Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Česká televize uvádí dokument Kosmický věk: Příběh NASA

ČT1 uvede dnes ve 20:00 novou dokumentární sérii BBC, která mapuje kosmický věk a blíže se zaměřuje na vznik NASA. Tato americká vládní agentura sehrála v posledních padesáti letech mimořádnou roli v oblasti letectví a výzkumu vesmíru. Impulsem pro vznik agentury byl úspěšný start sovětského Sputniku, který se stal první umělou družicí Země. Američtí vědci byli v šoku, předstihla je země, o které mysleli, že neumí vyrobit ani ledničku. NASA vznikla podpisem prezidenta Eisenhowera o rok později, 1. října 1958, a dnes zaměstnává téměř 18 000 lidí, mnohdy největších mozků na světě. Celý vesmírný závod byl mimořádně náročný a stal se významnou součástí studené války. Sovětům se sice podařilo vynést do kosmu prvního člověka, Spojené státy však nakonec bitvu vyhrály. To když program Apollo úspěšně splnil svoji misi a první lidé stanuli na Měsícičervenci 1969. Rozum zvítězil v roce 1975, kdy se obě velmoci přeorientovaly z ideologických rozporů na vzájemnou spolupráci, z níž vzešla celá řada dalších projektů.

kultx_nasa_start_raketoplanu_a_small.jpg kultx_nasa_start_raketoplanu_b_small.jpg kultx_nasa_fotografie_zapad_nad_pacifikem_small.jpg

Starty raketoplánů jsou dechberoucí podívanou, na prvních dvou obrázcích je zachycen jeden takový start z floridského mysu Canaveral. Poslední fotka pak z trochu jiné perspektivy ukazuje nádherný západ Slunce nad Pacifikem. Celá dokumentární série má čtyři díly, první z nich, Kosmický věk: Příběh NASA, je vysílán dnes, v úterý 24. srpna 2010, ve 20:00 na ČT1. O datech vysílání dalších částí přehledně informuje oficiální web České televize.

Tento článek byl zveřejněn 24.8.2010 v 0:00 v kategorii Seriálové tipy, Vesmír, Zajímavosti.

Komentáře: 7

 1. kultx napsal(a) 24.8.2010 v 3:49

  Mimochodem, ani Jurij Gagarin, ani Neil Armstrong, ale pejsek Lajka byl první živou bytostí z planety Země, která se dostala do vesmírného prostoru. Lajka byla na palubě Sputniku 2, který odstartoval 3. listopadu 1957. Byť jí tato cesta vynesla velkou popularitu a později se dostala na řadu známek, byla Lajka poněkud smutnou hrdinkou letu. Ruští vědci totiž neplánovali návrat družice, a tak bylo od samého počátku jisté, že Lajka zemře. Nakonec se tak stalo přibližně sedm hodin po startu, kdy zvíře uhynulo na následky stresu a přehřátí.

  Pro zájemce, zde je Lajka s výstrojí a zde Lajka na rumunské známce :)

 2. mrx.friend napsal(a) 24.8.2010 v 14:38

  wow, nádherný fotky… 8)

 3. G.Logan napsal(a) 24.8.2010 v 21:34

  Škoda byl jsem v práci , ale doufám, že další díl stihnu…

 4. kultx napsal(a) 24.8.2010 v 22:06

  G.Logan: Repríza je ve čtvrtek, ale bohužel dopoledne :( První díl se zaměřil na začátky NASA a programy Mercury a Gemini, to vše především z amerického úhlu pohledu. Příště bude Apollo.

 5. Hellios napsal(a) 25.8.2010 v 3:04

  BLAST'EM IN2 SPACE! Jj, když si vezmete, že to fungovalo na platformě z Apolla, je neuvěřitelný, co z toho dokázali vymáčknout. Ten poslední by měli vystřelit na nějaký stabilní orbit, jako věčnej památník, je to dobrej vehikl:-)

 6. Milius napsal(a) 27.8.2010 v 0:29

  Lajka byla první živočich ve vesmíru, ale ve Sputniku 5 pak byli psi Bělka a Strelka, první tvorové, kteří se z kosmu vrátili živí. Je na tom hezky vidět jak vlastně nešlo o nic jiného než o propagandistický boj studené války, protože psi nebyli součástí žádného vědeckého pokusu. Stejně tak Sputnik 1 neměl žádné vědecké přístroje, byla to jen pípající koule s motorem. Primitiv Chruščov tehdy neotřesitelně věřil ve velkou moc propagandy… Série je prima, ale nejlepší dokumenty na toto téma jsou podle mě Závody v dobývání kosmu(myslím též BBC), to každému kdo má trochu zájem opravdu doporučuju!!

 7. kultx napsal(a) 27.8.2010 v 1:09

  Milius: Díky moc za dodatečné informace!

Řekněte nám svůj názor!