Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Herci z Akt X v seriálu Millennium

Seriál Millennium nemá se svým starším bratříčkem podobná jen jména tvůrců, ale i herců, kteří v něm vystupovali. V průběhu tří sezón, během nichž bylo Millennium vysíláno, se do něj vypravilo hned několik herců, které známe i ze seriálu Akta X. Příklady těch nejznámějších či nejvýraznějších si připomeneme na následujících řádcích. Součástí profilu každého herce je vždy jedna fotografie z Millennia (vlevo) a jedna z Akt X (vpravo). Zajímavé je, že pokaždé, kdy se na scéně objevil některý herec či herečka z Akt X, jednalo se vždy o velmi nadprůměrnou epizodu Millennia. To nakonec platí i naopak, kdy si až při sledování Millennia uvědomíte, jakými vynikajícími herci všichni níže jmenovaní vlastně jsou.

xfiles-millennium-doug-hutchison-001-small.jpg xfiles-millennium-doug-hutchison-002-small.jpg

Už jednou jsem napsal, že Doug Hutchison je geniální, a nehodlám na tom měnit ani písmenko. Tento sympaťák, který letos v květnu oslavil padesátku, nestárne. To je ostatně jedna z věcí, která ho spojuje s postavou Eugena Victora Toomse, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil ve dvou epizodách první série, Squeeze (premiéra 24. září 1993) a Tooms (22. dubna 1994). Genetickému mutantovi, který ovládá více schopností, než Superman, jsme se již jednou věnovali v samostatné aktualitě. Hutchisonova role v seriálu Millennium je neméně významná. Herec se objevil hned v první epizodě druhé série The Beginning and the End (19. září 1997), v níž v roli geniálního zločince unesl manželku Franka Blacka. Jeho drastický konec, o který se postaral sám rozzuřený manžel, pak významným způsobem ovlivnil další události v seriálu. I přesto, že role Douga HutchisonaMillenniu je relativní krátká, nic to nemění na tom, že si ji herec evidentně užívá a je v každém záběru doslova ďábelský.

xfiles-millennium-john-finn-001-small.jpg xfiles-millennium-john-finn-002-small.jpg

Johna Finna známe z Akt X jako Michaela Kritschgaua, zaměstnance amerického ministerstva obrany, který kontaktoval agenta Muldera, aby mu pomohl při vyšetřování Akt X. Dohromady se objevil v pěti epizodách, Gethsemane počínaje a druhou částí epizody The Sixth Extinction konče, to vše v letech 1997 až 1999. Je zajímavostí, že v seriálu Millennium se objevil několik měsíců před tím, než začal vystupovat v Aktech X. V šestnácté epizodě první série Covenant (21. března 1997) ztvárnil šerifa Williama Garryho, který se doznal k vyvraždění celé své rodiny. I přesto, že vše se zdá být jasné a veřejnost žádá pro muže trest smrti, objevuje se na místě Frank Black, který po vlastním vyšetřováním přichází s velmi překvapivým zjištěním, že šerif je zcela nevinný. Epizoda Covenant je vynikající, plná kvalitních hereckých výkonů, se zajímavou pointou na konci.

xfiles-millennium-chris-owens-001-small.jpg xfiles-millennium-chris-owens-002-small.jpg

Chrise Owense netřeba představovat. V Aktech X sehrál velmi důležitou roli agenta Jeffreyho Spendera, Mulderova nevlastního bratra, který do běhu mytologie promluvil hned několikrát a pokaždé velmi hlasitě. Zároveň je výborným hercem, čehož si byli tvůrci Akt X vždy vědomi, a tak v době, kdy s nimi již aktivně spolupracoval, objevilo se pozvání i do Millennia. Ve čtvrté epizodě druhé série Monster (17. října 1997) scénáristů Glena Morgana a Jamese Wonga ztvárnil postavu šerifa malého městečka, který je nucen vyšetřovat podivné události v místní mateřské školce. Když události později vedou až ke smrti jednoho z dětí, je na místo povolán i Frank Black, který má opět nemilou povinnost seznámit veřejnost s nepříjemnými pravdami. Velká škoda, že role pro Owense není příliš velká, epizoda samotná je nadprůměrná.

xfiles-millennium-michelle-joyner-001-small.jpg xfiles-millennium-michelle-joyner-002-small.jpg

Michelle Joynerová vám bude ze všech herců v tomto článku nejméně povědomá. Herečka se nejdříve objevila v osmé epizodě první série The Well-Worn Lock (20. prosince 1996), kde ztvárnila roli zneužívané ženy, která se před stejným osudem pokouší ochránit svou osmiletou dcerku. Epizoda, kterou mimochodem napsal Chris Carter, je jedním z nejlepších dílů seriálu Millennium, byť nenabízí mnoho nadpřirozena. Kvalitních hereckých výkonů a psychického teroru si zato divák užije dostatek. Michelle Joynerová se později objevila v epizodě Chimera (2. dubna 2000) ze sedmé série Akt X.

Tento článek byl zveřejněn 28.12.2010 v 0:00 v kategorii Herci z Akt X, Seriál Millennium.

Komentáře: 6

 1. kultx napsal(a) 28.12.2010 v 21:01

  Na Terryho O'Quinna jsem nezapomněl. Budeme se mu věnovat v samostatné aktualitě :)

 2. Hellios napsal(a) 28.12.2010 v 22:41

  Aaaa, tak další match TXF – MLM :-)
  A cukrouš Doug na 1.místě, chválím!. Připomněl mi, že po novém roce bych si měl zajít na játra s cibulkou, už mi nějak začínají chybět.

  No však taky pěkně dostal, vždyť ho Frank skoro vykostil. Pěkná brutalitka! Tooms sqele uzavřel nejlepší SE Millennia!

  Well-Worn lock. 1*, jakékoliv „psycho“ je v Millenniu jako doma:-)

  kultx: jěště v MLM_Covenant, kromě Johna Finna se tam objevila i Sarah Koskoff, zapomněls:-)

 3. kultx napsal(a) 28.12.2010 v 22:51

  Hellios: Výbornej postřeh, díky za info. Sarah Koskoffové jsem si skoro nevšiml a to je docela dost zajímavá.

  Pro ostatní: herečka hrála Teresu Nemmanovou (po svatbě Hoeseovou) v pilotní epizodě Akt X a později se objevila i v Requiem (resp. This is Not Happening).

 4. kultx napsal(a) 28.12.2010 v 23:13

  Jinak, The Well-Worn Lock bych se vůbec nebál označit za nejlepší epizodu celého seriálu, i když je fakt, že kandidátů tu pár ještě určitě je (více v dalších aktualitách).

 5. Hellios napsal(a) 29.12.2010 v 1:31

  kultx: nj, o nejlepší epiz. MLM jsem ani nepřemýšlel, ale to by spíš chtělo stejně jako u XF, žebřík. úplně jediniou vybrat nevím nevím, i když to jsou jen 3SE:-) Ale jinak třeba u mě je 1 z nej 3X09_OMERTA. sice už je to 3.SE, ale i tam se najdou klenoty. Taková vánoční epiz., nezapomenutelná Lhasa, krásná zasněžená vánoční hudba s rolničkama, a Jon Polito si svého Eddie Scarpina přímo s chutí vychutnal:-) (hned jsem si vybavil jeho majitele zastavárny a jak si pěkně vyskakoval na svýho šéfa – Vrána1
  Takovou podívanou dokáže z námětu mafiánské pomsty uvařit jen Carterova banda :-))

 6. mrx.friend napsal(a) 29.12.2010 v 18:33

  Když jsem pročítal článek, už v duchu jsem si říkal: „A co Terry O'Quinn, kurňa, kde ten je?!“ a hned v prvním komentáři jsem dostal vysvětlení… :-P

Řekněte nám svůj názor!