HISTORIE: Před 25 lety Mulder a Scullyová poprvé promluvili česky
Dnes uplynulo rovné čtvrtstoletí od prvního uvedení seriálu Akta X v České republice. Svůj historicky první případ na českých televizních obrazovkách Mulder a Scullyová otevřeli v pátek 26. května 1995 na TV Nova. Tato druhá nejstarší česká komerční porevoluční stanice začala vysílat v únoru 1994 pod taktovkou Vladimíra „dobrou chuť, pokud právě obědváte“ Železného a seriál Akta X se stal jedním z prvních velkých amerických titulů, na nějž televize vsadila.
První série byla od 26. května vysílána v týdenním intervalu až do konce roku 1995, poslední epizodu Nova uvedla 3. listopadu. Poté stanice první řadu reprízovala. Nových epizod jsme se dočkali až s ročním odstupem. V pondělí 6. ledna 1997 byla vysílána premiéra druhé řady. Ta skončila 3. července, ale hned 10. července 1997 na ni navázala třetí sezóna, která běžela až do konce roku. Roky hojnosti však neskončily, a tak finále třetí řady 23. prosince 1997 pokračovalo premiérou čtvrté série hned po svátcích. Již 8. ledna 1998 měla premiéru čtvrtá série a její poslední epizodu jsme viděli koncem června toho roku. Všechna data přehledně zde.
Když v polovině roku 1998, v době, kdy Nova vysílala poslední díly skvělé čtvrté série, vyšel k tomu všemu Half-Life, do kin nastoupil Big Lebowski a holky kolem C.J., Shauni a Summer stále tak pěkně běhaly po kalifornských plážích, mnozí včetně autora tohoto textu považovali své životy za kompletní. Dokonce Bruce Willis toho léta srovnal do latě jeden neposedný asteroid, a tak nic nenasvědčovalo tomu, že skutečný armageddon se blíží kvapným krokem.
Nikdo z nás nečekal, že 25. června 1998 při vysílání finále čtvrté řady v epizodě Gethsemane vezme Mulder pistoli a jedním dobře mířeným zásahem si provrtá lebku, že ho ani Skinner nepozná. Mnozí z nás si plánovali dovolené, většina z těch, kteří čtou tyto řádky a danou dobu si živě vybavují, se těšila na léto plné zmrzky, vody a plavek. S tím vším byl najednou v pátek večer 25. června roku 1998 konec.
Začalo nejdelších 18 měsíců našich životů.
Ty z nás, kteří již tehdy byli jazykově zdatnější a naučili se pracovat s televizním programem, spasila západoněmecká televize. Poprvé od pádu komunistické diktatury jsme opět vzhlíželi k německým vysílačům a již 14. září 1998 si mohli naladit první epizodu páté řady. Jen s drobnou vadou na kráse v podobě německého dabingu, kde Muldera a Scullyovou dabují dva chlapi.
Jiní, mezi nimi naprostá většina českých x-philes, se tou dobou loučili se svými rodinami a počínaje 3. zářím 1998 odcházeli trávit své životy do kin, kde dost možná ještě dnes mnozí z nich sedí a koukají tam na první celovečerní film Akta X. Vadou na kráse v tomto případě bylo snad jen to, že film svým dějem navazuje na události z konce páté, nikoliv čtvrté série, kterou jsme tehdy všichni měli v živé paměti.
Další komplikaci a dýku do srdce českých x-philes si následně připravila Česká televize, která se rozhodla zareprízovat rudý normalizační klenot Třicet případů majora Zemana. Značná část české populace byla konsternována a nadšena. Příhody komoušského fízla byly bohužel deset let po sametové komedii znovu horkým zbožím a lákadlem o poznání větším, než případy z Akt X. Imperialisté z úřadu J. Edgara Hoovera tak museli opět ustoupit.
Akta X v nových epizodách se mezi nás vrátila až po nekonečném roce a půl, krátce před plánovaným koncem světa 30. prosince 1999, kdy Nova odvysílala první epizodu páté řady. Chytře však nasadila epizodu Unusual Suspects, popisující zrod slavného tria Osamělých střelců, která pro jistotu dějově nenavazuje vůbec na nic. Ke zhroucení civilizace v rámci Y2K nakonec nedošlo, a tak již příští týden, 6. ledna 2000, jsme zjistili, že Mulder se nakonec teda nezastřelil. Trochu jsme to čekali, ale ujištění přišlo vhod.
S novým tisíciletím nadešlo obtížné období. Nejenže do módy přišly mafiánsko-mocenské pakty v nejvyšších patrech politiky a skončila Pobřežní hlídka, především pak posouvání vysílacího času do stále hlubší noci znamenala pro kdysi populární Akta X definitivní kulku do zad.
Dodnes nezodpovězenou otázkou zůstává, co bylo zapříčiněno čím – zda horší vysílací čas nezájmem, nebo nezájem horším vysílacím časem. Výsledkem každopádně bylo, že šestá, tou dobou premiérová série byla v létě 2000 vysílána kolem jedné hodiny ranní. Tehdy seriál sledovalo už jen nejvěrnější jádro x-philes, což zástupci televize pochopitelně nesli nelibě a seriál sedmou řadou už nepokračoval.
Vzpomínáte? Naše obýváky v devadesátkách
Vše nasvědčovalo tomu, že Akta X na televizních obrazovkách v Česku neuvidíme hodně dlouho, pokud ještě kdy vůbec. Ti nejvěrnější a nejodolnější z nás, kteří každý večer dávali desetkrát carternáš a patnáctkrát zdrávasscullyová, se však svého zázraku nakonec dočkali. A brzy. Jen dva roky po fiasku na Nově seriál převzala TV Prima, další česká komerční stanice, která počínaje dubnem 2003 vysílala Akta X od první série.
Repríza na Primě mimochodem byla jedním z nejsilnějších impulsů, proč jsem v dubnu 2004 spustil tyto webovky. Postupem času jsme se však opět dočkali divokých vysílacích časů – dobrým příkladem je zjevně prokletá šestá řada, která byla od července 2007 vysílána ve čtyři hodiny ráno.
Sedmou a osmou sérii v následujícím roce však TV Prima uvedla v exkluzivním čase, ostatně jednalo se o českou premiéru. Jednotlivé epizody byly vysílány každé pondělí, středu a čtvrtek kolem jedenácté večer. Devátou řadu pak stanice odvysílala až s odstupem několika let (léto 2013) a seriál Akta X byl tak zhruba osmnáct roků po svém prvním uvedení konečně kompletně odvysílán na českých televizních obrazovkách.
Zajímavostí je, že pro televizní vysílání deváté série vznikl nový dabing, o bezvadný překlad se ovšem znovu postarali naši „staří známí“ Silvie Šustrová a Petr Finkous.
Dnes připíjíme na dabing Akt X a všechny, kteří na něm pracovali
Neoddělitelnou součástí Akt X se pro většinu z nás stal český dabing. Zatímco výběr hlavních aktérů Ladislava Cigánka (dabuje Muldera) a Jany Musilové (dabuje Scullyovou) je prostě a jednoduše bezchybný, lehce zamrzí, že dabéři vedlejších postav se často opakují a některé hlasy slyšíme takřka v každé epizodě, pokaždé však v rozdílných rolích. Někdo by si mohl stěžovat kupříkladu na horší technickou kvalitu prvních dvou sérií, já to však neudělám. S odstupem času a s přihlédnutím k faktu, že nelehký vznik dabingu těchto sérií se datuje do poloviny divokých let devadesátých, člověka spíše překvapuje, že se v překladu nachází jen minimum nepřesností. Buďme tedy rádi a vděčni za to, že se seriál vůbec podařilo nadabovat (a tedy uvést na českých obrazovkách) tak brzy po jeho premiéře v USA. A brzy to skutečně bylo, viz data.
Jmenovat všechny překladatele, režiséry a herce, kteří se v průběhu let na dabingu podíleli, by vydalo na malou knihu. Všechna data a jména k českému dabingu naleznete na jedinečném fóru dabingforum.cz, takže to je místo, na které vás s klidným svědomím nasměruji.
Na dabérech v hlavních rolích je jinak pozoruhodné, jak výrazně se jejich hlasový projev liší od hlasů původních hereckých představitelů – vedle Ladislava Cigánka a Jany Musilové se to týká Zdeňka Mahdala, který propůjčil svůj hlas agentu Doggettovi.
Myslím, že nebudu sám, když řeknu, že minimálně Cigánek a Musilová znějí lépe, než Duchovny a Andersonová sami. Když se nad tím zamyslíte, těžko lze nad jejich prací vynést pochvalnější verdikt.
A to je v kostce a ve stručnosti historie Akt X na českých televizních obrazovkách. Jak jste ji prožili vy? Neostýchejte se s námi o své vzpomínky podělit v komentářích pod článkem.
Tento článek byl zveřejněn 26.5.2020 v 18:00 v kategorii Akta X v televizi, Dabing, Připomínáme si.
„…v podobě německého dabingu, kde Muldera a Scullyovou dabují dva chlapi.“ LOL
Skvělej rekap, jenom s drobnou chybkou. I když se to málo ví, Nova neni naše nejstarší komerční televizní stanice, je jí Prima, která spustila svoje vysílání v červnu 1993 pod názvem FTV Premiéra
Jinak v tomhle případě si pamatuju dobu okolo prvního vysílání Akt na Primě. To už jsem chodil na gympl, ráno si koupil pravidelnej TV program a cestou v autobuse listoval. Fakt jsem se moh' málem po*rat, když jsem v jednom sloupci zahlídnul anotaci pilotní epizody s připojenym obrázkem Muldera a Scullyový
Jak píšeš, Michale, tehdy byla podle mě doba taková, že jeden nemoh' tušit, jestli se po Nově můžou ještě Akta X někdy objevit na českých obrazovkách. Tehdy jsem měl takovej pocit, že co jsi jednou nezkouknul v reálnym čase nebo sis nenahrál na videokazetu, jako by nebylo. Kdo by jednou řek', že pak přijdou všechny ty DVD ripy nebo současný HQ verze a člověk bude mít možnost to mít komplet a s kvalitním obrazem. Čekam, že příště Akta X zkoukneme tak, že si nasadíme brejle a budeme součástí jednotlivých případů
mrx.friend: Děkuju za opravu, popravdě jsem neměl tucha. Opravil jsem „elegantně“ vložením slůvka druhá Jakmile bude víc času, zkusím případně nějak přeformulovat.
Článek jsem uvedl s tímto předstihem, protože se obávám, že v týdnu toho času bude právě minimum, pokud vůbec.
Na to jaro 2003 si pamatuju taky – já to rovněž našel v tištěném TV programu, v sobotu ráno jsem si to přečetl tuším ještě v posteli. Následoval záchvat, při němž jsem dělal věci, kterými bych se teď už raději nechlubil
Stálé internetové připojení jsme doma zavedli až na jaře 2004, do té doby jsem vše řešil krátkými návštěvami internetových kaváren vždy jen párkrát do měsíce. O nějakém „stahování“ ripů jsem tehdy neměl ani páru, a tak jsem rovněž považoval všechno, co jsem chaoticky v letech předešlých nenahrál na VHSky, za definitivně ztracené. Zajímavé, jak podobně jsme tehdy všichni měli nastavený hlavy :)
Dnes už si ani za mák nevybavím, jaký to byl pocit nemít od rána do večera v kapse mobil a neslyšet každých pár minut cinkání notifikací
Když ještě navážu na tu naši diskusi z předešlého článku, z devadesátek si fakt pamatuju naprosté minimum.
I u mě je to spojeno s návštěvami prarodičů, např. záblesky typu, že jsem na návštěvě u dědy a babičky v červenci 1995 viděl epizodu Space a pak jsem celou noc nespal, protože jsem byl zaneprázdněn neustálým kontrolováním stropu, jestli z něj na mě nekouká tvář z Marsu
Premiérové vysílání první řady jsem ale jako devítiletý více neřešil. Tradičně nejvíc jsem měl Akta X vždy spojena právě s těmi reprízami (o nichž jsem tehdy vůbec netušil, že jsou reprízami), od pondělí do čtvrtka, tuším kolem 17:50.
Pak asi běželo Riskuj!
kultx: Tak v případě těch mobilů jsem přece jenom trochu zamrzlej, sice ne v devadesátkách alá Nokia 5110, každopádně se mi dotykáče pořád daří bojkotovat a fungovat jen na tlačítkáči. To samý se týká sociálních sítí. Lidi se ptají, jak můžu existovat, ale podobně jako u kopy dalších věcí v dnešním konzumním světě se bez tohohle prostě obejdete a zjistíte, že to jde, a že vám to vlastně ani nechybí. Samozřejmě je v tom notná dávka sentimentu a nostalgie, ale jak už jsem zmiňoval v diskuzích k desátý a jedenáctý sérii, to raději nedám dopustit na diskuzní fóra a tyhle komentáře. Začátkem června má po 15 letech zaniknout jistý hudební fórum, který se věnuje konkrétnímu žánru, a kterýho jsem byl léta sám členem. Za zhruba 4 dny se nám podařilo vybrat něco přes 1000 Eur na zaplacení novýho hostingu a serepetiček, se kterýma by měl převod na novou platformu proběhnout hladčeji. Je to fajn, protože pro mě jsou internetový komunity tohle – semknutá skupinka lidí, který něco spojuje, umějí se o věcech bavit na úrovni, zároveň si ale taky oponovat a argumentovat, poznávat nový věci a navzájem si je doporučovat apod. Takhle skvěle podle mě kdysi fungovaly i chaty a diskuze na Lidech.cz. Možná už to mam zkreslený, ale tehdy jsem měl vážně pocit, že na netu neni žádných trollů, hejtrů, falešných účtů, sexuálních predátorů a dalšího zla jako dneska.
My jsme internet do domácnosti zaváděli asi v létě 2006, ale bezvadně's mi připomněl internetový kavárny nebo to, jak jsem spoustu odpolední trávil na školním počítači, kde jsem vždycky přes X_Followera stahoval jeden rip epizody načtyřikrát přes Rapidshare
Devátá série a konec :D
Já jsem díky koronaviru po sto letech zapojila přehrávač, ze zaprášené krabice vytáhla DVD a začala hezky od začátku
„Nikdo z nás nečekal, že 25. června 1998 při vysílání finále čtvrté řady v epizodě Gethsemane vezme Mulder pistoli a jedním dobře mířeným zásahem si provrtá lebku.“… to mám dodnes v živé paměti, jak jsem byla tehdy zklamaná a naštvaná, protože jsem netušila, že bude další série. A jaká byla potom radost při zjištění, že to není pravda.
Ještě jsem si všiml jednoho významného rozdílu mezi oběma dabéry hlavních postav – zatímco Ladislav Cigánek to dabuje jak Pražák, Jana Musilová to dabuje jak kniha – málokterý dabér u amerických filmů to dělá – jestli mezi Novou a Janou byl nějaký spor, tak se nedivím, že to Nova nechce opakovat.
Marek: nebyl to záměr? Jako kontrast ledabylého Muldera kašlajícího na formality a „šprtky“ Scully?
Marek, yscully: Přesně tak. Když jsem se byl podívat na natáčení dabingu poslední série, režisér Bohdan Tůma panu Cigánkovi připomínal, ať nezapomíná na to, že Mulder mluví vždycky hovorově a nespisovně. Otázkou je, kdy se tohle český specifikum u Akt zavedlo, ale patrný už je to vlastně hnedka v pilotním díle.
Moc pěkné téma, musím přiznat, že jsem obrovský fanoušek dabingu obecně, jsem i členem dabingfora.
Akta X měla výborný dabing, jak hlavních postav, tak těch vedlejších, třeba Václav Knop na Skinnerovi mi přišel jako výborná volba, nebo už bohužel zesnulí pánové Petr Oliva a Václav Mareš na Kuřákovi a Frohikovi. Pravda vedlejší postavy se opakovaly hodně, ale to není v dabingu nijak neobvyklé, takže jsem na to zvyklý.
Jinak já jsem sice o Akta X hodně slyšel v dětství, ale tehdy jsem to skoro nesledoval. Pravidelně jsem ho začal sledovat až v roce 2012, když to opakovali na Prima Cool, původně jsem chtěl jen vidět legendární epizodu Darkness Falls, která byla popisovaná jako moc strašidelná. Zaujala mě tak, že jsem seriál začal sledovat pravidelně a během půl roku jsem zhlédl celý seriál.
Jinak opravte mě, jestli se mýlím, ale ty starší řady Akt X už v televizi nedávali hodně dlouho, že? Alespoň tak 5–6 let. Mohli by je někdy zopakovat.
Já Akta X sledovala v devadesátkách na Nově, tedy premiérově. V té době mi bylo tak osm, tak nevím zda to bylo nejvhodnější ;) Některé obrazy a fráze se udržely v mysli celá léta… každopádně mě to dost poznamenalo :D šťastný den UFO všem!!!
Neví někdo, kdo napískal znělku Akt x?
Já jsem sledovala premiérové díly ve večerních hodinách (myslím, že před nimi nebo po nich? dávali Záchranáře), když jsem chodila na základku a ve škole se pak probíralo „Viděli jste Akta X“? Vzpomínám si, že o prázdninách jsem s bráchou sledovala Akta X také na chatě a pak jsem se bála jít i na záchod A dabing celého seriálu min. Muldera a Scully je bez debat vynikající a asi proto, že jsem vyrostla na dost kvalitním dabingu, tak k němu nemám takovou averzi jako mladší generace dnes.
odpověď Markovi|: znělku napískal Mark Snow. Někde to říkali, že s tím nebyl furt spokojenej, tak to napískal on sám.
Ahoj, ten článek je úplně super. Zase jsem se zasmála :) Já jsem v televizi viděla pár dílů jako prcek a některé scény už nevymažu. Byla jsem pokaděná až za ušima a naši mě hnali vždycky rychle do postele. Pak jsem se k tomu dostala až jsem byla psychicky vyzrálejší :D a musím říct, že Akta pro mě vždycky budou number one :) Dabing je fakt dokonalý! Já naštěstí začala pořádně koukat až už jsem mohla najít na netu různé zajímavosti a díly si i stáhnout, takže takové strasti jsem nezažívala. Ale totálně soucítím, když čtu, že jste nevěděli co bude a skončilo to pro Vás na dlouhou dobu tak špatně.
Bylo by super dohledat nahrávku z 1. série na Nově v roce 95 nebo dokonce dobové promo a první díl.
Kdo na konci každého dílu po skončení ústřední melodie namluvil hlášku „I made this?“