Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

“A ještě jedna věc…”

Dovolte mi, abych se na tomto místě rozloučil s jedním z mých nejoblíbenějších herců. Svět filmu a televize dnes zasáhla nemilá zpráva informující o tom, že zemřel Peter Falk, nesmrtelný poručík Columbo ze stejnojmenného detektivního seriálu. Peter Michael Falk se narodil 16. září 1927 do židovské rodiny v New Yorku ruské matce a polskému otci, jemuž v těle kolovala krev českých a maďarských předků. V pouhých třech letech malý Peter podstoupil zákrok, při němž mu byl vyňat nádor. Daní za úspěšnou operaci bylo oslepnutí na pravé oko. Skleněné oko se pak v následujících osmdesáti letech stalo jedním z nejcharakte­rističtějších rysů jeho vizáže. Pan Falk zvládal herecké umění s mimořádným nadhledem, obzvláště geniální je pak role výstředního detektiva Columba, který se na dlouhá léta stal mým hrdinou. Sám Falk svého hrdinu popsal beze zbytku, když řekl: „Vypadá jako oběť povodní. Je vám ho líto. Zdá se, že nic nevidí, ale přitom vidí všechno.

kultx-peter-falk-columbo.jpg

Peter Falk přesto nebyl hercem jedné role. Na filmového Oscara byl nominován celkem dvakrát za vedlejší role ve filmech Murder, Inc. a Pocketful of Miracles. Hned desetkrát se jeho jméno objevilo v nominaci na Zlatý Glóbus, nejprestižnější televizní ocenění, z čehož jednou zlatou sošku získal. Neméně prestižní ocenění Emmy získal pětkrát, přičemž byl nominován dvanáctkrát. Poslední jeho velkou rolí byla ta ve filmu Checking Out před šesti lety. Peter Falk zde hraje shakespearovského herce Morrise Applebauma, který ve svých devadesáti letech odchází z židovského divadla na Broadwayi do penze. Svou poslední roli ale teprve chystá. Chce uspořádat definitivně poslední představení a poté dobrovolně odejít ze života. Tomu se jeho dospělé děti samozřejmě pokoušejí zabránit. Film je parafrází Shakespearova Krále Leara a byl natočen podle populární divadelní hry, která reflektuje tři generace v židovské kultuře. Škoda, že výstižný citát „Proč bych měl žít jako herec a umřít jako divák“ nedostal Peter Falk možnost uplatnit i ve vlastním životě. V posledních letech herce sužovala Alzheimerova choroba, a tak i proto jeho odchod z tohoto světa, byť se přijímá s těžkým srdcem, znamená spíše vysvobození, než čirou tragédii.

Tento článek byl zveřejněn 25.6.2011 v 0:00 v kategorii Život.

Komentáře: 4

 1. Nattynax napsal(a) 25.6.2011 v 11:18

  Je to jako v životě, u některých lidí se nedokážeme představit, že tu jednou nebudou. Sbohem poručíku…

 2. kimberly napsal(a) 25.6.2011 v 11:34

  rest in peace a respekt

 3. Stázie napsal(a) 25.6.2011 v 19:18

  Ach jo … :'(

 4. vyplaceni nemocenske napsal(a) 4.1.2016 v 21:16

  Ach jo, co dodat, snad jen to, ze mas muj nejhlubsi obdiv a dekuji za tento clanek a pripomenuti, ze clovek nema hekat a hroutit se nad kazdou blbosti. Preji ti hodne sily do budoucnosti

Řekněte nám svůj názor!