Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Mrtví nás neopouštějí

„Chci věřit, že mrtví nás neopouštějí, že k nám promlouvají jako součást něčeho většího. Většího než mimozemská síla.“ Takhle hezky v závěrečné epizodě Mulder uzavírá Akta X. Autoři rozlučkového videa, které si můžete prohlédnout níže, si jeho slova vypůjčili, aby takto mohli dát sbohem tvůrcům, hercům i fanouškům seriálu Akta X, kteří dnes už mezi námi nejsou. Video je podkresleno famózní hudební skladbou, kterou Mark Snow složil pro závěr epizody Jose Chung's ‚From Outer Space‘. Na klip, který byl poprvé vysílán na X-Files Convention 2009, mě upozornil Hellios, kterému tímto velmi děkuji. Video mě inspirovalo k napsání tohoto článku, ve kterém bych rád věnoval alespoň malou zmínku těm hercům ze seriálu Akta X, kteří zemřeli, ať už cestou přirozenou, nebo předčasně. Video, které si můžete pustit o řádek níže, je sice krásné, ale zdaleka nepamatuje na všechny.

Jedním z nejstarších herců, kteří se v seriálu objevili, byl David Fresco, který v epizodě Excelsis Dei ztvárnil Hala Ardena, jednoho z rezidentů stejnojmenného sanatoria. Jistě si dobře vzpomínáte, jak pan Fresco, který se narodil 5. prosince 1909, v epizodě oblažil agentku Scullyovou, když si před ní v koupelně sundal ručník. Americký herec zemřel 18. července 1997 ve věku 87 let. Jeho parťák z epizody, Stan Phillips, s ním v nebi už určitě mastí karty. Anglický herec Eric Christmas, který tuto roli ztvárnil, se narodil 19. března 1916 a zemřel o 84 let později, 22. července 2000. Je zajímavé, že oba pánové se o dva roky později ještě stihli sejít při natáčení půvabné komedie Mousehunt, kterou dobře znají i čeští diváci. Příliš brzy musel z tohoto světa odejít J.T. Walsh, mistr záporných rolí, který se narodil 28. září 1943. V temné epizodě The List ze třetí série ztvárnil podlého správce věznice Leo Brodeura. Srdeční infarkt ukončil život pana Walshe 27. února 1998 ve věku 54 let. Jméno Roberta Clothiera vám asi mnoho neřekne, o to zajímavější ovšem je, že tento kanadský herec ztvárnil výraznou roli hned ve dvou epizodách Akt X. Nejprve si zahrál staršího muže, který agentům ukazuje správnou cestu v epizodě Red Museum z druhé série, a o rok později ztvárnil kapitána Johansena, který s agentkou Scullyovou v epizodě Piper Maru vede jeden důležitý rozhovor. Pan Clothier, který se narodil 21. října 1921, zemřel krátce po ztvárnění zmíněných rolí, 10. února 1999 ve věku 77 let.

henry-beckman-frank-briggs-squeeze-small.jpg sydney-lassick-chuck-forsch-elegy-small.jpg

Henry Beckman (1921–2008) ze Squeeze a Sydney Lassick (1922–2003) z Elegy

John Milford se každému fanouškovi seriálu jistě hned vybaví, když se řekne jméno Walter Chaco. Právě osobnost tohoto starého vládce poněkud zvrácené kanibalské komunity v epizodě Our Town pan Milford ztvárnil. Narodil se 7. září 1929 a zemřel o sedmdesát let později 14. srpna 2000. První tři léta nového tisíciletí se projevila jako velmi tragické období, protože odešlo hned několik velice mladých herců. Patří mezi ně Gina Mastrogiacomová, pro niž role Jenny Uphouseové v epizodě Chimera ze sedmé série byla poslední úlohou, kterou za svého života ztvárnila. Krásná herečka, která se narodila 5. listopadu 1961, si zahrála rovněž ve slavném mafiánském snímku Goodfellas od Martina Scoreseseho. Závažná choroba srdce ukončila její život 2. května 2001 ve věku pouhých 39 let. Carrie Hamiltonová vám bude jistě povědomější, protože v epizodě Monday ze šesté série ztvárnila Pam, která se snaží pomoct agentu Mulderovi při jeho zoufalé snaze vymanit se z časové smyčky. Úžasná epizoda a velká škoda talentované herečky, která musela kvůli rakovině opustit tento svět 20. ledna 2002 ve věku 38 let. O pár týdnů později odešel Denis Forest, jehož pronikavý pohled dodnes neumím vymazat z paměti. Tento kanadský herec, který se narodil 5. září 1960, ztvárnil tajemného vůdce UFO kultu v mytologických epizodách Provenance a Providence z deváté série. Zemřel týden po jejich odvysílání, 18. března 2002 ve věku 41 let. Smutný seznam mladých hvězd uzavírá Kellie Waymireová, která si zahrála Tammi Peytonovou v epizodě Surekill z osmé série. Kellie, která se narodila 27. července 1967, selhalo srdce 13. listopadu 2003 ve věku 36 let.

carrie-hamilton-pam-monday-small.jpg j-t-walsh-leo-brodeur-the-list-small.jpg

Carrie Hamiltonová (1963–2002) z Monday a J.T. Walsh (1943–1998) z The List

Ženskou oběť má i jedna z prvních epizod seriálu. Americká herečka Carrie Snodgressová, která si zahrála Kevinovu matku Darlene v epizodě Conduit, se narodila 27. října 1945. Za jejím odchodem stály srdeční problémy, které si 1. dubna 2004 vyžádaly oběť nejvyšší. Carrie bylo 54 let. Sydney Lassick je můj velký oblíbenec, a tak mi bylo ctí, že jsem mu mohl v recenzi epizody Elegy věnovat malou zmínku. Ve zmíněné epizodě ztvárnil Chucka Forsche, jednoho z pacientů léčebného ústavu a zároveň blízkého přítele hlavního hrdiny. Sydney tyto role uměl mistrně, koneckonců ztvárnil roli ve filmu One Flew Over the Cuckoo's Nest režiséra Miloše Formana. Sydney Lassick se narodil 23. července 1922 a jeho životní pouť, která trvala 80 let, skončila 12. dubna 2003. Následující dva herci v seriálu nedostali zas takový prostor, přesto mi velmi utkvěli v paměti a malou vzpomínku jim prostě musím věnovat. První je Patience Clevelandová, která v epizodě Closure ztvárnila zdravotní sestřičku Arbutus Rayovou. Starou paní přišla v závěru epizody vyslechnout agentka Scullyová, která chvíli předtím s Mulderem zjistila, že paní Rayová byla pravděpodobně posledním člověkem, který viděl malou Samanthu naživu. Paní Clevelandová se narodila 23. května 1931 a zemřela 27. května 2004, krátce po svých 73. narozeninách. Druhým takovým hercem, kterého musím zmínit, je Walter Marsh. Nepamatujeme si ho pro žádnou konkrétní roli, v seriálu se přesto objevil hned třikrát, avšak pokaždé jen ve vedlejší roli. Jednou si zahrál soudce v epizodě Miracle Man, jindy patologa v díle Christmas Carol a nakonec lékárníka v epizodě Unruhe (odkud si ho pamatujeme asi nejlépe). Pan Marsh se narodil 10. března 1923 a zemřel 17. září 2005 ve věku 82 let.

vincent-schiavelli-lanny-humbug-small.jpg robert-clothier-commander-johansen-piper-maru-small.jpg

Vincent Schiavelli (1948–2005) z Humbug a Robert Clothier (1921–1999) z Piper Maru

Nemocné srdce dokáže skolit i velké a silné tělo. Badja Djola, který v epizodě The List ztvárnil černošského odsouzence na smrt Napoleona Manleyho, se o tom bohužel musel přesvědčit na vlastní kůži. Jeho nepříčetný výraz v tváři mě ovšem zaručeně děsí dodnes, takže si myslím, že svou práci odvedl na jedničku. Tento brooklynský herec se narodil 9. dubna 1948 a zemřel 8. ledna 2005 ve věku 56 let. V letech 2005 až 2007 odešli úžasní herci, které ze seriálu Akta X dobře známe, a tak jejich jména uvedu v krátkosti. Vincent Schiavelli (11. listopadu 1948 až 26. prosince 2005), Peter Boyle (18. října 1935 až 12. prosince 2006) a Charles Nelson Reilly (13. ledna 1931 až 25. května 2007) jsou superhvězdy, z nichž každý udělal z té své epizody naprosto jedinečnou podívanou. Pana Schiavelliho, mimochodem dvorního herce Miloše Formana, jsme si tolik neužili, přesto on i jeho dvojče zůstávají jednou z nezapomenutelných složek epizody Humbug. I s ostatními dvěma pány jsme se smáli; Peter Boyle udělal z Clyde Bruckman's Final Repose svou epizodu a Charles Nelson Reilly se scénáristou Darinem Morganem vykouzlili z příběhu Jose Chung's ‚From Outer Space‘ možná nejlepší epizodu seriálu. Darren McGavin (7. května 1922 až 25. února 2006), kterého známe ze seriálu Akta X jako agenta Arthura Dalese, je další legendou americké televizní obrazovky. Herec, který v sedmdesátých letech ztvárnil hlavní roli v populárním hororovém seriálu Kolchak: The Night Stalker, se objevil v epizodách Travelers a Agua Mala. Kariéra Darrena McGavina, který začal s prací u televize ve svých osmnácti letech, trvala neuvěřitelných šestašedesát let. Narodil se 7. května 1922 a zemřel 25. února 2006 ve věku 83 let. O rok později odešel na věčnost Floyd ‚Red Crow‘ Westerman (17. srpna 1936 až 13. prosince 2007), jinak ale nesmrtelný Albert Hosteen z nejslavnějších epizod mytologie Anasazi, The Blessing Way a Paper Clip.

denis-forest-lone-man-providence-small.jpg christopher-allport-jack-willis-lazarus-small.jpg

Denis Forest (1960–2002) z Providence a Christopher Allport (1947–2008) z Lazarus

Amerického herce Christophera Allporta si ze seriálu pamatujeme jako agenta Jacka Willise, který se tak trochu proti své vůli stal hlavním záporným hrdinou epizody Lazarus z první série. Tento herec později ztvárnil policistu, kterému v béčkových hororech Jack Frost a Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman jde po krku zmutovaný vraždící sněhulák (promiňte, to jsem si nemohl nechat pro sebe). Allportovi, který se narodil 17. června 1947, se stala osudná sněhová lavina v kalifornských horách, která ukončila jeho život 25. ledna 2008 ve věku 60 let. Ve stejném roce nás opustil další muž zákona, kanadský herec Henry Beckman, který v kůži detektiva Franka Briggse šel po krku samotnému Eugenu Victoru Toomsovi v epizodách Squeeze a Tooms. Pan Beckman, kterého jsme později mohli vidět ještě ve vedlejší roli starého muže v díle Chinga, se narodil 26. listopadu 1921. Zemřel 17. června 2008 v úctyhodném věku 86 let. Jen o pár dnů později odešla Lilyan Chauvinová, francouzská herečka, která ztvárnila rumunskou babičku Goldu v ponuré epizodě The Calusari. Ve své době velmi půvabná herečka se narodila 6. srpna 1925 a na hereckou dráhu nastoupila už v padesátých letech. Televizi i filmu zůstala věrna až do své smrti, která přišla 26. června 2008 ve věku 82 let. O tři dny později zemřel Don S. Davis, kterého znají nejen diváci Akt X, ale také Stargate SG-1 a Twin Peaks. V našem seriálu pan Davis hrál kapitána Williama Scullyho, otce agentky Scullyové, a i když se objevil jen v epizodách Beyond the Sea a One Breath (byť vynikajících), zaručeně si jej většina z nás pamatovala až do konce seriálu. Don S. Davis se narodil 4. srpna 1942 a zemřel na selhání srdce 29. června 2008 ve věku 65 let. O rok později zemřela Lorena Galeová, kterou si velmi oblíbil Chris Carter. Herečka se objevila v seriálech Millennium a Akta X, ve druhém jmenovaném hned třikrát v dílech Shadows, One Breath a Elegy. Herečka, která se narodila 9. května 1958, se naposledy mihla též v druhém celovečerním filmu jako lékařka hovořící se Scullyovou přes obrazovku. Lorena Galeová zemřela po krátkém boji s rakovinou 21. června 2009 ve věku 51 let. Ve stejném roce odešel Tom O'Rourke, představitel mrzutého zástupce dřevařské společnosti Stevea Humphreyse z epizody Darkness Falls. Narodil se 28. března 1944 a zemřel 13. září 2009 ve věku 65 let.

O životě a smrti Jana Rubeše, českého rodáka, který výrazně zasáhl do dění ve vynikajících mytologických epizodách Tunguska a Terma, jsme si už psali. Stále máme být na co hrdí, a tak vřele doporučuji si text připomenout. Přiznám se, že teď úplně nevím, jak vlastně článek ukončit. Herce, o kterých zde bylo napsáno, nikdo z nás osobně neznal. Přesto se každý z nich stal součástí seriálu, jež nám všem tak trochu změnil život. Upřímné poděkování a malá vzpomínka jsou pak to nejmenší, co jsem památce těchto lidí mohl věnovat. O mrtvé strach nemám, jsem přesvědčen, že hůř, než na tom našem, na Onom Světě už být nemůže. Jen doufám, že tam mají Akta X a že tam nejsou dočista sami.

Tento článek byl zveřejněn 18.6.2011 v 0:00 v kategorii Herci z Akt X, Připomínáme si, Shrnující články.

Komentáře: 9

 1. kultx napsal(a) 18.6.2011 v 0:12

  Pokud jste tápali, na co v posledních dvou dnech poutal děda z Excelsis Dei, tak konečně máte svoji odpověď… ;-)

  Pozn.: V článku chybějí Randy Stone a Kim Manners, protože o nich jsme už psali mnohokrát. Jinak je článek malou upoutávkou na blížící se letní speciál. Snad vás naláká na další čtení!

 2. mrx.friend napsal(a) 18.6.2011 v 11:51

  Jsem beze slov – jak video, tak článek jsem zhltnul jedním rázem a u každého ze jmen jsem se zastavil a snažil se ho si do seriálu dosadit. Poslední věta článku to celé krásně shrnuje a na druhou stranu jen doufám, že letní speciál přinese i optimističtější texty… :-)

 3. Chuck Burks napsal(a) 18.6.2011 v 12:10

  Je smutné, že i ve světě Akt X umřelo dost mladých lidí, zvláště herečky z Chimery, Monday a Surekill

 4. nabaa napsal(a) 18.6.2011 v 20:00

  Je krásné, že si vzpomněli i na autory fan fiction, čekala jsem, jestli se tam Leyla objeví.:-)

 5. kultx napsal(a) 18.6.2011 v 22:03

  mrx.friend: Poslední větou jsem tak trochu odkázal na Jose Chunga… ;-)

  Jinak jsem moc rád, že jsi článek přečetl jedním dechem. Díky.

 6. Hellios napsal(a) 19.6.2011 v 2:19

  mrx.friend: prostě ONE BREATHE – je milé vidět, že jsi se na tvé Cestě něco naučil ;-D

  kultx: no však už jsem na to netrpělivo čekal a přemýšlel, jak to bude zpracované – takže palec hore:-)

  A jinak neměj starost – každý pátek AktaX, v přijatelném čase, hned potom Millennium a Lovci duchů, o víkendech si můžou i přispat (sry, ten tvůj konec mi prostě nějak připomněl konec M2B;-)) … A nebo maj celá XF na plackách, jako pozemskou vzpomínku – každej přece ví, že už Pravdu znají!!

  A Outer Space_Theme je to největší, co se Markovi podařilo stvořit! ,prostě věčná mantra, která má v sobě jak děsně melancholie, tak zároveň dodává sílu a naději… no zkrátka víru v Pravdu :-)

 7. xgirl napsal(a) 20.6.2011 v 8:29

  Krasny clanek, u kazdeho jmena jsem se zastavila a vzpomnela si na epizodu a roli, kterou herec ztvarnil…muselo to dat spoustu prace, sepsat takove velke smutne shrnuti :-( Kazdopadne dekuji za vzpominky a uz jsem nazhavena na letni special! A jinak ta hudba z Jose Chung's from outer space je asi moje nejoblibenejsi soucast XF soundtracku. Presne jak pise Hellios, je tam melancholie a smutek, i nadeje. Krasne receno.

 8. KayTee napsal(a) 7.9.2011 v 22:48
  :-(
 9. Ondra napsal(a) 2.10.2011 v 20:08

  Na Dona S. Davise si moc dobře vzpomínám. Zrovna tak mi utkvěli v paměti hlavně Christopher Allport, Carrie Hamiltonová a pár dalších.

Řekněte nám svůj názor!