Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

Assistant Director nebo Deputy Director, kdo je tu šéf?

Pojďme si zodpovědět jednu z nejpalčivějších otázek ze světa seriálu Akta X. Naprostá většina příběhu seriálu se odehrává za zdmi FBI, jedné z nejvýznamnějších amerických vládních agentur. V rámci FBI pochopitelně funguje složitá hierarchie, která jasně říká, kdo se komu zodpovídá a kdo naopak je čí nadřízený. V Aktech X jsme to viděli nejednou a připomenout jsme si to mohli v nedávno uvedených profilech pětadvaceti nejvýznamnějších mytologických postav. V následujícím textu pro vás shrnuji posty, které zazněly v seriálu, a zdaleka se tedy nejedná o souhrn všech pozic, jež se v hierarchii FBI vyskytují. Nejníže postavený je tzv. Special Agent, tedy speciální či zvláštní agent FBI, nejčastěji označovaný pouze jako agent (např. agenti Mulder a Scullyová). Nad běžnými agenty se vyskytují pozice Division Chief a Section Chief, tedy šéf divize nebo šéf sekce. V seriálu jsme v této funkci viděli sekčního šéfa Scotta Blevinse, což je muž, který v pilotní epizodě představoval agentce Scullyové její práci na Aktech X.

kultx-assistant-director-walter-skinner-small.jpg

Největší oříšek přichází nyní, protože na řadě jsou posty Assistant Director a Deputy Director, se kterými si mnohdy nevěděl rady ani dabing, stejně jako spousta lidí mezi námi. Nižší z těchto funkcí je Assistant Director, tedy náměstek ředitele, kterým byl po celou dobu seriálu Walter Skinner, nadřízený Muldera a Scullyové. Byl jím i Alvin Kersh, se kterým se agenti setkali v roce 1998 (The Beginning), ale už o dva roky později Kersh povýšil do funkce Deputy Director, kterou lze nejlépe přeložit jako zástupce ředitele (Within). Aby to ale nebylo příliš snadné, stejně tak je možné Assistant Director překládat jako zástupce ředitele a Deputy Director jako náměstek ředitele, tedy přesně naopak. Skoro to vypadá, že jsme nic nevyřešili, ale aspoň nyní víme, že Deputy Director je rozhodně o jeden stupínek výš, než Assistant Director. Nad oběma těmito posty ční už jen Director, tedy ředitel celé instituce. Důležitá je taktéž informace, že Assistant Director se může běžně dostávat do terénu, jak jsme to ostatně několikrát viděli u Skinnera v období sedmé až deváté série.

Tento článek byl zveřejněn 14.2.2011 v 0:00 v kategorii FBI, Svět Akt X.

Komentáře: 3

  1. luca napsal(a) 14.2.2011 v 18:43

    To jsem z toho jelen. :-) Ale je fakt, že jsem si říkala, že bych ty dva názvy prohodila (zástupce a náměstek), protože mi zástupce vždycky připadal důležitější. A pak „deputy“ jako zástupce se běžně používá třeba v policejních hodnostech, to zaznělo kolikrát i v Aktech X.

  2. Macina napsal(a) 14.2.2011 v 20:47

    Ježíši, tak teď jsem z toho ještě větší magor, než doposud :-D

  3. kultx napsal(a) 19.4.2015 v 0:29

    Tak to jsem rád, že jsem vám pomohl :))

Řekněte nám svůj názor!