Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11.

“Den bez smíchu je promarněný den”

Když už jsou ty Vánoce, nedá mi to, abych nevzpomenul na jednoho svého oblíbeného herce. Nejen herce, ale zároveň velmi dobrého a slušného člověka. Je jím Sir Charles Spencer Chaplin, kterého znáte spíše pod jeho pracovním jménem Charlie Chaplin. Historie jej zná jako možná největšího filmového umělce, co kdy žil. Letos v dubnu uplynulo od jeho narození rovných 123 let (narodil se v Anglii 16. dubna 1889). Byl jedním z těch autorů, kteří své filmy tvořili od prvního nápadu, scénáře, hudby, obsazení až po ztvárnění hlavní herecké role. Vzpomenu dva své oblíbené. Jednak je to Moderní doba, skvostná satira, podávající protest proti moderní civilizaci, která v Chaplinových očích likviduje lidský život a důstojnost. Druhým takovým filmem je Diktátor z roku 1940, který si na mušku bere Adolfa Hitlera, fašismus a nelidskost války. Mimochodem, tato komedie prý Hitlera rozzuřila do ruda, což Chaplin považoval za jeden ze svých životních úspěchů.

charlie_1917_small.jpg

Chaplinův civilní vzhled v roce 1917, v době největší slávy a bohatství. Většina z vás si ho ale z této doby jistě lépe vybavuje spíše jako malého tuláka 

Právě z filmu o diktátorovi pochází jedna ze scén, které mi navždy utkvěly v paměti. Je to diktátorova řeč (obsahuje české titulky). Určitě si ji prohlédněte, je pěkná a aktuální ještě dnes. Chaplin byl srdcem pacifista, který odmítal jakékoliv násilí. Není sporu, že to byl dobrý člověk. Systém si však nakonec našel i jeho. V roce 1952, kdy už sláva němého filmu byla pryč, řádil po celém světě bezcitný boj ideologií, který mnohým zatemnil mysl. Chaplin, který byl znám pro své levicové názory, se tohoto roku nesměl vrátit z cesty do Londýna zpět do Spojených států amerických. Usadil se tedy ve Švýcarsku. Návrat do USA mu byl znovu umožněn až roku 1972, na což zareagovala i filmová Akademie, která Chaplinovi okamžitě udělila Oscara za celoživotní dílo. Když jej tehdy už třiaosmdesátiletý Chaplin přebíral, dostalo se mu nejdelších ovací v historii udílení Cen Akademie.

Sir Charles Spencer Chaplin zemřel právě před pětatřiceti lety, 25. prosince 1977

Tento článek byl zveřejněn 25.12.2012 v 0:00 v kategorii Připomínáme si, Život.

Komentáře: 4

  1. kultx napsal(a) 25.12.2009 v 23:56

    Citát z titulku pochází samozřejmě od Charlieho Chaplina. Až teď jsem si uvědomil, že mi to nějak vypadlo z aktuality :)

    Mimochodem, dnes máme ještě jedno zajímavé výročí – dnes by měl své 85. narozeniny Rod Serling, „Chris Carter padesátých let“. Více čtěte zde.

  2. luca napsal(a) 26.12.2009 v 10:12

    To byla krása! :-))

  3. abigail napsal(a) 26.12.2009 v 19:37

    Já bych jen dodala malou perličku: v životopisném filmu Chaplin z r.1991 se objevil i D. Duchovny, sice tam jak se říká „drží za uzdu koně“, byla to myslím jedna z jeho prvních filmových rolí, ale i tak spojitost s AktyX alespoň symbolická:)

  4. kultx napsal(a) 26.12.2009 v 20:11

    abigail, moc děkuju za upozornění, na Davidovo vystoupení ve filmu Chaplin jsem absolutně zapomněl! Já jsem tedy ten film ještě neviděl, ale pamatuji si na fotku z filmu, na které je zachycen i David. Fotku jsem si celé roky prohlížel v knížce David Duchovny: Pravda je tady :)

    Takže ještě jednou dík, aspoň nějakou spojitost jsi v tom našla ;-)

Řekněte nám svůj názor!