Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

9×10 Provenance (recenze)

předcházející epizoda 9×04 Hellbound | následující epizoda 9×11 Providence

režie Kim Manners | scénář Chris Carter, Frank Spotnitz | premiéra v USA 03.03.2002 | v ČR není | český název Původ | hodnocení 60% další názory zde 

Scullyová se dozvídá, že FBI v tajnosti před ní, Doggettem a Reyesovou vyšetřuje nález tajemného artefaktu, který pašoval přes kanadsko-americkou hranici bývalý agent Robert Comer. Jedná se o artefakt, jehož zkoumáním se Scullyová zabývala před dvěma lety na Pobřeží slonoviny (epizody 6×22, 7×01, 7×02). Ukáže se, že artefakt s prastarými symboly nějak souvisí s jejím synem Williamem, jemuž začne jít o život, když se na scéně objeví náboženská UFO sekta, ke které patří i agent Comer. William sice neumře, ale jedné ze členek sekty se ho podaří unést.

provenance_a.jpg provenance_b.jpg provenance_c.jpg

9×10 Provenance je další mytologickou epizodou Akt X, která společně se svým pokračováním Providence tvoří celek. Jak už jsme si za těch devět let zvykli, o scénář se postaral tvůrce seriálu Chris Carter, který společně s Frankem Spotnitzem vypráví o tajemném vládním spiknutí prakticky už od první série (první epizoda, kterou Carter napsal, byla samozřejmě ta pilotní, a první, na níž se spolupodílel Spotnitz, byla End Game z poloviny druhé série). Že tito pánové dlouhodobě odváděli skvělou práci, netřeba dodávat – vždyť epizody jako je Tunguska, Redux či One Son se vytrvale držely na předních příčkách všemožných fandovských vyhlášení.

Při pohledu na hodnocení právě recenzované epizody ale zjišťujete, že s Provenance přichází poněkud odlišná situace. Mytologie deváté série rozhodně není napsána ani o trochu hůř, než její starší bratříčci z let minulých, problémem jsou aktuální témata, kterými se nová mytologie zabývá. Na řadu totiž přicházejí supervojáci, které tvůrci naťukli už v druhé polovině osmé řady a naplno pak na začátku té deváté (Nothing Important Happened Today I a II). Pokud je milujete (o čemž dost pochybuji), není co řešit. Já však s dovolením i nadále zůstanu velkým fanouškem Syndikátu, Kouřícího muže a všech těch nezapomenutelných schůzek na 46. ulici v New Yorku. To mi chybí, a tak největším kladem epizody Provenance je skutečnost, že jsem si kvůli ní pustil alespoň několik scén z legendární The Blessing Way.

Tento článek byl zveřejněn 6.7.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 5

 1. mona lisa napsal(a) 7.7.2008 v 8:38

  Aj pre mna je syndikat a ich schodzky to naj… co sa tyka mytologickych epizod.Po ich smrti to uz nebolo ono. Zalezitost s Williamom (mimochodom velmi nejasna, ja jej vobec nerozumiem a mam pocit, ze ani sam CC nevie, co za hlupost splodil)a supervojaci su iba slabym odvarom starych dobrych casov, mna osobne moc nenadchli a neviem si tuto zapletku predstavit ani v moznom buducom tretom/alebo X-tom filme.

 2. Slucy napsal(a) 7.7.2008 v 9:06

  Pochybuju, že by ta hledaná sektářka (na konci) ušetřila život Střelců – aby ji lépe identifikovali(?). Ve druhé části Providence mi chvíli trvalo, než jsem pochopila, kdo má umřít a kdo ne, co chce ta sekta atd. Jinak mi připadá zápletka s Williamem (i s těmi vojáky) jako slepá ulička a vůbec jsem to tam nepotřebovala :-)

 3. kimberly napsal(a) 7.7.2008 v 9:51

  Podľa mňa urobili s Williamom veľkú chybu že ho do deja vôbec zaplietli-aj tak sa ukázalo že nevedia čo s ním a odpratali ho a keď už ho teda vymysleli, mali z neho urobiť vynímočné die´ta čo sa týka inteligentu, mozgového rozsahu atd a preto ho mohli prenasledovať ale toto je už trošku moc.

 4. cobra napsal(a) 27.8.2008 v 16:03

  Naprosto souhlasím s Kimberly a spol. Na jedné straně William dává úžasnou šanci vyniknout herectví Gillian v úloze vystresované matky (myslím, že je téměř dokonalá), na druhou stranu taková výjimečnost jakou scénář dítěti připisuje je alespoň pro mně dost těžko uvěřitelná i v měřítkách Akt X. Přesně jak píše Kimberly výjimečný intelekt by Williamovi slušel víc, a potenciálně by byl pro kohokoliv reálně mnohem nebezpečnější než telekinetické schoponosti které nám předhodil Chris.

 5. captain napsal(a) 24.4.2015 v 20:48

  Supervojaci hold nejsou cerny olej. A klasika o spiknuti se nam rozrostla o mene prehlednou ovsem o to rafinivanejsi konspiraci. Osobne me devata rada dost prijde prorocka. Jeden z duvodu, proc Akta i pak Osamneli strelci skoncili. CC totiz vykecal zakladni zapletku 11. zari apod. konspirace tajnych sluzeb a US garnitury.

Řekněte nám svůj názor!