Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Frank Spotnitz je nezmar, stále počítá s třetím filmem

Po úžasných prohlášeních typu „není důvod nedělat třetí film“, „byl bych překvapen, kdyby do roku 2012 nebyl třetí film“ či „chci věřit ve třetí film“ z úst nejrůznějších tvůrců seriálu Akta X se nám pro tentokrát ozval Frank Spotnitz. Dlouholetý producent, který s duchovním otcem seriálu Chrisem Carterem napsal scénáře k oběma předcházejícím filmům, na svém blogu nejprve uvedl několik mailů od neúnavných fanoušků, aby následně poděkoval za „zájem, podporu a nápady“ a dodal, že se třetím filmem nadále počítá – i navzdory tomu, že kolonizační datum roku 2012 je už za námi. Spotnitz se dle svých slov nehodlá vzdát myšlenky na „velký film o mimozemské kolonizaci, který si seriál i diváci zaslouží“.

facep.png

Vážení čtenáři, žádné obavy, náš web nadále zůstává v prvé řadě fanwebem Akt X, ale považuji za vhodné napsat alespoň několik řádků kritiky, abych trochu vyvážil ono bezmezné nadšení, které na adresu neexistujícího třetího filmu (z mě nepříliš známých důvodů) směřují fanoušci napříč celým světem. Prázdné řeči o „fantastické podpoře“ a o tom, že „fanoušci si zaslouží“, už působí opravdu spíš jako výsměch skutečným fanouškům, kteří jako poslušné stádo (patřím mezi ně) čekají deset let, a vše, co dostanou, je jeden (mírně řečeno) upocený film, který by sotva obstál před deseti lety na VHS, natož v dnešní konkurenci. Skutečně jsem ten poslední, kdo by chtěl tvůrce hanit – koneckonců, právě s panem Spotnitzem, který je nesmírně slušným a vstřícným člověkem, jsem si v minulosti napsal několik milých e-mailů a byly to rovněž nadstandardní vztahy s nejmenovanými kontakty, díky kterým jsem vám mohl přinést propagační materiály k druhému filmu jako vůbec první médium na světě. Za toto všechno jsem tvůrcům neskonale vděčný. Avšak i věrní fanoušci se musí umět někdy ozvat. Přál bych si, aby Carter a Spotnitz konečně vyložili své karty. Budu mnohem vděčnější za oznámení, že třetí film nevznikne, nebo že naděje na jeho vznik jsou minimální. Stále to bude mnohem snesitelnější, než pravidelně dostávat optimistické zprávy o tom, jak všichni s filmem počítají a jak se na něj těší (což se děje zhruba každého půl roku po dobu posledních pěti let a bůhví kolik X let se to bude ještě dít). Myslím, že k žádné tragédii by tak či onak nedošlo, protože skvělý seriál nám už nikdo nevezme a druhý film ukázal, že znovu vstoupit do stejné řeky se asi skutečně nedá.

Ten bezvýhradný, až krajní optimismus panu Spotnitzovi upřímně přeji (tuto vlastnost jsem Američanům popravdě vždy záviděl), ale čas od času by to chtělo i trochu té střízlivosti, možná i pokory. A to směřuji na všechny zainteresované osoby, nikoliv jen na pana Spotnitze, kterému patří velký dík alespoň za to, že jako jediný ze seriálu s fanoušky stále diskutuje formou svého blogu. Co o tom soudíte vy; souhlasíte, nesouhlasíte, myslíte, že nemám všech pět pohromadě? Ozvěte se do komentářů pod článkem.

Malá poznámka: Jelikož jsem Akty X a jejich poselstvím o naději a víře trvale indoktrinován, tak mě okamžitě po napsání tohoto článku napadla jedna věc – když nám na podzim 2007, v době největšího zoufalství a informačního sucha, zcela neočekávaně ohlásili druhý film, bylo to přesně pět let od ukončení seriálu. Letos v červenci uplyne přesně pět let od uvedení posledního filmu. Náhoda? Asi ano, ale naděje je opravdu pěkná.

Tento článek byl zveřejněn 23.4.2013 v 0:00 v kategorii Akta X film 3.

Komentáře: 14

 1. T_Hund1 napsal(a) 20.2.2013 v 6:57

  Jo, naprosto se vším souhlasím. Všichni stále říkají že chtějí třetí film, že v něj věří, ale skutek utek. A hodně daleko. Prostě přesně to co ke napsáno nahoře, to s Krycekem souhlasím. Já ale pořád věřím- nebo spíš teď už uvěřit chci. Ale momentálně to, jestli film vůnec vznikne, jak koukám na ty články, nevědi asi ani sami tvůrci, no. :/ :)

 2. Shark napsal(a) 20.2.2013 v 8:16

  Druhý film nič nevyriešil, len viac zamotal priaznivcov seriálu.Ak v tomto roku nevznikne
  tretí film,nedávam mu už už žiadnu šancu na zrodenie!

 3. XxX napsal(a) 20.2.2013 v 8:35

  Opakované vyjadrenia mi neprekážajú. Dávajú mi nádej. Či bude naplnená je otázne, ale aspoň nejaká je. Radšej chcem mať nenaplnenú nádej ako istú beznádej. Hoci (možno) iracionálne, ale… Verím! Do posledného výdychu.

 4. Mitchell napsal(a) 20.2.2013 v 9:47

  Informace o seriálu sleduju v podstatě jen na těchto stránkách, takže nevím v jaké fázi s přípravami na film tvůrci jsou, ale jestli opravdu ve fázi slibů a přání tak by opravdu bylo lepší mlčet. Alespoň by mohli místo slibů radši pracovat na scénáří, což by každý fanoušek ocenil určitě nejvíc, protože ten k druhému filmu jim očividně moc práce nedal.

 5. Eleanor napsal(a) 20.2.2013 v 14:47

  Pokud by měl třetí film dopadnout podobně, nebo ještě hůř (jestli to jde), jako druhý, pak je lepší, aby žádný další film nevzniknul a nedělal ostudu dobrému jménu Akt X…

 6. mrx.friend napsal(a) 20.2.2013 v 14:51

  Mitchell: souhlasím s tím scénářem, protože u druhého filmu jsem se až divil, jak to mohli dát dohromady naši pánové Carter a Spotnitz, byl hodně slabý :-(
  kultx: souhlasím s tvojí kritikou a taky si myslím, že než to ustavičné chlácholení je lepší říct: „Akta X skončila, nemáme v plánu se k nim vracet, na místo toho usilujeme o rozjetí nových projektů, které v jistých ohledech budou tento legendární seriál jistě připomínat.“ Je to prostě buď a nebo ;-)

 7. Gstar napsal(a) 20.2.2013 v 15:41

  No vzhledem k tomu že, druhý film měl prý nízké tržby tak tvůrci nebyly tak optimističtí k dalšímu projektu a snad ani od FOXU. Tak že, třetí film si můžem zatím asi jen vytvořit v našich představách.Ale, nikdy neříkej nikdy.
  Pustit se do toho pořádně zapracovat na scénáři jak zde už bylo zmíněno.Já také stále doufám a věřím.

 8. Dadlenka napsal(a) 20.2.2013 v 15:52

  já bych chtěla věřit, že třetí film vznikne, ale už tomu nevěřím. V každém případě si Akta X nezaslouží takový vyšumělý konec, který byl v případě druhého filmu spáchán ( i když ho mám ráda – jsou tam hezké momenty) Možná neschopnost ukončit, neschopnost říct dost a mít nějakou vizi je to, co tento seriál nakonec ukončilo a znemožnilo jeho důstojné ukončení. To už CC prokázal při odchodu (nebo částečném) DD ze seriálu. Tahle neschopnost se znovu ukázala i u druhého filmu, stále nechápu PROČ byl druhý film natočený – zvlášť nelogicky vyznívá, když ho sledujete hned po poslední epizodě 9. série… v podstatě z celé mytologie udělal frašku… Přestávám věřit, že třetí film by vybočil, zase by byl filmem pro všechny a pro nikoho…pochybuju, že jim na to někdo dá prachy,ale v duchu si představuju a asi ne sama (podle různých videí na YT od fanoušků z celého světa) super film, který ukončí celý seriál:-)

 9. Gstar napsal(a) 20.2.2013 v 16:31

  Potřebovala bych poradit nevím jak se to stalo můj DVD přehrávač po mě požaduje kód ale, jen na jednu placku AKTA X 3.SEZONA to jsem pak zjistila když, jsem spustila jiné dvd.Ani si nejsem vědoma že, bych tam něco zadávala.
  Prosím o pomoc.

 10. Gstar napsal(a) 20.2.2013 v 16:37

  Tím pádem nejde to DVD spustit mám PHILIPS starší model přehrává i mp3,cd a sacd.

 11. milius napsal(a) 20.2.2013 v 20:17

  Já si myslím a i doufám, že třetí film nebude. Protože způsob vyprávění seriálu i mimozemské téma už nejsou nějakou dobu v kursu, musel by film pojmut nějak hodně originálně až alternativně. Dá se to očekávat od filmařů, kteří jednak umí hlavně seriály a ne filmy, druhak jsou zatíženi vlastní fabulací, kterou v mytologické linii zamotali tak, že nemůže dávat smysl nikomu? Nedá. Asi si budeme muset vymyslet vlastní scénář, aby bylo o čem povídat.:)

 12. Jiří Charvát napsal(a) 20.2.2013 v 20:30

  Zdravím paranormální kolegy.
  Prodávám s těžkým srdcem svůj Velký set Akt X.
  Může být váš. Za korunu:
  http://aukro.cz/show_item.php?…

 13. luca napsal(a) 22.2.2013 v 19:03

  Moc nevěřím, ale už jen proto, že druhý film byl dost hrozný, tak by měli třetí udělat, s pořádnou mytologií, a důstojně tak zakončit celý seriál. Nemyslím, že by musel být narvaný nejmodernějšími technologiemi a postupy, ono méně je někdy více, lidi, co o seriálu vědí a mají ho rádi, to zajímat bude i bez bomba efektů, a ty ostatní to zajímat nebude ani s nimi, je to už přece jen dlouhá doba… Každopádně souhlasím s Krycekem, že ta jejich podivná, za každou cenu po americku optimistická vyjádření, jsou nanic. Měla bych raději karty vyložené na rovinu. Opravdu jsem čekala, že rok 2012 něco přinese, bohužel.

 14. Lone Gunman napsal(a) 29.3.2013 v 15:33

  Bohužel se připojuji ke „kacířům“ a upřímně doufám, že třetí film NIKDY nevznikne. Nejde jen o to, jak vypadal ten druhý, ale spíš o to, jak obecně vypadají takové filmy a „remaky“ poslední dobou. Nebo jinak, položme si otázku – chceme vidět Foxe Muldera, jak s M-16 hrdinně kosí emzácké kolonizátory na schodech Bílého domu, za zvuků hudby Hanse Zimmera? Chceme vidět Scullyovou, jak ve spodním prádle (nebo líp – bez něj, a přeobsazenou nějakou dostatečně mladší a… vyspělejší herečkou) likviduje agenty Syndikátu pomocí chvatů kung-fu – zpomaleně, samozřejmě, aby náležitě vynikly všechny přednosti? Protože pokud vznikne třetí film, navíc pojednávající o mimozemské kolonizaci, tak PŘESNĚ tohoto se dočkáme. Nevěříte? Zajděte si třeba do kina na „nový“ Star Trek…

  Takže za mě ne, díky – tenhle měsíc jsem už 23× zvracel u remaku „V“ a můj žaludek pořád protestuje.

Řekněte nám svůj názor!