Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

9×03 Daemonicus (recenze)

předcházející epizoda 9×02 Nothing Important Hapenned Today II | následující epizoda 9×05 4-D

režie Frank Spotnitz | scénář Frank Spotnitz | premiéra v USA 18.11.2001 | v ČR není | český název Daemonicus | hodnocení 100% další názory zde

Ocitáme se v okresu Weston v Západní Virginii. Sledujeme velkou vilu, ve které sedí u stolu starší manželský pár, který zrovna hraje společenskou hru. Tu přeruší jejich pes, který chce jít ven. Poté, co ho žena pustí z domu, uslyší společně se svým mužem z venku podivné zvuky. Poklidnou atmosféru pak už dorazí světla, která se náhle vypnou v celém domě. Muž si jde pro pušku a ženě říká, aby se schovala. Když se již ozbrojen vrací do místnosti, vidí v tmavém rohu někoho stát. Ten někdo se začíná v naprostém klidu přibližovat k vyděšenému muži, a protože vůbec nereaguje na varování, je zasažen dvěma kulkami. Když se za malý okamžik starší pán dívá, koho právě připravil o život, je zděšen při pohledu na nehybné tělo své ženy. V tom už za sebou slyší děsuplné šeptání a ve chvíli, kdy se otočí, spatří své vrahy – dvě lidské postavy s nelidsky znetvořenými tvářemi. Další den ráno se na místo vydává Monica Reyesová, kterou sem zavolal agent Doggett. Reyesová je specialistkou v oboru rituálních zločinů, jednomu z nichž se podobá i vražda manželského páru. Pohled na oběti je velmi odpuzující – muž i žena totiž bizarně sedí u hry, kterou osudný večer hráli, jen s tím rozdílem, že do střelných ran někdo nebohé ženě vložil živé hady a jejího muže zastřelil stylem popravy. Krom slova „Daemonicus“, které je z herních písmenek složeno na stole, není na místě činu už nic zajímavého. I tak to ale bohatě stačí Reyesové, která, ač je specialistkou v oboru podobných zločinů, je otřesena a s komentářem, že ještě nikdy necítila na místě činu tak silnou „přítomnost zla“, poloprázdný dům opouští. Začíná vyšetřování…

daemonicus_a.jpg daemonicus_b.jpg daemonicus_c.jpg

Společně s 4-D a Hellbound tvoří tato epizoda nejen hororové trio, ale také to nejlepší, co je v deváté sérii (ještě s dílem Release) k vidění. Tvůrci nám bez jakýchkoliv servítek připomněli a názorně ukázali, jaká Akta X už od začátku osmé série jsou – syrová, brutální a zlá. A hlavně úplně nová. Ačkoliv teprve vzniká, jsem přesvědčen, že druhý celovečerní film Akta X na tom bude s atmosférou podobně jako například Daemonicus či Hellbound. V obou zmíněných epizodách totiž probíhá dramatické vyšetřování, které vygraduje do skvělého finále. Je to těžko popsatelné, ale například recenzovaný Daemonicus má mnohem rychlejší a svižnější tempo, než to, kterým se mohly epizody Akt X pyšnit například v šesté, sedmé, ale ještě i osmé sérii. Lidé se obávali, že se po odchodu Muldera z Akt X celý seriál zásadně změní. Změnil se, ale podle mého názoru to nebylo zapříčiněno Duchovnyho odchodem samotným, ale spíše tím, že seriál neustále rostl a potřeboval se i nadále vyvíjet.

Náznaky tu jistě byly už v sezóně předcházející, ale teprve v devítce jsou to ta pravá Akta X 21. století, moderní hororový seriál, který je automaticky mnohem přitažlivější pro mladší a nové diváky. A že už byl opravdu čas, nezapomínejme, že jsme v roce 2001 a nová doba si zkrátka žádá změny, což tvůrci naštěstí velmi dobře věděli. Akta X tedy ve své poslední sezóně získala notně modernější háv, který s sebou přináší daleko větší atraktivitu, než kdy jindy v minulosti – bohužel se to příliš nepromítlo do sledovanosti, která se po relativně úspěšné osmičce začala znovu propadat.

Přesto je pozoruhodné, jakým způsobem dokázali tvůrci s Akty X riskovat a ve snaze i nadále přinášet přitažlivou podívanou zasáhli do celého konceptu seriálu (přišly nové postavy, přičemž ty staré se buď stáhly do pozadí, změnily pozici nebo zmizely úplně). Vidět to je například na postavě agentky Scullyové, která ještě do konce osmé série byla nezpochybnitelnou hlavní postavou. V deváté řadě je jasně patrný její ústup do ústraní (mimochodem vrací se do výcvikové akademie FBI v Quanticu, kde pobývala i na začátku druhé série, takže milé déjà vu). Nemusíte se však obávat, že byste o Scullyovou přišli, i nadále tu bude, aby Doggettovi a Reyesové dělala odborné konzultace. Dva zmínění agenti jsou spolu již od konce osmé série na Aktech X a ačkoliv jim to nesluší jako Mulderovi a Scullyové, je to jistě sympatická dvojice.

daemonicus_d.jpg daemonicus_e.jpg daemonicus_f.jpg

Epizodu Daemonicus, která je v deváté sérii první nemytologická, si sám napsal i zrežíroval veterán tvůrčího týmu Frank Spotnitz, kterému se tato práce podle všeho velmi zalíbila. Narážím samozřejmě na epizodu Alone, poslední nemytologii osmé řady, na které Spotnitz odvedl stejně velký kus práce. Svoji atmosférou se tato epizoda podobá mnohým starším kouskům. Mně například připomenula jednu z nejoblíbenějších epizod Akt X, Die Hand Die Verletzt, ale také Aubrey, Fresh Bones či Unruhe.

Zajímavostí je, že Daemonicus byla natáčena v září 2001 a když jedenáctého došlo k teroristickým útokům v New Yorku, bylo natáčení tento den zastaveno. Technické stránce epizody nemohu vytknout zhola nic, protože všechno funguje dokonale. Spotnitzovi se podařilo natočit několik napínavých scén, jejichž působivost je znásobena vynikajícími maskami a ponurou hudbou s nezapomenutelným démonickým motivem, který vám bude v uších znít ještě dlouho poté, co skončí závěrečné titulky. Epizoda si tak zcela zaslouženě odnáší plné hodnocení.

daemonicus_small.png

Tento článek byl zveřejněn 7.5.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 10

 1. Arte napsal(a) 7.5.2008 v 17:23

  No toto, člověk si čte nové komentáře u plakátu a tady se hned objeví nový článek… To je servis!

 2. nabaa napsal(a) 7.5.2008 v 19:00

  Jako první standalone 9.série rozhodně nezklamal. Líbil se mi tajemný nápaditý příběh a taky začlenění Scullyové jako konzultantky. A jako přednášející neměla chybu, jak usadila mladíka s dotazem na upíry. Ukázala tam hodně svou novou roli v Aktech – skepicobeliever.;o)

 3. PetraZelva napsal(a) 8.5.2008 v 0:56

  Já se akt kompletně bez Muldera docela bála, ale musím říct, že tahle epka mě hodně nadchla a zařadila se mezi moje nejoblíbenější.. taky bych váhala nad 100%.

 4. Queequeg napsal(a) 8.5.2008 v 11:06

  Tahle epizoda je opravdu skvělá, těch sta procent bych se nebála :) A vidět Scullyovou v roli vyučující je docela zajímavá změna

 5. KayTee napsal(a) 8.5.2008 v 17:01

  Úplně vidím, jak študáci na přednáškách slintají :-D

 6. Lukáš Kuča napsal(a) 8.5.2008 v 20:24

  Ani se nedivím slabé sledovanosti deváté řady. Kromě dnes recenzované temné epizody Daemonicus, smutné Jump the shark a sentimentálně rozpustilé Sunshine days mě moc neoslovila, tenhle nevlídný moderní styl se mi vůbec nelíbí, nehledě na mimořádně nevěrohodnou mytologii. Osobně tuto řadu vnímám jako s přehledem nejslabší.

 7. spookyna napsal(a) 10.5.2008 v 10:16

  ak chcete mať celú 9.sériu stiahnite si ju z net-parku

 8. slucy napsal(a) 13.5.2008 v 18:44

  Celkem zbytečná epizoda. 100× omleté téma Satana, které zůstalo na povrchu.

 9. captain napsal(a) 23.4.2015 v 14:54

  Dobra, samostatna a potrebna epizoda, aby se devata rada rozjela hl v rezii nove dvojice, Doggeta a Monci R.

 10. Alienbird napsal(a) 13.11.2015 v 8:03

  Devátá řada je moje oblíbená, a tato epizoda se mi líbila více napodruhé, rozhovory mezi agentem Doggettem a hlavním podezřelým mě opravdu bavily, až mi bylo Johna líto, jak se v tom zase plácá. Jinak parádní temná epizoda, a Monika byla kouzelná, co na srdci, to na jazyku, jakýpak copak.

Řekněte nám svůj názor!