Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Jaké jsou nejlepší epizody podle čtenářů tohoto webu

Nedávno uvedený shrnující článek, který doplnil vyhlášení dvaceti nejlepších epizod seriálu Akta X o deset zbylých, se stal jedním z nejčtenějších na našem webu. Ohlasů se pod ním sice mnoho neobjevilo, o to cennější však komentáře čtenářů byly. Níže, hned po krátké rekapitulaci „dvacítky nejlepších“, jsem se rozhodl uvést vaše názory, které můj osobní žebříček zajímavě obohatily. Epizody, které jsem vybral dle svého vlastního uvážení, jsou tedy následující (připomínám, že jsou uvedeny v pořadí, v jakém byly vysílány):

fandom-how-the-ghosts-stole-christmas-small.jpg

 • Squeeze (1. série, 2. epizoda)
 • Ice (1. série, 7. epizoda)
 • Darkness Falls (1. série, 19. epizoda)
 • Irresistible (2. série, 13. epizoda)
 • Die Hand Die Verletzt (2. série, 14. epizoda)
 • Humbug (2. série, 20. epizoda)
 • Our Town (2. série, 24. epizoda)
 • Clyde Bruckman's Final Repose (3. série, 4. epizoda)
 • Grotesque (3. série, 14. epizoda)
 • Jose Chung's ‚From Outer Space‘ (3. série, 20. epizoda)
 • Avatar (3. série, 21. epizoda)
 • Quagmire (3. série, 22. epizoda)
 • Home (4. série, 3. epizoda)
 • Paper Hearts (4. série, 8. epizoda)
 • The Post-Modern Prometheus (5. série, 6. epizoda)
 • Bad Blood (5. série, 12. epizoda)
 • Folie a Deux (5. série, 19. epizoda)
 • Field Trip (6. série, 21. epizoda)
 • Via Negativa (8. série, 7. epizoda)
 • Release (9. série, 16. epizoda)

fandom-home-small.jpg fandom-detour-small.jpg

Překladatelka povídek luca jednoznačně preferuje epizodu Field Trip, ale do svého osobního žebříčku by zcela jistě zařadila ještě Detour z páté série a Monday ze série šesté. Obě epizody taktéž patří do zlatého fondu seriálu, v první jmenované se Mulder se Scullyovou vydávají hluboko do floridských lesů, kde objeví tajemství, které si přálo zůstat skryto, druhá zmíněná epizoda pak sleduje naše agenty uvězněné v časové smyčce. Oba příběhy jsou nezapomenutelné a bez námitek mohu souhlasit s Detour, která se do mého žebříčku nedostala jen těsně. Pohled na Muldera a Scullyovou, jak v rámci budování týmového ducha staví z lidských mrtvol cestu k touženému cíli, se nám nenaskýtá denně.

Ostatní x-philes, jmenovitě nabaa a mrx.friend, se pak s lucou shodli v tom, že epizodu Avatar by do svých vlastních žebříčků nezahrnuli. Mně osobně se tak potvrdilo, že tento polomytologický výtvor Davida Duchovnyho a Howarda Gordona je pro fanoušky Akt X obtížně stravitelný. Zatímco mrx.friend z uvedeného výběru nejvíce vyzdvihl Paper Hearts, nabaa by svůj osobní žebříček obohatila o Trust No 1, kterou by vyměnila za jinou epizodu z deváté série, Release. Nezapomněla by ani na all things, autorský počin Gillian Andersonové z konce sedmé série, který (po právu) považuje za zlomový. Utera pak zaskočila absence některých klíčových epizod šesté a sedmé série. Ve svém příspěvku se postavil především za Triangle a How the Ghosts Stole Christmas, což jsou skutečné vrcholy šesté sezóny. Ze sedmé série vybral Duchovnyho opus magnum Hollywood A.D. a již zmíněnou epizodu all things, za kterou se postavil i další přispívající.

Hellios správně podotkl, že epizoda Avatar „je Skinnerova“, konkrétně vůbec první epizoda, která je primárně věnována této významné postavě celého seriálu. I to byl důvod, proč jsem ji do žebříčku zařadil. Vtipně se pak rozepsal o dalších epizodách, které se v žebříčku objevily, a dodal, že mu tam chybí díly Closure a all things, které by vyměnil za Release a Our Town. Další přispívající x-philes, Phoenix a kimberly, které vždy mají velmi zajímavé názory na Akta X, se na téma nejlepších epizod zatím více nerozepsaly. To ale vůbec nevadí, protože tento článek bude s dalšími případnými komentáři dále doplňován a aktualizován. Nemám rád, když na webu, který je navštěvován tolika skvělými lidmi, zní jen moje názory. Takže přispívejte, komentujte, vyplatí se to… ;)

Tento článek byl zveřejněn 27.12.2008 v 0:00 v kategorii Fandom, Nejlepší epizody.

Komentáře: 16

 1. kimberly napsal(a) 27.12.2010 v 20:06

  Our town je genialita, Via negativa ano, Field trip ano, a ja milujem aj Monday, ten ma uplne dostal, tema časovej slučky sa mi velmi páčila. Die Hand die vertletzt je podla mna epizoda, ktora priam symbolizuje akty x, vystihuje ich v celej ich podstate. release je moc osobne pre mna rovnako ako Avatar, tie by som nezaradila

 2. Ela napsal(a) 27.12.2010 v 22:07

  Na prní místo bych určitě dala Field trip, ale kdybych měla seřadit další epizody podle toho jak se mi líbily, nevím jak bych to udělala… V prvních dvaceti by se nejspíš objevilo mnoho z těch, které už v jistém seznamu nej epizod jsou. Dala bych tam ale také Monday, 4-D, Theef..no zkrátka a jednoduše..já bych to jen tak jednoznačně neseřadila… =)

 3. Hellios napsal(a) 28.12.2010 v 0:59

  Detour mě bavila asi i trošku víc než FieldTrip, navíc Joy to the World je výbornej song :-)

  kimberly: docela hodně lidí Monday nemusí, ale konečně někdo, kdo je semnou:-) A hrátky s časem mi tak nějak vždycky byly při chuti:-))

  Když bych měl vzít AllThings a Hollywood AD čistě jen jako díla našich agentů, tak proti Gillian David nemá ani trochu šanci, kdybych Gill neznal, nevěřil bych že je to její dítě:-)))

  Ještě jako soukromý bonus si přidávám Killswitch, jako zástupce kyberepiz., celkově se mi líbila víc než GhostInTheMachine:-)

  A ještě k POST-MODERN PROMETHEUS, když už jsme i v Millenniu – jak moc je PmP geniální, tak v Milleniu má své „dvojče“, 2X21_Somehow, Satan Got Behind You. 4ďáblové si daj srázek v restauraci a probírají své poslední úspěchy, totiž kolik duší se jim povedlo zatratit a jakým způsobem. Zas něco nového jsem se dozvěděl o tom lidském druhu:-) Ale stačí říct jen to, co mluví za vše: scénář a režie DARIN MORGAN. A dovolil jsi snad tu nejlepší narážku na XF, že by snad alternativní verze Pilota? ;-) – zzz, ta pitevna je prostě vděčný místo!:-) Doporučuju jak sůl!! :-))

  http://www.hellspy.cz/…p-avi/961668?…

 4. kimberly napsal(a) 28.12.2010 v 9:50

  a ja ešte dodatok-hollywood ad a all things mi pridu do takehoto rebrička skutočne slabé, takže to by som tam nedávala

 5. Utero napsal(a) 28.12.2010 v 11:01

  Hellios: S Kill Switch se k tobe pridavam :) Kdyz jsem ji videl poprve, vubec jsem nechapal o co se tam jednalo. O dva roky pozdeji jsem si ji jakozto fanousek cyberpunku pustil znova a totalne me ohromila! Hodne minimalisticky, na prvni shlednuti tezky, ale vynikajici pribeh, ktery do te doby nemel v Aktech obdoby!

  kimberley: I k tobe se pridavam, predevsim s Monday :) Taky jedna z epizod, ktera si nezaslouzi byt opomenuta!

 6. nabaa napsal(a) 28.12.2010 v 15:36

  Jsem asi divná, ale mě Field Trip vůbec nebere. ta epizoda je podivná a pro mě postrádá větší přitažlivost.

 7. kultx napsal(a) 28.12.2010 v 18:44

  Nabaa, prosim tě, to nejsi divná, akorát máš jinou chuť a je to tak dobře. Takhle by se nám mohla líbit jedna epizoda a byla by tu nuda ;-)

  Tímto vám děkuju za další názory a brzy je přidám do článku. Ten se poté objeví opět jako hlavní aktualita.

 8. kimberly napsal(a) 28.12.2010 v 20:00

  nabaa: ved práve tým je dobrá :-)

 9. vitek napsal(a) 28.12.2010 v 22:49

  …nevim, jestli je to nekomu k necemu dobry, ale jak zminuji i na csfd, moje nejoblibenejsi epizody XF jsou jiz mnoho let tyto:
  Bad Blood
  Small Potatoes
  How the Ghosts Stole Christmas
  Arcadia
  The Post-Modern Prometheus
  Humbug
  War of the Coprophages
  Home
  Die Hand Die Verletzt
  Field Trip
  Patience
  Roadrunners

  hezky vecer vsem
  :-)

 10. kultx napsal(a) 28.12.2010 v 23:04

  vitek: Je to přímo výborné, díky :)

  Podobný žebříček (klidně jen TOP 10 nebo TOP 5) byste klidně mohli spáchat všichni ;-)

  BTW, Patience je moje velká srdcovka, vždycky jsem miloval tu ospalou a zlověstnou atmosféru, která se nese celou epizodou. Nakonec jsem ale upřednostnil Roadrunners, která „dravost“ celé osmé série (nebo alespoň její první poloviny) reprezentuje stejně dobře a je populárnější.

 11. Hellios napsal(a) 29.12.2010 v 1:50

  vítek: nevím jestli to něco bude znamenat pro kolonizátory, ale tady je to na správném a pravém místě!:-))

 12. Hellios napsal(a) 29.12.2010 v 1:54

  kultx: Já moc Roadrunners nemusím, i když po všelijakých únosech to byla „příjemná změna“, tentokrát se prát s hadem v hlavě :-) Takové týrání agentky Scully bylo na mě moc, i když byla tak statečná :-))

 13. kultx napsal(a) 29.12.2010 v 2:01

  Hellios: Tak týrání to bylo opravdu nehorázné. Tehdy se mi definitivně potvrdilo, že Scullyová si při vyšetřování Akt X prošla stokrát větším peklem než Mulder :))

 14. mrx.friend napsal(a) 29.12.2010 v 17:56

  nabaa: Jak jsem se zmiňoval už né jednou předtím, i pro mě je Field Trip obyčejnou epizodou, na můj vkus docela přemrštěně přeceňovanou… ;-)

  vitek: zajímavej výběr, de facto ty nejzvláštnější, nejkontroverznější epizody Akt… :-)

  kultx: Taky jsem uvažoval, že bych sestavil nějakej vlastní žebřík, ale bylo by to sakra těžký…už jenom třeba když si vezmu první sérii – tam bych na pár výjimek nechal všechny epizody, protože všechny jsou zkrátka kvalitní… :-(

 15. m4rkx napsal(a) 29.10.2014 v 11:04

  Skvelý článok/rebríček a samozrejme aj celá stránka!

  Z môjho pohľadu by som vynechal Avatar, Via Negativa a nahradil radšej pre mňa lepšou Badlaa. ;) Inak je naozaj neskutočne tažké vybrať tie subjektívne naj epizódy. Strašne potešilo zaradenie Field Trip. Skutočne nezabudnuteľné divadlo po všetkých stránkach. Na druhej strane ma strašne prekvapilo až zarazilo, že nám tu nejako chýba (aspoň pre mňa naj zo všetkých) Beyond the Sea? ;) Nikde nie je spomenutá ani len v tých, ktoré sa tam tesne nedostali, prípadne v komentoch. Ale o to je zaujímavejšie porovnať vlastný vkus s názormi ostatných. Možno aj preto sú The X-Files taká legenda, pri ktorej zistíte, že nakoniec sa vám aj tak páčia všetky časti. xD
  Inak ešte súhlasím s Monday, all things, War of the Coprophages. Pri poslednej sa mi vždy vybaví žartík z natáčania/ne­vydarených záberov, kde namiesto agentky Scullyovej (aspoň myslím, že to tak bolo)prichádza autom Frohike s rukou v okne, otočí sa na Bambi a sebavedomo zahlási: „Let me guess Bambi“…to ma naozaj rozsekalo. xD https://www.youtube.com/watch?…

  Pri Monday zasa zaspomínam na podobnú zápletku zo Stargate SG-1 a časť Window Of Opportunity (Časová smyčka) Ešte raz vďaka za super prácu na celom webe. Dúfam, že recenzie na jednotlivé diely budú len pribúdať. ;)

 16. Hen napsal(a) 29.12.2020 v 14:04

  Podle mě Die Hand Die Verletzt (2. série, 14. epizoda) jednoznačně nejlepší:-)

Řekněte nám svůj názor!