Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Filadelfský experiment

Co se vám vybaví, když se řekne Filadelfský experiment, který byl jinak znám také pod jménem Projekt Duha? Pokud se vám na mysl dostane pokusné mizení a znovu objevování lodí USA, jste na správné cestě. Jedná se o mimořádnou událost, která do následujících let silně poznamenala veškeré pokusy amerického námořnictva. Abychom si mohli odpovědět, co byl tento experiment vlastně zač, musíme se vrátit do minulosti do roku 1927. V tomto roce vědec Albert Einstein dokončil neobvyklou Unitární teorii pole. Podle jeho názoru však teorie byla nedokonalá, a tak ji slavný vědec sám stáhl zpět a dál se k ní nevracel. Další léta ukázala, jak hluboce se mýlil. Právě na základě této teorie byl proveden experiment, který se své zmínky dočkal i v seriálu Akta X. Konkrétně se tak stalo v epizodě Dod Kalm z druhé série, v níž se Mulder a Scullyová dostali na palubu amerického vojenského plavidla.

V roce 1943 pracoval Einstein jako vojenský poradce pro vyzbrojovací úřad amerického válečného námořnictva, kde za účasti Nikola Tesly a Johna Von Neumana pracoval na projektu, který by umožnil udělat námořní loď neviditelnou pro radary. Pro tento experiment byl vybrán nově postavený torpédoborec USS ELDRIDGE (v.č. DE –173), a právě 25. července 1943 začaly probíhat na její palubě pokusy s obrovskými generátory. Princip neviditelnosti počítal s tím, že pokusné těleso je nutné urychlit na rychlost vyšší, než je rychlost světla. Zde si však musíme uvědomit, že tato myšlenka je nereálná. Nemůžeme urychlit hmotné těleso na rychlost světla, protože neexistuje materiál, který by to vydržel.

filadelfsky_experiment_a_small.jpg

Ale právě Einstein, Tesla a Von Neuman přišli s tím, že pokud kolem tělesa rotuje pole elektromagnetických částic rychlostí vyšší, než je rychlost světla, dosáhneme stejného výsledku. Proto byly na palubu USS ELDRIDGE instalovány obrovské generátory, které měly kýženého výsledku dosáhnout. Zajímavou věcí je, že samotná myšlenka projektu neviditelnosti vznikla v jiném z tajných programů americké armády – v Projektu Phoenix, který se zabýval přenosem lidských myšlenek.

Zpět ale k probíranému experimentu. Torpédoborec USS ELDRIDGE byl doprovodnou lodí pro konvoje, jejíž hlavním úkolem bylo najít a zničit nepřátelské ponorky. Tato loď vážila 1240 tun, s délkou 93 metrů a šířkou 11 metrů. Posádku tvořilo 186 důstojníků a námořníků. První test, který byl v této souvislosti proveden, byl považován za neúspěšný, když se podle svědků loď v jeden okamžik rozplynula v záři nazelenalého světla. Celá posádka lodi si ovšem okamžitě po pokusu stěžovala na prudké bolesti žaludku a hlavy. Celý proces byl po tomto pokusu upraven, námořnictvo změnilo parametry testů, už nechtělo, aby byla loď celá neviditelná, ale stačila jim pouze neviditelnost na radaru. Následný test byl úspěšný, dne 28. října 1943 pokusná loď zmizela z monitorů tehdejších radarů. Podle některých svědků se loď objevila asi na 10 vteřin u námořní základny Norfolk ve Virginii, která je vzdálena od Filadelfie 215 námořních mil (přibližně 346 km). Celý test trval několik hodin, co se tou dobou dělo na palubě USS ELDRIDGE, to se asi nikdy nedozvíme. Podle některých hypotéz loď zmizela z radarů pouze na moment, pak se přenesla do jiného rozměru. Jakmile se k lodi dostaly záchranné týmy, zjistily, že asi polovina posádky je mrtvá a různě vlisovaná do konstrukce lodě. Někteří námořníci údajně zaživa vzplanuli. Ostatní členové posádky, kteří pokus přežili, ovšem nakonec také zemřeli. Nikdo dodnes neví, proč se tak stalo. Spekuluje se, že přeživší členové posádky opakovaně mizeli v náhodných intervalech do jiného rozměru. Nakonec zmizeli a nic po nich nezbylo. Po tomto pokusu byli všechny testy pozastaveny a nakonec byl projekt uzavřen. Americké námořnictvo dodnes tvrdí, že se tento test nikdy nestal. Ale pokud se opravdu nestal, jak si vysvětlíme pozorování USS ELDRIDGE v Norfolku? Víme sice, že se tam objevil pouze na chvilku, ale i to stačilo na to, aby torpédoborec zpozorovala loď pobřežní stráže.

filadelfsky_experiment_b_small.jpg

Doposud jsem psal pouze o experimentu, ale podívejme se také na služební záznamy oné lodě. Ty se totiž liší od uváděné verze, které byla použita v souvislosti s experimentem. Samotná loď byla spuštěna na hladinu dne 22. června 1943 a už 25. června téhož roku měla být podle rozkazů na cestě do Středozemního moře. Ale pokud vycházíme z toho, že se experiment opravdu stal, jak je možné, že loď byla 27. června ve filadelfském přístavu? Podle údajů v záznamech loď sloužila od 4. ledna 1944 ve Středozemním moři a svoji službu tam v roce 1945 ukončila a přesunula se do Pacifiku, kde ještě probíhaly boje s Japonci. Jak sami nejspíš vidíte, chybí nám pomalu 6 měsíců služby, a nedovedu si představit, že za válečného stavu by doprovodná loď stála někde v přístavu. Takže je možné, že se opravdu tento pokus stal. Po skončení války loď sloužila ještě rok u US NAVY a poté byla prodána řeckému námořnictvu, kde sloužila pod jménem HNS LEON (D-54). V roce 1991 po několika přestavbách konečně ukončila svoji dlouhotrvající službu a v roce 1999 byla sešrotována. Smutný to osud pro každou loď, která ještě pamatovala 2. světovou válku, a která mohla vstoupit do dějin jako první neviditelný stroj postavený lidmi.

filadelfsky_experiment_d.jpg

Máte-li zájem o další informace, navštivte Wikipedii, české stránky ova.inecnet.cz, nebo web navsource.org, kde jsou k nalezení krásné fotografie (pokud se zajímáte o námořní techniku, tak tu najdete veškeré používané lodě US NAVY snad od začátku 20. století).

napsal G.Logan

Tento článek byl zveřejněn 30.6.2009 v 0:00 v kategorii Záhady a fenomény.

Komentáře: 19

 1. KayTee napsal(a) 30.6.2009 v 7:46

  Brrr, z toho úplně mrazí.

 2. xx napsal(a) 30.6.2009 v 8:54

  Kdyby jste oslovili nejakeho opravdoveho fyzika, vysvetlil by Vam, ze je to nemozne.
  Ale muzeme se bavit nad tim, ze se to „jako stalo“ :-))) (pokud verite na UFO apod., nebude to problem)

 3. luca napsal(a) 30.6.2009 v 12:40

  Zajímavé! Díky, Logane. :-))

 4. fr3ak napsal(a) 30.6.2009 v 13:01

  Hej díky moc, já myslel že sis mého návrhu nevšiml – ještě jednou díky.

 5. abigail napsal(a) 30.6.2009 v 19:45

  Ohromně zajímavý, nikdy předtím jsme o tomhle neslyšela. Díky za výbornej článek!

 6. G.Logan napsal(a) 30.6.2009 v 21:24

  Děkuji za všechny dobré ohlasy a ještě bych chtěl poděkovat Krycekovi za to, že jsem to mohl pro tento web sepsat. Takže ještě jednou děkuji.

 7. Hgr napsal(a) 30.6.2009 v 21:31

  http://www.citypaper.net/…b.ship.shtml

  „And in March of this year, sailors who’d served on the Eldridge reunited for the first time and told an Inquirer reporter that they find the story amusing — especially because the ship never docked in Philadelphia.“

  :)

 8. kultx napsal(a) 1.7.2009 v 12:46

  G.Logan: Rádo se stalo :)

 9. nabaa napsal(a) 2.7.2009 v 11:21

  Parádní práce, Logane! Netušila jsem,že je tohle tvůj obor. ;-)

 10. G.Logan napsal(a) 2.7.2009 v 12:34
  :-D
 11. Jino napsal(a) 24.10.2009 v 11:01

  Filadelfský experiment je zajimavá událost, o které spousta lidí neví a ne všíchni tomu věří. Já říkám proč by se to nemohlo stát. Pracovali na tom takové kapacity jako Einstein a nebo Tesla a o nich je známo, že dokázali nemožné věci, které dnes bereme už jako samozřejmost. Jojo Tesla a Einstein byli hlavičky, což si náležitě uvědomovali i příslušné americké orgány, které hned po Teslově smrti proluxovaly jeho byt a zabavily všechny jeho dokumenty a výkresy.
  Jinak pokud se o toto téma zajimáte, tak by nebylo špatné zkouknout ještě film Filadelský experiment, který je sice takové béčko, ale za vidění stojí.

 12. cia napsal(a) 24.11.2009 v 22:47

  Nikola Tesla (10. července 1856 Smiljan, Rakouské císařství – 7. ledna 1943 New York)

  „kde za účasti Nikola Tesly a Johna Von Neumana … 25. července 1943“

 13. G.Logan napsal(a) 19.12.2009 v 18:21

  To cia: kde je psáno, že se experimentu dožil?

 14. Shelma napsal(a) 31.7.2010 v 19:54

  Máš v článku malou nepřesnost. Uvádíš vzdálenost mezi Norfolkem a Filadefií, že je 215 námořních mil, což je dle Tebe 346km. Ale 1 nám.míle = 1 852m, tudíž je to vzdálenost 398km, cca 400km. Nejsi jediný, na jiných stránkách jsem se setkala s uvedením vzdálenosti 610km. Tak si říkám, jestli vůbec používáme tu samou mapu Světa a odkdy se nám vzdálenosti tak rapidně změnily… že by vlivem elektromagnetického pole Země :)

 15. G.Logan napsal(a) 18.8.2010 v 20:25

  Není to nepřesnost jenem jsem porovnal asi 20 článků pojednávájích o tomto experimentu. A jak správně uvádíš v každém článku či dokumetu se uvádí vzdálenost jiná. Proto po uváze a po prostudování námořních map které jsem dostupné jsem došel k právě k 215 nám. mil. A hlavně stačí se podívat na tuto stránku http://en.wikipedia.org/…a_Experiment
  I tam je shodně uvedeno 200 nám. mil.

 16. Braun napsal(a) 29.11.2010 v 23:31

  je to zajímavé, a měli bychom si vzít ze všeho trochu a neházet hned všechno za hlavu, že je to blbost, věřím ve vyšší vědění, náš mozek pracuje pouze na jednu třetinu, co těch zbylých 6 devítin, co sfinga, kosmický rok, potopa světa, atlantida a další, víme toho moc a moc málo, protože známe jen alkohol, drogy, násilí, honbu za penězi a nenávist a to je špatné, zamysleme se nad sebou, všichni

 17. KPUFO.CZ napsal(a) 17.9.2011 v 23:44

  Tajemství torpédoborce Eldridge (1) http://www.kpufo.cz/portal/view.php?…

 18. treps napsal(a) 22.9.2011 v 22:17

  to xx: Kdo je opravdový fyzik? Např. Nikola Tesla a Albert Einstein, kteří oba pracovali na tajných výzkumech a experimentech, to asi nebyli opravdoví fyzici???
  Pro vládnoucí kruhy kdekoliv je žádoucí mít omezenou a zmanipulovanou populaci,která např. věří, že je něco nemožného. Taková masa se nejlépe usměrňuje s pomocí potřebných lží. Mimochodem, věřit na UFO je také nemožné?
  Neindentifiko­vatelné létající objekty pro někoho neexistují? No, co k tomu dodat…?

 19. AR napsal(a) 31.3.2013 v 23:12

  Ja jsem opravdovy fyzik a jak jsem se ve fyzice naucil, tak i ty zdanlive nemozne veci jsou zcela realne… proto bych neodsuzoval tento pokus provedeny za urcitych podminek, nebot tyto urcite podminy byly nezbytne pro jeho uspech/neuspech.. Skoda jen, ze nikde neni presne zmapovano za jakych podminek k tomuto doslo, protoze bych to rad uskutecenil (samozrejme ve zmensene forme) i ve sve laboratori…

Řekněte nám svůj názor!