Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

8×14 This is Not Happening (recenze)

předcházející epizoda 8×08 Per Manum | následující epizoda 8×15 DeadAlive

režie Kim Manners | scénář Chris Carter, Frank Spotnitz | premiéra v USA 25.02.2001 | v ČR 26.03.2008 | český název To nemůže být pravda | hodnocení 80% další názory zde

V poušti v Montaně je nalezena Teresa Hoeseová, žena, která byla unesena mimozemšťany těsně předtím, než byl unesen Mulder. V domnění, že by je mohla k němu dovést, vydávají se Scullyová, Doggett a Skinner za ní. Žena leží ve zbídačeném stavu v nemocnici. Krátce nato je nalezen další unesený, tentokrát Gary Cory, opět jeden z unesených před Mulderovým zmizením. Gary je však mrtvý a Scullyová propadá panice, že takhle dopadl i Mulder. S případem pomáhá trojici Monica Reyesová, agentka FBI. Společně přicházejí na stopu záhadné postavy Jeremiaha Smithe, který unesené lidi po jejich návratu uzdravuje. Veškeré naděje Scullyové se však brzy rozplynou…

tinh_a.jpg tinh_b.jpg tinh_c.jpg

Epizoda 8×14 This is Not Happening je v osmé sérii jedním z nejdůležitějších mytologických dílů (vzhledem k tomu, že hlavní náplní mytologie v této řadě je pátrání po agentu Mulderovi, není se ani čemu divit). V této epizodě se totiž postava agenta FBI konečně vrací ve své fyzické podobě a pátrání Doggetta se Scullyovou tak může být definitivně završeno. Zda-li úspěšně či nikoliv, to uvidíte sami. A jelikož se na scénu vrací postava, která byla v předcházejících letech hlavním aktérem Akt X, připravili jí tvůrci skutečně pompézní přivítání.

Nyní nepřeháním, epizoda This is Not Happening (dále už jen TINH) má krom velmi pozoruhodného a neobvyklého názvu v některých scénách doslova filmový styl – od střihu, přes kameru až po výpravné scény, okořeněné nenápadnými, ale velmi věrohodnými vizuálními efekty. Tedy, záleží na tom, nakolik je pro vás věrohodný mimozemský koráb. Nicméně na rozdíl od předcházejících mytologických epizod (Closure, En Ami, Requiem či Per Manum), které byly ve znamení značně pomalého tempa a smutné atmosféry, se v TINH dočkáme hned několika akčnějších scén.

Na paměti vám jistě zůstane ta závěrečná, ve které se zoufalá Scullyová snaží najít pomoc pro svého raněného kolegu. Během sledování této sekvence si dávejte dobrý pozor, abyste nezapomněli dýchat, protože celá scéna je mimořádně dramatická a jde bezesporu o jedno z nejpamátnějších zakončení, kterých jsme v Aktech X kdy byli svědky.

Při výčtu technických kategorií se nelze nezmínit o dabingu: na DVD jsem již měl možnost si celou epizodu prohlédnout a poslechnout v její české verzi. Ačkoliv jsem s dabingem (i překladem) Akt X dlouhodobě spokojen, vřele doporučuji si mytologickou trilogii (Per Manum, TINH a DeadAlive) pustit v originálním znění s českými titulky. Nejenže si tak užijete veškeré zvukové efekty a povedenou hudbu (která v dabingu poněkud ustupuje do pozadí), ale především si prohlédnete stěžejní scény (závěr Per ManumTINH) v originále, který přeci jenom po dlouhodobě nejednoznačném souboji s dabingem vítězí.

tinh_d.jpg tinh_e.jpg tinh_f.jpg

Mohlo by se zdát, že epizoda This is Not Happening je pouze o návratu agenta Muldera mezi živé (tedy tak trochu mezi živé). Je to samozřejmě pravda, nicméně faktem zůstává, že se v této epizodě seznámíme s novou postavou. Řeč je o Monice Reyesové, kterou jsem již trochu zmínil v informačním článku. Protože Mulder a Scullyová spolu budou nyní trávit více času, potřebuje k sobě někoho i Doggett. Monica, jakožto jeho stará známá, se tak jeví tou nejvhodnější kandidátkou. Zatímco se Reyesová v druhé polovině osmé série stylizuje jako postava vedlejší, v deváté řadě již s Doggettem vytvoří zcela regulérní dvojici agentů FBI, pracujících na Aktech X.

Pokud jde o Annabeth Gishovou, která Reyesovou ztvárnila, myslím si, že její postava to bude mít nesrovnatelně snazší, než její seriálový kolega John Doggett na začátku osmé série. Reyesová se totiž jeví jako mnohem otevřenější a uvolněnější, než zamračený Doggett, a navíc ji nikdo nemůže obviňovat, že je v Aktech X jen proto, aby ze seriálu někoho vystrnadila pryč. Pokud jde o herečku, tak Annabeth Gishová je velmi sympatická, od pohledu příjemná a rozpačitá v tom dobrém smyslu slova, takže já osobně s ní žádný problém neměl. Znovu mi ale nedá pozastavit se u dabingu – Dagmar Čárová (dabuje Monicu Reyesovou) i Zdeněk Mahdal (dabuje Johna Doggetta) totiž mají velmi odlišné hlasy od herců, jimž v Aktech X své hlasy propůjčili. Toto samozřejmě není automaticky chyba, naopak se mi dabing jak u Doggetta, tak Reyesové velmi líbí a mohu jedině ocenit odvahu lidí, kteří za českou verzí Akt X stojí.

tvad_thisisnothappening_small.jpg

Tento článek byl zveřejněn 26.3.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 38

 1. Angelitos napsal(a) 26.3.2008 v 7:16

  Obrázek už mám na ploše…ale jinak vůbec nejsem závislá! :D Muldy zpět KONEČNĚ, jsem moc zvědavá, jak se to bude vyvíjet! :)

 2. nabaa napsal(a) 26.3.2008 v 12:41

  Ten obrázek je naprosto úžasnej! Jsem tak natěšená, že se snad večera ani nedočkám. Jen doufám, že tu závěrečnou scénu nezkazí dabing. No ale i tak už se nemůžu dočkat. Juchůůůů! Třikrát hurá pro Muldera!!;oD

 3. Nettiex napsal(a) 26.3.2008 v 14:17

  Co třikrát, milionkrát hurá! Už se taky moc těším, bez něj to není ono. To bude skvělý.

 4. peta111 napsal(a) 26.3.2008 v 15:56

  To bude večer zase citový „masakr“!!!

 5. monika napsal(a) 26.3.2008 v 16:52

  Taky už se strašně těším, Dogget není špatný má jisté kouzlo, ale Mulder je Mulder. Akta X bez něho nejsou Akta X. Nečekala jsem, že to bude takhle-myslím Scullyové těhotenství,jejich vztah. Chris Carter vždycky tvrdil.že ten vztah se nikdy nedostane za hranice přátelství a porozumění. Mám knížku o životě Gillian Anderson a tam je že se vedení ptalo, kdy se konečné dostanou do postele? A Carter jim odpověděl, že to budou dříve lítat prasata, než by se to stalo. Proto hledím na nečekaný déj událostí, ale mě osobně se to líbí. Vztah mezi Mulderem a Scullyovou je krásný, něžný a emotivní. Mějte se at se Vám Akta X líbí.

 6. haci napsal(a) 26.3.2008 v 18:23

  Já už mám kapesníky nachystány a posmrkávám už od rána, aby to večer nebyl takový šok :-(

 7. terentule napsal(a) 26.3.2008 v 19:26

  tak to si připravím zásobu kapesníků. ještě jsem to neviděla, tak se těším.
  jinak už teď mi je líto Doggetta, což teď, až se objeví Mulder…

 8. Arte napsal(a) 26.3.2008 v 19:35

  Přesně, zas budu bulet jak želva. Na xfilesmusic.de jsem si stáhla tu hudbu z konce a jak tam Scully anglicky, musím říct, zoufale brečí, to člověka fakt dostane…

 9. Nettiex napsal(a) 26.3.2008 v 20:13

  Jinými slovy vytasit kapesníčky a do boje! Mulder se nám vrací!

 10. kimberly napsal(a) 26.3.2008 v 21:10

  A ja sa tešíííím aj na Reyesovú, ach ako sa teším. Fakt sympatická, dobre vymyslená, jednoduchá nekomplikovaná postava skvele zapadajúca do deja, dobre stvárnená…

 11. peta111 napsal(a) 26.3.2008 v 21:14

  Kultx: Myslím, že jsi to opravdu pěkně shrnul a souhlasím s tebou, že je to jedna z nejakčnějších myto-epizod. Dabing ještě nemůžu porovnat, takže uvidíme, ale original je original, to je jasný!!!

 12. nabaa napsal(a) 26.3.2008 v 22:19

  Tak jsem si,inspirována Arte, pustila mp3 se závěrem téhle epizody a natrénovala jsem si ten brekot předem.To bude za hodinu masakr. Kapesníčky nejspíš nebudou stačit, asi vytáhnu celý prostěradlo.:oP

 13. LiLa napsal(a) 26.3.2008 v 22:41

  ale nebudeme smutni dlho, tak squele nam to na Prime vyslo, ze uz ZAJTRA! uvidime jako to cele dopadne!

 14. nadya napsal(a) 27.3.2008 v 1:15

  Uaa, opět otázky a jen opět otázky, a Scully jak řvala nakonci , taková bezmoc. Až jsem cítila to co ona, vztáhne to tak, že jsem s tím také propojena. Co všechno ještě bude muset vydržet. Dobře napsaný příběh a ta nová agentka vnesla do děje menší přiživení a otázky… A Dogget nám odhalil své tajemství, které ho tak tíží. A připomíná mu co se tenkrát stalo a proto chce Muldera najít. Dobře to do sebe zapadlo. Fakt se těším už na dnešek.

 15. Viericka napsal(a) 27.3.2008 v 1:18

  Ojojoooj, no ja som si poplakala… zajtra budem bulit zas… uz to vidim… uz mam dalsie kapesnicky pripravene…

 16. nadya napsal(a) 27.3.2008 v 1:30

  Ahojda, tak jsem se teď dodívala.A bylo to mooc pěkné, chvílkama emotivní. Jasan též jsem cítila to co ona. A jak Dogget ji chytil, když se dozvěděla o Mulderovi.hmmm…A no­vá agentka ta tam vklouzla jakoby tam byla odjakživa.Sym­patická .A ta její hláška" dělám rituální případy"..Cha , cha..Scully jí nevěřila , to bych i já.Těším se na další díl…

 17. alka napsal(a) 27.3.2008 v 1:39

  Dobrý díl, neměl chybu. Těším se moooc na další díl-ooh už se nemůžu dočkat jak se Scully ..... Dogget,ta nová agentka dobrý – sehraný tým. Vybrali ji dobře.Vůbec to seriálu neškodí.

 18. Arte napsal(a) 27.3.2008 v 7:41

  Tady už není co napsat… Ta 100% mluví za vše…

 19. Queequeg napsal(a) 27.3.2008 v 9:25

  Já jen mohu souhlasit s tím, že zhlédnutí těchto dílů (a možná i celé osmé série) v originále je – přes nespornou kvalitu dabingu – mnohem působivější. Gillian v téhle sérii opravdu ukázala, co v ní je. Nemá to chybu.

 20. mona lisa napsal(a) 27.3.2008 v 9:49

  M. Reyesova tam zapadla perfektne.
  Vie mi niekto vysvetlit, ci Jeremiah Smith bol ten isty ako v Herrenvolk (lovec ho vtedy nezabil?)? A co sa s nim teraz stalo, ta lod co ho vzala su mimoz. kolonisti, ktory ho zlikviduju, alebo to boli jeho dalsi pomocnici mimozemstania, ktory chcu pomoct ludstvu?
  Tesim sa na pokracovanie.

 21. peta111 napsal(a) 27.3.2008 v 9:51

  Queequeg : V originále to řvaní na konci působí monohem působivěji, že? Ale celkově musím říct, že dneska ten dabing nebyl tak špatný.

 22. dks napsal(a) 27.3.2008 v 14:28

  s pribehovou, mytologickou linkou som spokojny, preto to aj pozeram. ale opat ako sa stazujem uz niekolko dielov – spracovanie (scenar a asi hlavne rezia) na urovni beckovych sci-fi serialov minuleho storocia. je mi luto.
  takto to predtym nevyzeralo a vtedy sme sa vsetci stali fanusikmi. bohuzial drviva vacsina to nevidi (alebo ani nechce vidiet) a preto fanusikovia aj ostali

 23. nabaa napsal(a) 27.3.2008 v 14:44

  Nakonec jediný, co jsem málem obrečela, byl dabing. Parádně mi zkazil zážitek ze závěrečné scény. V originále je Scullyové zoufalství téměř hmatatelné a je poznat,že to „No“ jde až z nejhlubší hloubky srdce, ale to, co předvedli v dabingu, je velice slabý odvar. Až mi to připadalo jako ukníknutí. Navíc to „a sakra“ bylo zcela nepatřičné a působilo až komicky. A když už jsem u negativního hodnocení,tak ani scéna,kde Scullyová příjde v noci za Skinnerem,nevyzněla tak,jak měla. Díl je to perfektní,řekla bych jeden z nejlepších vůbec,ale jedině v originále.

 24. Angelitos napsal(a) 27.3.2008 v 14:49

  Teď jsem se dodívala na epi. v origu a bylo to úúúplně o něčem jiném. Tentokrát byl ten dabing fakt špatný :(.
  Epizoda – fakt síla, sice jsem nebrečela ale měla jsem maximální mrazení, „br“ klepu se z toho ještě teď :( Nádherně udělané, ten konec jsem si pustila 2× na plné pecky, jak se tak říká, moc pěkné, už se nemůžu dočkat Deadalive!

 25. kimberly napsal(a) 27.3.2008 v 17:20

  Ľudi aj ja ne ám slov. Nádherné, dojemné, emotívne, strašidelné, vyvolávajúce tpľko rozporuplných pocitov…Vo mne eufóriu a radosť z príchodu fantastickej, jednoduchej, milej a úplne inej postavy ako všetko doteraz Monicy Reyesovej. Má tam svoje miesto, je to akoby tam bola odjakživa. Scullyovej strach je priam hmatateľný, Skinenerova bezmocnosť taki isto. Hviezdi Doggett. Ten obrovský súcit čo má v tvári, v očiach…To on ma včera skoro rozplakal.

 26. Luki8701 napsal(a) 27.3.2008 v 22:06

  100% samozřejmně :).

 27. ještěr napsal(a) 28.3.2008 v 12:09

  Pekne, vazne pekne, presto ale maji „Akta“ svuj zenit zrejme za sebou. Reyesova je kouzelna. 80%

 28. slucy napsal(a) 28.3.2008 v 18:31

  A ten Jeremiah Smith, je vlastně kdo? Nejaky Jezis – lecitel?:-) Lita s talirem spolu s temi zlymi lovci, ale pritom leci ty lidi znicene pokusy? Asi mi neco uniklo.

 29. slucy napsal(a) 28.3.2008 v 18:32

  ZENIT maji Akta za sebou uz daaaavno!:-)

 30. kultx napsal(a) 28.3.2008 v 18:37

  slucy: Ten Jeremiah Smith je sice mimozemšťan, ale je to rebel, který protestuje proti spolupráci lidí s běžnými mimozemšťany. Takovýchto rebelů je více a Syndikát se je ve spolupráci s klasickými šedými alieny pokoušel zlikvidovat – viz zajetí Jeremiahe v Talitha Cumi.

  On s těmi zlými lovci nelítá s talířem, ale v závěru TINH ho právě oni unesli (a pak pravděpodobně zabili). Čímž zabili i možnost snadného Mulderova vyléčení.

  Uf, snad to dává smysl… Musíš prostě nakoukat starou mytologii… ;-)

 31. mona lisa napsal(a) 28.3.2008 v 21:33

  Praveze som si nie ista, kto vzal Jeremiaha. Mozno ho vzali na lod jeho komplici – dobri mimozemstania. Ale mna zaujima, bol to ten isty chlap, ktory bol v Herrenvolk a ktoreho mal zabit lovec? A rebeli, ktori krutym sposobom zabili unesenych ludi – nejak mi to nejde dohromady s citlivym Jeremiahom, ktory chce pomoct. Podla mna existuje viacero skupin u mimozemstanoch, jedni chcu kolonizovat Zem, ini pomahat ludom a treti su rebeli ktory chcu asi vypalit rybnik mimozemskym kolonistom a chcu Zem pre seba. Ale patria vsetci tito mimozemstania do jednej rasy???

 32. slucy napsal(a) 1.4.2008 v 9:56

  To je blázinec :-), já na staré díly koukala, ale asi jsem to pochopila jinak, akorát vím, že ti rebelové měli zalepené oči a pusy, ale ten Jeremiah se celý nějak vymyká a má zvláštní postavení.

 33. Pehy napsal(a) 24.4.2008 v 9:11

  Lidicky ja fakt nevim ale asi jsem na tom zavisla:-D ne to si delam srandu ale lepsiho serialu fakt neni

 34. slucy napsal(a) 5.5.2008 v 10:35

  Taky si myslím…a další podobné serialy vychazi z AKT X, at uz to priznavaji nebo ne…

 35. Eleanor napsal(a) 5.2.2009 v 10:29

  80% Dobrý, ale to v originále „This is not happening!“ Gillian úžasně srdceryvně křičí, zatímco „To nemůže být pravda“ si Jana Musilová jen tak povzdechne. Jinak mám náš dabing ráda a oba hlavní protagonisté mají, dle mého názoru, u nás lepší hlasy, než v originále. Jenom tohle se Janě sakra nepovedlo…

 36. oskvarka napsal(a) 23.11.2009 v 14:55

  lespí hlasy nez v originále …hehe :D.. to musi byt riadny zvyk :)…

 37. Eleanor napsal(a) 29.11.2011 v 1:50

  Ne, fakt, pan Ladislav Cigánek a Jana Musilová na mě hlasově působí daleko příjemněji, než originální hlasy Davida a Gillian…

 38. captain napsal(a) 21.4.2015 v 21:04

  Vynikajici mystery dil a konecne Monca R. na scene!

Řekněte nám svůj názor!