Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

8×12 Badlaa (recenze)

předcházející epizoda 8×10 Salvage | následující epizoda 8×11 The Gift 

režie Tony Wharmby | scénář John Shiban | premiéra v USA 21.01.2001 | v ČR 17.03.2008 | český název Pomsta | hodnocení 80% další názory zde

Na místě několika zdánlivě spolu nesouvisejících vražd se našly stejné otisky dlaně, které musely patřit menšímu člověku. Scullyová s Doggettem jsou bezradní, a tak požádají o pomoc experta na všechno, doktora Burkese. Ten jim řekne o Siddhech, mocném řádu fakírů, kteří ovládají nadpřirozené schopnosti. Jeden z nich „se propašoval“ do Ameriky, kde se mstí za smrt svého syna, který umřel, když z americké továrny v Indii unikla jedovatá látka.

badlaa_a.jpg badlaa_b.jpg badlaa_c.jpg

V epizodě 8×12 Badlaa se proti agentům FBI, vyšetřujícím Akta X, postaví snad ten nejpodivnější mysteriózní protivník, kterého jsme v Aktech X kdy viděli. Mulder se Scullyovou a později Scullyová s Doggettem už se sice setkali s mimozemšťany, upíry, mutanty, hybridy, Clydem Bruckmanem, kanibaly, netopýřím mužem i s chlápkem, co požíral lidská játra, ale nikdo z nich nebyl tak bizarní, jako beznohý fakír pohybující se na svém vrzajícím vozíčku v této epizodě. Badlaa je – po poněkud akčnějších dvou předešlých epizodách – další z temných návratů k náladě první a druhé sezóně Akt X. Pokračuje tedy v tradici, kterou tak úspěšně v osmé sérii započaly příběhy jako Roadrunners či Via Negativa.

Pochvalu zasluhuje rovněž casting, který do role fakíra vybral bizarního Keňana Deep Roye. Ačkoliv toho tento malý chlapík moc nenapovídá, s každým jeho příchodem na scénu se vám do zad zaručeně dostaví i příjemné mrazení. Jak už bylo naznačeno v předcházejících epizodách, i při vyšetřování aktuálního případu Scullyová zjišťuje, že v roli Muldera jí to pořád moc nejde. V závěru epizody se nám dokonce naskytne scéna, v níž se agentka nervově zhroutí. Mezitím se Scullyová a Doggett stále více sbližují.

Scénáře této epizody se uchopil John Shiban, který na Aktech X pracoval od prvních sérií. První epizodou, kterou napsal, byla povedená The Walk ze třetí série. Postupem času napsal ještě dalších pětadvacet velmi různorodých epizod, mezi nimi například El Mundo Gira, Elegy, Monday či vynikající Release z deváté řady. Krom toho Shiban pracoval i na Harsh Realm, The Lone Gunmen a pravidelně produkuje a píše pro žánrově spřízněný seriál Supernatural.

Tento článek byl zveřejněn 17.3.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 13

 1. Angelitos napsal(a) 17.3.2008 v 18:53

  Kurnik ať už to je!!! Už se moc těším :)

 2. kultx napsal(a) 17.3.2008 v 19:02

  Já se asi taky kouknu, viděl jsem to už před lety… Je to docela psycho, ovšem ani zdaleka se to nevyrovná epizodě následující ;-)

 3. xgirl napsal(a) 17.3.2008 v 19:09

  Taky se těším, tohle je vážně hororový díl, ta postava zmrzačeného fakíra mi trochu připomíná Rappa z The walk…

 4. Angelitos napsal(a) 17.3.2008 v 20:20

  Brrr no jsem zvědavá, jak po tom usnu a jeslti se mi o tom nebude zdát.

  • kultx- to mi ani neříkej, protože do středy moooc daleko :D
 5. slucy napsal(a) 18.3.2008 v 17:16

  Další díl, který už podruhé vidět nemusím. — Proč ten skřet vlezl do táty toho kluka? ---

 6. kimberly napsal(a) 18.3.2008 v 17:39

  Je tu veľa vecí, ktoré som nepochopila ale nič to nemení na tom, že som sa dosť dobre bavila. A fakt to bolo strašidelné ako sa pohyboval na tom vozíčku a najmä ten zvuk.

 7. sonulle napsal(a) 18.3.2008 v 17:42

  Mě to přišlo trošičku nevysvětlené, ale jinak ten díl opravdu skvělý a ten vozíček… ještě teď mi to zní v uších.

 8. slucy napsal(a) 18.3.2008 v 18:11

  Motiv „neviditelnosti“ a manipulace mysli mi evokoval starší epizody Unrequited(4×16), kde se mstil vietnamský veterán a Folie a Deux(5×19), kde Mulder byl schopen vidět příšeru jo, už aby tam zas byl Mulder, tak snad v příštím díle…

 9. xgirl napsal(a) 18.3.2008 v 22:22

  Taky mi to tyhle epizody připomnělo. A přemýšlela jsem, odkud znám herce vozíčkáře – až pak si táta vzpomněl, že hrál v Karlíkovi a továrně na čokoládu.

 10. dks napsal(a) 18.3.2008 v 23:47

  dalsi pokus?
  to, ze su to akty je ok, ale nieco by sme sa dozvediet mali. ale toto bolo 0 (nula).
  nebavi ma ako sa agenti „doberaju“. nie je to podla mna urobene uveritelne, prirodzene.
  doggetova skepsa je naprd, scenaristicky nezvladnuta. ako sa mu nezda predstava hostitela… ved este par dielov dozadu zachranoval scullyovu ako hostitelku „niecoho“
  kto to reziroval? co mali byt tie niekolke zdesene „ksichty“ scullyovej vytrhnute odnikial a smerovane nikam?
  malo to vsak akysi kompaktny „look“. len ci to neznamena, ze cely diel je kompaktne slaby…
  moje hodnotenie: 3.5/10

 11. Angelitos napsal(a) 19.3.2008 v 12:18

  Hm…pro mě jeden z hodně dobrých a zajímavých příběhů. U tohoto dílu bych fakt neusla!
  Skvělé scény, hlavně tak, kdy vzala Scully skalpel do ruky, řízla a malá ručka se začala drát ven brrr. A pak jak toho prcka sledovala…jj díl se mi líbil…byl to mazec :D

  Pořád slyším skřípat ten vozík :D

 12. slucy napsal(a) 19.3.2008 v 17:23

  Je dojemné, jak tam vzpomínají na Muldera, jak jsou bez něj bezradní, ale chvílema trochu KŘEČ. A s tím hostitelem je to fakt, někdy jako by úplně vymazali, co před tím prožili. To by si měli tvůrci a režiséři uvědomit, když se tam tak čile střídají! :-)

 13. Lion napsal(a) 18.11.2008 v 23:15

  Je to dobrej díl,ale že by byl nějak „nejstrašidelnější“ ten indickej fakír,to si nemyslim.Podle mýho tam byli i strašidelnější postavy,jako například Tooms,ale jinak každopádně je to povedenej díl a myslim si že 80% hovoří za vše…

Řekněte nám svůj názor!