Kult X

JEDNOTLIVÉ SÉRIE AKT X
1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9.

8×11 The Gift (recenze)

předcházející epizoda 8×12 Badlaa | následující epizoda 8×11 Medusa 

režie Kim Manners | scénář Frank Spotnitz | premiéra v USA 04.02.2001 | v ČR 19.03.2008 | český název Dar | hodnocení 100% další názory zde

Agent Doggett otevírá rok starý případ, který Mulder držel před Scullyovou v tajnosti. Doufá, že díky němu najde nějakou spojitost, která souvisí s Mulderovým zmizením. Přijíždí na venkov do Pensylvánie, aby vyslechl lidi, které tehdy vyslýchal i Mulder. Od místního šerifa se dozvídá o smrti neznámého pocestného. Jak postupně rozplétá příběh opředený mnoha výmysly a lžemi, zjišťuje, že nešlo o žádného pocestného, nýbrž o bytost s nadpřirozenými léčitelskými schopnostmi. To ale ještě netuší, že pomoc od ní bude potřebovat i on…

thegift_a.jpg thegift_c.jpg thegift_b.jpg

8×11 The Gift je pravděpodobně nejbizarnější epizodou v osmé sérii. Zároveň je velmi rozporuplná, a tak jako se u ní někdo může nechat unášet skvělou atmosférou, někdo další může být zase znechucen prapodivným děním na obrazovce. Epizoda je to však natolik netradiční, že si nedokáži představit jediného fanouška Akt X, který by ji dokázal jednoduše vypnout a nedosledovat. A o to tu nakonec jde…

Agent Mulder se totiž opět vrací na scénu. K nějakému šťastnému shledání se Scullyovou však nedojde, protože Gillian Andersonová v této epizodě naopak vůbec nevystupuje. Avšak ani Foxe Muldera se nedočkáme v takové podobě, jako jsme si zvykli v letech minulých. Postavu agenta FBI uvidíme totiž jen ve flashbacku, tedy jakémsi pohledu do minulosti, konkrétně o rok zpátky (do období sedmé série), kdy se Mulder bez vědomí Scullyové vydal do Pensylvánie prošetřit případ, na konci jehož vyšetřování – jak doufal – měl nalézt pomoc pro sebe samotného.

Jak jsme se dozvěděli v prvních dvou epizodách osmé série, následkem operace na začátku sedmé sezóny (epizody The Sixth Extincion I a II) byl Mulder smrtelně nemocný. Na epizodě The Gift tak lze ocenit především to, že se tvůrci tomuto pohnutému období Mulderova života detailně věnovali. Proč konkrétně se však Mulder vydal zrovna do Pensylvánie a co tam nakonec našel, to už nemohu prozradit – přesně to totiž bude v epizodě The Gift vyšetřovat John Doggett. Absence Gillian Andersonové již tak trochu předesílá mužskou společnost a Doggettovi tak ve vyšetřování pomohou nejen Osamělí střelci, ale také Walter Skinner, který se po epizodě Via Negativa opět významně podílí na ději. Výčet všech těchto jmen trochu svádí k tomu označit tuto epizodu za mytologickou. The Gift je však jedním z mála dílů, které chytře prolínají jak mytologii, tak i samostatný případ Akt X, a řadí se tak mezi epizody Conduit či Avatar, které lze označit jako částečně mytologické.

Jak už jsem naznačil, zápletka epizody je hodně divoká, netradiční a můžete se připravit, že tomu bude odpovídat i zpracování. Celý příběh je natočen velmi poutavě, temně a dost možná vás překvapí i relativně kruté události, které se na obrazovce odehrají. Pokud se jedná o technickou stránku věci, nemám nejmenších výhrad. Není se ani čemu divit, režisér Kim Manners i scénárista Frank Spotnitz jsou lidé, kteří jsou se seriálem Akta X spjati prakticky od jeho počátků. Spotnitz má za sebou přibližně padesát scénářů a velmi pravidelně se věnuje psaní mytologických epizod. Napsal ale také samostatně stojící klasiky jako jsou Our Town či Detour, takže mu scénář k polomytologickému hybridu, kterým The Gift bezesporu je, nedělal očividně žádný problém. A Kim Manners? Člověk, který natočil nejvíc epizod ze všech lidí v týmu Akt X, jistě nějakou tu zkušenost má. Společně tito pánové dokázali postavit a odvyprávět působivý příběh, který vás nadchne, dojme, znechutí nebo něco docela jiného; každopádně se na vás citelně podepíše.

Tento článek byl zveřejněn 19.3.2008 v 0:00 v kategorii Recenze epizod.

Komentáře: 41

 1. Angelitos napsal(a) 19.3.2008 v 12:12

  Nemůžu se dočkat!!!! :)

 2. xgirl napsal(a) 19.3.2008 v 12:14

  Tady zse dost bolestně pocítíme absenci Muldera…já měla stáhnuté hrdlo už když na něj Scully vzpomínala v Badlaa:.-(

 3. alka napsal(a) 19.3.2008 v 12:44

  Ahojda, tak už dnes jo, ty jo, toto uběhlo.Těším se mooooooc!!!!Už vidím ten její pohled!!!!!

 4. Viericka napsal(a) 19.3.2008 v 15:01

  mne je vzdy tak luto, ked ju vidim ako sa trapi… :-(

 5. Ingrid napsal(a) 19.3.2008 v 15:37

  Super, už tam fakt chyběl.

 6. kimberly napsal(a) 19.3.2008 v 17:21

  A mne to zase tak akosi narušilo tú atmosféru, ktorá sa vytvorila príchodom Doggetta.

 7. dks napsal(a) 19.3.2008 v 22:13

  uz len nejaka hodinka. musim povedat, ze sa tesim. i ked po recenzii zacinam mat obavy. ci nahodou ta bizarnost a rozporuplnost nebude nieco prilis. a hlavne ze sa dozviem prilis malo. som velmi hladny po kazdej mytologickej stope…

 8. kultx napsal(a) 19.3.2008 v 22:16

  Je pravda, že některým z vás se asi nebude líbit až jakási přehnanost… Ale těžko se to popisuje, však uvidíte sami. Nicméně v recenzi jsem zapomněl zmínit ještě skvělý závěr, posledních pár vteřin se mi líbilo snad nejvíc :)

 9. Xeninka napsal(a) 19.3.2008 v 23:14

  Popravdě tenhle díl vynecham, jelikož bych u toho opět usnula jako před týden, středa je prostě náročná :)

 10. Luki8701 napsal(a) 20.3.2008 v 6:53

  Jak už jsem psal v diskuzním klubu snad nejvéce přehnaný díl Akt X, který se ve světě seriálu opravdu odehrál, ale také jeden z nejlepších 100% :).

 11. kimberly napsal(a) 20.3.2008 v 8:59

  HM…no tak zase niečo kvalitne pritiahnuté za vlasy, ale neriešim. Atmosféra dobrá, absencia Scullyovej mi neprekážala.

 12. nabaa napsal(a) 20.3.2008 v 9:12

  Tak nevím,ale mám pocit,že tady něco není v pořádku.Tohle už je podruhé,co mi DVD vypovědělo služby,poprvé u Without, podruhé u dílu,ve kterém se čirou náhodou vyskytuje flashback z Without.Že by znamení? Tak budu asi „without“ jakéhokoliv náznaku téhle epizody. Tomu se říká Akta X v praxi.:oD

 13. slucy napsal(a) 20.3.2008 v 9:29

  Tyjo to zas byl HNUS, nicmeeeene byl tam konečně Mulder!, čili nebudu pitvat, že to zvracení lidí už bylo fakt moc, ale nahý Doggett (i když pokrytý slizem) měl něco do sebe ;-)… a Scully mi tam vůbec nechyběla, je poslední dobou nějaká ubulená, asi hormony :-))

 14. Audrey napsal(a) 20.3.2008 v 9:32

  Díl byl dooobrý!- místy fakt dost „naturalistický“ nutící odvracen zrak.. Celkem se mi zamlouvala herecká trojice Doggett/Skinner/Mul­der- dobrá atmoška:-) Souhlasím se závěrečnými minutami a přidávám první minuty ze začátku- supr!

 15. xgirl napsal(a) 20.3.2008 v 9:41

  Když případ řeší jen chlapi, ta kje to rozhodně milé osvěžení, to se ti bude určitě líbit třeba i Vienen! A zapojení Skinnera v osmé sérii vítám, většinou dostal prostor jen v kanclu, takže si člověk neuvědomoval, že má stejný výcvik jako Mulder a Scully, a že není ouřada, ale hodně dobrý agent. The Gift řadím hodně vysoko, jednoznačně mě ten díl nadchnul!

 16. Gabe84 napsal(a) 20.3.2008 v 10:14

  Epizoda super, fakt jsem se bavil, akorát na tom něco nechápu, buď jsem šťoural a nebo to opravdu nedává smysl (a nebo možná chyba v překladu – anglickou verzi jsem neviděl). Na začátku osmé série je Scully překvapená, že Mulder trpí nevyléčitelným nádorem (či co to bylo). Ale v téo epizodě Doggett říká, že její podpis je pod hlášením z akce ve Virginii. Takže jsou tři možnosti:

  1. Scully ve Without (nebo Within?) hraje překvapenou a přitom moc dobře ví, co Mulderovi je.
  2. Mulder podepsal hlášení za ní (což mi k němu nesedne)
  3. a nebo jí hlášení podstrčil a ona si ho ani nepřečetla a jen podepsala – což si myslím, že je je taky divný.

  Máte někdo jiné vysvětlení? Možná že se mýlím (přeci jen jsem byl včera dost utahanej a možná mi něco uniklo), tak budu rád pokud mě někdo uvedete na správné dějové koleje.-)

 17. slucy napsal(a) 20.3.2008 v 11:37

  Možná to k Mulderovi nesedí, ale myslím, že podpis zfalšoval a Scully o ničem nevěděla.

 18. peta111 napsal(a) 20.3.2008 v 12:26

  Gabe84 : Myslím, že je jasné, že Mulder podpis zfalšoval, aby utajil před Scully, že umírá.
  Jinak výborný díl, duo Doggett – Skinner trochu neobvyklé, ale nakonec by z nich byli i parťáci, ne?
  A úplný závěr, kdy se nevěřícímu Doggettovi zjeví Mulder, nemá chybu!!! P.

 19. slucy napsal(a) 20.3.2008 v 12:56

  Přesně tak, a už nám Doggett začíná –chytat– paranormál do hlavy:-)

 20. kimberly napsal(a) 20.3.2008 v 13:21

  Chudák Doggett, je mi ho tak ľúto…Ako je z toho všetkého čo vidí vyjavený…

 21. slucy napsal(a) 20.3.2008 v 13:36

  no joooo chudáčik malýýý :-) a navíc už přežil svou smrt, to by poznamenalo každého :-)

 22. Angelitos napsal(a) 20.3.2008 v 18:11

  Tak to byl mazec zase! Díl se mi moc líbil, ale nějak jsem nemohla strávit toho Muldyho, byl takový vzdálený no :( A takové divné, že se něco dělo a my o tom nevěděli none? Sprosté :D

 23. alka napsal(a) 20.3.2008 v 18:52

  Tak to bylo něco , skvělý začátek a pak skvělé jak Doggetta postřelil. To jsem nečekala. Bylo to dobré. Takovej zvláštní díl. Dobrá zápletka.Mulder na konci to nemělo chybu!Rozhodně opět lepší díl, než ten „terminátorovskej“, to bylo k smíchu.

 24. Slucy napsal(a) 21.3.2008 v 13:27

  Jo správně, ta střelba na Doggetta a jeho smrt, pak jak ho zahrabávali (trochu sice mrknul, když na něj padala hlína), to bylo hustý. Taky mě trochu štve, že Mulder tajil před Scully svou nemoc, když s ní prošel její rakovinou kdysi, měla tam být oboustranná důvěra, nevim.

 25. Mathesar napsal(a) 21.3.2008 v 19:19

  Já už fakt nevím Dogett vypadal i v tomto dílu nevěřícně.. já sice chápu, že se ho snaží napasovat do stejné postavy skeptika jako byla Scullyová, ale takhle už to prostě nejde! Vzpomeňte na Badlaa – Scullyová řekne hostitel a on tomu nevěří a tváří se, jako kdyby o ničem takovém v životě ani neslyšel! Přitom pár dílů zpět je Scullyová hostitel a on jí zachraňuje.. nechápu.. tohle je pro mě však jediné negativum na osmé sérii, která je naprosto úžasná a plně napravuje reputaci po velice sporné hi-tech sérii.

 26. deep napsal(a) 22.3.2008 v 1:22

  Vzhledem k tomu, že ještě během natáčení requiea nikdo nevěděl, jestli budou akta x pokračovat tak bych tvůrcům nevyčítal např. to, že mulder neřekl scully o své nemoci.Mulderova smrtelná choroba byla vymyšlena až na začátku osmé série.Za určitou nevěrohodnost co se tohohle tajení před scully týče nemůžou tvůrci, ale fox – kdyby bylo o natáčení osmé série jasno dřív, mohli scénáristé tuhle dějovou linii začlenit do příběhu už během sedmé série.

 27. Petra a Leona napsal(a) 22.3.2008 v 16:52

  Jednoho dne 13.6 2007 jsme se rozhodly,že se přesně o půlnoci půjdeme podívat na hřbitov.Lidé říkávají že 13 v pátek přesně o půlnoci tam straší a vstávají z hrobu mrtvoly.Petra ,Leona a Natálie my 3 jsme tomu nevěřili a přasně o půlnoci jsme se tam šli podívat.Došly jsme k hřbitovu a kolem nás proběhla černá kočka celá od krve a Natálie řekla že jí to připomíná smrt,ale my jsme se tomu jenom zasmály.Potom jsme uviděly před hřbitovem strom a naněm byla uvázaná lidská kostra.Šly jsme se podívat blíž a jak jsme se podívaly za sebe tak tam naše kamarádka Natálie nebila.My jsme si myslely že už šla domů ,ale začly jsme se trochu bát.Druhý den přesně v poledne začli zvonit kostelní zvony a v rozhlase nás informovali že včera o půl noci zemřela Natálie brutální smrtí.

 28. deep napsal(a) 22.3.2008 v 18:04

  to petra a leona: kdysi byla v bravu nebo v nějakým jiným stupidním časopise rubrika o záhadách, kam čtenářky kolem 14 let posílaly své příhody.Gratuluju, váš výtvor mi vehnal nostalgickou slzu do oka…

 29. Mathesar napsal(a) 22.3.2008 v 22:22

  asi tak.. naprosto soucítím s deep… možná bych však doporučil topdívku:)

 30. slucy napsal(a) 25.3.2008 v 15:46

  Petra a Leona — co to je za blbky?--- a ten pravopis hrůza! Si spletly www stránky nebo provokace?

 31. slucy napsal(a) 25.3.2008 v 15:56

  Když Doggett na konci říká, že chce napsat to hlášení v zájmu PRAVDY, to už působí FAKT KOMICKY, jako umíněné malé dítě. A slovo PRAVDA mi už zní z jeho úst poněkud prázdně.

 32. 1111111 napsal(a) 25.3.2008 v 17:13

  proč se ti nelíbi ten text leona a petry mě se líbí tře sou menší a ještě neumí moc pravopis.

 33. 11111 napsal(a) 25.3.2008 v 17:19

  co proti tomu máš sluci k leon a petře vždyt tgo mají pěkné a mě se to líbí

 34. Slucy napsal(a) 25.3.2008 v 18:07

  ---jasně, a proč to sem jako cpou? Je to trochu mimo mísu, dělaj si z nás asi blázny…

 35. Mathesar napsal(a) 25.3.2008 v 19:16

  2Slucy: Souhlasím s tou tím o Dogettovi a pravdě – taky se mi to zdálo maximálně nepřirozené… to slovo Pravda z jeho úst – jako kdyby pokus udělat z něj na 10% Muldera..ale to prostě nejde.. ten je jenom jeden..

 36. slucy napsal(a) 26.3.2008 v 17:14

  …nebo to taky bylo tím dabingem a slovo pravda v Mahdalově podání mi nesedlo a vůbec Mahdal mi nesedí za Doggetta…:-)

 37. Mathesar napsal(a) 26.3.2008 v 17:58

  no to už je ale teda detailismus:)… to už se můžeme bavit i o Mulderovi… lépe od něj zní Truth nebo z dabingu Pravda…?

 38. slucy napsal(a) 28.3.2008 v 18:18

  Je pravda, že dabing hodně změní a originál je originál, často z něj cítím úplně jinou atmošku než potom česky. Ale Cigánek za Muldera je úplně geniální, to byla šťastná volba!

 39. Mathesar napsal(a) 29.3.2008 v 21:55

  Jo jo to souhlasím.. v poslední době se někdy u dabingu nestačím divit, kdo je vybíral… ale Duchovny má naprosto brilantní dabing.. přirovnal bych to třeba ke Stallonovi nebo Brosnanovi.. jsou i tací, kteří říkají, že dabovaný hlas se k nim hodí více, než ten jejich přirozený:)))

 40. Audrey napsal(a) 31.3.2008 v 12:32

  To je pravda!! Cigánek je opravdu na tom „hlasově“ lépe, než origoš:-) Má supr hlas někdy jakoby nakřáplý- skvěle se k němu hodí. Duchovnyho je oproti tomu méně zajímavý a zdá se být tuctový- prostě zaměnitelný s jinými, ale Cigánkův ne:-) Zajímalo by mě, jaký by měli dabovaní herci názor na sví hlasové zástupce- např. František Filipovský dostal doslova pochvalu od Luise de Funése za to, jak ho nadaboval v jeho filmech.

 41. P_E_S napsal(a) 21.7.2012 v 7:45

  tak jsem zkouknul The Gift cca po 5 (jako celá akta…) a čím dál víc se blíží mým TOP 5.....každopádně je to nb 1 z osmé sérky, která je jedna z nejlepších z celého seriálu…

Řekněte nám svůj názor!