ve vrcholné formě.

knihy_za_soumraku_stephen_king_small.jpg

Za soumraku (knihycz.cz, kanzelsberger.cz, wales.cz): Co byste dělali, kdyby se váš dosavadní život najednou obrátil vzhůru nohama? Odpověď nabízí třináct strhujících příběhů, v nichž k takovému nečekanému obratu došlo. Dočtete se, k jakým koncům vedou laskavosti od cizích lidí: taková je povídka Rotoped o „dělnících“, kteří zasáhnou do cvičebního režimu jednoho malíře středního věku; nebo o slepé dívce Ayaně, která nečekaně navštíví umírajícího pána a políbí ho; či příběh o němém stopaři, který řidiči pomůže vypořádat se s manželčinou nevěrou. Jiné povídky vyprávějí o posedlosti a boji o moc: Káča utíká a utíká, aby ulevila bolesti; dva sousedé soupeří o kus půdy, až se oba ocitnou v úzkých, a muž, jenž se v povídce Odpočívadlo stane svědkem domácího násilí, se musí vžít do role spisovatele detektivek, aby mohl zasáhnout. A jindy dojde k nečekaným událostem, které lidem od základů změní život: David a Willa čekají po vlakové nehodě na příští spoj, až je nakonec zlákají světla hostince v nedalekém městečku. Zajdou si poslechnout pár písniček – a budou poslouchat už navěky. Tím výčet nekončí, ale ponaučení je zřejmé: buďte velmi opatrní při výběru svých přání, mohla by se splnit.

knihy_rbitov_zviratek_stephen_king_small.jpg

Řbitov zvířátek (pouze v e-shopu wales.cz): Rodina Creedových se usadí ve starém domě v půvabném prostředí venkova státu Maine. Otec – lékař, krásná žena, rozkošné děti. Zdálo by se, že nic nemůže překazit jejich štěstí… Avšak objevuje se Cosi, co mrazí krev v žilách, Cosi strašnějšího než sama smrt. Cosi nesrovnatelně příšernějšího a silnějšího…

knihy_nezbytne_veci_stephen_king_small.jpg

Nezbytné věci (knihycz.cz, kanzelsberger.cz, wales.cz): V malém americkém městečku Castle Rock ve státe Maine si otevře sympatický cizinec na hlavní třídě obchod s podivným názvem „Nezbytné věci“. Každý tu objeví věc, po které zatouží natolik, že bez ní nemůže být, a dostane ji za směšně nízkou cenu. Ale neplatí se pouze penězi. Zákazník, který vytouženou věc získá, musí zároveň obchodníkovi slíbit, že provede nějaký „drobný žertík“ jinému obyvateli městečka. Tak s plynoucím časem stoupá hladina vášní a nenávisti a stačí již jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu mechanismus vzájemného vyřizování účtů…

knihy_to_stephen_king_small.jpg

TO (knihycz.cz, kanzelsberger.cz, wales.cz): Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Nyní už jsou dospělými muži a ženou. Rozprchli se do velkého světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Ale nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky do městečka Derry, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a zlu beze jména… Pozor! Tato tisícistránková hororová bible je jen pro náročné čtenáře!

knihy_holcicka_ktera_mela_rada_toma_gordona_stephen_king_small.jpg

Pod čarou bych pak ještě doporučil svou oblíbenou knihu Holčička, která měla ráda Toma Gordona, která netradičním způsobem vypráví příběh devítileté dívky, která se ztratí v hlubokých lesích. Ani tímto kouskem však nabídka nekončí. Z dalších knih, které v nedávné době taktéž vyšly v nové verzi, lze jmenovat např. Carrie, Cujo či Prokletí Salemu. Projděte si nabídku různých (internetových) knihkupectví, určitě narazíte na to, co jste hledali. Proč někomu kupovat kravatu za tisícovku, videohru za osm set, nebo film na DVD za pětistovku, když můžete darovat krásnou knížku, jejíž cena je mnohdy sotva poloviční?

Tento článek byl zveřejněn 14.12.2009 v 12:00 v kategorii Knižní tipy, Stephen King.

Komentáře: 6

 1. Kimi napsal(a) 14.12.2009 v 15:33

  Z vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit tituly Všechno je definitivní a Nezbytné věci. Jinak ještě dílo Pytel kostí není vůbec špatné, i když tady zveřejněno není… rozhodně přeji příjemné počtení za dlouhých zimních večerů :-)

 2. nettiex napsal(a) 14.12.2009 v 15:56

  A já se přidám s doporučením Řbitovu Zviřátek, protože protože děsivější snad nebylo ani To – samotné opravdu geniální kniha. A ještě stojí za zmínku třeba Dračí oči, trochu netradiční Kingova kniha, ale doopravdy skvělá.

 3. Moro napsal(a) 14.12.2009 v 16:02

  Od Kinga jsem precetl knizky Mlha,Zelena mile,Pulse,Ostrov Duma Key,Misery a Cujo…kdybych mel doporucit,tak to je Misery a i Cujo…jsou to spis thrillery nez horory,ale hodne napinavy a povedeny…Misery jsem pak videl i jako film abych moh porovnavat…Zelena mile je taky nadherny cteni,ale asi hodne lidi uz to zna jako film,presto kniha je kniha a doporucuju taky ;)…

 4. Hellios napsal(a) 14.12.2009 v 19:33

  1noznačně nej je TO… děsivej klaun – není nic lepšího :-)

 5. KayTee napsal(a) 14.12.2009 v 22:51

  Prála jsem si jeho knihy od Ježíška, tak jestli se Ježíšek nepochlapí, v lednu půjdu nakupovat :-D

 6. Luki napsal(a) 16.12.2009 v 8:32

  To a Řbitov Zvířátek jednoznačně doporučuju… Misery je pak nejlepší literární psychologický horor jaký jsem měl tu čest číst :). Osvícení je pak samozřejmost :).

Řekněte nám svůj názor!