Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Kompletní Noční můra z Elm Street na DVD

Letošní léto bude horké, nová DVD edice nám nabídne legendární hororovou sérii Nightmare on Elm Street. E-shop FilmCity uvede kompletní sérii filmů s kultovním zabijákem Freddy Kruegerem již tento červen a červenec 2009.

Noční můru přivedl na světlo světa (nebo spíše do tmy noci) americký režisér Wes Craven, který je považován za jednoho z největších hororových guru  posledních 30 let (ještě před Noční můrou přišel v roce 1977 s filmem The Hills Have Eyes, který se dočkal již  dvou remaků). Když v roce 1984 natočil první díl Noční můry v Elm Street, odstartoval tím novou slasher sérii, která v pozdějších letech získala stejnou váhu jako hororové série Halloween a Friday 13th (Pátek třináctého). Filmy tohoto typu, v nichž se mísil jen sex, alkohol a brutální masakry teenagerů, získaly obrovskou popularity především v 80. letech, kdy svým tvůrcům vydělávaly mnohdy i desetinásobky toho, co stály.

Když v 90. letech nastal úpadek slasheru, musel se na scéně znovu objevit Wes Craven, aby odstartoval revival žánru. Mnoho lidí se domnívá, že ke vzkříšení žánru došlo až s filmem Scream (Vřískot), který roku 1996 natočil právě Craven. Omyl, stejný tvůrce se již v roce 1994 vrátil k sérii, které vdechl život, a natočil New Nightmare, tedy Novou noční můru. Zde přišel se zajímavou myšlenkou, když Freddyho Kruegera poslal zmasakrovat samotné tvůrce prvního dílu, tedy i sebe samotného.

Noční můra v Elm Street nad všemi ostatními sériemi vyčnívá především díky hlavní záporné postavě. Freddy Krueger je rozený killbajn s doslova nekonečnou zásobou vtipných hlášek. Na rozdíl od jiných zabijáků je Freddy Krueger mysteriózní postavou s nadpřirozenými schopnostmi, díky nimž je schopen vstupovat do snů svých obětí. Noční můra v Elm Street se tak může pochlubit velmi originálním dějovým prvkem a skvěle natočenými snovými sekvencemi.

Kompletní série na DVD:

Nové slashery stále vznikají, ale jejich kvalita je mnohdy velmi nízká. Jednu z mála světlých výjimek z posledních let tvoří originálně pojatý Freddy vs. Jason z roku 2004. V tomto filmu se proti sobě postavili dva největší likvidátoři hororového vesmíru – vedle Freddyho Kruegera se postavil Jason Voorhees z Pátku třináctého. Originální nápad tvůrců zaslouženě ocenily fanoušci obou postav a v neposlední řadě také kritika. Já osobně jsem věrným příznivcem obou sérií a přiznám se, že mě velmi mile překvapilo pečlivé převedení těchto klasických slasherů do moderního hávu.

Trailer na třetí díl

Pokud jste Noční můru nikdy neviděli a máte rádi temnou, zlověstnou a snovou atmosféru okořeněnou několika odlehčenějšími momenty, pak tuto kultovní hororovou sérii vřele doporučuji. Především první díl, který je brilantním, temným hororem, a také třetí, čtvrtý a poslední díl, které jsou zase kvalitní zábavou pro horké letní noci. Pokud vám starší hororové snímky moc neříkají, je nejlepší volbou zmíněný Freddy vs. Jason, což je rychlá akční jízda s několika povedenými hláškami. Jděte do toho: slasher je brakový žánr, který si však na nic nehraje a za svůj handicap se vůbec nestydí.

Tento článek byl zveřejněn 12.6.2009 v 20:00 v kategorii Filmové tipy.

Komentáře: 8

 1. Luki8701 napsal(a) 22.5.2009 v 18:21

  Já jsem spokojený majitel původního boxsetu, ten je sice bez CZ podpory ale zato napráskaný bonusy až k prasknutí. Až ty CZ disky slevní tak je koupím, už jen proto abych filmy mohl pustit i někomu kdo anglicky příliš nevládne :).

 2. kultx napsal(a) 22.5.2009 v 18:35

  Já si vzpomínám, kdy mi bylo 8 let, že jsem dostal od strejdy 4 nahraný VHSky, na kterých byly první čtyři díly, všechny s takovým tím těsně porevolučním dabingem, kdy byl částečně slyšet ještě originál. A druhej díl byl tuším nadabovanej jediným chlápkem… jj, to byly časy ;-)

 3. LadyX napsal(a) 22.5.2009 v 19:37

  No jo… „Jedna, dvě, Freddy jde…“ Klasika :-D Dřív jsem na horory koukala celkem často – nejvíc asi na gymplu. Ale teď už to nějak nemůžu… Čím jsem starší, tím hůř takové věci snáším. Raději si nebudu pouštět ani to video :-D

 4. loki napsal(a) 23.5.2009 v 9:28

  Jo Freddy, pamatuji si, že za mého mládí to byl můj idol :-D Dokonce jsem měla i knížky, takže jsem po nocích četla v posteli s baterkou :-D Škoda, že už ty knihy nemám, aneb jak se říká, co nechceš, půjč…

 5. AX_csm napsal(a) 23.5.2009 v 11:56

  Konečně, hned je jdu koupit! Díky za info! Freddy to je holt klasika.

 6. luca napsal(a) 23.5.2009 v 12:03

  U prvního dílu jsem se krásně bála, ty další mi už přišly zbytečné a ani jsem všechny neviděla. :-)) Ale svého času to byla absolutní bomba.

 7. AX_csm napsal(a) 11.6.2009 v 22:16

  Už jsem si včera první 4 díly objednal a těším se na jejich shlédnutí – po dlouhých letech.

 8. MAx napsal(a) 28.10.2013 v 21:04

  Fredy je užasný film a aji ty 2 nově natočené nejsou špatné třeba ve kterém z hororu stojí proti sobě dva masoví vrazi př: fredy vs jason to nemá chibu

Řekněte nám svůj názor!