Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Knižní tipy: O myších a lidech

Jelikož jsme se v rámci vánočního speciálu v naší nově vzniklé rubrice Knižní tipy již věnovali hororovým kouskům Stephena Kinga, dovolím si přidat tip ještě na dvě další knihy jiného žánru. Jedná se o tvorbu slavného spisovatele Johna Steinbecka, nositele Nobelovy ceny za literaturu, mezi jehož stěžejní díla patří romány Hrozny hněvu a Na východ od ráje. Já bych ale rád zmínil ještě dvě další knihy, o kterých se tak často nemluví – v odlehčeně podaném cestopisu Toulky s Charleym (256 stran) Steinbeck mistrně zachycuje svoji čtyřměsíční cestu napříč Spojenými státy americkými na přelomu padesátých a šedesátých let. Ve svém vyprávění se autor nevyhne kritice sílícího odcizení mezi lidmi či přetrvávající rasové diskriminace, zároveň však nezapomíná na svůj velký smysl pro humor. Zaslouženě a pochopitelně se tak jedná o jednu z čtenářsky nejoblíbenějších jeho knih.

:: Knižní tipy: Jaro 2010 | Stephen King | John Steinbeck | Randy Pausch ::

knihy_o_mysich_a_lidech_toulky_s_charleym_john_steinbeck_small.jpg

Novela O myších a lidech (110 stran) je však ještě o něco zajímavější. Její příběh vypráví o dvou nemajetných zemědělských dělnících, kteří ve třicátých letech 20. století přicházejí pracovat na farmu do salinského údolí v Kalifornii. Každý z nich má jinou povahu, oba však spřádají sny a iluze, že jednou se jim podaří mít své vlastní hospodářství a budou tam chovat králíky. Doba je hodně zlá – a nejhorší se teprve rýsuje. Ochranářský a prozíravý George správně tuší, že slaboduchý silák Lennie by nechtě mohl způsobit katastrofu… Nechte se pohltit působivým příběhem, vystavěným na dialozích hrdinů, v němž osudové zlo nenávratně zničí idylickou touhu po klidném životě. Pokud hledáte skutečně lidský a dojemný příběh, nemůžete s tímto výjimečným Steinbeckovým dílem udělat chybu. Všechny zmíněné knihy si můžete objednat např. v internetovém obchodě kanzelsberger.cz nebo zakoupit v některých jeho prodejnách. A co vy, máte tip na nějakou zajímavou knihu, která by mohla být dobrým dárkem k Vánocům? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem.

Tento článek byl zveřejněn 16.12.2009 v 17:00 v kategorii Knižní tipy.

Komentáře: 2

  1. believer napsal(a) 16.12.2009 v 21:28

    Tak já teď čtu, hlavně se nesmějte, 20 000 mil pod mořem od Verna. Já ve škole nic nečetla. Žádnou knihu, kromě AX, takže tady to mě minulo a doháním to teď. Hlavně, když celý dny sedím nad něčím odborným, páč chodím do školy a píšu furt seminární práce a diplonku. Tak se mi líbí něco lehčího a né komlikovanýho. A ke knize, asi prvních 20 stránek je to celkem takovvý jen popis kdo je kdo a úvod do doby ve které se to odehrává. Takže pro mě nazajímavé, ale pro pochopení děje podstatné. Pak jak jsou už na Nautilu, tak je to fajn. Zaujalo mě to, jak si můžu hrát s fantazií, jak Nautilus vlastně vypdal, jak vypadalo to co bylo ukryto na dně, atd. A pak mám rozečtného ještě BuĎ v klidu od Elmora Leonarda. Je to DDho oblíbený autor, zatím je to zajímavý. Je to z prostředí Hollywoodu, tak možná to má DD proto rád. No a z jednoho knihkupectví mám objednanou knížku pro děti Bat Poet od Randall Jarrell. To je DDho nejoblíbenější z dětství a zaujal mě i děj jak ho popsal. Tak jsem zvědavá.

  2. luca napsal(a) 17.12.2009 v 13:39

    Jéžiš, proč by jsme se ti smáli, Verneovky jsou přece klasika! Jak já je jako dítě hltala. :-)) Já jsem zase četla hodně v podstatě cokoliv a strašně ráda jsem si to představovala, i pak na vysoké, protože jsem studovala češtinu a ke každé zkoušce muselo být načteno 30–40 knih, to byl standard. V posledních letech jsem dost polevila a už si hodně vybírám. Osobně nedám dopustit na Márquéze, jeho Sto roků samoty mám v hlavě ještě po letech. :-)

Řekněte nám svůj názor!