Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

9×11 Providence (recenze)

předcházející epizoda 9×10 Provenance | následující epizoda 9×13 Audrey Pauley 

režie Chris Carter | scénář Chris Carter, Frank Spotnitz | premiéra v USA 10.03.2002 | v ČR není | český název Prozřetelnost | hodnocení 60% další názory zde 

Scullyová se zoufale snaží získat svého syna z rukou únosců. Poté, co FBI nepodniká rázné kroky, bere situaci do vlastních rukou a požádá o spolupráci Reyesovou a Osamělé střelce. Od agenta Comera, který leží v kritickém stavu v nemocnici, ale který se vlivem síly artefaktu zakrátko uzdraví, získává Scullyová děsivé informace o vůdci UFO sekty, který únos zorganizoval, a jeho proroctví, které se jejího syna bezprostředně tý­ká.

providence_a.jpg providence_b.jpg providence_c.jpg

Epizoda 9×11 Providence je na rozdíl od předcházející Provenance podstatně akčnější a během jejího sledování máte alespoň pocit, že se na obrazovce něco skutečně děje. V tomto ohledu oběma dílům jedině prospěje, pokud je budete sledovat společně, nikoliv s přestávkou, kterou chtě nechtě museli absolvovat američtí diváci v době premiéry. Stejně jako v případě minulé epizody, napsali scénář Chris Carter a Frank Spotnitz. K jisté změně mezi autory však od minule došlo – v případě Providence totiž starého mazáka Kima Mannerse nahradil na pozici režiséra tvůrce seriálu Chris Carter. A to už je co říct, protože kdykoliv se Carter ujme režie mytologické epizody, stojí to za to – vzpomeňme na další dvě jeho mytologie Duane Barry z druhé a The Red and the Black z páté série. Sluší se ovšem dodat, že Carter režírování této epizody vůbec neplánoval – ještě ve chvíli, kdy byl scénář už z poloviny hotový, nebylo místo režiséra obsazeno. A když už Carter na režisérskou židli zasedl a natáčení začalo, nebyl ještě dopsán scénář, což se možná zčásti podepsalo na výsledné podobě epizody. Režisérský podíl duchovního otce seriálu na této epizodě však nelze nepochválit – podobně jako všechny ostatní mytologické epizody, pro které je typický zvýšený rozpočet, dal i vznik Providence velkou práci. Nejenže výsledný produkt obsahuje exploze a létající UFO, scénáristé nás navíc pozvali i do centra slavné Pouštní bouře roku 1991.

Hlavním tématem této epizody je opět problematika supervojáků, ale pozornosti se dostane i synovi agentky Scullyové Williamovi a tajemným otiskům z povrchu mimozemské lodě, které jsme mohli vidět nejen v epizodě předešlé, ale poprvé už na konci šesté série v epizodě Biogenesis. Poprvé na vlastní oči mimo jiné uvidíme to, co již bylo v seriálu několikrát naznačeno – nasazení mimozemských replikantů (supervojáků) po boku spojeneckých vojsk ve výše zmíněné válce v Zálivu. Musím uznat, že všechny akční scény v této epizodě jsou natočeny a pojaty velmi efektně a na poměry televizního seriálu jde de facto o bezchybně odvedenou práci.

To samé se týká mimozemské lodě, kterou v příběhu epizody ukořistí členové jistého UFO-kultu. Možná je to jen můj pocit, ale všechny scény, které se v souvislosti s mimozemským plavidlem odehrávají, působí magicky a tajemně. Krom toho na mě velmi zapůsobil i kanadský herec Denis Forest, který v roli Josepha celý pochybný UFO-kult vede. Je převeliká škoda, že práce tohoto herce na Aktech X je prakticky jeho úplně poslední – Denis Forest zemřel na následky srdeční vady jen osm dní po televizní premiéře epizody Providence. Nesmírně oddané a neustále aktualizované jeho stránky najdete na adrese denisforest.fan-site.net.

Tento článek byl zveřejněn 7.7.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 1

  1. captain napsal(a) 13.6.2015 v 17:12

    Driv jsme byli zvykli na klasiku, muz s cigaretou nebo vedouci Blewins dohlizeli na kazde hlaseni, ktere Mulder a Scully Skinnerovi prinesli. Ted Folmer a Skinner na koberecku u Kershe, na ktereho dohlizi neznamy nejmenovany agent, pozdeji se dozvime, ze take supervojak… Zajimave. Ale. Proste klasika je klasika!

Řekněte nám svůj názor!