Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Milujeme Ladislava Cigánka a Janu Musilovou

Ladislav Cigánek a Jana Musilová. Jejich tváře příliš často nespatříte, dost možná je právě vidíte vůbec poprvé. Vězte ale, že se díváte do tváří dvou velikých profesionálů, díky kterým k nám agenti Mulder a Scullyová promlouvají v českém jazyce již 25 let.

V nedávném shrnutí 25 let vysílání Akt X v Česku jsem mohl oba dabéry zahrnout sebevětším množstvím komplimentů, ale stejně by to nestačilo. Odstup čtvrtstoletí jen v plné nahotě odhalil, že agenti Mulder a Scullyová snad nemohli být svěřeni do profesionálnějších a pracovitějších rukou. Ladislav Cigánek je dnes dabérským matadorem, který má na svém kontě stovky seriálových rolí a jen těžko uvěřitelného půldruhého tisíce rolí filmových. Jana Musilová je všestranná umělkyně, zdaleka ne jen herečka, ale též zpěvačka, šansoniérka a moderátorka. Více její oficiální web.

Zatímco Ladislava Cigánka slyšíme v podstatě v každém druhém nově nadabovaném filmu (a slyšíme ho pokaždé moc rádi), Jana Musilová se dabingu primárně nevěnuje. Gillian Andersonové však zůstává věrna, a tak jsme ji na českých obrazovkách mohli slyšet nejen v roli agentky Scullyové, ale též v roli (ne)ohrožené Stelly Gibsonové z britské Metropolitní policie.

Tento článek byl zveřejněn 26.5.2020 v 14:00 v kategorii Dabing.

Komentáře: 4

 1. x-phile napsal(a) 29.5.2020 v 22:04

  Nostalgie na mě padá. Zrovna si pouštím Foo Fighters. Kdo neví, tak frotman Dave Grohl byl bubeníkem u Nirvany a po jejím konci si založil vlastní skupinu. Je to velký fanoušek Akt X a střihl si i cameo v Pusherovi (3×17).Velký kompliment oběma dabérům, vždycky, když jsem slyšela Duchovnyho nebo Andersonovou nadabované v jiných věcech jinými lidmi, trhalo mi to uši (třeba v Simpsonových).

 2. kultx napsal(a) 30.5.2020 v 15:51

  x-phile: „Velký kompliment oběma dabérům, vždycky, když jsem slyšela Duchovnyho nebo Andersonovou nadabované v jiných věcech jinými lidmi, trhalo mi to uši (třeba v Simpsonových).

  Totálně podepisuji, trhalo to uši pokaždé i mně. Zrovna u těch Simpsonových jsem si vždycky říkal, že je to věčná škoda. Tam se to tak hodilo…

  Akta S v Česku vysílali 26. ledna 1999, to už byla sláva Akt X trochu v dáli, ale ještě pořád to stálo za to.

 3. Nattynax napsal(a) 5.6.2020 v 12:36

  Jejich tváře nevidím popré, ale je to krásné připomenutí českého dabingu. Janu Musilovou jsem viděla dokonce naživo v muzikálu před hodně lety, kdy už jsem sledovala Akta X, ale tváře dabérů Muldera a Scully jsem neznala. Nevěděla jsem, že tam má roli a poznala jsem ji právě podle hlasu :-) Když nevím, jakým tvářím hlasy patří a pak je uvidím, často si říkám, že jsem si je představovala jinak. Tohle u Ladislava Cigánka ani Jany Musilové neplatí.

 4. mrx.friend napsal(a) 8.6.2020 v 17:15

  x-phile: Ti Simpsoni zamrzí, kort když vezmem' v potaz, že se většině hostujících celebrit podařilo v českym znění zachovat jejich spjatý hlasy, na druhou stranu už ten díl znam tak nazpaměť a je tak vynikající, že už mi to ani nepřijde jako neodpustitelnej přešlap O:)

Řekněte nám svůj názor!