Oblíbená literatura

Sledujete i jiné seriály nebo filmy? Slyšeli jste pěknou hudbu, hráli kvalitní videohru, jedli dobré jídlo nebo třeba konvertovali k jinému náboženství? Řekněte! Zde je místo pro příspěvky, které se netýkají Akt X.

Moderátor: Xeninka

Oblíbená literatura

Odeslatod nabaa v 10 čer 2008 08:42

Aby to tady nevypadalo, že jsme banda buranů získávajících informace výhradně prostřednictvím Internetu, navrhovala bych podělit se o dojmy z oblíbených knih. Máte nějakého knižního favorita? Oblíbeného spisovatele/spisovatelku? Zajímavý žánr? ;)

Můj osobní favorit je Temný tanec od Tanith Lee. Úžasně napsaná knížka. Těžko se dá žánrově zařadit, ale já bych ji asi popsala jako psychothriller v hitchcockovském stylu, i když toho thrilleru tam zas tolik není, převládá spíš temná atmosféra starého domu s vitrážemi místo skel v oknech, velkými pokoji v gotickém stylu a jedním dávným rodinným tajemstvím, do kterého proniká zvláštní mladá žena hledající otce. Neznáte to někdo? K té knížce jsem přišla úplně náhodou asi před 7 lety, přečetla jsem ji za den a od té doby pak ještě asi osmkrát. Bohužel autorku i knížku zná málokdo. Přitom je to špička na mém žebříčku, což je při počtu knížek v mé knihovně dost síla. :)
But what if we could stop,pause to take stock of each precious moment before it passes? Might we then see the endless forks in the road that have shaped a life? And,seeing those choices,choose another path?
Uživatelský avatar
nabaa
 
Příspěvky: 831
Registrován: 13 dub 2008 10:08
Bydliště: Prostějov

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod Xeninka v 10 čer 2008 11:11

Tady musím stáhnout ocas, sklopit uši a šoupat nohama, jelikož v dospělosti jsem moc knížek nepřečetla. Snad občas nějakou tu harlekýnku co četla mamka (většinou si půjčuje s historickym námětem, tak to nejsou zas až takové otřepané příběhy) a jinak jsem přečetla celého Harryho Pottera 8-)
A proč moc nečtu? Ani sama nevím, přitom dokonce u našich je knížek dost, jenže nějak prostě mi nejde učinit ten finální tah - tzn. vytáhnout jí z police :)
Jediné co čtu relativně pravidelně, je časopis Science co odebírá přítel, takže to je poslední 2-3 roky moje oblíbená literatura (kromě skript do školy :D )
Uživatelský avatar
Xeninka
 
Příspěvky: 262
Registrován: 13 dub 2008 11:06
Bydliště: Plzeň

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod KayTee v 10 čer 2008 11:25

Tak já čtu pořád..neustále :-D Už od první třídy, kdy jsem se naučila číst. Přečetla jsem přes tisíc knížek ;)
No a oblíbení autoři - Tak Johna Grishama jsem už přelouskala celého, přečetla jsem hodně věcí například od Toma Clancyho, Henryho Denkera a teď jsem zblázněná do Patricie Cornwell. Čtu ráda thrillery z lékařského nebo právnického prostředí. Občas si přečtu nějakou romantickou oddechovku od Nory Robertsové nebo Nicholase Sparkse, ale v podstatě si vezmu jakkoukoliv knížku, která mě v knihovně zaujme podle obsahu. Je strašně hodně spisovatelů, kteří píší v oblasti, která mě zajímá, ale nebudu je tady jmenovat. Snad jen pár posledních knížek, které jsem přečetla:
Michael Connelly - Básník
Patricie Cornwellová - Stopa
Jayne Ann Krentzová - Zajatci snů

A teď čtu - Yxtra maya Murrayová - Zapomenutý příběh

A ještě je tady kniha, na kterou (kromě Malého prince) vzpomínám hrozně ráda - Pošli to dál od Catherine Ryan Hydeové
A samozřejmě výborné dílo Roberta Redfielda- Trilogie -Celestinské proroctví, Desáté proroctví a Tajemství Shambaly

a nabaa - děkuji za typ.. podívám se po Temném tanci v knihovně ;-)
Naposledy upravil KayTee dne 10 čer 2008 12:21, celkově upraveno 1
* * * A dream is an answer to a question we haven't learned how to ask * * *
Uživatelský avatar
KayTee
 
Příspěvky: 892
Registrován: 13 dub 2008 00:35
Bydliště: Far..far..away

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod monkax v 10 čer 2008 11:36

Tak já nejsem knižní znalec, ale občas si něco ráda přečtu. Ted jsem si oblíbila knihu BEZ DCERKY NEODEJDU a volné pokračování Z LASKY K DITETI. Na ZS jsem přečetla hrůzu knížek STOPY HRUZY-takové strašidelné. A potom mám taky ráda nějaké ty zaláskované příběhy :lol:
Uživatelský avatar
monkax
 
Příspěvky: 239
Registrován: 13 dub 2008 17:56

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod G.Logan v 10 čer 2008 12:02

Čtení ...... moje druhá nejoblíbenější věc po koukání na filmy/seriály . Já jsem fanda sci-fi, mystiky a fantasy a také vojenské tématiky. Z autorů čtu Verna,Wellse,Bradbury a Tom Clancy a nesmím zapomenout na Tolkiena.
Poslední co jsem přečetl je : Vražedná mise od Michaela DiMercuria
Dějiny Záhad a Omylů 2 (Tajemství světelných bytostí) od Vladimíra Lišky
Vojenskou támatiku tady probírat nebudu to by bylo na dlouho :D
Každý lidský život končí stejným způsobem.Jen je detail jak žil a jak zemřel a to odlišuje jednoho člověka od druhého.-Ernest Hemingwey
Nevěř všemu, co lidé říkají. - Omnia, guae dicunt homines, tu credere noli.
Uživatelský avatar
G.Logan
 
Příspěvky: 289
Registrován: 15 dub 2008 20:35
Bydliště: Česká Třebová , ale narozen v Austrálii :-)

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod nabaa v 10 čer 2008 12:27

G.Logan píše:Čtení ...... moje druhá nejoblíbenější věc po koukání na filmy/seriály . Já jsem fanda sci-fi, mystiky a fantasy a také vojenské tématiky. Z autorů čtu Verna,Wellse,Bradbury a Tom Clancy a nesmím zapomenout na
Tolkiena. Poslední co jsem přečetl je : Vražedná mise od Michaela DiMercuria
Dějiny Záhad a Omylů 2 (Tajemství světelných bytostí) od Vladimíra Lišky
Vojenskou támatiku tady probírat nebudu to by bylo na dlouho :D


A nečetl jsi náhodou Poslední pán prstenu od Kyrila Yeskova?
But what if we could stop,pause to take stock of each precious moment before it passes? Might we then see the endless forks in the road that have shaped a life? And,seeing those choices,choose another path?
Uživatelský avatar
nabaa
 
Příspěvky: 831
Registrován: 13 dub 2008 10:08
Bydliště: Prostějov

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod mona lisa v 10 čer 2008 12:31

Tak ja som maniak na detektivky uz od detstva.
Moj najoblubenejsi autor je jednoznacne skvely Ed McBain. Mam doma vsetkych 55 knih o 87.revire, ktore za svojho zivota napisal. A mozem ich citat stale dokola. Dalsi fajn autori su A. Christie, PD Jamesova (inspektor Dalgliesh), Ngaio Marshova (inspektor Alleyn), Vaclav Erben (kapitan Exner)a ini.
Mimo detektivok zboznujem Hostinec Jamajka od Daphne du Maurier a Janu Eyrovu od Bronteovej, tiez hostoricke romanticke knihy od Marja Juric Zagorky.
A tiez od Arthura Haileho - Hotel, Osudna diagnoza, Letisko, Let do nebezpecenstva, Detektiv, Peniaze, Kola. Je to skvely autor. :)
mona lisa
 
Příspěvky: 237
Registrován: 13 dub 2008 12:17
Bydliště: Bratislava

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod peta111 v 10 čer 2008 12:56

Čtení je takovou mojí letní prázdninovou aktivitou, většinou se už člověk nemusí o prázdninách učit, a tak mu vyjde čas na plno jiných věcí. Asi si úplně nevzpomenu, co jsem četla naposled, ale musím tady přidat jednoho současného autora - asi před 2 lety jsem se dostala k Šifře mistra Leonarda od Dan Browna a moc se mi to líbilo ;) (film už byl horší :( )
Dobrý byl ještě předcházející díl Andělé a démoni (možná i lepší). Teď mám půjčenou Digitální pevnost, ale zjišťuju, že Brown má pořád stejné schéma zápletky.
A taky musím připomenout Jeffreyho Deavera - ať už Sběratel kostí a dalších x pokračování + jeho další thrillery vždycky naženou hrůzu. ;)
Uživatelský avatar
peta111
 
Příspěvky: 246
Registrován: 13 dub 2008 14:17
Bydliště: Ostrava

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod terentule v 10 čer 2008 13:07

Tak já byla doteď 'nucená' číst hlavně knížky, které po nás vyžadoval učitel češtiny. Díky tomu jsem ale poznala spoustu úžasných knížek. Kdybych je tu měla vyjmenovat, bylo by to na dlouho. Ale můj nejoblíbenější spisovatel je Karel Čapek, podle mého názoru prostě génius :).
Jinak z těch novějších populárnějších děl se mi nevyhnul Harry Potter :), mám ráda i Bridget Jonesovou.
Naopak fantasy mě nikdy nebralo. Pratchettovi se vyhýbám jak můžu :D.
Uživatelský avatar
terentule
 
Příspěvky: 240
Registrován: 13 dub 2008 00:51
Bydliště: Praha :)

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod KayTee v 10 čer 2008 13:17

peta111 píše:Čtení je takovou mojí letní prázdninovou aktivitou, většinou se už člověk nemusí o prázdninách učit, a tak mu vyjde čas na plno jiných věcí. Asi si úplně nevzpomenu, co jsem četla naposled, ale musím tady přidat jednoho současného autora - asi před 2 lety jsem se dostala k Šifře mistra Leonarda od Dan Browna a moc se mi to líbilo ;) (film už byl horší :( )
Dobrý byl ještě předcházející díl Andělé a démoni (možná i lepší). Teď mám půjčenou Digitální pevnost, ale zjišťuju, že Brown má pořád stejné schéma zápletky.
A taky musím připomenout Jeffreyho Deavera - ať už Sběratel kostí a dalších x pokračování + jeho další thrillery vždycky naženou hrůzu. ;)


Všechno, co jsi vyjmenovala jsem četla taky. Jeffrey Deaver je skvělej!!
* * * A dream is an answer to a question we haven't learned how to ask * * *
Uživatelský avatar
KayTee
 
Příspěvky: 892
Registrován: 13 dub 2008 00:35
Bydliště: Far..far..away

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod G.Logan v 10 čer 2008 13:18

nabaa píše:
G.Logan píše:Čtení ...... moje druhá nejoblíbenější věc po koukání na filmy/seriály . Já jsem fanda sci-fi, mystiky a fantasy a také vojenské tématiky. Z autorů čtu Verna,Wellse,Bradbury a Tom Clancy a nesmím zapomenout na
Tolkiena. Poslední co jsem přečetl je : Vražedná mise od Michaela DiMercuria
Dějiny Záhad a Omylů 2 (Tajemství světelných bytostí) od Vladimíra Lišky
Vojenskou támatiku tady probírat nebudu to by bylo na dlouho :D


A nečetl jsi náhodou Poslední pán prstenu od Kyrila Yeskova?


Ne to jsem nečetl, ani nevim co to je. Ještě jsem zapoměl dopsat 2 autory a to A.C. Clark a Frank Herbert.
Každý lidský život končí stejným způsobem.Jen je detail jak žil a jak zemřel a to odlišuje jednoho člověka od druhého.-Ernest Hemingwey
Nevěř všemu, co lidé říkají. - Omnia, guae dicunt homines, tu credere noli.
Uživatelský avatar
G.Logan
 
Příspěvky: 289
Registrován: 15 dub 2008 20:35
Bydliště: Česká Třebová , ale narozen v Austrálii :-)

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod Baku05 v 10 čer 2008 15:27

Čtu celý rok, ale mezi semestry se toho času najde opravdu víc :) Zrovna včera jsem udělala nálet na knihovnu, že jsem byla ráda, že jsem to domu dotáhla - pravda, bylo tam mezi tím i pár bichlí k diplomce, ale i tak :lol: Nejraději mám knížky typu detektivní román, psychothriller a podobně. Pamatuju si, že jsem jeden čas hltala Robina Cooka, ovšem při sedmé knížce, kdy to bylo stále dokola, mě to zase přešlo :roll: Pak byly pěkné detektivní romány od Ruth Rendell ze série Případy inspektora Wexforda - taková oddychovka. Dana Browna jsem přečetla taky. Většinou ale beru na co narazím v knihovně a podle obsahu mě zaujme 8-) Asi před 2 lety mě hodně zaujala knížka Přežívá nejsmutnější od Margaret Atwood - taková trochu sci-fi, ale donutila mě o tom celkem dlouho přemýšlet.

Jinak všem díky za tipy - určitě se po některých titulech porozhlédnu :P
Uživatelský avatar
Baku05
 
Příspěvky: 268
Registrován: 13 dub 2008 20:16
Bydliště: Most

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod k212 v 10 čer 2008 17:56

Thrillery a detektivky moc nečtu, a pro příklad uvádím, že od Cooka, Browna a třeba i Crigtona a Kinga jsem sice něco málo přečetla, ale nebýt zajímavého děje a reálií, umřela bych nudou nad stylistickou stránkou věci. Romanťárny ... to jen, když mám informačně-datovou krizi a potřebuju vypláchnout mozek. Ale spíš ty starší a klasické, protože 90% současné tvorby nelze nazývat fantazii vzbuzující růžovou ba ani červenou knihovničkou, ale jednoduše názorně erotickou. Což mě v zásadě vůbec nevadí, ale když už podesáté čtu banálně popsanou postelovou akci, tak mě to prostě nebaví. Sci-fi můžu a to moc ... ale opět končím u klasiky, nejradši mám Herbertovy Duny a komplet P.K. Dicka. Horrory mi v zásadě nevadí, ale moc často po nich nesahám, fantasy jde totálně mimo mě. Já všeobecně pořád preferuju a vracím se ke světové i české klasice, mezi tím občas sáhnu po nějakém tom současném dílku, na které si přečtu pochvalné recenze (naposledy Ian McEwan - Amsterodam, ale už si brousím brýle na Pokání; nebo třeba Juli Zeh - Orli a andělé anebo zklamání Time Treveller's Wife od Audrey Niffenegger), ale takové ty křiklavé obaly u mě z nějakého důvodu vybuzují antipatie, takže ty moc nečtu.
No a pak je tu moje věčná a neutuchající láska ... poezie, to by bylo na moc dlouho... :lol:
Jak je vidno, bez knížek já normálně fungovat nedokážu.
--- resistance was futile, i'm assimilated shipper ---
Uživatelský avatar
k212
 
Příspěvky: 80
Registrován: 14 dub 2008 10:16
Bydliště: Náchod reál, jinak Delta Kvadrant Unimatrice X

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod kimberly v 10 čer 2008 21:21

Harry Potter, to je moje "čtení". Fascinuje ma. Svojim spôsobom mi pripomína Akty X.
kimberly
 
Příspěvky: 672
Registrován: 19 dub 2008 20:56
Bydliště: Slovakia

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod nabaa v 10 čer 2008 21:45

G.Logan píše:
nabaa píše:
G.Logan píše:Čtení ...... moje druhá nejoblíbenější věc po koukání na filmy/seriály . Já jsem fanda sci-fi, mystiky a fantasy a také vojenské tématiky. Z autorů čtu Verna,Wellse,Bradbury a Tom Clancy a nesmím zapomenout na Tolkiena. Poslední co jsem přečetl je : Vražedná mise od Michaela DiMercuria Dějiny Záhad a Omylů 2 (Tajemství světelných bytostí) od Vladimíra Lišky Vojenskou támatiku tady probírat nebudu to by bylo na dlouho :D


A nečetl jsi náhodou Poslední pán prstenu od Kyrila Yeskova?


Ne to jsem nečetl, ani nevim co to je. Ještě jsem zapoměl dopsat 2 autory a to A.C. Clark a Frank Herbert.


Je to pohled z druhé strany, založený na faktu, že "dějiny píší vítězové". Příběh navazuje na Návrat krále a autor se tam v podstatě snaží vykreslit to, že všichni ti, které Tolkien popsal jako dobré, nemuseli být úplně tak dobří, a na druhou stranu ti, kteří v Pánovi prstenů jsou za záporáky, nemuseli být zase tak špatní. Je to hodně zajímavá myšlenka a příběh je dost dobře napsaný. Samozřejmě je to stylově odlišné od Tolkienova stylu, ale podle mě je to dost kvalitní a stojí to za přečtení. Hlavně pokud má někdo rád Pána prstenů. Vlastně ti to umožní objektivní pohled, nezaujatý. Rozhodně bych Posledního pána prstenu doporučila jako takový dodatek.
But what if we could stop,pause to take stock of each precious moment before it passes? Might we then see the endless forks in the road that have shaped a life? And,seeing those choices,choose another path?
Uživatelský avatar
nabaa
 
Příspěvky: 831
Registrován: 13 dub 2008 10:08
Bydliště: Prostějov

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod MrSmith v 11 čer 2008 12:10

kimberly píše:Harry Potter, to je moje "čtení". Fascinuje ma. Svojim spôsobom mi pripomína Akty X.

Zaujimalo by ma akym sposobom ti Harry Potter pripomina Akty X. Tiez som cital Harryho tak som zvedavy. Mne pripomina vztach Rona a Hermiony, Muldera a Scullyovu :D
Obrázek
Uživatelský avatar
MrSmith
 
Příspěvky: 346
Registrován: 13 dub 2008 14:10
Bydliště: Košice

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod Angelitos v 11 čer 2008 13:45

Já mám taky hodně ráda čtení, ale dost mi toho chybí z tzv. povinné četby. Spíše ráda čtu takové knížky jako jsou Deníky a Životopisy, knížky z prostředí Hollywoodu a takových těch osobností. Jinak se mi líbí, jak psal např. Hemingway. Hodně pěkně se mi četlo třeba i Dobrodružství Hucka Finna od Twaina. Pěkná knížka je taky Noční let od Exuperyho. Ráda si přečtu nějaké ty romány, které trochu zapadají do historického prostředí, samozdřejně strašně ráda čtu ty knížky o záhadách, třeba od Danikena, nebo takové ty větší i menší knížky co se tím zabývají :D. Taky mě hodně zajímají deníky z období válek, konc. táborů (Denník Anny Frankové aj.).
Ráda čtu vlastně skoro všechno, až na poezii tu opravdu moc nemusím, a takové ty románky pro 15ctky, co tak miluje moje ségra :D.
Obrázek
Scully: You were an Indian guide, help me out here.
Mulder: Indian guide says maybe you should run to the store and get some matches.
Scully: I would but I left my wallet in the car.
Uživatelský avatar
Angelitos
 
Příspěvky: 378
Registrován: 13 dub 2008 10:16
Bydliště: Ostrava :)

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod kimberly v 11 čer 2008 18:58

MrSmith píše:
kimberly píše:Harry Potter, to je moje "čtení". Fascinuje ma. Svojim spôsobom mi pripomína Akty X.

Zaujimalo by ma akym sposobom ti Harry Potter pripomina Akty X. Tiez som cital Harryho tak som zvedavy. Mne pripomina vztach Rona a Hermiony, Muldera a Scullyovu :D

Tak trochu môže byť s tým rozdielom, že Mulder je schopnejší ako chudák Ron, ktorý je trochu nešikovný :) Vieš, pripomína mi to jednak atmosférou, jednak obrovskou fantáziou, ktorú má autorka. Napríklad obyčajný malý plátený stan a vojdeš dnu a je z neho palác-veď to je úplne Akto-xové. proste posúvanie tých hraníc realita versus fikcia, nástupištie 9 a 3/4 že proste prejdeš cez stenu s košíkom na kufre a ocitneš sa v inom svete...našla by som veľa paralel...
kimberly
 
Příspěvky: 672
Registrován: 19 dub 2008 20:56
Bydliště: Slovakia

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod nabaa v 11 čer 2008 20:30

Mno nevím, srovnávání Akt X s Harrym Potterem je mi poněkud proti srsti, moc paralel a podobností tam nevidím. Teda upřímně, nevidím tam žádné, ale možná je to tím, že nejsem zrovna zarytý fanoušek Harryho Pottera. :roll:

Zrovna teď čtu od Zdeny Frýbové Dvě dámy v tísni, takové oddechové letní čtení. Frýbovou miluju a kdybych si měla vybrat knížku k vodě, byla by to některá od ní. :)
But what if we could stop,pause to take stock of each precious moment before it passes? Might we then see the endless forks in the road that have shaped a life? And,seeing those choices,choose another path?
Uživatelský avatar
nabaa
 
Příspěvky: 831
Registrován: 13 dub 2008 10:08
Bydliště: Prostějov

Re: Oblíbená literatura

Odeslatod G.Logan v 11 čer 2008 20:43

nabaa píše:

Je to pohled z druhé strany, založený na faktu, že "dějiny píší vítězové". Příběh navazuje na Návrat krále a autor se tam v podstatě snaží vykreslit to, že všichni ti, které Tolkien popsal jako dobré, nemuseli být úplně tak dobří, a na druhou stranu ti, kteří v Pánovi prstenů jsou za záporáky, nemuseli být zase tak špatní. Je to hodně zajímavá myšlenka a příběh je dost dobře napsaný. Samozřejmě je to stylově odlišné od Tolkienova stylu, ale podle mě je to dost kvalitní a stojí to za přečtení. Hlavně pokud má někdo rád Pána prstenů. Vlastně ti to umožní objektivní pohled, nezaujatý. Rozhodně bych Posledního pána prstenu doporučila jako takový dodatek.


Díky za vysvětlení. Tak to si určitě musim sehnat, pohled z druhé strany je vždy zajímavý. ;)
Každý lidský život končí stejným způsobem.Jen je detail jak žil a jak zemřel a to odlišuje jednoho člověka od druhého.-Ernest Hemingwey
Nevěř všemu, co lidé říkají. - Omnia, guae dicunt homines, tu credere noli.
Uživatelský avatar
G.Logan
 
Příspěvky: 289
Registrován: 15 dub 2008 20:35
Bydliště: Česká Třebová , ale narozen v Austrálii :-)

Další

Zpět na Off Topic

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron