Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Šatník agenta Muldera (XGirl)

Asi všichni víme, že Fox Mulder coby agent FBI nosí jako „uniformu“ oblek a kravatu a Dana Scullyová halenku a kostýmek. Ale když jsem viděla FX dokument o oblékání hlavních představitelů, zamyslela jsem se nad kostýmy v Aktech X hlouběji. Šlo by vůbec všechny najít? Šlo, i když zejména v pozdějších sériích, kdy začaly být v módě kravaty s jemným vzorkem, nebo jednobarevné je určování mnohem těžší. Kolik Mulder za svou kariéru těch kravat vystřídal? Která je jeho nejoblíbenější? Co nejšílenějšího měl na sobě? Pojďme si tedy udělat exkurzi do šatníku agenta Muldera.

:: MÓDA V AKTECH X: Nakoukněte s námi ještě do šatníku Skinnera a Scullyové ::

V kravatě jsme ho poznali (obrázek zde) a oblékl ji i v poslední epizodě The Truth (obrázek zde) A kolik že těch kravat během devíti let bylo? Neuvěřitelných 128! Některé nosil mnohem častěji, než jiné, např. tuhle tmavě červenou s velkým vzorem (obrázek zde) celkem jedenáctkrát, následuje světle hnědá s trojúhelníky (obrázek zde), kterou oblékl dvanáctkrát, ale absolutní favoritkou je tmavohnědá se vzorem koleček a křížků – Mulder ji měl na sobě patnáctkrát (obrázek zde). Jiné kravaty zase nechal na delší dobu odpočívat v šuplíku, aby si na ně v průběhu několika let vždy vzpomněl, když bylo zapotřebí. Nejdéle mu vydržely tyto dvě – šedá s tmavými kostičkami, kterou poprvé oblékl v epizodě Eve (obrázek zde) a naposledy v epizodě The End (obrázek zde). Ještě lépe je na tom nadčasová kravata s decentním šedohnědým vzorem, která Mulderovi vydržela od pilotního dílu až po The End (obrázek zde a zde)!

1×01pilot-m1.jpg 1×04-conduit-m5.jpg 1×01pilot-m6.jpg mulder_satnik_a.jpg

Co by to ovšem byl agent Mulder bez naprosto výstředních šílených kravatových úletů, na které bylo už tolikrát poukazováno? Co patří mezi největší záseky vedle, na to se můžete podívat pod následujícími odkazy: zde, zde, zde a zde.

A nakonec perlička. Myslíte, že si Mulder své skříně s oblečením pečlivě hlídá? Vážně? Ale ne! Jeho kravata se dvakrát objevila na cizím krku, a to dokonce na krku nadřízeném, ano, hádáte správně, na krku místoředitele Skinnera. Že by se ve chvílích, kdy na Muldera marně čekal v jeho bytě, bavil prohrabáváním šuplíků (důkazy zde a zde)? :) Druhý případ je ještě zajímavější, do Mulderovy garderoby zamířil sám bůh Chris Carter (obrázek zdezde).

1×24-erlenmayer-flask-m2.jpg skinda-kytky.jpg 1×18-miracle-man-m3.jpg chris.jpg

V řadě epizod se ale náš hrdina dostává do situací, kdy na společenském oblečení nezáleží. A právě pro tyto okamžiky vlastní kromě džín nebývale cool doplněk – černou koženou bundu. O tom, jak často ji nosí, mluví čísla – měli jsme tu čest ho v ní vidět 27krát. Vlastně se jedná o kožené bundy dvě – první pro série 1–4 byla krátká a sportovní (obrázek zde a zde), druhá byla delší a elegantnější, o to častěji ji Fox oblékal (obrázek zde, zde a zde). A nevzdal se jí ani na stříbrném plátně (obrázek zde).

Tři epizody (All Souls, How the Ghosts Stole Christmas, X-Cops) dokonce strávil v jednom jediném kostýmu, kterým je právě černá kožená bunda (obrázek zde, zde a zde).

3×09-nisei-m4.jpg mulder_demons.jpg mulder_kozena_bunda_b.jpg 3×22-quagmire-m2.jpg

Že si Mulder nepotrpí na barvy (tedy s výjimkou kravat) jasně odráží trička, která nosí. Bílé triko začalo svou dráhu v The Jersey Devil (obrázek zde), prošlo ruskou ruletou v Pusher (zde) a naposledy jsme v něm Muldera viděli v dojemné The Truth (zde).

O něco oblíbenější je šedé, které jsme na něm poprvé viděli v Erlenmeyer Flask (obrázek zde) a bylo svědkem tak významných událostí jako vyhořelé kanceláře Akt X (zde). Rád v něm také sváděl Scullyovou – šedé tričko měl na sobě ve Fight the Future (obrázek zde), v šedém triku ji zval do postele v Arcadii (zde) a konečně ji takto oblečen také políbil (zde).

Ovšem i agent FBI potřebuje odpočívat a nabrat síly. Ne vždy má Mulder myšlenky na to, se do postele převlékat, takže nezbytný spánek odbude v košili (obrázek zde a zde). Většinou se ale svlékne do jednoho z oblíbených triček (obrázek zde, zde, zde a zde). A když si chce udělat opravdové pohodlí, spí v lehkých žlutých kalhotách, nebo možná nahý, protože pod Mulderovu peřinu nám scénáristé nikdy nahlédnout nenechali (obrázek zde, zde a zde).

1×21-tooms-m2.jpg 3×20-jose-chung-m3.jpg mulder_cbfr_a.jpg mulder_theend.jpg

Mulderovou velkou zálibou je sport, který provozuje kdykoli má čas. Běh, basket, baseball… na všechno má svůj oblíbený dres (obrázek zde, zde a zde).

Nebrání se ale ani výpravám do terénu a sbírání důkazů daleko od civilizace, na což se samozřejmě vždy pořádně vybaví (obrázek zde, zde, zde, zde, zde a zde). Že na ty jeho výlety do lesa mu stačí džíny a mikina? Chyba lávky, Mulder vlastní i pořádnou zimní výbavu (obrázek zde a zde).

Během devíti let trvání seriálu se Fox Mulder dostal čtyřikrát do vězení (obrázek zde, zde, zde a zde), třikrát oblékl smoking (obrázek zde, zde a zde) a třikrát oblékl bundu s logem FBI (obrázek zde, zde a zde).

4×10-terma-m1.jpg 4×23-dem-m6.jpg 1×12-fire-m4.jpg 4×05-field-where-i-died-m1.jpg

Fanynkám se naskytl pohled i do jeho soukromí – přesněji do šuplíku se spodním prádlem. Takže dnes už víme, že nejoblíbenějším prádlem agenta Muldera jsou boxerky v bílé, černé nebo šedozelené barvě (obrázek zde, zde, zde, zde a zde). Já osobně za nejreprezenta­tivnější pohled na Muldera v prádle považuji tuto scénu z epizody Anasazi.

A u sexy obrázků ještě chvíli zůstaneme. Tipněte si, kolikrát se Mulder v Aktech X ukázal s holým hrudníkem? Přesně 29krát, počínaje epizodou Conduit (obrázek zde), a konče opět The Truth (zde). Mulder své pěkné tělo ukázal při rozličných příležitostech, ať už při léčebném rituálu Blessing Way, zahřívací sprše v Demons, pod pletivem v Tungusce dokonce i v Monday, zborcené krví (obrázek zde, zde, zde a zde). Opět přidám osobní postřeh, protože tyto dvě fotky mi naprosto učarovaly a troufám si říct, že by Muldera v této podobě chtěla mít každý fanynka aspoň na chvíli jen pro sebe (obrázek zde a zde).

1×04-conduit-m3.jpg 4×09-tunguska-m6.jpg 3×12-war-of-the-coprophages-m2.jpg 1×13-beyond-the-sea-m2.jpg

Málokdo za svůj život utrpěl tolik rozličných zranění, škrábanců a boulí, jako agent Mulder, až si občas říkám, jestli to nedělá jen proto, aby viděl u své postele starostlivou a usmívající se Scullyovou. A jelikož jsme ho viděli na JIPce i na psychiatrii, stojí za to si pár nemocničních obrázků zrekapitulovat (obrázek zde, zde, zde, zde a zde) a připomenout si, že v nemocnici se zraněný Mulder objevil i ve Fight the Future (obrázek je zde).

Tak, a jsme skoro u konce. A po vážnějším tématu si dáme něco veselejšího – co všechno nejšílenějšího a nejdivnějšího měl agent Mulder na sobě? Jako první určitě mnohého fanouška napadne futuristické brnění z First Person Shooter (obrázek zde), nebo uniforma z druhé světové války v Triangle (zde). Co by to bylo za agenta FBI, aby alespoň jednou neoblékl neprůstřelnou vestu (obrázek zde) nebo plnou výzbroj (zde). Ale ví někdo, že se Mulder v jedné epizodě objevil v županu? Ale jo, v epizodě Fire (obrázek zde). Že měl na obličeji potápěčské brýle, zařízení pro přenos do virtuální reality, masku Drákuly, že měl na hlavě nasazený pytel a že v Amor Fati zestárl o čtyřicet let (obrázek zde, zde, zde, zde a zde)? Ano, i takhle Mulder vypadal. A v čem že bude pochovaný, až svou pouť za hledáním pravdy ukončí? I v rakvi jsme ho totiž viděli (obrázek zde)…

4×02-home-m3.jpg 4×09-tunguska-m1.jpg 4×23-dem-m7.jpg 1×05-jersey-devil-m4.jpg

Tak, a jsme s přehledem Mulderova šatníku u konce. Opravdu se tu objevily všechny kousky, které stály za to? Ne ne, jeden zásadní, přímo stěžejní kousek schází. Nevěděla jsem jaksi, kam ho zařadit, protože by spadal do více kategorií… Tak už víte? Ano, jsou to slavné, červené plavky Speedo, ve kterých Mulder chodí plavat. A abychom tu měli opravdu všechno, tak jsem tuto lahůdku nechala na závěr

napsala Zdenka (XGirl)

Tento článek byl zveřejněn 2.2.2009 v 0:00 v kategorii David Duchovny, Móda v Aktech X, Obrázky postav, Svět Akt X.

Komentáře: 29

 1. Xeninka napsal(a) 2.2.2009 v 19:47

  Bomba, krom toho, že jsem si zaslintala tak jsem se i zasmála a nad některými čísly mi lezly oči z důlků.

 2. nabaa napsal(a) 2.2.2009 v 19:48

  Tyjo, tak tomu říkám výčet! Tos všechno spočítala?

 3. xgirl napsal(a) 2.2.2009 v 20:03

  Postahovala jsem fotky každého kostýmu z každé epizody a pak je dala dohromady, mám to komplet:-) Můžu to i nahodit někde na net, je to roztříděné podle epizod a podle kravat:-)) Teď mám rozpracované to samé pro Scullyovou.

 4. Utero napsal(a) 2.2.2009 v 20:04

  Ty brdo! vazne moc cool clanek! :D

 5. abigail napsal(a) 2.2.2009 v 20:09

  Výborný, tomuhle říkám kus práce, přečetla jsem to celý od začátku do konce a ty fotky, to je úplná lahůdka! Nejvíc se mi líbily šeredný kravaty (ta z EBE je fakt hroooozná!), netradiční Mulder v županu no a pak fanynkovská v poutech. Co se týče plavek, kapitola sama pro sebe:)

 6. Petraela napsal(a) 2.2.2009 v 20:19

  Parádny článok, fakt super, a veľmi sa teším na Scullyovú.
  Ja by som sa len zmienila, že jediné čo sa jeho oblečenia týka mi vždy padli do očí tie jeho hnedé veľké topánky. Nosil ich dosť často… Inak nad kravatami som sa nikdy nezamýšľala, čo bola zjavne chyba :D

 7. peta111 napsal(a) 2.2.2009 v 20:43

  Padám v úžas!!! Tolik práce se cení – skvělý nápad, kdo ví, jestli v tom mají takový pořádek i samotní tvůrci!

 8. kultx napsal(a) 2.2.2009 v 20:54

  XGirl, klobouk dolů, tohle je opravdu skvělá práce a jsem moc rád, že jsem si mohl přečíst takový parádní a hlavně originálně pojatý shrnující článek.

  Nemůžu se dočkat, až díky dalšímu článku prošmejdíme šatník agentky Scullyové… ;)

 9. gilly8 napsal(a) 2.2.2009 v 21:11

  Wooooow! Nestačím zírat a navíc uvažovat kolik práce stálo za tímhle článkem. Skvělé fotky, trefný humor, trocha nostalgie a na Scullyovou už se strašně těším. Paráda!!!

 10. Queequeg napsal(a) 2.2.2009 v 21:26

  Teda klobouk dolů!!!

 11. luca napsal(a) 2.2.2009 v 22:19

  Jseš vážně dobrá!!! Něco takhle zajímavého a vtipného jsem už dlouho nečetla – a té práce, co to muselo dát. Super. Taky se těším na Mulderovu něžnou polovičku. :-))

 12. sarah7 napsal(a) 2.2.2009 v 22:25

  Teda, to je vtipny, dik že sis na to udělala čas, občas jsem si říkala, jestli to už nehraničí s obscesí :) jinak Scullyová do toho!!!

 13. Bilbo napsal(a) 3.2.2009 v 2:16

  Přidávám se k ostatním, opravdu zajímavé a pěkně zpracované. Muselo to dát ohromnou spoustu práce.
  A na Scullyové šatník už se moc těším… :-)

 14. mona lisa napsal(a) 3.2.2009 v 7:04

  Ale teraz uz sa urcite o jeho satnik stara Scullyova? V druhom filme nebol bohvieako obleceny.
  Inac ta kozena bunda – to je fakt cool. A jeho otec ju nosil tiez – vid. End Game.

 15. Arte napsal(a) 3.2.2009 v 7:33

  Xie! Tak to mě dostalo :D Bomba!

 16. phoenix24 napsal(a) 3.2.2009 v 7:53

  Skvělý článek, parádně jsem si početla:-) A těším se na výčet šatstva Scullyové! XGirl tleskám, protože jí to muselo dát neuvěřitelnou práci:-)

 17. zeleny_haj napsal(a) 3.2.2009 v 8:50

  Souhlas, souhlas – skvěle zpracované počtení a pokoukání :-)

 18. Hanka napsal(a) 3.2.2009 v 9:57

  Velmi inspirativní :) Jak dlouho si počkáme, než se objeví povídka popisující, jak se Mulderova kravata dostala na Skinnera?

 19. XGirl napsal(a) 3.2.2009 v 10:17

  Co my víme, třeba je měli v akci v Tescu, Mulder si ji koupil, když se šel pro mraženou pizzu a Skinnervi ji koupila manželka – „Podívej, Waltere, jakou pěknou kravatu jsem ti koupila, když jsem dneska šla nakoupit. Anebyla drahá“ :-D

 20. PetraZelva napsal(a) 3.2.2009 v 11:22

  Wow, super článek, klobouk dolů před XGirl!! Taky už se moc těším na Scully a její šatník, ty fotky a komentáře jsou prostě skvělé, taková nostalgie.. A spoustu detailů člověku unikne. Dík moc!

 21. KayTee napsal(a) 3.2.2009 v 15:53

  Ježíši, XGirl, ty jsi blázen :-D Ale skvělej blázen :-D

 22. Deshy napsal(a) 3.2.2009 v 17:07

  Úžasné. Nedovedu si představit, kolik to muselo dát práce. Ale asi docela příjemné, když to zahrnovalo koukání se na všechny série :-)

 23. Pípa napsal(a) 3.2.2009 v 17:38

  Je to vážně skvělý přehled. By ani člověk neřekl, co všechno měl na sobě. :D Nebo neměl. :D
  Klobouk dolů. Moc se mi to líbilo, jak to bylo seřazené a suprově napsané. Těším se moc na Scullyovou.

 24. bella-donna napsal(a) 3.2.2009 v 19:28

  Teda,XGirl, to je pošušňáníčko! Slint, slint…
  A k těm kravatám, které mají Mulder stejné se Skinnerem – ono se to málo ví, ale dal jim je Kuřák k vánocům:-) Tak, jak dal všechny stejné členům té jeho partičky, dal dvě stejné i Skinnerovi. No a od Skinnera se dostala taky jedna kravata k Mulderovi:-)))
  Skinner by přeci nekrad!!!

 25. zeleny_haj napsal(a) 3.2.2009 v 19:41

  Nová mytologická epizoda: Mysterious Tie :-))
  XGirl: výborný podnět k zajímavé diskusi!
  2all: sem s dalšími teoriemi, Tesco a vánoční dárek mazec :-)

 26. mia009 napsal(a) 4.2.2009 v 20:48

  Vážně źžasné!Smekám!Jka si někdo dokáže takhle pohrát!:) Opravdu skvělý nápad a ještě lépe provedená práce!

 27. Adora napsal(a) 31.8.2012 v 20:01

  Seš šikovná :D

 28. Cezetka napsal(a) 3.2.2013 v 20:52

  Hehe ..paráda :)):D

 29. Lautitia napsal(a) 3.4.2014 v 15:48

  jé to je fakt dobry :)

Řekněte nám svůj názor!