Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

BREAKING BAD: Seriálový hit Vince Gilligana, co nesmíte minout

Dramatický seriál Breaking Bad byl na našem webu dosud trestuhodně opomíjen. Přitom už bylo tolik příležitostí si jej představit. V první řadě je duchovním otcem tohoto seriálu Vince Gilligan, jedna ze scenáristických ikon seriálu Akta X. Gilligan, který se v nejužším tvůrčím tymu Akt X nacházel už od druhé sezóny, se nějakým způsobem podílel na téměř sto padesáti jeho epizodách. Z toho napsal více jak třicet epizod, mezi něž patří divácky úspěšné poklady Pusher, Small Potatoes, Bad Blood, Monday, Field Trip či Roadrunners. Recenzi epizody Small Potatoes naleznete zde. Po skončení seriálu Akta X v roce 2002 Gilligan chodil několik let od ničeho k ničemu, až se v roce 2008 rozhodl přijít s příběhem vlastním, který posléze zakomponoval do zbrusu nového televizního projektu.

kultx-breaking-bad-vince-gilligan-001-small.jpg kultx-breaking-bad-vince-gilligan-002-small.jpg

Prostor pro splnění svého vlastního seriálového snu dostal Gilligan na kabelové stanici AMC. Ta vysílá převážně filmy, ale nabízí taktéž některé vlastní seriálové projekty. Seriál vypráví nelehký životní příběh středoškolského učitele chemie Waltera Whitea, kterému je jednoho dne diagnostikována smrtelná forma rakoviny plic. Walter, který žije s těhotnou manželkou a tělesně postiženým synem, se spojí se svým bývalým studentem a vydává se na dráhu drogového dealera, aby vydělal v co nejkratší době maximum peněz pro zabezpečení své rodiny. Do hlavní role Gilligan vybral kalifornského herce Bryana Cranstona, kterého dobře znají i fanoušci Akt X. Sám Gilligan se s Cranstonem setkal při natáčení epizody Drive, kterou v roce 1999 napsal a v níž roli hlavního hrdiny Patricka Crumpa ztvárnil právě Cranston (pro připomenutí). Obsazení tohoto herce do hlavní role ve vlastním seriálu bylo dost možná nejlepší rozhodnutí, které Gilligan učinil. Jakkoliv nemusí být sympatický od prvního okamžiku, divák jen těžko nemůže hlavnímu hrdinovi seriálu nefandit a zároveň nevidět, že Bryan Cranston je fenomenální herec. To potvrdily už cena Emmy, kterou Cranston obdržel třikrát po sobě v hlavní mužské kategorii, a Zlatý glóbus, na který byl před pár týdny poprvé nominován. Cena Emmy je jen jedno z dlouhé řady ocenění, které seriál získal, naposledy jej prestižní časopis TIME označil za nejlepší seriál uplynulého roku.

Breaking Bad měl americkou premiéru v neděli 20. ledna 2008. Dosud vznikly tři série. První série, která byla premiérově vysílána od 20. ledna 2008 do 9. března 2008, má sedm epizod. Druhá série, která byla vysílána od 8. března 2009 do 31. května 2009, obsahuje třináct epizod. Třetí série, která byla vysílána od 21. března 2010 do 13. června 2010, nabízí rovněž třináct epizod. Seriál celkem obsahuje třiatřicet epizod, z nichž necelých deset napsal Gilligan. Duchovní otec seriálu pak své scénáře dvakrát zfilmoval, stalo se tak u pilotní epizody seriálu a u poslední epizody třetí série. Na závěr důležitá zpráva pro české diváky: televizní stanice Nova Cinema chystá uvedení seriálu v české premiéře pod názvem Perníkový táta, první epizoda bude vysílána v pátek 14. ledna 2011 ve 21:50, další epizody budou následovat vždy ve stejný den a čas v následujícím týd­nu.

Tento článek byl zveřejněn 12.1.2011 v 0:00 v kategorii Seriálové tipy, Vince Gilligan.

Komentáře: 2

  1. Hellios napsal(a) 13.1.2011 v 23:22

    Dáme si nějakou tu „Zlatou ránu“ a uvidíme, co z toho bude;-) Škoda, že ještě nebudu mít TV, taky to mohli posunout po 20. :-( Ale vypadá to zajímavě, takže pak určo nějakou dávku ochutnám;-))

  2. Hellios napsal(a) 14.1.2011 v 0:34

    Ten nováckej „trailer“ mi dal chutě, budu muset o5 asi využít download. A já perník rád, nejlíp samotný sypaný koksem… tedy chtěl jsem říct kokosem ;-)

Řekněte nám svůj názor!