Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Muž s cigaretou se vrátí. Ale v jaké podobě?

Když William B. Davis před třemi dny oznámil svůj návrat do seriálu Akta X, vzbudilo to nadšení, ale i obavy některých fanoušků. Muž s cigaretou, arcilotr seriálové mytologie, totiž v seriálu už několikrát (zdánlivě) zemřel. Je tedy otázkou, zda se již třetí návrat v pořadí tvůrcům podaří podat vkusně a nápaditě. My si proto na následujících řádcích připomeneme, jakými všemi způsoby se zemřelé postavy v seriálu vracely, a možná se tak přiblížíme odpovědi na otázku, jak bude vypadat comeback kdysi nejoblíbenější vedlejší postavy v nadcházejícím šestidílném revivalu seriálu.

kurak-je-v-klidu.png

Muž s cigaretou poprvé „umírá“ na začátku páté série, když na něj v epizodě Redux II pošle nájemného zabijáka samotný Syndikát, jehož členové jsou již znechuceni Kuřákovými drastickými metodami. Nutno podotknout, že jsou to právě tyto nekalé, ale účinné metody, pro které Syndikát posléze Kuřáka znovu přijme do svých řad. Druhá „smrt“ přichází v závěru sedmé série. Postará se o ni Alex Krycek, který má zabíjení mytologických postav tak trochu v popisu práce. Scéna, ve které po pomstě lačnící Krycek svrhává na kolečkové křeslo připoutaného Kuřáka ze schodů, tvoří jeden z nejvíce šokujících obrazů složité mozaiky mytologických vztahů. Requiem, jak zní název epizody, tedy mše za zemřelého, je však v případě Muže s cigaretou vždy poněkud riskantním podnikem. Zloduch se sice s koncem sedmé sezóny odporoučel, a to rovnou do věčných lovišť, jak jsme ale zjistili o dva roky později v poslední epizodě seriálu, řeč nebyla o jakémsi astrálním světě, ale o poušti v Novém Mexiku. Kuřák zde nalezl exil v jeskynním komplexu nedaleko opuštěných indiánských osad. Když jej zde Mulder a Scullyová našli, starý muž jim potvrdil pravdu o mimozemské kolonizaci, kterou oba už dlouho tušili. Jejich ne zrovna láskyplnou konverzaci přerušila dvojice vládních helikoptér, která několika dobře mířenými raketami celou osadu srovnala se zemí. Mulder se Scullyovou stačili uprchnout, Muž s cigaretou si stihl ještě naposledy připálit o tlakovou vlnu, která jej posléze uvrhla do plamenů.

the_truth_kourici_muz_small.jpg requiem_kourici_muz_small.jpg

Kdo byl svědkem této scény, ten také viděl, že se tvůrci vynasnažili, aby Kuřákovu smrt v plamenech prezentovali jako zcela definitivní. Z toho důvodu můžeme Kuřákovo možné znovuzrození považovat za nejméně pravděpodobnou variantu dalšího vývoje. Jiné možnosti, které se nabízejí, jsou retrospektiva, vzpomínka, případně něčí (např. Mulderovo) podvědomí, což jsou varianty, kterých jsme v seriálu již byli svědky. Retrospektivu, tedy pohled do minulosti, jsme zažili např. v souvislosti s mytologickými epizodami Two Fathers a One Son z poloviny šesté série. Retrospektivní scény v těchto epizodách sledovaly události z 13. října 1973, kdy americká vláda v zastoupení Syndikátu navázala první kontakt s mimozemskými kolonisty. Výsledkem byla dohoda na projektu hybridizace. Další možností, nutno uznat, že takřka identickou s retrospektivou, je vzpomínka, v níž by se mohl Kuřák někomu vybavit. Příkladem ze seriálu je epizoda Musings Of A Cigarette-Smoking Man, ve které to byl právě Muž s cigaretou, který vzpomínal na spolupráci se svým dávným parťákem Rolandem, kterého jsme později poznali jako Mulderova prvního informátora, Muže z Pentagonu. V této originálně pojaté epizodě jsme si rovněž připomněli první setkání Muldera a Scullyové – ovšem z pohledu Kouřícího muže, který tuto událost pochopitelně důkladně odposlouchával. Třetí možnost, podvědomí, jsme zažili např. v epizodě The Blessing Way, kdy se Mulderovi zjevil jeho otec, později pak tímto způsobem agenta navštívil již zmíněný Muž z Pentagonu (The Sixth Extinction II: Amor Fati). Oba byli tou dobou už mrtví, a tak se nabízí možnost, že by se v nadcházejících dílech podobným způsobem s Mulderem setkal i Kuřák.

Stejně tak ale nezapomínejme na Carterovo pravidlo číslo jedna, které praví, že v Aktech X nikdo skutečně neumírá, a vrací nás tak zase na začátek. A co vy, pokud byste si mohli vybrat, v jaké formě a podobě byste chtěli Muže s cigaretou znovu potkat?

Tento článek byl zveřejněn 30.3.2015 v 0:00 v kategorii Restart seriálu Akta X.

Komentáře: 4

 1. MlaW napsal(a) 30.3.2015 v 12:33

  No rozhodně bych nechtěl aby se tam objevil zase živý. To by mě i docela naštvalo. Popravdě mi přišlo i poněkud nepatřičné jak se tehdy v poslední epizodě seriálu znovu objevili střelci, Krycek atd…

  Postavu kuřáka jsem fakt žral a pokaždé když se v ůvodu epizody mezi herci objevilo jméno „William B. Davis“ tak jsem se nemohl dočkat kdy se objeví na scéně a proto bych chtěl aby se s tou postavou dále zacházelo velmi opatrně. Za sebe bych raději volil retrospektivu, která by klidně mohla zpětně objasnit co vlastně kuřák dělal od událostí v epizodě Requiem.

  Mám každopádně trochu strach jak s mytologií vlastně budou pracovat obecně. Rok 2012 je už pasé, po světě chodí desítky supervojáků, Gibson Praise je už teď dospělý a vlastně ani v poslední epizodě nebylo úplně jasné jak to s ním dopadlo atd… je toho hodně co budou muset buď ignorovat, nebo vysvětlit způsobem, které nebude dávat vůbec smysl (něco jako odstavení syna Williama).

  Mimochodem jsou nějaké drby ohledně přítomnosti Roberta Patricka a Annabeth Gish?

 2. Clarissa napsal(a) 30.3.2015 v 14:08

  Tak já si kromě retrospektivy (popř. vzpomínky či snu) dovedu představit návrat Muže s cigaretou i ve formě nějakého videozáznamu (klidně i určeného Mulderovi), který natočil před svou smrtí. Jako ostatní doufám, že s „živým“ se s ním již nesetkáme.

  Vzhledem k přetřásanému návratu k mytologii by podle mě dávalo smysl, kdyby se děj všech šesti epizod odehrával v roce 2012.

 3. mrx.friend napsal(a) 30.3.2015 v 14:16

  U mě taky vítězí retrospektiva – dává mi v tomhle kontextu největší smysl, aby to zároveň působilo logicky ;-)

 4. Dadlenka napsal(a) 30.3.2015 v 15:06

  Souhlasím s Clarissou, taky by mi dávalo největší smysl se vrátit do roku 2012, bylo to přece jenom dulezite datum, v podstate to byla zásadní část te „pravdy“. No ale nechám se překvapit, jenom mam obavu, kterou mi trosku prizivil i Duchovny, kdy mluvil o mytologii, aby ji rozuměli i nefanouskove serialu, což mi zavání podobným pru… jako druhy film:-) ale snad se Carter poučí:-) nepotrebuju to nejak velmi podrobně, ale dění v pokračování by nemelo byt v rozporu s dosavadní mytologii

Řekněte nám svůj názor!