Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Mytologie revivalu bude plná vládních konspirací. Má to ale háček…

Chris Carter prohlásil, že mytologie v nových epizodách bude plná vládních konspirací. Je jen otázkou, jestli takových, které od Akt X očekáváme. Tvůrce seriálu opakovaně hovoří o tom, že v současnosti končí období „teroristických padouchů“ a znovu nastává doba „vládních padouchů“. Carter připomíná případy Edwarda Snowdena a Juliana Assange, kteří se dle jeho slov postavili vládní mašinérii, která dnes sleduje, kontroluje a ovlivňuje každý náš krok. Tvůrce seriálu potvrzuje, že na témata spojená s aférou WikiLeaks bude nová mytologie hojně poukazovat.

hrdina.png

A právě tohle by mohl být kámen úrazu chystaného revivalu, minimálně pak jeho konspirační linky. Pokud si dobře vzpomínáte, původní mytologie Akt X, to je Syndikát, černý olej a UFO, nikoliv zneužívání technologií ke sledování obyvatelstva ve stylu Orwellova Velkého bratra. Témata, která chce Carter do revivalu včlenit, by se mnohem více hodila do epizod The Lone Gunmen, nikoliv do vyšetřování, které vede Mulder se Scullyovou. A hlavně – jakkoliv je problematika masového sledování závažná a svoje šetření si jistě zaslouží, jedná se o výbušné a v současnosti velmi živé téma, při jehož rozplétání by tvůrci mohli lehce sklouznout k moralizování a politické agitce. Něco takového v Aktech X, pevně věřím, nikdo z nás nechce.

Abychom ale nekončili v příliš negativním duchu, už formou prvních upoutávek tvůrci jasně řekli, že se mimozemšťanům věnovat hodlají, a nejspíš ne málo. Jen by o tom Carter mohl víc mluvit.

Tento článek byl zveřejněn 27.7.2015 v 20:00 v kategorii Restart seriálu Akta X.

Komentáře: 9

 1. kultx napsal(a) 27.7.2015 v 18:19

  Co vy na to, mají se Akta X reformovat a vstoupit do světa sociálních médií, nebo zůstat věrná černo-olejové klasice a zakouřeným apartmánům na newyorské 46. ulici? ;-)

 2. Mr.Smith napsal(a) 27.7.2015 v 19:53

  Ak to bude len trochu inak prerozpravany pribeh o mimozemskej kolonizacii tak nech. Ak to ale bude hlavnou temou mytologie tak to bude horsie.

 3. chrz napsal(a) 27.7.2015 v 19:54

  Jak pořád píšeš „Revival“ – pokud to bude úspěšná série a rok nato vznikne dalších 6 dílů, jak tomu budeš říkat pak?
  Revival – 2. série?
  No je to ošemetné, 10. série, to je zase komiksová řada.
  Někde to nazývají miniseries, tedy minisérie.

 4. kultx napsal(a) 27.7.2015 v 20:03

  Mr.Smith: V podstatě mi mluvíš z duše. Naprosto chápu, že Akta X v roce 2015 musejí reflektovat současné problémy a kauzy, před 20 lety to ostatně činila taktéž, ale tehdy se jim na tom všem podařilo vystavět parádní svébytnou mytologii, a moc bych si přál, aby se jim to teď povedlo zas.

  Takže: inspirovat ano, opisovat rozhodně ne.

 5. kultx napsal(a) 27.7.2015 v 20:03

  chrz: Nad tím jsem ještě ani nepřemýšlel, jak tomu budu říkat, když vznikne další (mini)série :) Přitom je to dost pravděpodobné…

  Zajímá mě, jaký bude oficiální název – tipuju jednoduše „The X-Files“, což by nám moc nepomohlo. Nejlépe mi vychází asi „2. série revivalu“ (případně tvoje „Revival – 2. série“), i když nejlepší bude počkat, až budeme znát oficiální název, od toho se odpíchneme.

 6. mrx.friend napsal(a) 28.7.2015 v 11:05

  Už jsem se k tomuhle lehce vyjadřoval pod článkem, kterej téma nové mytologie naťukával a stanovisko se doteď samozřejmě nezměnilo – k čertu s technologií, sem s kolonizací! 8-)

 7. nettiex napsal(a) 28.7.2015 v 20:58

  Já vím, že chtít odpovědi je ve světě Akt X poněkud naivní přání… Ale sakra, já chci konečně odpověď! :D Rok 2012, William… Ať se klidně také zabývají i problémy roku 2015, ale jen když to nebude ve stylu druhého filmu. Takové zklamání bych podruhé zažít nechtěla.

 8. Clarissa napsal(a) 29.7.2015 v 20:57

  Taky preferuju původní mytologii. Ale ta vzala za své vyvražděním Syndikátu. Do té doby jsme alespoň tušili, že ve stínech se pohybuje skupina mocných (možná nejmocnějších), kteří znají pravdu. Ale pak? Koho hledat? A kde? A také se objevili supervojáci a … William. Doufám, že se Carterovi podaří vytvořit mytologii, alespoň do jisté míry smysluplnou a důstojně navazující na to, co vytvořil.

 9. Ještěřák napsal(a) 8.8.2015 v 10:45

  Ja bych naopak uvital, kdyby si v nove dobe nasli nove tema. Ke konci uz bylo to emzakovani strasne ostentativni a mistama lehce trapne, vytratilo se takove to alienovske tajemno „monster movie without the monster“ a tajemno z nevedomosti.

Řekněte nám svůj názor!